Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ଆରଡିରେ ନିଆରା ପରମ୍ପରା

ଆରଡିରେ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଆରଡ଼ି,୯।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଆରଡି ମହାଶିବରାତ୍ରି ଲାଗି ଏବେଠାରୁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି। ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ପ୍ରତିଦିନ ଭକ୍ତ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ, ମାନସିକଧାରୀଙ୍କ ଭିଡ ଜମୁଛି। ମହାଶିବରାତ୍ରି ପାଳନ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥର ପୀଠର ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଭକ୍ତ ଗହଳି ଯୋଗୁ ଉତ୍ସବମୁଖର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଅନ୍ତିମ ପ୍ରହରରେ ଖୋଲେ ପହଡ଼ ପୀଠରେ ପାଳିତ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବପର୍ବାଣି ମଧ୍ୟରୁ ମହାଶିବରାତ୍ରିର ସ୍ବାତନ୍ତ୍ର୍ୟ ନିଆରା। ଏହି ଦିନ ପୀଠକୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ଛୁଟିଆସିଥାନ୍ତି। ଜାଗର ପୂର୍ବରାତ୍ରିର ଅନ୍ତିମ ପ୍ରହରରେ ମନ୍ଦିରରେ ପହଡ଼ ଖୋଲାଯାଇ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି କରାଯାଏ। ପରେ ଷୋଡ଼ଶ ଉପଚାର ପୂଜା ସରିଲେ ସାହାଣ ମେଲା ହୋଇଯାଏ। ପହିଲି ଭୋଗ ସ୍ବରୂପ କନିକା ରାଜାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ଫଳମୂଳ, ଖଜା, ଉଖୁଡ଼ା, ଲଡୁ, ନିଶଙ୍କୁଡ଼ି, ଖୁଡୁମା ଆଦି ବାଲ୍ୟ ଭୋଗ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ସମର୍ପଣ କରାଯାଏ। ଦିଗମ୍ବର ବେଶ- ଜାଗର ଦିନ ସକାଳଠୁ ମଧ୍ୟରାତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାବାଙ୍କୁ ଦିଗମ୍ବର ବେଶରେ ଭକ୍ତମାନେ ଦର୍ଶନ କରନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଘର୍ଷଣ ଲାଗି ହୋଇଥାଏ। ବାବାଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ମହୁ ଢଳାଯାଏ। ଅନ୍ୟ ଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ଦ୍ୱିପ୍ରହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ଦିଗମ୍ବର ବେଶ ପରେ ହୁଏ ସୁନାବେଶ । ଜାଗର ଘର୍ଷଣ - ଜାଗରରେ ଘର୍ଷଣ ଲାଗି ପରମ୍ପରା ଟିକେ ନିଆରା। କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର, କଦଳୀ, ଗୁଡ଼, ମହୁ, ନଡ଼ିଆ, ଛେନା ବସାଦହି, ଗୁଜୁରାତି, ଗୁଆଘିଅ ଆଦି ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଏକାଠି କରି ଏହି ଘର୍ଷଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ। ବର୍ଷକରେ ଥରେ ଶିବରାତ୍ରି ଅବସରରେ ସେବାୟତ ଓ ସେମାନଙ୍କର ପରିବାର ଏହି ଘର୍ଷଣ ସେବନ କରିଥାନ୍ତି। ମନ କିଣେ ସୁନାବେଶ- ମଧ୍ୟରାତ୍ରରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ସୁନାବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଥାଏ। ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ପୋଲିସ ତରଫରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥାଏ। ପ୍ରଥମେ ସେବାୟତଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି । ଏହାପରେ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ହୋଇଯାଏ। କଥିତ ଅଛି ସୁନାବେଶ ଦର୍ଶନ କଲେ କୋଟି ଜନ୍ମର ପୁଣ୍ୟ ଫଳ ମିଳିଥାଏ। ରୁଷନ୍ତି ସେବାୟତ-ରାତ୍ରିର ଅନ୍ତିମ ପ୍ରହର ଅର୍ଥାତ୍‌ ଭୋର ୫ଟାରେ ମହାଦୀପ ଉଠିଥାଏ। ଏହାକୁ ଦର୍ଶନ କରି ଶହ ଶହ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଜାଗର ବ୍ରତ ଭାଙ୍ଗିଥାନ୍ତି । ଏହି ମହାଦୀପକୁ ନିକଟସ୍ଥ ଦୋହରାପାଟଣାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତିଆରି କରିଥାନ୍ତି। ମାଟିରେ ତିଆରି ଏହି ଦୀପରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଲିଟର ଖାଣ୍ଟି ଗୁଆଘିଅ ରଖାଯାଇ ମନ୍ଦିର ଉପରକୁ ଉଠାଯାଇଥାଏ। ଏକ ନୂତନ ଗାମୁଛାକୁ ବଳିତା ରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଏହି ମହାଦୀପକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ରଖି ମନ୍ଦିର ଚୂଡ଼ାକୁ ନେଉଥିବା ସେବାୟତ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅଭିମାନ କରି ରୁଷନ୍ତି। ପରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ସେବାୟତମାନେ ତାଙ୍କର ମାନ ଭଞ୍ଜନ କରିଥାନ୍ତି। ବେଲପତ୍ର ଓ ତୁଳସୀ-ସମସ୍ତ ଶୈବପୀଠରେ ଭୋଗରେ କେବଳ ବେଲପତ୍ର ପଡ଼ିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆରଡ଼ିରେ ଜାଗର ଦିନ ଭୋଗରେ ବେଲପତ୍ର ସହ ତୁଳସୀ ପଡ଼ିଥାଏ। ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣି ଉଭୟ ଶୈବ ଓ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ବୋଲି ଏଥିରୁ ପ୍ରମାଣ ମିଳେ।

ବାଲେଶ୍ୱର

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୫ ଦିନ ପରେ ଜୀବନ ହାରିଲେ ପୀଡିତା

କେନ୍ଦୁଝର ୧୭।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁଧପଶି ଗ୍ରାମରେ ଯୌତୁକ ଲାଗି ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ବଧୂଙ୍କୁ ନିଆଁରେ ପୋଡି ହତ୍ୟା କରାଯିବା ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

କୁକୁର ସହ ବାହାଘର

କୁକୁର ସହ ବାହାଘର

କେନ୍ଦୁଝର ୧୭।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ସଦର ବ୍ଲକ ବୋଦାପଳସା ମୁଣ୍ଡା ସାହିରେ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଶଉକ୍ରବାର ଜଣେ ଦୁଇ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟା ସହିତ ଏକ କୁକୁରକୁ ବିବାହ ଦିଆଯିବା ଭଳି ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଝିଅକୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବୈଜୟନ୍ତୀ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଝିଅକୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବୈଜୟନ୍ତୀ

କେନ୍ଦୁଝର ୧୭।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଜଣେ ମା’ ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଝିଅ ଏକ ଭଙ୍ଗା ଘରେ ପଡି ରହି ଦିନକାଟୁଛନ୍ତି। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଝିଅ ମୀନା (୨୫) ଜନ୍ମରୁ ଚଲାବୁଲା କରି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ତାଙ୍କ ମା’ ବୈଜୟନ୍ତୀ ପାତ୍ର (୫୦) ତାଙ୍କର ସେବା ଯନତ୍ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଝିଅକୁ କାନ୍ଧରେ ଲଦି କେନ୍ଦୁଝର ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୧କି.ମି. ଦୂର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଯାଏ ବୈଜୟନ୍ତୀ ଚାଲିଚାଲି ଯିବା ଘଟଣା ଦେଖଣାହାରୀଙ୍କୁ ଅଭିଭୂତ କରିଥିଲା।

ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଯୁବ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବଡବିଲ, ୧୭।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଶନିବାର କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଲାଣୀ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଇକ ଉପରେ ଏକ ଗାଡି ଚଢିଯିବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ସହାୟତା ଅପେକ୍ଷାରେ ଅସହାୟ ପରିବାର

ସହାୟତା ଅପେକ୍ଷାରେ ଅସହାୟ ପରିବାର

ରାଇସୁଆଁ,୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦେଢବର୍ଷ ତଳେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧରଙ୍କର ବାମଗୋଡ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅକାମୀ ହୋଇପଡିବାରୁ ସେ ଆଉ କାମଧନ୍ଧା କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ସରକାରୀ ସହାୟତା ଅପେକ୍ଷାରେ ଏହି ପରିବାରର ଦିନ ବିତୁଛି। ୬ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ ଅଧିକାଂଶ ଦିନ ଭୋକ ଉପାସରେ ରହୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ପ୍ରକଳ୍ପ ଥାଇ ଲୋକେ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଜଳକଷ୍ଟ

ପ୍ରକଳ୍ପ ଥାଇ ଲୋକେ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଜଳକଷ୍ଟ

କୋଳିମାଟି,୧୭।୨-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ କୋଳିମାଟି ପଞ୍ଚାୟତର କୋଳିମାଟି ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଜଳଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ରାସ୍ତା କାମ ବେଳେ ପାଣି ପାଇପ୍‌ ଫାଟି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବାରୁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ସାହି, କଲଣୀ ସାହି, ମାଝି ସାହି, କୋଳିମାଟି ଛକ, କୋଳିମାଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଜାଗାରେ ପାଣି ପହଞ୍ଚତ୍ପାରୁନାହିଁ।

ଅପହରଣ କରି ୨ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ୩ ଦିନ ପରେ ପୋଖରୀରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଅପହରଣ କରି ୨ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ୩ ଦିନ ପରେ ପୋଖରୀରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ/ବାସୁଦେବପୁର,୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ୨ ଜଣ ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ ହେବାର ୩ ଦିନ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ଏକ ପୋଖରୀରୁ ଶନିବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ମଳ ଫିଙ୍ଗା, ଉତ୍ତେଜନା

ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ମଳ ଫିଙ୍ଗା, ଉତ୍ତେଜନା

ଧାମନଗର,୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଧୂଷୁରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ବାହାରବିଲ ୟୁଜିଏମଇ ସ୍କୁଲରେ ଶନିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଥିବା ରୋଷେଇଗୃହ ଦୁଆର ଆଗରେ କେହି ମଳ ପକାଇ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ସ’ ମିଲରେ ଚଢାଉ: ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଯନ୍ତ୍ରାଶ, କାଠ ଜବତ

ସ’ ମିଲରେ ଚଢାଉ: ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଯନ୍ତ୍ରାଶ, କାଠ ଜବତ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ, ୧୭।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଷୋଳମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଦାଣ୍ଡକୁଳ ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲୁଥିବା ଏକ କରତକଳ ଉପରେ ଶନିବାର ବନବିଭାଗ ଚଢାଉ କରି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଓ କାଠ ଜବତ କରିଛି।

ସେବା ସମବାୟ ସମିତିର ୨ ଅଧିକାରୀ ଅଡୁଆରେ

ତିହିଡ଼ି,୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ ସୟା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନିଶ୍ଚିନ୍ତପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତିର ଦୁଇଜଣ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ରେଜିଷ୍ଟର ଏବଂ ହାଇସ୍କୁଲର ସାର୍ଟିଫିକେଟରେ ଥିବା ଜନ୍ମ ତାରିଖରେ ତାଳମେଳ ରହୁ ନ ଥିବା ଏବଂ ଜଣେ ୪ ସନ୍ତାନର ଜନକ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

  ଆର୍‌ଆଇଏଚ୍‌ଏସ୍‌ କଲେଜ ପରିସର ପାଲଟିଲା ରଣକ୍ଷେତ୍ର

ଆର୍‌ଆଇଏଚ୍‌ଏସ୍‌ କଲେଜ ପରିସର ପାଲଟିଲା ରଣକ୍ଷେତ୍ର

ଭୋଗରାଇ,୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭୋଗରାଇ ଆର୍‌ଆଇଏଚ୍‌ଏସ୍‌ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ଶନିବାର ଛାତ୍ର ସଙ୍ଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ଓ ମାରପିଟ୍‌ରେ ରଣକ୍ଷେତ୍ର ପାଲଟିଯାଇଥିଲା। ଯୁକ୍ତ ୩ ନାଟ୍ୟସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅବସରରେ ମେଲୋଡ଼ି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଉଗ୍ରରୂପ ଧାରଣ କରିଥିଲା।

ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ବାହାନଗା,୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାହାନଗା ବ୍ଳକ ତାଳକୁରୁଣିଆଁ ପଞ୍ଚାୟତ ରହଣିଆଗଞ୍ଜ ଗ୍ରାମର ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ସାହୁଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସସ୍ମିତା ସାହୁ ବେକରେ ଶାଢୀ ବାନ୍ଧି ଶୋଇବା ଘରେ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ସସ୍ମିତା ଝୁଲୁଥିବା ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ଝରକା ବାଟେ ଦେଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକି କବାଟ ଖୋଲି ମୃତଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।