ବାଲେଶ୍ୱର

ତାଲିମ ବେଳେ ଅଘଟଣ: ଗୁଳି ବାଜି ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ତାଲିମ ବେଳେ ଅଘଟଣ: ଗୁଳି ବାଜି ଯୁବକ ଗୁରୁତର
ବାରିପଦା ଅଫିସ,୯।୨-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାଙ୍ଗିରିପୋଷୀ ଥାନା ଅଧୀନ ବୁଢ଼ାମରା ଟେଷ୍ଟିଂ ରେଞ୍ଜରେ ଶୁକ୍ରବାର ଗୁଳି ଚାଳନା ତାଲିମ ବେଳେ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ବାରିପଦା ଲକ୍ଷ୍ମିପୋଷୀସ୍ଥିତ ଓଡିଶା ଷ୍ଟେଟ ଆର୍ମ ପୋଲିସର ପଞ୍ଚମ ବାଟାଲିୟନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଖୋଲା ପଡିଆରେ ଯବାନମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି ଚାଳନା ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ କିଛି ଦୂରରେ ପୋଖରିକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଦେହରେ ଗୁଳି ବାଜିଥିଲା। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଳେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଗୁରୁତର ଯୁବକ ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ମୁଣ୍ଡାବଣୀ ଗ୍ରାମର ଲଛମନ ସିଂ। ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୨ ଟା ବେଳେ ଏପରି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କ ଦେହରୁ ଗୁଳି ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ବିରୋଧ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏବଂ ସିପିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୁଳି ଚାଳନା ତାଲିମ ବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଘଟଣାରେ ପଞ୍ଚମ ବାଟାଲିୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ କୌଣସି ମତାମତ ମିଳିପାରିନାହିଁ। ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି ବିଧାୟକ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଯୁବକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ବୁଝଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ମହିଳା ମୃତ

ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ମହିଳା ମୃତ

ପଦ୍ମପୁର,୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ଅଧିନ ବ୍ରହ୍ମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ପଦ୍ମପୁର ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ  ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହେବା ଯୋଗୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଅଳକା ଓଝା।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ରଙ୍ଗମାଟିଆ ଡାକ୍ତରଖାନା ଫାର୍ମାଶିଷ୍ଟ ସଞ୍ଜିବ କୁମାର ପତି

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ରଙ୍ଗମାଟିଆ ଡାକ୍ତରଖାନା ଫାର୍ମାଶିଷ୍ଟ ସଞ୍ଜିବ କୁମାର ପତି

ବାରିପଦା ଅଫିସ, ୧୬।୧୧: ବାରିପଦା ସହର ତୁଳସିଚଉରା ନିବାସି ସନ୍ଦିପ ପତିଙ୍କ ଘରେ ଶୁକ୍ରବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ସନ୍ଦିପ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରଙ୍ଗମାଟିଆ ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଫାର୍ମାଶିଷ୍ଟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। 

ମା’ ପାଇଁ କାନ୍ଦୁଛି ପୁଅ

ମା’ ପାଇଁ କାନ୍ଦୁଛି ପୁଅ

ହାଟଡ଼ିହୀ, ୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ମା’ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ପାଖରେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ରହିଛି। ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ମଧ୍ୟରେ ପରିବାର ଚଳୁଥିବାରୁ ମା’ଙ୍କୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଅସହାୟ ପ୍ରକାଶ କରୁଛି।

ଗୁଳି ଚଳାଇ ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ୩ ଡକାୟତଙ୍କ ପତ୍ତା ମିଳିନି

ବାସୁଦେବପୁର,୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ବାସୁଦେବପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଘରଭଡ଼ା ନେଇ ଆଡ୍ଡା ଜମାଇଥିବା ଡକାୟତ ଦଳର ୨ ଜଣ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣ ଚମ୍ପଟ ମାରିଛନ୍ତି। 

ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗୁ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୬ା୧୧- ଭଦ୍ରକ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ  ପୁଣି ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ଅଭିଯୋଗ। ଭୁଲ ଔଷଧ ଦିଆଯିବା  ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯିବାରୁ  ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାର ପରିବାର ଲୋକେ ଗୁରୁବାର ସିଡିଏମଓଙ୍କ ସମେତ ଟାଉନ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରଖାନା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ କରାଯାଉଥିବା ସିଡିଏମଓ ଡା. ମହମ୍ମଦ ଅବଦୁଲ ରସିଦ କହିଛନ୍ତି। 

ସରିଲା କାଳୀପୂଜା, ଆଜି ଭସାଣି

ସରିଲା କାଳୀପୂଜା, ଆଜି ଭସାଣି

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୬।୧୧-ଗୁରୁବାର ଥିଲା ଭଦ୍ରକ କାଳୀପୂଜାର ଶେଷଦିନ। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ମା’ କାଳୀ ନେବେ ମେଲାଣି। ପାରମ୍ପାରିକ ବାଦ୍ୟ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟରେ ମା’ କାଳୀଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେବା ଲାଗି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ତତ୍ପର ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। 

ହାର୍‌ ମାନିନାହାନ୍ତି ପଞ୍ଚାନନ

ହାର୍‌ ମାନିନାହାନ୍ତି ପଞ୍ଚାନନ

ବନ୍ତ, ୧୬।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗାଁ କୁ ଗାଁ ବୁଲି ମାଛ ବିକିବା ତାଙ୍କ ପେସା। ଦି’ ପଇସା ରୋଜଗାର କରି ନିଜେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ସହ ପରିବାରକୁ ସାହା ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାନନ ଜେନା(୫୯)।  ନିଜର ଚଳିତ ଶକ୍ତି ନ ଥିବାରୁ ଏକ ଟ୍ରାଇସାଇକେଲ ମାଛ ବେପାର ଲାଗି ସହାୟକ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟ ଉପରେ ବୋଝ ନ ହୋଇ ନିଜ ପାଇଁ ରୋଜଗାର ବାଟ ଫିଟାଇଥିବା ପଞ୍ଚାନନ ଏବେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି। 

ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ: ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ: ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୬।୧୧- ବାରିପଦା ବନଖଣ୍ଡ ଦେଉଳି ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁନାପୋଷି ନିକଟରେ ଓହଳି ପଡିଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ  ଆସି ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ  ହେବା ଘଟଣା ନେଇ  ବନ ବିଭାଗ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି। 

ଫ୍ଲୋରାଇଡ଼ ଖେଳାଉଛି ଆତଙ୍କ

ଫ୍ଲୋରାଇଡ଼ ଖେଳାଉଛି ଆତଙ୍କ

ରେମୁଣା, ୧୬ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମଗ୍ର ରେମୁଣା ବ୍ଲକର ଭୂତଳ ଜଳରେ ଏବେ ଫ୍ଲୋରାଇଡ଼ ଆତଙ୍କ। ଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ପରିବର୍ତ୍ତେ ବାହାରୁଛି ମାରାମତ୍କ ଫ୍ଲୋରାଇଡ଼। ଫଳରେ ଜଳ ଜହର ପାଲଟିଛି। 

ସାର ଦୋକାନରୁ ୭ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌

ରୂପ୍‌ସା,୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ପରିକ୍ଷୀ ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ପରିକ୍ଷୀ ବଜାରର ଏକ ସାର ଦୋକାନରୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଦେଢ଼ମାସ ହେଲା ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ: ଥାନାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ ଅଭିଭାବକ

ଦେଢ଼ମାସ ହେଲା ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ: ଥାନାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ ଅଭିଭାବକ

ଖଇରା, ୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗଡ଼ପୋଖରୀସ୍ଥିତ ପ୍ରକୃତି ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ନାମକ ଘରୋଇ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଗତ ଦେଢ଼ମାସ ହେଲା ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି। 

ଡାକ୍ତରଖାନା ପଛପଟେ ପଡିଛି ସରକାରୀ ଔଷଧ

ଡାକ୍ତରଖାନା ପଛପଟେ ପଡିଛି ସରକାରୀ ଔଷଧ

ବସ୍ତା, ୧୬।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସରକାରୀ ଔଷଧ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆ ନ ଯାଇ ଫୋପାଡି ଦିଆଯାଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସିବା ପରେ ସାଧାରଣରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।