ବାଲେଶ୍ୱର

ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ବିକାଶକୁ ବାଧକ

ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ବିକାଶକୁ ବାଧକ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୯।୨-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଏକ ବଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ନାମ ‘ଜଳଦେଶ’। ସାଳନ୍ଦୀ, ବୈତରଣୀ ନଦୀ ଓ ଏହାର ଶାଖା କେନାଲ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବର୍ଷର ୬ମାସ ଜଳବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଅଞ୍ଚଳର ନାମ ଜଳଦେଶ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ। ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ପଶ୍ଚିମ ପଟେ ଥିବା ଆରଡ଼ି, ଓଳଗ, ସୁନ୍ଦରପୁର, ନାନ୍ଦପୁର, ତେନ୍ତୁଲିଡିହି, ଭୂଇଁବୃତ୍ତି, ଘଟପୁର, ମାଧପୁର ପରି ୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ସମେତ ବାଲିଗାଁ, ବଡ ଓସ୍ତିଆ, ଭାଟପଡା, ମହୁଲିଆ, ନାଲଗୁଣ୍ଡା, ଖେରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତର କେତେକ ଗାଁ ଜଳଦେଶ ଇଲାକା ଭାବେ ପରିଚିତ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଓଳଗ, ମହୁଲିଆ ଓ ଖେରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାଲିଗାଁ ଓ ବଡଓସ୍ତିଆ(ଅଂଶ) ଏବେ ଚାନ୍ଦବାଲି ଏନଏସିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଜଳଦେଶ ଅଞ୍ଚଳ ପୂର୍ବରୁ ଧାମନଗର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରହିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଚାନ୍ଦବାଲି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଗମନାଗମନ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌, ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ, ଜଳସେଚନ ଏ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା। ଭଦ୍ରକ ଓ ଯାଜପୁର ଜଳସମ୍ପଦ ଡିଭିଜନ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ନଦୀବନ୍ଧର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରୁଛି। ନଦୀକୂଳିଆ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସୁଫଳ ପାଉ ନାହାନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ଏ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଗତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟା, ଲୁଣାପାଣି ମାଡିବା, କୁମ୍ଭୀର ଆକ୍ରମଣ, ନଦୀବନ୍ଧ ଭୁଶୁଡିବା ଭଳି ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତିତ କରୁଛି। ଧାନ, ମାଛ ଓ ଗୋସମ୍ପଦ-ବୈତରଣୀର ଶାଖା କଉଡିଆ ଯୋର ଉପରେ କଉଡିଆ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ସାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ପାଣିକୁ ଚାଷୀଙ୍କ ସବୁଦିନିଆ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନଟିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରହିଛି। ଧାନ, ମାଛ, କ୍ଷୀର ଏହି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଆୟର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ । ବନ୍ୟାପାଣି ମାଡି ଶାରଦ ଧାନ ଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଲୋକେ ଡାଳୁଅ ଧାନ କରି କ୍ଷତି ଭରଣା କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୋମହିଷାଦିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଛି କମ୍‌ ନୁହେଁ । ପଟୁମାଡିବା କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଜମି ଉର୍ବର । ପାରମ୍ପରିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଓ କମ୍‌ ରାସାୟନିକ ସାର ପ୍ରୟୋଗରେ ଭଲ ଫସଲ ହୋଇଥାଏ । କେବଳ ଧାନ ନୁହେଁ ଜଳଦେଶର କେତେକ ଗାଁରେ ଏବେ ଗହମ, ଚିନାବାଦାମ, ପନିପରିବା, ମକା, ସୋରିଷ, ସୂଯର୍‌ୟମୁଖୀ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। ଭିତ୍ତିଭୂମି-ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଆରଡି, ଶକ୍ତିପୀଠ ଚଣ୍ଡୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି । ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ହଳଦିଆ-ପାରାଦୀପ ପାଇପ ଲାଇନ ଯାଇଛି । ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ଲାଗି ୭ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଆରଡି, ମାଧପୁର, ଭାଟପଡାରେ ଖୋଲିଛି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର । ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ମୁଖ୍ୟ ସଡକରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ମତୋ-ମାଧପୁର, କରାଣ୍ଡିମାଳ-ଧାନଖଣିଆ, ଚାନ୍ଦବାଲି-ଆରଡି, ମହୁଲିଆ-ଭୂଇଁବୃତ୍ତି, ଖେରଙ୍ଗ-ହେଙ୍ଗୁପତି ରାସ୍ତା ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି। ବନ୍ୟା ସମୟରେ ଏହି ରାସ୍ତା ଉପରେ ଉଭୟ ଲୋକ ଓ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀ ଆଶ୍ରୟ ନେଇ ଥାଆନ୍ତି । ଜଳଦେଶର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ୨୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଯାଉଛି । ପ୍ରଗତି ବାଟବଣା-ଜଳଦେଶର ଅନେକ ଗାଁ ଓ ପଡାକୁ ସବୁଦିନିଆ ରାସ୍ତା ନାହିଁ । ଏଭଳି ଗାଁଗୁଡିକ ହେଲା ବାଟିଟଙ୍କି, ତରୁଖା, ଅନୁଗ୍ରହପୁର, ରତନୀ, ଜୟନ୍ତୀ, ଅଣଖାସାହି, ମଧୁପୁର । କେନାଲର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ଗେଟ ନ ଥିବାରୁ ଜମିକୁ ଅବାଧରେ ଲୁଣାପାଣି ମାଡୁଛି । ଖାଲୁଆ ଅଞ୍ଚଳ କାରଣରୁ ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ବ୍ଲକ କାଯର୍‌ୟାଳୟରୁ ଗାଁ ଗୁଡିକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ପଡିଥାଏ । ସାଳନ୍ଦୀ, ବୈତରଣୀ ଓ ଏହାର ଶାଖାନଦୀର ବନ୍ୟାପାଣି ଭଦ୍ରକ-ଆରଡି ରାସ୍ତା ପାର ହେବା ପରଦିନ ଜଳଦେଶର ଗାଁ ରାସ୍ତା ସବୁ ବୁଡିଯାଏ। ଜଳପଥରେ ଡଙ୍ଗା ଯୋଗେ ରିଲିଫ ପଠାଯାଇଥାଏ । ସମ୍ପ୍ରତି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଫାଟି ଆଁ କରିଛି । ୩ ଥର ଟେଣ୍ଡର ସତ୍ତ୍ବେ ତିନିତର ଓ ଧାନଖଣିଆ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଅଟକିଛି । ଏମାନେ କୁହନ୍ତି-ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସହିତ ଜଳଦେଶର ବିକାଶ ପାଇଁ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଭଦ୍ରକ ଜିଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦ୍ୱିଜବର ରାଉତ କହିଛନ୍ତି। ଜଳଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶରେ ଏହା ସହାୟ ହେଉନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମନୋଜ ବିଶ୍ୱାଳ । ଭିତ୍ତି ଭୂମିର ବିକାଶ ହୋଇଥିଲେ ବି ଅନେକ କାମ ବାକି ରହିଛି ବୋଲି ଭାଜପା ନେତା ପୂର୍ବତନ ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସାମଲ କହିଛନ୍ତି। ଚାନ୍ଦବାଲି-ହେଙ୍ଗୁପତି ଲୁଣାବନ୍ଧର ସୁଦୃଢୀକରଣ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ନାଳରେ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ ଓ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ଜଳଦେଶର କୃଷିର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ଅଶୋକ ବଳ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
Karnatak Exit Poll

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ବାଲେଶ୍ୱର

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ରେଞ୍ଜର

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ରେଞ୍ଜର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୫: ଭଦ୍ରକ ବନ ବିଭାଗର ରେଞ୍ଜର ପ୍ରଫୁଲ କୁମାର ସାହୁ ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟହ୍ନରେ ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟ  ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର ହେବା ପରେ ଘରୁ ତଡିଲେ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ, ମହିଳାଙ୍କ ସହ ୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ଅନ୍ୟ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର ହେବା ପରେ ଘରୁ ତଡିଲେ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ, ମହିଳାଙ୍କ ସହ ୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୨।୫: ବାରିପଦା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗୋଲେଇ ନିକଟରୁ ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କର ୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ମହିଳାଜଣଙ୍କ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନା ଅଧୀନ ଜଲଦା ଗ୍ରାମର ଶୁଭଦ୍ରା ବିନ୍ଧାଣୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଉଭୟଙ୍କୁ ପାଲବଣି ସ୍ଥିତ ସ୍ବଧାର ଗୃହରେ ଥଇଥାନ କରିଯାଇଛି।

୫ ଜୀବନ ଗଲାପରେ ଚେତିଲା ପ୍ରଶାସନ ରାସ୍ତାରୁ ହଟାଗଲା ଗଛ

୫ ଜୀବନ ଗଲାପରେ ଚେତିଲା ପ୍ରଶାସନ ରାସ୍ତାରୁ ହଟାଗଲା ଗଛ

ଧାମନଗର,୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଭଦ୍ରକ-ଆଖଣ୍ଡଳମଣି ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର ଡିଲୋ ଛକ ନିକଟରେ ରାସ୍ତା ଉପରକୁ ମାଡ଼ି ଆସିଥିବା ବହୁ ପୁରୁଣା ବରଗଛ ଯୋଗୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଧନଜୀବନ ହାନି ହୋଇଛି। ନିକଟରେ ଏହି ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ୨ ଯୁବକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ଏପରିକି ଏହି ଗଛ ଯୋଗୁ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାୟ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ପ୍ରଶାସନ ଚେତିଛି। ରାସ୍ତାରୁ ଗଛ ହଟାଯିବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ହୋଟେଲ ବ୍ୟବସାୟ ସହ ପାଠପଢ଼ା

ହୋଟେଲ ବ୍ୟବସାୟ ସହ ପାଠପଢ଼ା

ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବାର ସ୍ବପ୍ନ ତାଙ୍କର ପିଲାଟିବେଳୁ। ତେଣୁ ପାଠପଢା ସହ ହୋଟେଲ ବ୍ୟବସାୟକୁ ସେ ଆପଣେଇ ନେଇଛନ୍ତି। ଯେତେ ଝଡ଼ଝଞ୍ଜା ଆସିଲେ ସେ କେବେ ଥକି ଯାଇନାହାନ୍ତି। ଜୀବନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ଦିଗରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛନ୍ତି।

‘ଅନ୍ୟାୟ ବିରୋଧରେ ସ୍ବର ଉଠାଅ’

‘ଅନ୍ୟାୟ ବିରୋଧରେ ସ୍ବର ଉଠାଅ’

ବନ୍ତ,୨୨।୫-ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ବନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧିଲାଭ କରିଛି। ଏପରିକି ଏହି ବ୍ଲକର ସନ୍ତାନ ଡ. ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ବନ୍ତ ମହୋତ୍ସବର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିଶେଷତ୍ୱ ରହିଛି ବୋଲି ତିନିଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଚାଲିଥିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବର ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଜ୍ୟ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କହିଥିଲେ।

ଦାଉ ସାଧୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ

ଦାଉ ସାଧୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ

ବନ୍ତ,୨୨।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବୈଶାଖ ମାସ ସରିଯାଇଥିଲେ ବି ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଲକୁ ଖତ ଯାଇପାରି ନାହିଁ କି ଖରାଟିଆ ଶୁଖିଲା ହଳ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଗତ ଦୁଇ ମାସ ଧରି କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଖରିଫ ଚାଷ ବ୍ୟାହତ ହେବା ନେଇ ଚାଷୀମାନେ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବିଲରେ ଧାନ ବୁଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବୈଶାଖ ମାସରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଯାଇଥାଏ।

ଚାଷଜମିକୁ ମାଡ଼ିପାରୁନି ପାଣି

ଚାଷଜମିକୁ ମାଡ଼ିପାରୁନି ପାଣି

ଝୁମ୍ପୁରା, ୨୨ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଝୁମ୍ପୁରା ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧ ଭାବେ ପରିଚିତ ଝୁମ୍ପୁରା ବଡ଼ବନ୍ଧ (ପୋଖରୀ)ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଉନି। ବାରମ୍ବାର ଦାବି ସତ୍ତ୍ୱେ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ବନ୍ଧରେ ପଙ୍କମାଟି ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛି। ଫଳରେ ତାହା ପୋତିହେବାକୁ ବସିଛି।

ପାଣିରେ ପଡ଼ିଲା ୯୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ପାଣିରେ ପଡ଼ିଲା ୯୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ଆନନ୍ଦପୁର, ୨୨।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ୫୩ନଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ଓ ୨୧୫ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଏକମାତ୍ର ରାସ୍ତା ହେଉଛି ଆନନ୍ଦପୁର ବୈତରଣୀ ସେତୁ। ସାଧାରଣତଃ ଅସରାଏ ବର୍ଷା ହେଲେ ସେତୁ ଉପରେ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ନ ପାରି ଜମି ରହୁଛି। ଫଳରେ ଯାତାୟାତରେ ଘୋର ଅସୁବିଧା ହେବାକୁ ପଡୁଛି ବୋଲି ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ପିଚୁ କାର୍ଯ୍ୟର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ପ୍ରତି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଠୁ ବଳିପଡୁଛି ପାଣି ସମସ୍ୟା

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଠୁ ବଳିପଡୁଛି ପାଣି ସମସ୍ୟା

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୨।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପର ବି ଲୋକେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାସହ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଠାରୁ ବଳିପଡୁଛି ପିଇବା ପାଣି ସମସ୍ୟା। ସବୁ ଗ୍ରାମ, ସାହିର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହେବା ସହ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟଜଳ ମିଳିବ ବୋଲି ସରକାର କହୁଥିବା ବେଳେ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକ ବସନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଉକୁଚାବେଡା ଗ୍ରାମ ଚତୁରିସାହିର ସାହିବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ପରିଣତ ବୟସରେ ନାତି ନାତୁଣୀଙ୍କ ବୋଝ

ପରିଣତ ବୟସରେ ନାତି ନାତୁଣୀଙ୍କ ବୋଝ

ମୋରଡ଼ା,୨୨ା୫- ବୟସ ୮୦ ଛୁଇଁଲାଣି । ଅଣ୍ଟା ସଳଖି ହେଉ ନ ଥିବା ବେଳେ ମନରେ ବି ଦମ୍ଭ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ ସାହାରାରେ ବଞ୍ଚତ୍ବା ବୟସରେ ସେ ପାଲଟିଛନ୍ତି ୨ କୁନି କୁନି ପିଲାଙ୍କ ସାହାରା। ୩ ଶହ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ଓ ମିଳୁଥିବା ଚାଉଳରେ ଘର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏ ବୟସରେ ବି ଶାଳପତ୍ର ତୋଳି ଖଲି କରି ବିକ୍ରି କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ଦୁଲାରୀ ବେଶ୍ରା। ଘର ରାସଗୋବିନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବଡାମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କେତକିଶୋଳ ଗାଁ।

ପୋଖରୀରେ ଖୋଳାହେଉଛି ଡଗ୍‌ଓ୍ବେଲ

ପୋଖରୀରେ ଖୋଳାହେଉଛି ଡଗ୍‌ଓ୍ବେଲ

ଖୁଣ୍ଟା,୨୨ା୫((ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖୁଣ୍ଟା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗଡିଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଦେଉଳାଗଡିଗାଁ ଗ୍ରାମରେ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ବାଟମାରଣା ପାଇଁ ଏକ ପୋଖରୀରେ ଡଗ୍‌ଓ୍ବେଲ ଖୋଳା ଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଦିନକର କାହାଣୀ : ୬୦ଜଣଙ୍କୁ  ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରିଛନ୍ତି ବୀରକିଶୋର

ଦିନକର କାହାଣୀ : ୬୦ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରିଛନ୍ତି ବୀରକିଶୋର

ଘରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ସ୍ବଚ୍ଛଳ ନ ଥିବାରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ପାଠପଢାରେ ଡୋରି ବନ୍ଧା ହେଲା। ପରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ପନ୍ଥା ଖୋଜି ଖୋଜି ପେପର ବିତରକ ଭାବେ କାମ କଲେ। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ସାରିଥିବା ବେଳେ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ବୀର କିଶୋର (୪୧)। ଏବେ ସେ ଖବରକାଗଜ ଏଜେଣ୍ଟ ଭାବେ ବାରିପଦାରେ ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛନ୍ତି।