Dharitri News
ଖେଳ |

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ସିରିଜ ବିଜୟ ସୁଯୋଗ

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ସିରିଜ ବିଜୟ ସୁଯୋଗ ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ, ୯।୨(ପି.ଟି.) ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଚଳିତ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ ସିରିଜର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ ଏଠାରେ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପ୍ରଥମ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ ଜିତି ଭାରତ ୩-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରି ସାରିଛି। ତେଣୁ ଏଠାରେ ବିଜୟୀ ହେବା ସହ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ସର୍ବପ୍ରଥମ ସିରିଜ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆହତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକୁଳି ଏବି ଡି’ଭିଲର୍ସ ଫେରିବା ଏବଂ ଆଗାମି ମ୍ୟାଚକୁ ଗୋଲାପି ଜର୍ସି ପିନ୍ଧି ଖେଳିବାକୁ ଥିବାରୁ ବିଜୟ ସହ ସିରିଜକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଆଶାରେ ରହିଛି ଘରୋଇ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ଭାରତ କେବେହେଲେ ସିରିଜ ବିଜୟୀ ହୋଇନାହିଁ। ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୩ଟି ଦିନିକିଆରୁ ଗୋଟିଏରେ ବିଜୟୀ ହେଲେ ଇତିହାସ ରଚିବ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ। ୨୦୧୦-୧୧ ସିଜନରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ସିରିଜ ବିଜୟର ନିକଟତର ହୋଇଥିଲା। ଏକଦା ଧୋନୀଙ୍କ ଦଳ ୨-୧ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ପରେ ୫ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜକୁ ୨-୩ରେ ହାରି ଯାଇଥିଲା। ଆଗାମୀ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଲେ ଭାରତର ନମ୍ବର ଓ୍ବାନ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଦୃଢ଼ ହେବ। ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିବାପରେ ଭାରତର ମନୋବଳ ବଢ଼ିଥିଲା। ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ ଜିତିବାକୁ ଦଳ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ବୋଲି କହି ଶିଖର ଧାଓ୍ବନ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ। କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦଳ ହାଲ୍‌କା ମନୋଭାବ ନେଇ ଖେଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଏହି ସିରିଜରେ ନିଜେ କୋହଲି ଚମତ୍କାର ଫର୍ମରେ ରହିବା ଭାରତ ପାଇଁ ଶୁଭ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ସେ ୩ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୨ଟି ଶତକ ହାସଲ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନର କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଓ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଭାରତର ଅମୋଘ ଅସ୍ତ୍ର ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଏମାନେ ପ୍ରଥମ ୩ଟି ଦିନିକିଆରେ ୩୦ଟି ଉଇକେଟରୁ ୨୧ଟି ହାସଲ କରି ମନୋବଳକୁ ବହୁ ଉଚ୍ଚା କରିଛନ୍ତି। କେପ୍‌ ଟାଉନ୍‌ର ନ୍ୟୁଲାଣ୍ଡ୍ସରେ ୫ ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ନେଇ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥିଲେ ହେଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ୍‌ କୁଲଦୀପ-ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବୋଲିଂରେ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିଲା। ଏଥର କିନ୍ତୁ ଡି’ଭିଲର୍ସ ମ୍ୟାଜିକ କାମ କରିବ ଏବଂ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା। ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଅବସରରେ ଅଙ୍ଗୁଳିରେ ଆଘାତ ପାଇଥିବାରୁ ଡି’ଭିଲର୍ସ ପ୍ରଥମ ତିନୋଟି ଦିନିକିଆରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲେ। ତେବେ ତାଙ୍କ ଆହତ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତି ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସତର୍କ ରହିଛି। ସେ ଖେଳିବା ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରାଯାଇନାହିଁ। ଆଉଥରେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ପରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଡି’ଭିଲର୍ସ ଫିଟ୍‌ ହେଲେ ୩ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଖେଳିବେ ଏବଂ ଜେପି ଡୁମିନି ୪ ନମ୍ବରରେ ଆସିବେ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରୁ ଡେଭିଡ ମିଲର କିମ୍ବା ଖାୟେଲିଲେ ଜୋଣ୍ଡୋ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିବେ। ତେବେ ଏଡେନ ମାରକ୍ରାମ ଦଳରେ ଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ୱ ବଜାୟ ରଖିବେ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପାଇଁ ଆଗାମୀ ମ୍ୟାଚ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ସ୍ତନ କର୍କଟ ସଚେତନତା ପାଇଁ ଏହାକୁ ‘ଗୋଲାପି ଦିନିକିଆ’ଭାବେ ଅଭିହିତ କରାଯିବ। ୨୦୧୧ରେ ଏହା ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ୬ଷ୍ଠ ଥରପାଇଁ ଏହି ପିଙ୍କ୍‌ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ। ଗୋଲାପି ଜର୍ସି ପିନ୍ଧି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପୂର୍ବରୁ କେବେହେଲେ କୌଣସି ମ୍ୟାଚ ହାରିନାହିଁ। ଗୋଲାପି ଜର୍ସି ପରିହିତ ମ୍ୟାଚରେ ଡି’ଭିଲର୍ସଙ୍କ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ। ୨୦୧୫ରେ ସେ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ମାତ୍ର ୪୪ ବଲ୍‌ରୁ ୧୪୯ ରନର ବିସ୍ଫୋରକ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ୨୦୧୩ରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ସେ ୪୭ ବଲ୍‌ରୁ ଦ୍ରୁତ ୭୭ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଓ୍ବାଣ୍ଡରର୍ସର ପେସ୍‌ ଓ ବାଉନ୍ସି ପିଚ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୪ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୩୫୮ ରନ କରିଥିବାବେଳେ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୧୪୧ ରନରେ ହାରିଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଡେଲ୍‌ ଷ୍ଟେଇନ ଓ ମର୍ନେ ମୋର୍କେଲଙ୍କୁ ଠିକ୍‌ ମୁକାବିଲା କରି ନ ପାରି ୪୩ ବଲ୍‌ରୁ ମାତ୍ର ୧୮ ରନ କରିଥିଲେ। ଖରାପ ଫର୍ମରେଥିବା ରୋହିତଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ ମ୍ୟାଚ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଦିନିକିଆରେ ତିନୋଟି ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରି ବିଶ୍ୱରେକର୍ଡର ଅଧିକାରୀ ଥିବା ରୋହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ୧୧ଟି ଦିନିକିଆ ଖେଳି ମାତ୍ର ୧୨.୧୦ ଆଭରେଜରେ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଫର୍ମ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ଚିନ୍ତାର କାରଣ ଥିଲେ ହେଁ ସେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିବା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ସିରିଜ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେଥିବା ମେନ୍‌ ଇନ୍‌ ବ୍ଲୁ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ଦଳ ସହ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ନ୍ୟୁ ଓ୍ବଣ୍ଡରର୍ସ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତର ଆଭରେଜ୍‌ ରେକର୍ଡ ରହିଛି। ଏଠାରେ ଦଳ ୭ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିବାବେଳେ ୩ଟି ଜିତିଛି ଏବଂ ୪ଟି ମ୍ୟାଚରେ ପରାଜିତ ହୋଇଛି। ୨୦୦୩ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲ ପରାଜୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଦଳ ଖେଳିଥିବା ୪ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୩ଟିରେ ପରାଜୟ ଲଭିଛି। କେବଳ ୨୦୧୧ରେ ମୁନାଫ ପଟେଲଙ୍କ ୨୯ ରନରେ ୪ ଉଇକେଟ ସଫଳତାକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଦଳ ୧ ରନରେ ଘରୋଇ ଦଳକୁ ହରାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା।

ଖେଳ |

ଟି୨୦ ସିରିଜ୍‌ : ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କ୍ଲିନ୍‌ ସୁଇପ୍‌

ସିଲ୍‌ହେଟ୍‌, ୧୮।୨(ପି.ଟି.)- ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୭୫ ରନରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ଟସ୍‌ ହାରି ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୪ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୨୧୦ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଜବାବରେ ବାଂଲାଦେଶ ୧୮.୪ ଓଭରରେ ୧୩୫ ରନ କରି ଅଲଆଉଟ୍‌ ହେବା ସହ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଦୁଇ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ସିରିଜକୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୨-୦ରେ ବିଜୟୀ ହେବା ସହ କ୍ଲିନ୍‌ ସୁଇପ୍‌ କରିଛି।

ଟି୨୦ ସିରିଜ୍‌ରୁ ଡି’ଭିଲର୍ସ ଆଉଟ୍‌

ଟି୨୦ ସିରିଜ୍‌ରୁ ଡି’ଭିଲର୍ସ ଆଉଟ୍‌

ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ,୧୮।୨ (ପି.ଟି.)- ଘରୋଇ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଆଘାତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଚାଲୁ ରହିଛି। ଦିନିକିଆ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ୩ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ବାଦ ପଡିଥିବା ଅଭିଜ୍ଞ ତଥା ତାରକା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଏବି ଡି’ଭିଲର୍ସ ଏବେ ଚଳିତ ୩ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି୨୦ ସିରିଜରୁ ମଧ୍ୟ ବାଦ ପଡିଛନ୍ତି।

ଡୋପିଂ ମାମଲାରେ ରୁଷୀୟ ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌

ପ୍ୟୋଙ୍ଗଚାଙ୍ଗ, ୧୮ା୨(ଏଏଫ୍‌ପି)-ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଶୀତକାଳୀନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ରୁଷିଆର ଜଣେ ଆଥଲେଟ୍‌ ନିଷିଦ୍ଧ ମେଲଡୋନିଅମ୍‌ ସେବନ କରି ଡୋପ୍‌ ଟେଷ୍ଟରେ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ରଶ୍ମିତା

ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ରଶ୍ମିତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା କବାଡ଼ି ଖେଳାଳି ରଶ୍ମିତା ସାହୁ ରବିବାର ଜୀବନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ କବାଡ଼ି ଖେଳାଳି ପ୍ରଦୀପ ଜେନାଙ୍କ ସହ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି।

ହରି ବେହେରା ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍‌ମ୍ୟାନ

ହରି ବେହେରା ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍‌ମ୍ୟାନ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୮ା୨ (ବ୍ୟୁରୋ) ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପଡିଆରେ ରବିବାର ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗମ୍ୟାନ ଓଡିଶା- ୨୦୧୮ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲର ହରି ବେହେରା ପ୍ରଥମ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗମ୍ୟାନ ଓଡିଶା ଟ୍ରଫି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ତୃତୀୟ ଟି୨୦: ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହାରିଲେ

ତୃତୀୟ ଟି୨୦: ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହାରିଲେ

ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ, ୧୮।୨(ପି.ଟି.)- ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ ଜିତିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ଦଳ ତୃତୀୟ ମୁକାବିଲାରେ ଝୁଣ୍ଟିଛି। ଘରୋଇ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗୋଟିଏ ଓଭର ବାକି ରଖି ଭାରତକୁ ୫ ଉଇକେଟରେ ଅତି ସହଜରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

‘ସାରା ଦେଶକୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି ଓଡ଼ିଶା’

‘ସାରା ଦେଶକୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି ଓଡ଼ିଶା’

ଭାରତୀୟ ହକି ଇତିହାସରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ। ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ପ୍ରାୟୋଜକ ହୋଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗତ ୧୫ ତାରିଖରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଭବ୍ୟ ସମାରୋହରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଏଥିରେ ହକି ଜଗତ ବିସ୍ମିତ, ଚକିତ, ରୋମାଞ୍ଚତ୍ତ, ଉଲ୍ଲସିତ ଏବଂ ଉତ୍ସାହିତ। ଖେଳାଳିଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କୋଚ୍‌, କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ହକିପ୍ରେମୀମାନେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରଶଂସା ନ କରି ରହିପାରି ନାହାନ୍ତି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ହୋଟେଲ ଦି ଲଲିତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ସମାରୋହ ଅବସରରେ ମହିଳା ହକି କୋଚ୍‌ ହରେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରର କିୟଦଂଶ..

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ୨୮ ରନରେ ହରାଇଲା ଭାରତ

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ୨୮ ରନରେ ହରାଇଲା ଭାରତ

ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ, ୧୮।୨(ପି.ଟି.)- ଶିଖର ଧାଓ୍ବନଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ୫ ଉଇକେଟ ସଫଳତା ବଳରେ ଭାରତ ରବିବାର ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ୨୮ ରନରେ ହରାଇ ଦେଇଛି। ଏଥିସହ ଭାରତ ୩ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୧-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀଲାଭ କରିଛି।

ସ୍ପେନର ପୂରାତନ ଫୁଟ୍‌ବଲ କ୍ଲବରେ ଦିଲ୍ଲୀ ବାଳକ

ସ୍ପେନର ପୂରାତନ ଫୁଟ୍‌ବଲ କ୍ଲବରେ ଦିଲ୍ଲୀ ବାଳକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୨(ପି.ଟି.)- ଦିଲ୍ଲୀ ବାସିନ୍ଦା ଲବ କାପୁରଙ୍କୁ ସ୍ପେନର ୩ୟ ସର୍ବ ପୁରାତନ ଫୁଟ୍‌ବଲ କ୍ଲବ ପାଲାମୋସ ସିଏଫ୍‌ ଅନୁବନ୍ଧିତ କରିଛି। ପାଲାମୋସ ସିଏଫ୍‌ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ସ୍ପାନିଶ କ୍ଲବ। ସେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଭାବେ ସ୍ପାନିଶ ଲିଗ୍‌ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର କୌଣସି କ୍ଲବ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି।

ତ୍ରିରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟି୨୦ ସିରିଜ୍‌: ବିଜୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ଫାଇନାଲରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବାଦ୍‌

ତ୍ରିରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟି୨୦ ସିରିଜ୍‌: ବିଜୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ଫାଇନାଲରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବାଦ୍‌

ହାମିଲ୍‌ଟନ,୧୮।୨(ଏଏଫ୍‌ପି)- କଲିନ୍‌ ମୁନ୍‌ରୋଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ଇନିଂସ ଯୋଗୁ ଚଳିତ ତ୍ରିରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟି୨୦ ସିରିଜ୍‌ର ଅନ୍ତିମ ଲିଗ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିଜୟୀ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଫାଇନାଲରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଛି। ରବିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମୁକାବିଲାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୨ ରନ୍‌ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ବିଜୟ ପରେ ମଧ୍ୟ ଫାଇନାଲକୁ ଉନ୍ନୀତ ହେବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ରନ୍‌ରେଟ୍‌ ହାସଲ କରିପାରି ନ ଥିଲା। ଫଳରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।

 ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି ନକ୍‌ଆଉଟ୍‌: ନାୟାରଙ୍କୁ କର୍ନାଟକର ନେତୃତ୍ୱ

ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି ନକ୍‌ଆଉଟ୍‌: ନାୟାରଙ୍କୁ କର୍ନାଟକର ନେତୃତ୍ୱ

ବାଙ୍ଗାଲୋର,୧୮।୧- କର୍ନାଟକ ଦଳର ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ଆର. ବିନୟ କୁମାର ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିର ନକ୍‌ଆଉଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ହାତରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଣୁ ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଉପରକ୍ରମର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ କରୁଣ ନାୟାର ନେତୃତ୍ୱ ଭାର ସମ୍ଭାଳିବେ।

ରୋଟ୍ଟେରଡାମ ଓପନ୍‌: ଫାଇନାଲରେ ଫେଡେରର

ରୋଟ୍ଟେରଡାମ ଓପନ୍‌: ଫାଇନାଲରେ ଫେଡେରର

ରୋଟ୍ଟେରଡାମ, ୧୮।୨- ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ରୋଟ୍ଟେରଡାମ ଓପନ୍‌ର ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ବର୍ଗରେ ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଟେନିସ୍‌ ଖେଳାଳି ରୋଜର ଫେଡେରର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ସେମିଫାଇନାଲରେ ସେ ୬-୩, ୭-୬(୭/୩) ସେଟ୍‌ରେ ଇଟାଲିର ଆଣ୍ଡ୍ରେଆସ ସେପ୍ପିଙ୍କୁ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।