Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ତାଲିମ ବେଳେ ଅଘଟଣ: ଗୁଳି ବାଜି ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ତାଲିମ ବେଳେ ଅଘଟଣ: ଗୁଳି ବାଜି ଯୁବକ ଗୁରୁତର   ବାରିପଦା ଅଫିସ,୯।୨-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାଙ୍ଗିରିପୋଷୀ ଥାନା ଅଧୀନ ବୁଢ଼ାମରା ଟେଷ୍ଟିଂ ରେଞ୍ଜରେ ଶୁକ୍ରବାର ଗୁଳି ଚାଳନା ତାଲିମ ବେଳେ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ବାରିପଦା ଲକ୍ଷ୍ମିପୋଷୀସ୍ଥିତ ଓଡିଶା ଷ୍ଟେଟ ଆର୍ମ ପୋଲିସର ପଞ୍ଚମ ବାଟାଲିୟନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଖୋଲା ପଡିଆରେ ଯବାନମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି ଚାଳନା ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ କିଛି ଦୂରରେ ପୋଖରିକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଦେହରେ ଗୁଳି ବାଜିଥିଲା। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଳେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଗୁରୁତର ଯୁବକ ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ମୁଣ୍ଡାବଣୀ ଗ୍ରାମର ଲଛମନ ସିଂ। ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୨ ଟା ବେଳେ ଏପରି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କ ଦେହରୁ ଗୁଳି ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ବିରୋଧ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏବଂ ସିପିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୁଳି ଚାଳନା ତାଲିମ ବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଘଟଣାରେ ପଞ୍ଚମ ବାଟାଲିୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ କୌଣସି ମତାମତ ମିଳିପାରିନାହିଁ। ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି ବିଧାୟକ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଯୁବକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ବୁଝଛନ୍ତି।

ବାଲେଶ୍ୱର

ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ସମ୍ପର୍କିତ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା

ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ସମ୍ପର୍କିତ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା

ଝୁମ୍ପୁରା,୨୦।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦିନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଗ୍ରାମୀଣ କୌଶଲ୍ୟ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ସମ୍ପର୍କିତ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କେବୁଲ କାଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟାହତ

ରାଇସୁଆଁ, ୨୦।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ଅଞ୍ଚଳର ରାଇସୁଆଁ ବଜାର ନିକଟରେ ବିଏସଏନଏଲ ତରଫରୁ ବିଛାଯାଇଥିବା କେବୁଲକୁ କୌଣସି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ କାଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗରେ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି।

ଆନ୍ତଃ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୁବ ବିକାଶ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ରୂପ୍‌ସା,୨୦।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସାମାଜିକ ସମତା ରକ୍ଷା ଦିଗରେ ଯୁବ ସମାଜର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଛାତ୍ର ଜୀବନରୁ ସଭିଏଁ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଗଭର ହେବା ଉଚିତ୍‌। ବାସ୍ତବରେ ନିଃସ୍ବାର୍ଥପର ସେବା ଓ ତ୍ୟାଗରେ ଅମୃତର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ବଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ରୂପ୍‌ସା ନୀଳମଣି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆୟୋଜିତ ଆନ୍ତଃମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୁବ ବିକାଶ ଶିବିର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଅତିଥିମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୦।୨-ବୁଡ଼ିଯାଉଛି ପ୍ରାଚୀନ ଲୋକକଳା। ଯେଉଁଠି ଲୁଚି ରହିଛି ଅଞ୍ଚଳର ସଂସ୍କୃତି ଓ ସଂସ୍କାର। ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଚଳିତବର୍ଷ ଜିଲାସ୍ତରରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ନିମନ୍ତେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ମଙ୍ଗଳବାର ଆବାସିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଏକ ବୈଠକ ଆହ୍ବାନ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ଓ ୭ ତାରିଖ ବାଲେଶ୍ୱର ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ସ୍ମୃତି ଭବନରେ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଆତ୍ମରକ୍ଷା ଲାଗି ସଚେତନତା ଆବଶ୍ୟକ

ତିହିଡ଼ି,୨୦।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ତିହିଡ଼ି ଯୁକ୍ତ୨ କଲେଜରେ ବାଳିକା ଆତ୍ମରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଶିବିରରେ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଅନିତା ଦଳେଇ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ପଞ୍ଚାୟତ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୂମିପୂଜନ

ବନ୍ତ,୨୦।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ଆଗରପଡ଼ା ଜୋନ୍‌ରେ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁନର୍ଗଠନ ପରେ ନୂତନ ଭାବେ ଗଠିତ ହୋଇଥିବା ବିଟିପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୂମିପୂଜନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

‘ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ନ ହେଉ’

ତିହିଡ଼ି,୨୦।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖଠାରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରୁ ଯୁକ୍ତ ୨ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ୍‌ କରା ନ ଯିବାକୁ ତିହିଡ଼ି ଯୁବମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି ହୋଇଛି।

ପେଟରେ ବ୍ୟଥା ହେବାରୁ ଶିଶୁକୁ ଚେଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି

ପେଟରେ ବ୍ୟଥା ହେବାରୁ ଶିଶୁକୁ ଚେଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୦।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଂଶପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତଳ ଜାଗର ଗ୍ରାମ ବାଲି ଦେହୁରିଙ୍କ ୯ ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର ଚେଙ୍କ ଯୋଗୁ ଗୁରୁତର ହୋଇଛି।

୬ ଦିନ ପରେ ଖୋଲିଲା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ କେନ୍ଦ୍ରର ତାଲା

୬ ଦିନ ପରେ ଖୋଲିଲା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ କେନ୍ଦ୍ରର ତାଲା

ବନ୍ତ, ୨୦।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗୋହୀରପଦି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ୬ ଦିନ ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲିଛି।

ଅଗ୍ନି-୨ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ: ୨ ହଜାର କିମି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ

ଅଗ୍ନି-୨ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ: ୨ ହଜାର କିମି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ

ବାଲେଶ୍ୱର, ୨୦।୨: ଭାରତ ମଧ୍ୟମ ଦୂରଗାମୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଗ୍ନି-୨ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି। ଓଡ଼ିଶାର ଚାନ୍ଦିପୁରସ୍ଥିତ ଏପିଜେ ଅବ୍ଦୁଲ କାଲାମ ଦ୍ୱୀପରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୮ଟା ୩୮ ମିନିଟରେ ୪ର୍ଥ ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡ୍‌ରୁ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ ଦୂରତା ୨ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଥିବାବେଳେ ଏହା ଏକ ହଜାର କିିଲୋଗ୍ରାମ୍‌ ଓଜନର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବୋହି ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ। ଅଗ୍ନି-୨ର ଲମ୍ବ ୨୦ ମିଟର ଥିବାବେଳେ ଓଜନ ୧୭ ଟନ୍‌ ରହିଛି।

ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ

ହରିଚନ୍ଦନପୁର/ଆନନ୍ଦପୁର, ୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦୈତାରି ଥାନା ଆଳୁତୁମା ଘାଟି ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଭ୍ୟାନ୍‌ରେ ଥିବା ୪୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।

୫ବର୍ଷ ଶିଶୁକୁ  ନେଇ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ

୫ବର୍ଷ ଶିଶୁକୁ ନେଇ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଢେଙ୍କିକୋଟ,୧୯।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଢେଙ୍କିକୋଟ ବଜାର ରାସ୍ତାରେ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାବେଳେ ଏକ ଦମ୍ପତି ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ। ସେଠାରେ ଦେଖଣାହାରୀଙ୍କର ବେଶ୍‌ ଭିଡ ଜମିଥିଲା। ଖେଳ ଦେଖାଇ ସାରି ଦମ୍ପତି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଭିକ୍ଷା ମାଗିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।