ବାଲେଶ୍ୱର

ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ବିକାଶକୁ ବାଧକ

ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ବିକାଶକୁ ବାଧକ
ଚାନ୍ଦବାଲି,୯।୨-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଏକ ବଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ନାମ ‘ଜଳଦେଶ’। ସାଳନ୍ଦୀ, ବୈତରଣୀ ନଦୀ ଓ ଏହାର ଶାଖା କେନାଲ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବର୍ଷର ୬ମାସ ଜଳବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଅଞ୍ଚଳର ନାମ ଜଳଦେଶ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ। ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ପଶ୍ଚିମ ପଟେ ଥିବା ଆରଡ଼ି, ଓଳଗ, ସୁନ୍ଦରପୁର, ନାନ୍ଦପୁର, ତେନ୍ତୁଲିଡିହି, ଭୂଇଁବୃତ୍ତି, ଘଟପୁର, ମାଧପୁର ପରି ୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ସମେତ ବାଲିଗାଁ, ବଡ ଓସ୍ତିଆ, ଭାଟପଡା, ମହୁଲିଆ, ନାଲଗୁଣ୍ଡା, ଖେରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତର କେତେକ ଗାଁ ଜଳଦେଶ ଇଲାକା ଭାବେ ପରିଚିତ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଓଳଗ, ମହୁଲିଆ ଓ ଖେରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାଲିଗାଁ ଓ ବଡଓସ୍ତିଆ(ଅଂଶ) ଏବେ ଚାନ୍ଦବାଲି ଏନଏସିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଜଳଦେଶ ଅଞ୍ଚଳ ପୂର୍ବରୁ ଧାମନଗର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରହିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଚାନ୍ଦବାଲି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଗମନାଗମନ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌, ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ, ଜଳସେଚନ ଏ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା। ଭଦ୍ରକ ଓ ଯାଜପୁର ଜଳସମ୍ପଦ ଡିଭିଜନ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ନଦୀବନ୍ଧର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରୁଛି। ନଦୀକୂଳିଆ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସୁଫଳ ପାଉ ନାହାନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ଏ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଗତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟା, ଲୁଣାପାଣି ମାଡିବା, କୁମ୍ଭୀର ଆକ୍ରମଣ, ନଦୀବନ୍ଧ ଭୁଶୁଡିବା ଭଳି ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତିତ କରୁଛି। ଧାନ, ମାଛ ଓ ଗୋସମ୍ପଦ-ବୈତରଣୀର ଶାଖା କଉଡିଆ ଯୋର ଉପରେ କଉଡିଆ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ସାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ପାଣିକୁ ଚାଷୀଙ୍କ ସବୁଦିନିଆ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନଟିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରହିଛି। ଧାନ, ମାଛ, କ୍ଷୀର ଏହି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଆୟର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ । ବନ୍ୟାପାଣି ମାଡି ଶାରଦ ଧାନ ଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଲୋକେ ଡାଳୁଅ ଧାନ କରି କ୍ଷତି ଭରଣା କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୋମହିଷାଦିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଛି କମ୍‌ ନୁହେଁ । ପଟୁମାଡିବା କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଜମି ଉର୍ବର । ପାରମ୍ପରିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଓ କମ୍‌ ରାସାୟନିକ ସାର ପ୍ରୟୋଗରେ ଭଲ ଫସଲ ହୋଇଥାଏ । କେବଳ ଧାନ ନୁହେଁ ଜଳଦେଶର କେତେକ ଗାଁରେ ଏବେ ଗହମ, ଚିନାବାଦାମ, ପନିପରିବା, ମକା, ସୋରିଷ, ସୂଯର୍‌ୟମୁଖୀ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। ଭିତ୍ତିଭୂମି-ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଆରଡି, ଶକ୍ତିପୀଠ ଚଣ୍ଡୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି । ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ହଳଦିଆ-ପାରାଦୀପ ପାଇପ ଲାଇନ ଯାଇଛି । ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ଲାଗି ୭ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଆରଡି, ମାଧପୁର, ଭାଟପଡାରେ ଖୋଲିଛି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର । ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ମୁଖ୍ୟ ସଡକରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ମତୋ-ମାଧପୁର, କରାଣ୍ଡିମାଳ-ଧାନଖଣିଆ, ଚାନ୍ଦବାଲି-ଆରଡି, ମହୁଲିଆ-ଭୂଇଁବୃତ୍ତି, ଖେରଙ୍ଗ-ହେଙ୍ଗୁପତି ରାସ୍ତା ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି। ବନ୍ୟା ସମୟରେ ଏହି ରାସ୍ତା ଉପରେ ଉଭୟ ଲୋକ ଓ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀ ଆଶ୍ରୟ ନେଇ ଥାଆନ୍ତି । ଜଳଦେଶର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ୨୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଯାଉଛି । ପ୍ରଗତି ବାଟବଣା-ଜଳଦେଶର ଅନେକ ଗାଁ ଓ ପଡାକୁ ସବୁଦିନିଆ ରାସ୍ତା ନାହିଁ । ଏଭଳି ଗାଁଗୁଡିକ ହେଲା ବାଟିଟଙ୍କି, ତରୁଖା, ଅନୁଗ୍ରହପୁର, ରତନୀ, ଜୟନ୍ତୀ, ଅଣଖାସାହି, ମଧୁପୁର । କେନାଲର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ଗେଟ ନ ଥିବାରୁ ଜମିକୁ ଅବାଧରେ ଲୁଣାପାଣି ମାଡୁଛି । ଖାଲୁଆ ଅଞ୍ଚଳ କାରଣରୁ ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ବ୍ଲକ କାଯର୍‌ୟାଳୟରୁ ଗାଁ ଗୁଡିକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ପଡିଥାଏ । ସାଳନ୍ଦୀ, ବୈତରଣୀ ଓ ଏହାର ଶାଖାନଦୀର ବନ୍ୟାପାଣି ଭଦ୍ରକ-ଆରଡି ରାସ୍ତା ପାର ହେବା ପରଦିନ ଜଳଦେଶର ଗାଁ ରାସ୍ତା ସବୁ ବୁଡିଯାଏ। ଜଳପଥରେ ଡଙ୍ଗା ଯୋଗେ ରିଲିଫ ପଠାଯାଇଥାଏ । ସମ୍ପ୍ରତି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଫାଟି ଆଁ କରିଛି । ୩ ଥର ଟେଣ୍ଡର ସତ୍ତ୍ବେ ତିନିତର ଓ ଧାନଖଣିଆ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଅଟକିଛି । ଏମାନେ କୁହନ୍ତି-ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସହିତ ଜଳଦେଶର ବିକାଶ ପାଇଁ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଭଦ୍ରକ ଜିଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦ୍ୱିଜବର ରାଉତ କହିଛନ୍ତି। ଜଳଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶରେ ଏହା ସହାୟ ହେଉନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମନୋଜ ବିଶ୍ୱାଳ । ଭିତ୍ତି ଭୂମିର ବିକାଶ ହୋଇଥିଲେ ବି ଅନେକ କାମ ବାକି ରହିଛି ବୋଲି ଭାଜପା ନେତା ପୂର୍ବତନ ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସାମଲ କହିଛନ୍ତି। ଚାନ୍ଦବାଲି-ହେଙ୍ଗୁପତି ଲୁଣାବନ୍ଧର ସୁଦୃଢୀକରଣ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ନାଳରେ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ ଓ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ଜଳଦେଶର କୃଷିର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ଅଶୋକ ବଳ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

 ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୮।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ସହରର ବଡ଼ଶାସନରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ପୋଖରୀ ନିକଟରୁ ସବିତା ନାୟକ (୪୦) ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ରବୀନ୍ଦ୍ର ଶତପଥୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଓଡ଼ିଆ ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନ

ରବୀନ୍ଦ୍ର ଶତପଥୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଓଡ଼ିଆ ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନ

ଖଇରା,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜଣେ ସୁନାମଧନ୍ୟ ଯୁବନେତା ଭାବେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ସାଜିଥିବା ଖଇରା ବ୍ଲକ ବର୍ତ୍ତନା ପଞ୍ଚାୟତ ରାମପୁର ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଶତପଥି ଓଡ଼ିଆ ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଧସିଲା ଗାର୍ଡ ଓ୍ବାଲ୍‌

ଧସିଲା ଗାର୍ଡ ଓ୍ବାଲ୍‌

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୭। ୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ଶୈଲଙ୍ଗ ଛକଠାରୁ ଦେଓଗାଁ ୬ କି.ମି.୬୫୦ମି. ରାସ୍ତା ପ୍ରସସ୍ତୀକରଣ ଓ ସୁଦୃଢିକରଣ ନିମନ୍ତେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠିରୁ ୯ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁ ରହିଛି। ରାସ୍ତା ଓ ଗୃହ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି। ଫଳରେ ରାସ୍ତାର ଝାଡକୁଣ୍ଡି ନିକଟରେ ଗାର୍ଡ ଓ୍ବାଲ୍‌ ପାଖାପାଖି ୩ ଫୁଟ ତଳକୁ ଧସି ଯାଇଛି। 

ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବା ବିଫଳ

ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବା ବିଫଳ

ଚମ୍ପୁଆ, ୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚମ୍ପୁଆ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଜାରି ରହିଛି। ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଉଛି। ବନ ବିଭାଗ କୌଣସି ସମାଧାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ବର୍ଷସାରା ହାତୀପଲ ଚମ୍ପୁଆ ବିଟ୍‌ରେ ଅବସ୍ଥାନ କରୁଥିଲେ ହେଁ ଆବଶ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଅଭାବରୁ ହାତୀ ଘଉଡା ଯାଇପାରୁନି ବୋଲି ବନ ବିଭାଗ  କହୁଛି।

ଶାଳକାଠ ସହ କରତ ଜବତ

ଶାଳକାଠ ସହ କରତ ଜବତ

ଆନନ୍ଦପୁର, ୧୭।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆନନ୍ଦପୁର ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଡିଏଫଓ ଅଜିତ୍‌ କୁମାର ଶତପଥୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଭାତକରୁଆ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରୁ ୪୦ ଶିପ୍ଟ ଶାଳକାଠ ସହ କାଠ କାଟିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ୨ କରତ ଜବତ ହୋଇଛି। 

୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ସତ୍ୟକାମ

୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ସତ୍ୟକାମ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୭।୧୦-ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଲାଗି ଘୋଷିତ ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ଭଦ୍ରକର ସତ୍ୟକାମ ଭରଦ୍ୱାଜ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ନିରଞ୍ଜନ କିଶାନ କ୍ଷେତ ମଜଦୁର କଂଗ୍ରେସ ଜିଲା ସଭାପତି

ନିରଞ୍ଜନ କିଶାନ କ୍ଷେତ ମଜଦୁର କଂଗ୍ରେସ ଜିଲା ସଭାପତି

ରେମୁଣା,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କିଷାନ କ୍ଷେତ ମଜଦୁର କଂଗ୍ରେସର ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସଭାପତି ଭାବେ ନିରଞ୍ଜନ ବେହେରାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି। ଜିଲା ଓ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀସ୍ତରୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦଙ୍କ ସୁପାରିଶ ଓ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କିଷାନ କ୍ଷେତ ମଜଦୁର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କୁ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗାଡ଼ି ସହ ୬୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ଜବତ, ୩ ଗିରଫ

ଗାଡ଼ି ସହ ୬୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ଜବତ, ୩ ଗିରଫ

ତିହିଡ଼ି,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତାର କାନପୁର ନିବଟରୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ତିହିଡ଼ି ପୋଲିସ ଏକ ଡେଲିଭରି ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୬୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ଜବତ କରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ପାଟଣାରେ ଝଲସୁଛି ଦେବୀ ମଣ୍ଡପ

ପାଟଣାରେ ଝଲସୁଛି ଦେବୀ ମଣ୍ଡପ

ପାଟଣା,୧୭।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରେ ପାଟଣା ଦୁର୍ଗାପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମତେ  ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହେଉଛି। ସୁନ୍ଦର ଆଲୋକ ସହ ତୋରଣରେ ଦେବୀ ମଣ୍ଡପ  ଝଲସି ଉଠିଛି।

କୋହ୍ଲ ରୁଡକେଲା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ: ଦନ୍ତାହାତୀ ପାଦତଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

କୋହ୍ଲ ରୁଡକେଲା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ: ଦନ୍ତାହାତୀ ପାଦତଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ବଡବିଲ,୧୭।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲ ବନାଞ୍ଚଳ ତଥା ରୁଗୁଡି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋହ୍ଲ ରୁଡକେଲା ଗ୍ରାମରେ ୨୨ହାତୀ ଥିବା ପଲ ଆତଙ୍କ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଏକ ଦନ୍ତାହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଗୁରୁବାରୀ ମୁଣ୍ଡା (୬୫)। ବନବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ହାତୀପଲକୁ ଘଉଡାଇବାବେଳେ ଏହି ଅଘଟଣ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦାଉ ସାଧିଲା ବନ୍ୟା ଉଜୁଡିଛି  ଶତାଧିକ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଫସଲ

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦାଉ ସାଧିଲା ବନ୍ୟା ଉଜୁଡିଛି ଶତାଧିକ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଫସଲ

ପଦ୍ମପୁର,୧୭ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ଜନିତ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ଧଳା, କଞ୍ଚୁଡି, ମନ୍ତେଇ, ଧନୁତ୍ରୀ, ଗହ୍ମେଇ ନଦୀରେ ଆସିଥିବା ବନ୍ୟା ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଦାଉ ସାଧିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷର ଏହା ଥିଲା ୪ର୍ଥ ବନ୍ୟା।  ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ଦେଇ ପ୍ରଭାହିତ ଏସବୁ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ସାବରଙ୍ଗ, ସାହାଡା, ଗୋରାମାଟି, ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକର ପଦ୍ମପୁର, ଏଡତାଳ, ସୁଗୋ, ଲୁଙ୍ଗା, ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଚାଷଜମି ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ରହିଥିଲା।  ଧାନ ଫସଲ ଥୋଡ ଧରିବା ସମୟରେ ପାଣିରେ ବୁଡି ରହିବାରୁ ଜମିରୁ ଭଲ ଫସଲ ଆଶା ମଉଳି ଯାଇଛି। 

୧୧୬ ମଣ୍ଡପରେ ସାର୍ବଜନୀନ ପୂଜା ସହରରେ ୨୦ ମଣ୍ଡପ, ହୋଇନି ତୋରଣ

୧୧୬ ମଣ୍ଡପରେ ସାର୍ବଜନୀନ ପୂଜା ସହରରେ ୨୦ ମଣ୍ଡପ, ହୋଇନି ତୋରଣ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୭ା୧୦- ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ ଓ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୧୬ ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ଆବାହନ କରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ସହରରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ମହାସପ୍ତମୀ ପୂଜା ପରେ ବୁଧବାର ମହାଷ୍ଟମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି। ସହରର ଗାନ୍ଧିପଡିଆ, ବାଇପାସ, ବଙ୍କବାସୁଳୀ ମନ୍ଦିର, ଚରମ୍ପା ସ୍କୁଲ ରୋଡ, ଆରଡି ରୋଡ ପ୍ରାଚୀନଗର, ଚରମ୍ପା ଏରେଇଁ, ଷ୍ଟେଶନ ରୋଡ ବଜାର କମିଟି, ପୁରୁଣା ଓଏସଆରଟିସି କ୍ୟାମ୍ପସ, ଚରମ୍ପା ଡଗରାସାହି, ଜାନୁଗଞ୍ଜ, ଗବସାହି, ସଙ୍ଗତ, ପୁରୁଣାବଜାର, ଗରଦପୁର ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ସାର୍ବଜନୀନ ପୂଜା ପାଇଁ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି। ପ୍ରଶାସନିକ କଟକଣା ଯୋଗୁ ସହରରେ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କୌଣସି ତୋରଣ ହୋଇ ନାହିଁ।