Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ବିକାଶକୁ ବାଧକ

ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ବିକାଶକୁ ବାଧକ ଚାନ୍ଦବାଲି,୯।୨-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଏକ ବଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ନାମ ‘ଜଳଦେଶ’। ସାଳନ୍ଦୀ, ବୈତରଣୀ ନଦୀ ଓ ଏହାର ଶାଖା କେନାଲ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବର୍ଷର ୬ମାସ ଜଳବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଅଞ୍ଚଳର ନାମ ଜଳଦେଶ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ। ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ପଶ୍ଚିମ ପଟେ ଥିବା ଆରଡ଼ି, ଓଳଗ, ସୁନ୍ଦରପୁର, ନାନ୍ଦପୁର, ତେନ୍ତୁଲିଡିହି, ଭୂଇଁବୃତ୍ତି, ଘଟପୁର, ମାଧପୁର ପରି ୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ସମେତ ବାଲିଗାଁ, ବଡ ଓସ୍ତିଆ, ଭାଟପଡା, ମହୁଲିଆ, ନାଲଗୁଣ୍ଡା, ଖେରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତର କେତେକ ଗାଁ ଜଳଦେଶ ଇଲାକା ଭାବେ ପରିଚିତ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଓଳଗ, ମହୁଲିଆ ଓ ଖେରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାଲିଗାଁ ଓ ବଡଓସ୍ତିଆ(ଅଂଶ) ଏବେ ଚାନ୍ଦବାଲି ଏନଏସିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଜଳଦେଶ ଅଞ୍ଚଳ ପୂର୍ବରୁ ଧାମନଗର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରହିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଚାନ୍ଦବାଲି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଗମନାଗମନ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌, ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ, ଜଳସେଚନ ଏ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା। ଭଦ୍ରକ ଓ ଯାଜପୁର ଜଳସମ୍ପଦ ଡିଭିଜନ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ନଦୀବନ୍ଧର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରୁଛି। ନଦୀକୂଳିଆ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସୁଫଳ ପାଉ ନାହାନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ଏ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଗତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟା, ଲୁଣାପାଣି ମାଡିବା, କୁମ୍ଭୀର ଆକ୍ରମଣ, ନଦୀବନ୍ଧ ଭୁଶୁଡିବା ଭଳି ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତିତ କରୁଛି। ଧାନ, ମାଛ ଓ ଗୋସମ୍ପଦ-ବୈତରଣୀର ଶାଖା କଉଡିଆ ଯୋର ଉପରେ କଉଡିଆ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ସାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ପାଣିକୁ ଚାଷୀଙ୍କ ସବୁଦିନିଆ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନଟିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରହିଛି। ଧାନ, ମାଛ, କ୍ଷୀର ଏହି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଆୟର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ । ବନ୍ୟାପାଣି ମାଡି ଶାରଦ ଧାନ ଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଲୋକେ ଡାଳୁଅ ଧାନ କରି କ୍ଷତି ଭରଣା କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୋମହିଷାଦିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଛି କମ୍‌ ନୁହେଁ । ପଟୁମାଡିବା କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଜମି ଉର୍ବର । ପାରମ୍ପରିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଓ କମ୍‌ ରାସାୟନିକ ସାର ପ୍ରୟୋଗରେ ଭଲ ଫସଲ ହୋଇଥାଏ । କେବଳ ଧାନ ନୁହେଁ ଜଳଦେଶର କେତେକ ଗାଁରେ ଏବେ ଗହମ, ଚିନାବାଦାମ, ପନିପରିବା, ମକା, ସୋରିଷ, ସୂଯର୍‌ୟମୁଖୀ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। ଭିତ୍ତିଭୂମି-ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଆରଡି, ଶକ୍ତିପୀଠ ଚଣ୍ଡୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି । ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ହଳଦିଆ-ପାରାଦୀପ ପାଇପ ଲାଇନ ଯାଇଛି । ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ଲାଗି ୭ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଆରଡି, ମାଧପୁର, ଭାଟପଡାରେ ଖୋଲିଛି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର । ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ମୁଖ୍ୟ ସଡକରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ମତୋ-ମାଧପୁର, କରାଣ୍ଡିମାଳ-ଧାନଖଣିଆ, ଚାନ୍ଦବାଲି-ଆରଡି, ମହୁଲିଆ-ଭୂଇଁବୃତ୍ତି, ଖେରଙ୍ଗ-ହେଙ୍ଗୁପତି ରାସ୍ତା ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି। ବନ୍ୟା ସମୟରେ ଏହି ରାସ୍ତା ଉପରେ ଉଭୟ ଲୋକ ଓ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀ ଆଶ୍ରୟ ନେଇ ଥାଆନ୍ତି । ଜଳଦେଶର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ୨୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଯାଉଛି । ପ୍ରଗତି ବାଟବଣା-ଜଳଦେଶର ଅନେକ ଗାଁ ଓ ପଡାକୁ ସବୁଦିନିଆ ରାସ୍ତା ନାହିଁ । ଏଭଳି ଗାଁଗୁଡିକ ହେଲା ବାଟିଟଙ୍କି, ତରୁଖା, ଅନୁଗ୍ରହପୁର, ରତନୀ, ଜୟନ୍ତୀ, ଅଣଖାସାହି, ମଧୁପୁର । କେନାଲର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ଗେଟ ନ ଥିବାରୁ ଜମିକୁ ଅବାଧରେ ଲୁଣାପାଣି ମାଡୁଛି । ଖାଲୁଆ ଅଞ୍ଚଳ କାରଣରୁ ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ବ୍ଲକ କାଯର୍‌ୟାଳୟରୁ ଗାଁ ଗୁଡିକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ପଡିଥାଏ । ସାଳନ୍ଦୀ, ବୈତରଣୀ ଓ ଏହାର ଶାଖାନଦୀର ବନ୍ୟାପାଣି ଭଦ୍ରକ-ଆରଡି ରାସ୍ତା ପାର ହେବା ପରଦିନ ଜଳଦେଶର ଗାଁ ରାସ୍ତା ସବୁ ବୁଡିଯାଏ। ଜଳପଥରେ ଡଙ୍ଗା ଯୋଗେ ରିଲିଫ ପଠାଯାଇଥାଏ । ସମ୍ପ୍ରତି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଫାଟି ଆଁ କରିଛି । ୩ ଥର ଟେଣ୍ଡର ସତ୍ତ୍ବେ ତିନିତର ଓ ଧାନଖଣିଆ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଅଟକିଛି । ଏମାନେ କୁହନ୍ତି-ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସହିତ ଜଳଦେଶର ବିକାଶ ପାଇଁ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଭଦ୍ରକ ଜିଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦ୍ୱିଜବର ରାଉତ କହିଛନ୍ତି। ଜଳଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶରେ ଏହା ସହାୟ ହେଉନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମନୋଜ ବିଶ୍ୱାଳ । ଭିତ୍ତି ଭୂମିର ବିକାଶ ହୋଇଥିଲେ ବି ଅନେକ କାମ ବାକି ରହିଛି ବୋଲି ଭାଜପା ନେତା ପୂର୍ବତନ ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସାମଲ କହିଛନ୍ତି। ଚାନ୍ଦବାଲି-ହେଙ୍ଗୁପତି ଲୁଣାବନ୍ଧର ସୁଦୃଢୀକରଣ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ନାଳରେ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ ଓ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ଜଳଦେଶର କୃଷିର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ଅଶୋକ ବଳ କହିଛନ୍ତି।

ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ

ବିଜେଡି 0
ବିଜେପି 0
କଂଗ୍ରେସ 0
  ଅନ୍ୟାନ୍ୟ 0

Model This Week

ଏଲ୍‌ସା ଘୋଷ

ବାଲେଶ୍ୱର

ପୃଥକ୍‌-ପୃଥକ୍‌ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ବଖରା ଭସ୍ମ

ପୃଥକ୍‌-ପୃଥକ୍‌ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ବଖରା ଭସ୍ମ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ, ୨୫।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାହାଦୁଲନଗର ଓ ନାଆଁମୀ ଗ୍ରାମରେ ପୃଥକ୍‌ ପୃଥକ୍‌ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଦୁଇ ପରିବାରର ୫ ବଖରା ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଖବର ପାଇ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍‌: ୧୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆହତ

ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍‌: ୧୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆହତ

କେନ୍ଦୁଝର,୨୫।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୪୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟି ନିକଟରେ ସାଇବାବା ନାମକ ଏକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଓଲଟି ପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ ୧୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ରହିଛି।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଡାଳିମ୍ବ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଲା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଡାଳିମ୍ବ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଲା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୪।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବତୀ ଡାଳିମ୍ବ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଛି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ୧୭ ତାରିଖରେ ପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିଛୁଳାବେଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବତୀ ଡାଳିମ୍ବ ପାତ୍ର ସରକାରୀ ସହାୟତା ନିମନ୍ତେ ଜିଲାପାଳ ଆଶିଷ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ ନିକଟରେ ଗୁହାରି କରିଥିଲେ। ଡାଳିମ୍ବଙ୍କ ନିବେଦନକୁ ଉଦାରତାର ସହ ବିଚାର କରି ଜିଲାପାଳ ଠାକ୍‌ରେ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ତାଙ୍କୁ ରେଡକ୍ରସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ୫ହଜାର ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ବାଲ୍ୟବିବାହକୁ ରୋକିଲା ପ୍ରଶାସନ

ପାଟଣା, ୨୪।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଘଟଣା ବାରମ୍ବାର ଘଟୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଶାସନ ଚଢାଉ ବାଲ୍ୟବିବାହ ରୋକୁଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବିଫଳ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ଚୁଆପାଣି ଲୋକଙ୍କ ଭରସା

ଚୁଆପାଣି ଲୋକଙ୍କ ଭରସା

ରାଇସୁଆଁ,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବରଦାପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ତଳକମ୍ପୁଡି ଗ୍ରାମ ଜହ୍ଲାସାହି ଏକ ଅବହେଳିତ ଗାଁ। ବଣପାହାଡ ଘେରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏହି ଗାଁରେ ୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ବିକାଶଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତି ପ୍ରଶାସନ ଅଣଦେଖା କରିଆସୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ କହିିଛନ୍ତି।

ଡେଲି ମାର୍କେଟରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ବଡବିଲ,୨୪।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲସ୍ଥିତ ଡେଲି ମାର୍କେଟରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୩ଟା ବେଳେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୫ ଦୋକାନ ଘର ଜଳିଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି।

ବିଲ୍‌ ପାଇଁ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଧାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ହତାଶ

ବିଲ୍‌ ପାଇଁ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଧାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ହତାଶ

ଝୁମ୍ପୁରା,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗ୍ରାମଞ୍ଚଳରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ବିଲ୍‌ ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧି ଏବଂ କାଯର୍‌ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ବିଲ ପାଇଁ ଦୌଡାଉଛନ୍ତି।

ଜେସିବି ପୋଡି ଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଜେସିବି ପୋଡି ଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଘସିପୁରା,୨୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘସିପୁରା ଥାନା ବରିପାଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁବୃର୍ତ୍ତମାନେ କେନାଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ସହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଗୋଟିଏ ଜେସିବି ମେଶିନ୍‌କୁ ପୋଡି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଖଟୁଆପାଟଣାରେ ପ୍ରାଣୀରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ:  ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କଲେ

ଖଟୁଆପାଟଣାରେ ପ୍ରାଣୀରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ: ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କଲେ

ଆରଡ଼ି,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ସୁନ୍ଦରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଖଟୁଆପାଟଣା ଗଁ।ରେ ମଇଁଷି ମୃତ୍ୟୁ ଥମିବା ନଁ। ନେଉନି। ଶନିବାର ପୁଣି ୬ଟି ମଇଁଷିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମଇଁଷି ମୃତ୍ୟୁ ରୋକିବା ଲାଗି ଅପରାହ୍ନରେ ଏହି ଗଁ।ରେ ପ୍ରାଣୀରୋଗ ଚିକିତ୍ସକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଦଳ(ଏଡିଆରଆଇ ଟିମ୍‌) ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ଧାମରାରେ ଜମି ଜାଲିଆତିକୁ ଲଗାମ ନାହିଁ

ଧାମରାରେ ଜମି ଜାଲିଆତିକୁ ଲଗାମ ନାହିଁ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ତହସିଲ ଅଧୀନ ଧାମରା ବନ୍ଦରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଘରୋଇ ଚାଷଜମି ଉପରେ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି। ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏବଂ ଜମି ମାଫିଆମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଷଜମିକୁ କିଣୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଚଳନ୍ତା ଅଟୋରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଚଳନ୍ତା ଅଟୋରେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ସହଯାତ୍ରୀ ଅସଦାଚରଣ କରିବା ଘଟଣା ନେଇ ଚାନ୍ଦବାଲି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଏ ନେଇ ଏକ ମାମଲା(ନଂ.୩୫/୧୮) ରୁଜୁ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

୫ରୁ ସରପଞ୍ଚମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୪।୨-ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ପ୍ରତି ମାସ ବୁଧବାର ଓ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟର ଯେକୌଣସି ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫେରନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସିଧାସଳଖ କଥା ହେବେ।