ବାଲେଶ୍ୱର

ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ବିକାଶକୁ ବାଧକ

ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ବିକାଶକୁ ବାଧକ
ଚାନ୍ଦବାଲି,୯।୨-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଏକ ବଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ନାମ ‘ଜଳଦେଶ’। ସାଳନ୍ଦୀ, ବୈତରଣୀ ନଦୀ ଓ ଏହାର ଶାଖା କେନାଲ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବର୍ଷର ୬ମାସ ଜଳବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଅଞ୍ଚଳର ନାମ ଜଳଦେଶ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ। ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ପଶ୍ଚିମ ପଟେ ଥିବା ଆରଡ଼ି, ଓଳଗ, ସୁନ୍ଦରପୁର, ନାନ୍ଦପୁର, ତେନ୍ତୁଲିଡିହି, ଭୂଇଁବୃତ୍ତି, ଘଟପୁର, ମାଧପୁର ପରି ୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ସମେତ ବାଲିଗାଁ, ବଡ ଓସ୍ତିଆ, ଭାଟପଡା, ମହୁଲିଆ, ନାଲଗୁଣ୍ଡା, ଖେରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତର କେତେକ ଗାଁ ଜଳଦେଶ ଇଲାକା ଭାବେ ପରିଚିତ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଓଳଗ, ମହୁଲିଆ ଓ ଖେରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାଲିଗାଁ ଓ ବଡଓସ୍ତିଆ(ଅଂଶ) ଏବେ ଚାନ୍ଦବାଲି ଏନଏସିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଜଳଦେଶ ଅଞ୍ଚଳ ପୂର୍ବରୁ ଧାମନଗର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରହିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଚାନ୍ଦବାଲି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଗମନାଗମନ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌, ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ, ଜଳସେଚନ ଏ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା। ଭଦ୍ରକ ଓ ଯାଜପୁର ଜଳସମ୍ପଦ ଡିଭିଜନ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ନଦୀବନ୍ଧର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରୁଛି। ନଦୀକୂଳିଆ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସୁଫଳ ପାଉ ନାହାନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ଏ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଗତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟା, ଲୁଣାପାଣି ମାଡିବା, କୁମ୍ଭୀର ଆକ୍ରମଣ, ନଦୀବନ୍ଧ ଭୁଶୁଡିବା ଭଳି ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତିତ କରୁଛି। ଧାନ, ମାଛ ଓ ଗୋସମ୍ପଦ-ବୈତରଣୀର ଶାଖା କଉଡିଆ ଯୋର ଉପରେ କଉଡିଆ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ସାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ପାଣିକୁ ଚାଷୀଙ୍କ ସବୁଦିନିଆ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନଟିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରହିଛି। ଧାନ, ମାଛ, କ୍ଷୀର ଏହି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଆୟର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ । ବନ୍ୟାପାଣି ମାଡି ଶାରଦ ଧାନ ଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଲୋକେ ଡାଳୁଅ ଧାନ କରି କ୍ଷତି ଭରଣା କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୋମହିଷାଦିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଛି କମ୍‌ ନୁହେଁ । ପଟୁମାଡିବା କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଜମି ଉର୍ବର । ପାରମ୍ପରିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଓ କମ୍‌ ରାସାୟନିକ ସାର ପ୍ରୟୋଗରେ ଭଲ ଫସଲ ହୋଇଥାଏ । କେବଳ ଧାନ ନୁହେଁ ଜଳଦେଶର କେତେକ ଗାଁରେ ଏବେ ଗହମ, ଚିନାବାଦାମ, ପନିପରିବା, ମକା, ସୋରିଷ, ସୂଯର୍‌ୟମୁଖୀ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। ଭିତ୍ତିଭୂମି-ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଆରଡି, ଶକ୍ତିପୀଠ ଚଣ୍ଡୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି । ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ହଳଦିଆ-ପାରାଦୀପ ପାଇପ ଲାଇନ ଯାଇଛି । ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ଲାଗି ୭ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଆରଡି, ମାଧପୁର, ଭାଟପଡାରେ ଖୋଲିଛି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର । ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ମୁଖ୍ୟ ସଡକରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ମତୋ-ମାଧପୁର, କରାଣ୍ଡିମାଳ-ଧାନଖଣିଆ, ଚାନ୍ଦବାଲି-ଆରଡି, ମହୁଲିଆ-ଭୂଇଁବୃତ୍ତି, ଖେରଙ୍ଗ-ହେଙ୍ଗୁପତି ରାସ୍ତା ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି। ବନ୍ୟା ସମୟରେ ଏହି ରାସ୍ତା ଉପରେ ଉଭୟ ଲୋକ ଓ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀ ଆଶ୍ରୟ ନେଇ ଥାଆନ୍ତି । ଜଳଦେଶର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ୨୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଯାଉଛି । ପ୍ରଗତି ବାଟବଣା-ଜଳଦେଶର ଅନେକ ଗାଁ ଓ ପଡାକୁ ସବୁଦିନିଆ ରାସ୍ତା ନାହିଁ । ଏଭଳି ଗାଁଗୁଡିକ ହେଲା ବାଟିଟଙ୍କି, ତରୁଖା, ଅନୁଗ୍ରହପୁର, ରତନୀ, ଜୟନ୍ତୀ, ଅଣଖାସାହି, ମଧୁପୁର । କେନାଲର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ଗେଟ ନ ଥିବାରୁ ଜମିକୁ ଅବାଧରେ ଲୁଣାପାଣି ମାଡୁଛି । ଖାଲୁଆ ଅଞ୍ଚଳ କାରଣରୁ ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ବ୍ଲକ କାଯର୍‌ୟାଳୟରୁ ଗାଁ ଗୁଡିକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ପଡିଥାଏ । ସାଳନ୍ଦୀ, ବୈତରଣୀ ଓ ଏହାର ଶାଖାନଦୀର ବନ୍ୟାପାଣି ଭଦ୍ରକ-ଆରଡି ରାସ୍ତା ପାର ହେବା ପରଦିନ ଜଳଦେଶର ଗାଁ ରାସ୍ତା ସବୁ ବୁଡିଯାଏ। ଜଳପଥରେ ଡଙ୍ଗା ଯୋଗେ ରିଲିଫ ପଠାଯାଇଥାଏ । ସମ୍ପ୍ରତି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଫାଟି ଆଁ କରିଛି । ୩ ଥର ଟେଣ୍ଡର ସତ୍ତ୍ବେ ତିନିତର ଓ ଧାନଖଣିଆ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଅଟକିଛି । ଏମାନେ କୁହନ୍ତି-ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସହିତ ଜଳଦେଶର ବିକାଶ ପାଇଁ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଭଦ୍ରକ ଜିଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦ୍ୱିଜବର ରାଉତ କହିଛନ୍ତି। ଜଳଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶରେ ଏହା ସହାୟ ହେଉନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମନୋଜ ବିଶ୍ୱାଳ । ଭିତ୍ତି ଭୂମିର ବିକାଶ ହୋଇଥିଲେ ବି ଅନେକ କାମ ବାକି ରହିଛି ବୋଲି ଭାଜପା ନେତା ପୂର୍ବତନ ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସାମଲ କହିଛନ୍ତି। ଚାନ୍ଦବାଲି-ହେଙ୍ଗୁପତି ଲୁଣାବନ୍ଧର ସୁଦୃଢୀକରଣ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ନାଳରେ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ ଓ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ଜଳଦେଶର କୃଷିର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ଅଶୋକ ବଳ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

 ରାହାନ୍ଦା: କୁକୁର  ଆକ୍ରମଣରେ ଗଲା ନାବାଳକଙ୍କ ଜୀବନ

ରାହାନ୍ଦା: କୁକୁର ଆକ୍ରମଣରେ ଗଲା ନାବାଳକଙ୍କ ଜୀବନ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୧- କୁକର ପଲ ଆକ୍ରମଣରେ ଗଲା ନାବାଳକଙ୍କ ଜୀବନ। ଏପରି ହୃହୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଯଶିପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ରାହାନ୍ଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବାଲିସୁଦୂରା ଗ୍ରାମର ଶରମା ମହାରଣାଙ୍କ ପୁଅ ରିଙ୍କୁ (୭)। ସେ ଏକୁଟିଆ ସ୍କୁଲ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏପରି ଅଘଟଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

 ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ୭୬ ଅଭିଯୋଗର ଶୁଣାଣି

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ୭୬ ଅଭିଯୋଗର ଶୁଣାଣି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୧।୧-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆୟୋଜିତ ମିଳିତ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣିରେ ୧୨୬ ଅଭିଯୋଗ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୭୬ ଅଭିଯୋଗର ତତ୍କାଳ ସମାଧାନ କରାଯାଇଥିଲା।

‘କଳା, ସଂସ୍କୃତିକୁ ମଜ୍‌ଭୁତ କରେ ମହୋତ୍ସବ’

‘କଳା, ସଂସ୍କୃତିକୁ ମଜ୍‌ଭୁତ କରେ ମହୋତ୍ସବ’

ବାସୁଦେବପୁର, ୨୧।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ବାସୁଦେବପୁର ଅରଣ୍ଡୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ନରେନ୍ଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମରେ ଶିବଶକ୍ତି ନାଟ୍ୟ ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ମକର ମହୋତ୍ସବ- ୨୦୧୯ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏହି ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଯୁବ ଯାଦବ ମହାସଂଘ ସଭାପତି ପ୍ରକାଶଜ୍ୟୋତି ମହାକୁଡ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ମହୋତ୍ସବ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ, କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ମଜ୍‌ଭୁତ କରିଥାଏ। 

ସରିଲା ପ୍ରତିଭା ପରିବାର ମହୋତ୍ସବ

ସରିଲା ପ୍ରତିଭା ପରିବାର ମହୋତ୍ସବ

ଖଇରା, ୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ୟତମ ପୂଜ୍ୟପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଭା ପରିବାରର ସପ୍ତଦଶ ପ୍ରତିଭା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରତିଭା ପରିବାରର ଉପସଭାପତି ସନାତନ ବେହେରା ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ କୁପାରୀ ଉଦାସୀନ ଆଶ୍ରମର ଶୁଭେନ୍ଦ୍ର ମୁନି ଯୋଗଦେଇ ବକ୍ତବ୍ୟରେ  ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଭକ୍ତି କଲେ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅବହେଳା ବିରୋଧରେ ଛାତ୍ର, ଯୁବ ବିଜେଡିର ରଣହୁଙ୍କାର

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅବହେଳା ବିରୋଧରେ ଛାତ୍ର, ଯୁବ ବିଜେଡିର ରଣହୁଙ୍କାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୧।୧:  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅବହେଳା ବିରୋଧରେ ସୋମବାର ଭଦ୍ରକ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ମାଧ୍ୟମରେ ରଣହୁଙ୍କାର ଦିଆଯାଇଛି l

ଅନ୍ଧାରରେ ଆମ ଗାଁ

ଅନ୍ଧାରରେ ଆମ ଗାଁ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୧ା୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହେଲେ ଅନ୍ଧାର ଦୂର ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଥିବା ଲୋକେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି। ସଦର ବ୍ଲକ ନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ କେନ୍ଦୁପଶି ଗ୍ରାମର ୫୦ ପରିବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଲୋକ ପାଇଁ ୩ ମାସ ହେଲା ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଘରରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଓ ସୁଇଚ ଆଦି ଲାଗିଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅବହେଳା ବିରୋଧରେ : ଛାତ୍ର ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ ଆଜି

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅବହେଳା ବିରୋଧରେ : ଛାତ୍ର ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ ଆଜି

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୨୧।୧ - କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅବହେଳା ବିରୋଧରେ ରଣହୁଙ୍କାର ଦେବ ଛାତ୍ର ବିଜେଡି। ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅନୁଦାନ ବନ୍ଦ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟର ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହ ଖେଳ ଖେଳୁଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ଏହାକୁ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିଛି। 

୨୦ ଦିନରେ ୪ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଦାୟିତ୍ୱ ସାରୁଛି ପୋଲିସ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୧-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାରେ କିଛି ଦିନ ହେବ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧିପାଇଛି। ଗତ ୨୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ା ଏହି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ କିମ୍ବା ପଡ଼ୋଶୀ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି। 

ସ୍ବାତୀଘାଟରେ ଦାମୋଦର ମେଳା

ସ୍ବାତୀଘାଟରେ ଦାମୋଦର ମେଳା

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା, ୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପଯର୍‌ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭୀମକୁଣ୍ଡ ନିକଟ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ସ୍ବାତୀଘାଟରେ ରବିବାର ସାନ୍ତାଳ ସଂପ୍ରଦାୟ  ଦାମୋଦର ମେଳାରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ,ବାଲେଶ୍ୱର, କେନ୍ଦୁଝର, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ବିହାର ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। 

ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌: ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ଏକାଦଶ ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌: ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ଏକାଦଶ ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୧।୧-ବାଲେଶ୍ୱର ପରମିଟ୍‌ ପଡ଼ିଆରେ ୭୦ତମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ରବିବାର ଦିବସବ୍ୟାପୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏକାଦଶ, ଜିଲା ଜଜ୍‌ ଏକାଦଶ, ବାର ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ଏକାଦଶ, ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ଏକାଦଶ, କର୍ପୋରେଟର୍‌ ଏକାଦଶ ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏକାଦଶ ମୋଟ୍‌ ୬ଟି ଟିମ୍‌ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ା

ଚିତ୍ରକଳା, ମୂର୍ତ୍ତିକଳାରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ: ଚିତ୍ରକର ସୁଶାନ୍ତ

ଚିତ୍ରକଳା, ମୂର୍ତ୍ତିକଳାରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ: ଚିତ୍ରକର ସୁଶାନ୍ତ

ଖଇରା, ୨୧ା୧(ଉକତ୍ଳବନ୍ଧୁ ପଣ୍ଡା)-ଯୁବ ଚିତ୍ରକର ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ବେହେରା। ବାଲେଶ୍ୱର ଖଇରା ବ୍ଲକ  ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଜଣାଶୁଣା ନଁା। ଘର ପଳସା ପଞ୍ଚାୟତ ବଣସାହି ଗ୍ରାମରେ। ତାଙ୍କ ରଙ୍ଗତୂଳୀର ସ୍ପର୍ଶରେ ଯେ କୌଣସି ଚିତ୍ର ବି ହୋଇଉଠେ ଜୀବନ୍ତ।

ଜାତୀୟ ଯୋଗାସନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା  ରାଜ୍ୟ ଟିମରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ୯ ଖେଳାଳି

ଜାତୀୟ ଯୋଗାସନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ରାଜ୍ୟ ଟିମରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ୯ ଖେଳାଳି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୦।୧- ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟର ଔରଙ୍ଗାବାଦ ଠାରେ ଆସନ୍ତା ୨୯ ତାରିଖରୁ ଫେବୃୟାରୀ ୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାତୀୟ ଯୋଗାସନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।