ବାଣିଜ୍ୟ |

ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୧୮,ହୋଣ୍ଡାର ୧୧ ନୂଆ ମଡେଲ୍‌ ଉନ୍ମୋଚିତ

ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୧୮,ହୋଣ୍ଡାର ୧୧ ନୂଆ ମଡେଲ୍‌ ଉନ୍ମୋଚିତ
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯-୨ ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୧୪ତମ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୧୮ରେ ହୋଣ୍ଡା ମୋଟରସାଇକେଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ସ୍କୁଟର୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ୧୧ଟି ନୂଆ ମଡେଲ୍‌ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି। ହୋଣ୍ଡା ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ୧୬୦ସିସି ଇଞ୍ଜିନ୍‌ବିଶିଷ୍ଟ ନୂଆ ମୋଟରସାଇକେଲ ଏକ୍ସ-ବ୍ଲେଡ୍‌କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ୬ଟି ଘରୋଇ ମଡେଲ୍‌ ଏବଂ ୪ଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଫନ୍‌ ବାଇକ୍‌ ସମେତ ମୋଟ ୧୦ଟି ୨୦୧୮ଏଡିଶନ୍‌୍‌ ମଡେଲ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି। ହୋଣ୍ଡା ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିବା ମଡେଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଏକ୍ସ-ବ୍ଲେଡ୍‌ ବାଇକ୍‌, ଆକ୍ଟିଭା ୫ଜି ଏବଂ ଲିଭୋ, ସିବି ସାଇନ୍‌, ସିବି ସାଇନ୍‌ ଏସ୍‌ପି, ସିବି ହର୍ନେଟ୍‌ ୧୬୦ଆର୍‌, ସିବିଆର୍‌ ୨୫୦ଆର୍‌, ସିବିଆର ୬୫୦ଏଫ୍‌, ସିବିଆର୍‌୧୦୦୦ଆର୍‌ଆର୍‌, ସିବିଆର୧୦୦୦ଆର୍‌ଆର୍‌ ଏସ୍‌ପି ଏବଂ ଗୋଲ୍‌ଡୱିଙ୍ଗ୍‌ର ୨୦୧୮ ଏଡିଶନ୍‌। ଏହି ଅବସରରେ ହୋଣ୍ଡା ମୋଟର କମ୍ପାନୀ, ଜାପାନର ସଭାପତି, ସିଇଓ ତଥା ପ୍ରତିନିଧି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟାକାହିରୋ ହାଚିଗୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଭାରତ ହୋଣ୍ଡା ପାଇଁ ସର୍ବବୃହତ୍‌ ମୋଟରସାଇକେଲ୍‌ ବଜାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ହୋଣ୍ଡାର ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ବିକ୍ରିରେ ଏହା ଏକତୃତୀୟାଂଶ ଅବଦାନ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ନୂଆ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଆକର୍ଷିତ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ହୋଣ୍ଡା ଉପତ୍ାଦର ରୋଡ୍‌ମ୍ୟାପ୍‌ ବିଷୟରେ ହୋଣ୍ଡା ମୋଟରସାଇକେଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ସ୍କୁଟର ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ ସଭାପତି ତଥା ସିଇଓ ମିନୋରୁ କାଟୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସର୍ବାଧିକ ବଜାର ଅଂଶ ହାସଲ କରିବା ସହ ହୋଣ୍ଡା ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୬ ନିୟୁତ ବିକ୍ରି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟପିବାକୁ ବସିଛି। ଆମର ନୂଆ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ୨୦୧୮ ଭାରତୀୟ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍‌ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରହିବ । ହୋଣ୍ଡା ମୋଟରସାଇକେଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ସ୍କୁଟର ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ଉପ-ସଭାପତି ୟଦବିନ୍ଦର ସିଂ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ଦୁଇଚକିଆ ବଜାର ସ୍କୁଟରକୁ ଏଭଳି ଆପଣେଇଛି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ କେବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନ ଥିଲା। ଅଗ୍ରଦୂତ ସାଜି ଭାରତ ଆକ୍ଟିଭାକୁ ଭଲ ପାଇଛି। ସେହି ଭଲ ପାଇବା ଫେରସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ହୋଣ୍ଡା ଖୁସିର ସହିତ ଆକ୍ଟିଭା ୫ଜି ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛି, ଯାହା ସବୁ ପିଢ଼ି ପାଇଁ ଗାଡ଼ିଚାଳନାର ଆନନ୍ଦ ପ୍ରଦାନ କରିବ।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ରୁ ୟୁଆଇଡିଏଆଇ ଆଣିବ ନୂଆ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ: ଚେହେରାରୁ ଯାଞ୍ଚ ହେବ ପରିଚୟ

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ରୁ ୟୁଆଇଡିଏଆଇ ଆଣିବ ନୂଆ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ: ଚେହେରାରୁ ଯାଞ୍ଚ ହେବ ପରିଚୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୮: ପରିଚୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆଧାରର ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥା ଭାରତୀୟ ଏକକ ପରିଚୟପତ୍ର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ(ୟୁଆଇଡିଏଆଇ) ଏକ ନୂତନ ଫିଚର ଆରମ୍ଭ କରିବ। 

ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ ଆଲିବାବା

ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ ଆଲିବାବା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,  ୧୯- ୮ :ଚାଇନାର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଓ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ଆଲିବାବା ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ। ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀର ନଜର ଏବେ ଭାରତୀୟ ରିଟେଲ ବଜାର ଉପରେ ରହିଛି। 

କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଭୟ: ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଅସୁଲରେ ସୁଧାର

କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଭୟ: ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଅସୁଲରେ ସୁଧାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,  ୧୯- ୮ : ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଅନାଦାୟ ଋଣ(ଏନ୍‌ପିଏ) ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ହ୍ରାସ ହେବାର ନଁା  ଧରୁ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ଗତ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଋଣ ଅସୁଲ ଧାରା ଉନ୍ନତ ରହିଛି। 

ସେନ୍‌ସେକ୍ସରେ ୭୮ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି

ସେନ୍‌ସେକ୍ସରେ ୭୮ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି

ମୁମ୍ବାଇ,  ୧୯-୮: ଲଗାତର ୪ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ସେନସେକ୍ସରେ କାରବାର ଉନ୍ନତ ରହିଛି। ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ସେନସେକ୍ସରେ ୭୮.୬୫ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟି କାରବାର ୩୭,୯୪୭.୮୮ ସ୍ତରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି ନିଫ୍ଟି ରେକର୍ଡ ସ୍ତର ୧୧,୪୭୦.୭୫ ପଏଣ୍ଟ ଛୁଇଁବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। 

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସରଫେସ ଲାପଟପ୍‌

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସରଫେସ ଲାପଟପ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,  ୧୯-୮: ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ସରଫେସ ଫ୍ୟାମିଲରେ ନୂଆ ଓ୍ବିଣ୍ଡୋଜ ଡିଜାଇଶ ସରଫେସ ବୁକ୍‌ ୨ ତଥା ସରଫେସ୍‌ ଲାପଟପର ବଜାର ପ୍ରବେଶ ହୋଇଛି।

ହିରୋ ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ୨୦୦ ଆର୍‌

ହିରୋ ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ୨୦୦ ଆର୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,  ୧୯-୮: ପ୍ରମୁଖ ଦୁଇଚକିଆ ଯାନ ନିର୍ମାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ହିରୋ ମୋଟୋ କର୍ପ ପକ୍ଷରୁ ବଜାରକୁ ଆସିଛି ନୂଆ ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ୨୦୦ ଆର୍‌। ଏହା ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହଠାରୁ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ମଡେଲଟିର ଏକ୍ସଶୋରୁମ ମୂଲ୍ୟ ୮୯,୯୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ରହିଛି। 

ଗୋଦରେଜର ପ୍ରୋଟେକ୍ଟ ମିଷ୍ଟର ମ୍ୟାଜିକ

ଗୋଦରେଜର ପ୍ରୋଟେକ୍ଟ ମିଷ୍ଟର ମ୍ୟାଜିକ

ମୁମ୍ବାଇ,  ୧୯-୮: ଗୋଦରେଜ କଞ୍ଜ୍ୟୁମର ପ୍ରଡକ୍ଟ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟ ମିଷ୍ଟର ମ୍ୟାଜିକକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ବଜାର ଦର ୧୫ ଟଙ୍କା ରହିଛି। 

ନୋକିଆ ଆଣିଲା ୩ ନୂଆ ମଡେଲ

ନୋକିଆ ଆଣିଲା ୩ ନୂଆ ମଡେଲ

ମୁମ୍ବାଇ,  ୧୯-୮: ପ୍ରମୁଖ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ନିର୍ମାତା ଏଚ୍‌ଏମ୍‌ଡି ଗ୍ଲୋବାଲ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ ମଡେଲ ନୋକିଆର ୩ ନୂଆ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଫୋନ ବଜାରକୁ ଆସିଛି।

ଏମ୍‌ଆଇ ଏ୨

ଏମ୍‌ଆଇ ଏ୨

ମୁମ୍ବାଇ,  ୧୯-୮: ପ୍ରମୁଖ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ନିର୍ମାତା ସାଓମି ପକ୍ଷରୁ ବଜାରକୁ ଆସିଛି ନୂଆ ଏମ୍‌ଆଇ ଏ୨। ମଡେଲଟି ବଜାରରେ ୧୬,୯୯୯ ଟଙ୍କାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। 

ଅପରେଶନ ବନ୍ଦ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଲଟ୍‌

ଅପରେଶନ ବନ୍ଦ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଲଟ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,  ୧୮-୮ : ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ପାଇଲଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅପରେଶନ ବନ୍ଦ ନେଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ପାଇଲଟଙ୍କ ଭଡାଣ ଭତ୍ତା ବାବଦ ରହିଥିବା ବକେୟା ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପାଇଲଟମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ଦାବୀକୁ ପୂରଣ ନ କରେ ଚରମ ପନ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପାଇଲଟମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଆୟକର ସଂଗ୍ରହରେ ରେକର୍ଡ

ଆୟକର ସଂଗ୍ରହରେ ରେକର୍ଡ

ଗୌହାଟି,୧୮-୮ :  ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଆୟକର ସଂଗ୍ରହ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ୧୦.୦୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆୟକର ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବୋର୍ଡ(ସିବିଡିଟି) ଶୁକ୍ରବାର ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ରହିଛି। ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ୬.୯୨ କୋଟି ଆଇଟି ରିଟର୍ନ ଫାଇଲ ହୋଇଛି। 

ମନମୋହନଙ୍କ ସମୟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଭିବୃଦ୍ଧି

ମନମୋହନଙ୍କ ସମୟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଭିବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,  ୧୮-୮ :  ୨୦୦୬-୦୭ ରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ସମୟରେ ଘରୋଇ ବଜାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧୦.୮% ରହିଥିଲା। ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଉଦାରୀକରଣ ଲାଗୁ ହେବା ପରଠାରୁ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ବୋଲି ସରକାରୀ ତଥ୍ୟରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।