ବାଲେଶ୍ୱର

ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ତହସିଲଦାର: ୬୯ ପରିବାର ବାସଚ୍ୟୁତ

ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ତହସିଲଦାର: ୬୯ ପରିବାର ବାସଚ୍ୟୁତ

ସଜନାଗଡ଼, ୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ଜାମୁଡ଼ିହା ପଞ୍ଚାୟତ ଜାମୁଡ଼ିହା ଗ୍ରାମର ଗୋଚର ଜମିକୁ ଜବରଦଖଲ କରିରଖିଥିବା ୬୯ ପରିବାରକୁ ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳଗିରି ତହସିଲଦାର ମନୋରମା ଭୂୟଁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିବାରଗୁଡିକୁ ବାସଚ୍ୟୁତ କରିବା ପାଇଁ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ନାୟକ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। ହାଇକୋର୍ଟ ଉକ୍ତ ଘଟଣାର ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ କରି ବିହିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଗତ ୧୦ା୮ା୧୬ରେ ନୀଳଗିରି ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ତର୍ଜମା କରି ଜବରଦଖଲକାରୀଙ୍କୁ ନୋଟିସ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଠିବା ପାଇଁ ନୀଳଗିରି ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ତହସିଲଦାର ଜବରଦଖଲକାରୀଙ୍କୁ ୩୦ଦିନିଆ ନୋଟିସ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳଗିରି ତହସିଲଦାର ୧ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ, ନୀଳଗିରି ଆଇଆଇସି ରମେଶ ସିଂଙ୍କ ସମେତ ୫ଜଣ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଉଚ୍ଛେଦ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଉଚ୍ଛେଦ ତାଲିକାରେ ଥିବା ଅର୍ଜୁନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହାଇସ୍କୁଲ, ବୀଣାପାଣି କ୍ଲବ, ଶନିମନ୍ଦିର, ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରକୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇ ବାକି ସବୁ ଦୋକାନ ଘର, ବାସଗୃହକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ବାସଚ୍ୟୁତ ପରିବାରର ଲୋକମାନେ ମୁକ୍ତ ଆକାଶ ତଳେ ରହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତୁରନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ବାଲେଶ୍ୱର

୨ ବର୍ଷ ପରେ ବସିଲା ବୈଠକ

୨ ବର୍ଷ ପରେ ବସିଲା ବୈଠକ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୪ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କାନପୁର ବୃହତ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର ପଞ୍ଚମ ଥଇଥାନ ଓ ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଉନ୍ନୟନ ଉପଦେଷ୍ଟା କମିଟି ବୈଠକ ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ ଆୟୂକ୍ତ ଡି.ଭି. ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ଦରବାର ହଲଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ଆଶିଷ ଠାକରେ ଗତ ୨୦୧୬ ଏପ୍ରିଲରେ ହୋଇଥିବା ଚତୁର୍ଥ ଥଇଥାନ ଓ ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ

ଭେଦଭାବ ବିବାଦର ସମାଧାନ

ଭେଦଭାବ ବିବାଦର ସମାଧାନ

ଢେଙ୍କିକୋଟ, ୨୪ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘଟଗାଁ ଥାନା ଉପରଡିହା ପଞ୍ଚାୟତ ଫେଇଯାମୁଳା ଗ୍ରାମରେ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ଏକ ପରିବାରରେ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା।ପ ପୋଲିସର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ହୋଇଛି। ଗତ ୩ଦିନ ତଳେ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଥିଲା।

ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ରେମାଳ ନଦୀବନ୍ଧ

ଆନନ୍ଦପୁର, ୨୪।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘସିପୁରା ତହସିଲ ଅଧୀନ ବାଲିପାଳ ନିକଟ ରେମାଳ ନଦୀପଠାରୁ ବେଧଡକ ଭାବେ ବାଲି ଉଠାଣ ଚାଲିଛି। ଏପରି ବେଆଇନ ବାଲି ଚାଲାଣ ନେଇ ତହସିଲ ପ୍ରଶାସନ ଚପ୍‌ ରହିଛି। ତହସିଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ନେଇ ସାଧାରଣରେ ସନ୍ଦେହ ଘନୀଭୂତ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ସରକାରଙ୍କ ବହୁ ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ହାନି ହେଉଛି।

କରମଙ୍ଗୀ ଘାଟିରୁ ଖସୁଛି ମାଟି

କରମଙ୍ଗୀ ଘାଟିରୁ ଖସୁଛି ମାଟି

ତେଲକୋଇ, ୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ କରମଙ୍ଗୀ ଘାଟି ରାସ୍ତାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ପାହାଡରୁ ମାଟି ଅତଡା ଖସୁଛି। ଫଳରେ ଘାଟି ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ ବାଧା ଆଶଙ୍କା ଉପୁଜିଛି। ତୁରନ୍ତ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ନ ହେଲେ କରମଙ୍ଗୀ କୃଷ୍ଣପୁର, ସିନ୍ଦୁରିଆ, ପାଟଖଳି, କୁଡବିଲ, ରାଣୀବେଡା, ଝାଟିକିପଶି ଗ୍ରାମ ଗୁଡିକକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯିବ।

ଝୁମ୍ପୁଡ଼ିଘରେ ଜୀବନ:ବର୍ଷା ହେଲେ ରାତି ଅନିଦ୍ରା

ଝୁମ୍ପୁଡ଼ିଘରେ ଜୀବନ:ବର୍ଷା ହେଲେ ରାତି ଅନିଦ୍ରା

ହାଟଡିହୀ, ୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଆଇନକାନୁନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ଦକ୍ଷ। ଦିନେ ଲୋକଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ପାଇଁ ଲଢୁଥିଲେ। ଏବେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଅସହାୟ ଭାବେ ଝୁମ୍ପୁଡିଘରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଜୀବନ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ବିତୁଛି। ତାଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ନ ପଡିବା ପରିତାପର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳରୁ ୩ ଦିନରେ ୪ ଅନ୍ତେବାସୀ ନିଖୋଜ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୪।୫-ଭଦ୍ରକ ଜିଲାରେ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ସଂସ୍ଥା ତଥା ମୁକ୍ତ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀଗୁଡ଼ିକରୁ ଶିଶୁମାନେ ଫେରାର ହେବା ଘଟଣା ବାରମ୍ବାର ପଦାକୁ ଆସୁଛି। ଗତ ୩ଦିନରେ ପାଚେରି ଡେଇଁ ୪ ଜଣ ଅନ୍ତେବାସୀ କୁଆଡ଼େ ପଳାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଝିଅପୁଅଙ୍କ ହାତ ଛନ୍ଦିବାରେ ମାହିର୍‌ ଚୁନି ମିଅଁା

ଝିଅପୁଅଙ୍କ ହାତ ଛନ୍ଦିବାରେ ମାହିର୍‌ ଚୁନି ମିଅଁା

ଧାମନଗର,୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୁନି ମିଅଁା ଏକ ପରିଚିତ ନାମ। ବର୍ଷା ଦିନ ଆସିଲେ ଛତା, ଶୀତଦିନେ କନ୍ଥା ସିଲେଇ ଏବଂ ବାହାଘର ଭଳି ସାମାଜିକ କର୍ମକର୍ମାଣି ସମୟରେ ଗଦି, ତକିଆ, ରେଜେଇ ତିଆରି କରି ସେ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ଘଟଣାସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ଏସଡିପିଓ

ଜଳେଶ୍ୱର ୨୪ା୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନା ନାମ୍ପୋରୁ ଆମ୍ବଡିହାକୁ ଯାଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ଉପୁଜିଥିବା ବିବାଦ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କରି ଏସ୍‌ପି ବି.ଯୁଗକକିଶୋର କୁମାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଜଳେଶ୍ୱର ଏସଡିପିଓ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୈାଡ଼ୁ, ଥାନା ଆଇଆଇସି ଚନ୍ଦନ କୁମାର ଘଡ଼ାଇ ସଦଳବଳେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଆମ୍ବଡିହା ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଫେରିଛନ୍ତି।

ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଥାନାରେ ଅଟକ

ନୀଳଗିରି, ୨୪ା୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଏନଏସିର ବିଭିନ୍ନ ଛକରେ ରାସ୍ତା ଜବରଦଖଲ କାରଣରୁ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବାରୁ ବୁଧବାର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨ପ୍ଲାର୍ଟୁନ ଫୋର୍ସ ନେଇ ଏହାକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି। ରଥଦାଣ୍ଡ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଠାକୁର ମାହାଲ ଜମିରେ ଉଚ୍ଛେଦ ବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା

କୋର୍ଟରେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରି ଜାମିନ୍‌ରେ ଗଲେ ବିଡିଓ

ଜଳେଶ୍ୱର ୨୪।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ପ୍ରଥମଶ୍ରେଣୀ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌(ଜେଏମ୍‌ଏଫ୍‌ସି) ସୁମିତ୍ରା ସାହୁଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକର ପୂର୍ବତନ ବିଡିଓ ତଥା ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଡିଓ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ସିଂ ଲାଗୁରୀ(୪୪) ବୁଧବାର ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରି ଜାମିନ୍‌ରେ ଯାଇଛନ୍ତି।

ମହିଳାଙ୍କୁ ବିଷ ପିଆଇ ମାରି ଦିଆଯିବା ଅଭିଯୋଗ: ଥାନାରେ ମାମଲା

ମହିଳାଙ୍କୁ ବିଷ ପିଆଇ ମାରି ଦିଆଯିବା ଅଭିଯୋଗ: ଥାନାରେ ମାମଲା

ବାହାନଗା,୨୪ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ଜବରଦସ୍ତ ବିଷ ପିଆଇ ମାରି ଦେଇଥିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ବାପା ଖନ୍ତାପଡା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ା ପୋଲିସ ଏ ନେଇ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୧୯୧/୧୮) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି

ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି, ମିଳୁନି ସୁବିଧା

ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି, ମିଳୁନି ସୁବିଧା

ବିଶୋଇ,୨୪ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପାଦଦେଶରେ ଥିବା ବିଶୋଇ ବ୍ଲକ ଜଙ୍ଗଲଜେଣ୍ଡା ପୋଖରିଆ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଆଜିର ଯୁଗରେ ବି ମୌଳିକ ସୁବିଧା ପାଇଁ ନିଜ ସଂଘର୍ଷ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ୩ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜନସାଧରଣ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତରେ କୁଡୁମୀ, ଆଦିବାସୀ ଲୋହାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜନାସଧାରଣ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି।