ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଶିବଙ୍କ ସାପ

ଶିବଙ୍କ ସାପ
ମନମାନଚିତ୍ର-ଡ. ନରହରି ବେହେରା/ ଶିବଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦେଖି କେହି ଜଣେ ପଣ୍ଡିତ ନିଜ ମଗଜରୁ ଶ୍ଳୋକଟିଏ ଲେଖିଥିଲେ- ‘ସ୍ମାରଂ ସ୍ମାରଂ ସ୍ବଗୃହଚରିତଂ ଶିଳାଭୂତୋ ମହେଶଃ।’ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଘର ଭିତରେ ବିଭିନ୍ନ ବିପରୀତଧର୍ମୀ ଚରିତ୍ରମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରି କରି କାଳେ ଶିବ ମହାପୁରୁ ପଥର ପାଲଟିଗଲେଣି। ଶିବଙ୍କ ଗଳାରେ ସାପ, ତାଙ୍କ ବାହନ ବୃଷଭ, ମାଆ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବାହନ ସିଂହ, ସାନପୁଅ ଗଣେଶଙ୍କ ବାହନ ମୂଷା ପୁଣି ବଡ଼ପୁଅ କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କ ବାହନ ମୟୂର ଗୋଟିଏ ପରିବାର ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି। ସାପ-ମୂଷା, ବୃଷଭ-ସିଂହ ଏବଂ ମୟୂର-ସାପ ମଧ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ-ଖାଦକ ସମ୍ପର୍କ। ସେମାନେ ପରସ୍ପରର ଶତ୍ରୁ। ତେଣୁ ଏମାନଙ୍କୁ ସମ୍ଭାଳିବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର ବ୍ୟାପାର। ଆମ ଘରେ ଗୋଟିଏ ରକ୍ତର ହୋଇ ବି ଭାଇଭଉଣୀ, କକାଖୁଡ଼ୀଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ମାରପିଟ୍‌ କଳିତକରାଳ ଲାଗୁଛି। ଶିବ ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ଏପରି ବିରୋଧୀ ଚରିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ କଥା ଭାବି ଭାବି ଚିନ୍ତାରେ ପଥର ପରି ନିଶ୍ଚୟ ହୋଇ ଯାଉଥିବେ। ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ମଗଜ ପରି ଆମର ବହଳିଆ ମଗଜ ନାହିଁ। ଆମେ ଜାଣୁ, ସବୁ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାମ୍ନାକରି ସୁଖରେ ଜିଇବା ହିଁ ମହାପୁରୁଷଙ୍କର ଧର୍ମ- ଜଗତ୍‌ବାସୀଙ୍କୁ ଏ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଶିବ ମହାପୁରୁଙ୍କର ହିଁ ଏହି ପରିବାର। ଶିବ ତ ଭୋଳା ଲୋକ। ଜପଧ୍ୟାନରେ ତାଙ୍କର ମନ। ସେ କାହିଁକି ବା ଏମିତି ବାଉଳା ହେବେ? ସେ ତ ସ୍ଥିର ଧ୍ୟାନମଗ୍ନ। ଶିବବାବା ସିନା ସ୍ଥିର ହେଲେ ତାଙ୍କ ଗଳାରେ ଥିବା ସାପଟା ସବୁବେଳେ ଏଣେତେଣେ ଚାହିଁ ଫଁ ଫଁ ହେଉଥାଏ। ଏମିତି ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ। ସେ ପରା ଶିବଙ୍କର ସାପ! ପଣ୍ଡିତେ ଆଜ୍ଞା ସିନା ଶିବଙ୍କ କଥା ଲେଖିପକାଇଲେ ହେଲେ ତାଙ୍କ ଗଳାରେ ଥାଇ ନିଜର ବହପ ଦେଖାଉଥିବା ସାପ କଥାଟିକୁ ଭୁଲିଗଲେ। ଓଲଟି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିପାରନ୍ତି ସାପ ତ ସାପ ଫେର୍‌ ଏ ଶିବଙ୍କ ସାପ କ’ଣ ଯେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ପୁଣି ଲେଖିବୁ? ଆମେ ଜାଣୁ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଅନେକ ପ୍ରଜାତିର ସାପ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଶିବଙ୍କ ଗଳାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇ ନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ସେମାନେ ଶିବଙ୍କ ସାପ ହୋଇ ନ ପାରି ଭୟରେ କୋଉ ଗାତ କି ଗଛ କୋରଡ଼ରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ଶିବଙ୍କ ଦୟାରୁ ତା’ଙ୍କ ଗଳାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଗଲେ ସେମାନେ ଶିବଙ୍କ ସାପର ମାନ୍ୟତା ପାଇଗଲେ, ତାଙ୍କର ବହପ ବଢ଼ିଗଲା। ସେମାନେ କାହାକୁ ଡରିବେ କିଆଁ? ନିପଟ ମଫସଲରୁ ଆସି ହାକିମ କି ନାମକରା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦୁଆର ଜଗୁଥିବା ନଡ଼ବଡ଼ିଆ ଟୋକାଟାଠାରୁ ଯେଉଁମାନେ ତା’ର ପାନଖିଆ ଦାନ୍ତ ଦେଖିଥିବେ, ଆଉ ତାଙ୍କଠାରୁ ଖିଙ୍କାରି ହୋଇ ମରମଜଳା କଥା ଶୁଣିଥିବେ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚୟ ଏ ଶିବଙ୍କ ସାପ କଥା ଅନୁମାନ କରି ପାରୁଥିବେ। ସାଧାରଣ ମଣିଷ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଯଦି ଏ ଟୋକାଟା ଏପରି ବହପ ଦେଖାଇପାରେ, ସ୍ବୟଂ ମହାଦେବ, ବିଶ୍ୱକୁ ମୁହୂର୍ତ୍ତକ ମଧ୍ୟରେ ପାଉଁଶ କରିଦେବାର କ୍ଷମତା ଯାହାଙ୍କର ଅଛି, ତାଙ୍କ ଗଳାରେ ହାରପରି ଶୋଭାପାଉଥିବା ସାପବାପୁଡ଼ାର କି ବହପ ହେଉ ନ ଥିବ ଏକଥା ଅନୁମାନ କରିବା କଥା। ପଣ୍ଡିତେ ସିନା ଏତେବଡ଼ ଦୃଶ୍ୟଟାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଦେଲେ, କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାର କବିବର ରାଧାନାଥଙ୍କ ଆଖିରୁ ସେ ଦୃଶ୍ୟଟା ଖସିଗଲା ନାହିଁ। ସେ ଦେଖିଲେ ଏବଂ ଲେଖିଲେ- ‘ଗରୁଡ଼ ଉପରେ ଦେଖାନ୍ତି ପ୍ରତାପ, ସେ ଯେଣୁ ଅଟନ୍ତି ଶିବଙ୍କର ସାପ।’ ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ ପୁରାଣ ଯୁଗରେ ଶିବଙ୍କ ସାପ ଉପରେ କିଛି ଗବେଷଣା ହୋଇ ନାହିଁ। ତାଙ୍କର କେତେ ସାପ ଥିଲେ, ସେମାନେ କେମିତି ଆଉ କୋଉଠି ଗରୁଡ଼ ଉପରେ ପ୍ରତାପ ଦେଖାଇଥିଲେ ସେ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାନାହିଁ। ତେବେ ଆମ କବିବର ଏମନ୍ତ କଥା ଯୋଖିଲେ କିଆଁ? କଥାରେ ଅଛି ପରା, କବି ତୁଣ୍ଡଟା ମେଣ୍ଢାମୁଣ୍ଡ ପରି ଟାଣ। ସେ କୋଉଠି ଗୋଟିଏ ଖିଅପାଇ ନିଶ୍ଚୟ ଏମନ୍ତ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଆମେ ଆଜି ଅନୁଭବ କରି ସେହି କବିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଉଅଛୁ ଶିବଙ୍କ ସାପଗୁଡ଼ାକ ଆଜିକାଲିି ସାଲୁବାଲୁ ହେଲେଣି। ପୁରାଣର ଶିବଙ୍କ ଗଳାରେ ଏମାନେ ନ ରହି ଆଜିକାଲିକାର ଏ ସାପଗୁଡ଼ାକ କ୍ଷମତାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ମହୁମାଛି ପରି ବେଢ଼ି ରହିଥାନ୍ତି, ନଇଲେ କ୍ଷମତାଧୀଶ ଶିବଙ୍କର ଗୋଡ଼ାଣିଆ ହୋଇଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାରି ପାୱାରଫୁଲ। ଏମାନେ ଦେଖିବାକୁ ସାପ ପରି ନୁହନ୍ତି। ସାଦାସିଧା ଠିକ୍‌ ତମ ଆମପରି। ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ମିଶିବେ, ବସିବେ, କିନ୍ତୁ ପାନରୁ ଚୂନ ଖସିିଗଲେ ଫଣାଟେକି ଏମିତି ଗୋଡ଼ାଇବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବାରଣ୍ଡା ଦି’କଡ଼ା କରିଦେବେ। ଆପଣ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ହୋଇଥିଲେ ଆପଣଙ୍କ ନାଁରେ ମିଛ ମୋକଦ୍ଦମା କରି ହରକତ କରିବେ, କୋଉ ଅପନ୍ତରାକୁ ବଦଳି କରିବେ ଯେ ଆପଣ ଡିବିରି ଜାଳିବା ପାଇଁ କିରୋସିନ ଟିକିଏ ପାଇବେ ନାହିଁ। କିଛି ନ ହେଲେ ସାତ ସତର କରି ଏମିତି ପ୍ରଚାର କରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଜିଇବା ମରିବା ଏକାକାର ହୋଇଯିବ। ଏଇସବୁ କଥା ବନେଇଚୁନେଇ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଅନେକ ମେଡିଆବାଲା ବି ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି। ଆପଣ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ହୋଇ ନ ଥିଲେ ବି ରକ୍ଷାନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଅଛି। ଆପଣଙ୍କ ପୁଅର ଚାକିରି ହେବନାହିଁ କି ଝିଅଟା ବାହା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ସମ୍ପର୍କ ବୋଇଲେ, ଏମାନଙ୍କର କିଛି ନାହିଁ। ଗଙ୍ଗା ବୋଇଲେ ଅଛି, ଗାଙ୍ଗୀ ବୋଇଲେ ଛୁ..। ଚୋଟ ମାରିବା ହିଁ ସାର। ‘ସର୍ପକୁଳରେ କଲୁ ଜାତ, ସ୍ବଭାବ ଛାଡ଼ିବି କେମନ୍ତ’ ନ୍ୟାୟରେ ଏମାନଙ୍କଠାରୁ ଭଲ ଆଶା କରିବା ଭୁଲ୍‌। ଶିବଙ୍କର ସାପ ଅନେକ ପ୍ରଜାତିର ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ସାପ ଭେଦରେ ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ଜାତି ଚଳପ୍ରଚଳ ହେବାର ଦେଖାଯାଏ। ଶିବଙ୍କ କୃପାଲାଭ କରି ଯେଉଁମାନେ ସରକାରୀ କୁର୍ସିକୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ସରକାରୀ ଜାତିର। ଏମାନେ ଦେଖିବାକୁ ପୂରାପୂରି ପରିଷ୍କାର, ମଉନମୁହାଁ। କିନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କ ବହପ ଏତେ ଯେ ସେଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ହଲାଇବା ବି ଭାରି କଷ୍ଟ। ସେମାନେ ଯେତେଦିନ ଯୋଉଠି ଇଚ୍ଛା କରିବେ ରହିପାରିବେ। ବଡ଼ ବଡ଼ ନଗରୀ ତ ଏମାନଙ୍କର ଚରାଭୂଇଁ। ଏମାନେ ଯେତେ ଯାହା କଲେ ବି ଚାରିଖୁଣ୍‌ ମାଫ୍‌। ଏମାନେ ଉପର ହାକିମଙ୍କ ବୋଲ ମାନନ୍ତି ନାହିଁ କି ତଳିଆ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଖାତିର କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଆପଣ ଯେତେବଡ଼ ଲୋକ ହୋଇଥାନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ପାଟି ଫିଟେଇଲେ,‘ପଥ ପଚାରି ବାପଘର ଯିବ, ଆଉ ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ମନ ନ କରିବ’ ନ୍ୟାୟରେ ଆପଣ ଆଉ ନିଜ ଜନ୍ମମାଟିର ମୁହଁ ଦେଖିବା ବି କଷ୍ଟକର ହୋଇଯିବ। ଆଉ ଥୋକେ ରହିଲେ ବେସରକାରୀ ସାପ, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଆପଣ କହିପାରନ୍ତି ଚାରିଦୌଡ଼ି କଟା। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ହାଇସ୍କୁଲରେ ପରୀକ୍ଷାବେଳେ ବାଡ଼ଡେଇଁ ଯେଉଁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ମିଳିଥାଏ, ସେତିକି। ଅବଶ୍ୟ ଏବେ ଅନେକ କଲେଜ ଖୋଲିବାପରେ କେତେକେ ସେମାନଙ୍କର କଳକଉଶଳ ପ୍ରୟୋଗ କରି ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପାଇ ନିଜ ପାରିବାପଣ ଦେଖାଇଲେଣି। ହେଲେ ଏମାନଙ୍କର କଥାବାର୍ତ୍ତା, ବେଶଭୂଷା ଏବଂ ଚାଲିଚଳନ ପ୍ରାୟ ଏକପ୍ରକାରର। ଏମାନଙ୍କ ଚାଲିରେ ମାଟି ଦୁଲ୍‌କେ, ବାହାପିଆ କଥାରେ ସମସ୍ତେ ନିମିଷକ ମଧ୍ୟରେ ଉଡ଼ିଯାଆନ୍ତି। ସେମାନେ ସବୁଠିକୁ ଅକ୍ଳେଶରେ ଯାଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଯେତେବଡ଼ ଅଫିସର ହୁଅନ୍ତୁ ପଛେ ଏମାନଙ୍କର ଖାତିର ନ ଥାଏ। ଗାଁ ଗହଳରେ ଚାକିରି କରୁଥିବା ହାକିମଟିଏ ଯେମିତି ବଡ଼ ଅଫିସ୍‌କୁ ଗଲେ ସେଠାକାର ଚପରାଶି ନ ଚାହିଁିଲା ଯାଏଁ ଭିତରକୁ ଯାଇପାରେ ନାହିଁ, ସେମିତି ଏ ବେସରକାରୀ ଶିବସାପଗୁଡ଼ାକ ନ ଚାହିଁଲା ଯାଏ ଆପଣଙ୍କ ହାଣ୍ଡିରେ କଳା ବି ପଡ଼ିବନି। ବଦଳି, ମାଡ଼ମାରିବା, ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ପରି ଯାବତୀୟ ଅପ୍ରୀତିକର ଘଟଣା ଏମାନଙ୍କ ବାୟଁ ହାତ କା ଖେଲ୍‌। ବାଡ଼ିଘର ମାମଲାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଝିଅ ବାହାଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ଏମାନଙ୍କର କୃପା ଆବଶ୍ୟକ। ତେଣୁ ଏମାନଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଆମ ଜୀବନ ଅପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଯିବ। ମାତ୍ର ‘ଦୁର୍ଜନ ସଙ୍ଗେ କଲେ ବାସ, ନିଶ୍ଚେ ଘଟିବ ସର୍ବନାଶ’ ନୀତିରେ ଏମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହି ଦଣ୍ଡବତ କରିବା ଉଚିତ। ନ ହେଲେ ଭେଳା ବୁଡ଼ିଯିବ ହୋ ସୁଜନେ! କବିବର କ’ଣ ତୁଚ୍ଛାଟାରେ ଏଇ ଶିବଙ୍କ ସାପ କଥା କହିଥିଲେ? (ବାସୁଦେବବାସ୍ୟମ୍‌, ଜଗନ୍ନାଥବିହାର, ବାଇପାସ, ଭଦ୍ରକ, ମୋ-୯୪୩୮୪୬୫୪୭୮)
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ସ।ଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ନିକଟତର ହେଉଛି, ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ସେତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ କୋଲକାତାରେ  ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାଲିର କଳେବର ଦେଖିଲେ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଥିବା ମନେହେଉଛି। 

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

 ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ସହର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏପରି କି ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପନ୍ଦରଟି ସହର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଚଉଦଟି ସହର ଅଛି। ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ହେଉଛି କାନପୁର। 

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ବାସିପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ଚିହ୍ନା ଲୋକଟିଏ, ଆପଣାର ମଣିଷଟିଏ ଆମକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ହତାଦର କରିବାର ଅନୁଭବ କଲେ ଆମେ ଏ ରୂଢିଟିର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାଉ! ଏଠାରେ ବାସିପାଣିକୁ ନିକୃଷ୍ଟ ଅର୍ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ନଚେତ୍‌ ଆମେ କହୁଥାନ୍ତେ- ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ସଜପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ନଚେତ୍‌ କହିଥାନ୍ତେ- କିରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ମଦପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ମାନେ ବାସିପାଣିଟି ପଚାରିବା ବା ବନ୍ଧୁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ।

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭଲ ପାଇବାର ହୃଦୟଟିଏ ଥିଲେ କେତେକ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ବୟସରେ ବି ଭଲପାଇ ବସନ୍ତି। ତେବେ ଭଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ଏକ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଥିଲେ। 

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଆକାର ପଟେଲ

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି ମୁମ୍ବାଇରୁ, ବିଶେଷତଃ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୁମ୍ବାଇ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରମ୍ପରା ସହ ସମ୍ଭବତଃ ଲାଓ୍ବଣୀର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ଢୋଲକୀ ବାଜାର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚ-ଗୀତକୁ ଲାଓ୍ବଣୀ କହନ୍ତି, ଯାହା ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଲୋକନୃତ୍ୟ। ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଛୋଟ ଦଳ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଟେବୁଲରେ ବସି ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଆଡ଼କୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଠି ଅଧ ଡଜନ ମହିଳା ହିନ୍ଦୀ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନୃତ୍ୟ କରୁଥାନ୍ତି। ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନାମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେହକୁ ଆବୃତ କଲାଭଳି ବସ୍ତ୍ର ପନ୍ଧିଥାନ୍ତି। ପରିଚାରିକାମାନେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ଟେବୁଲ ଉପରେ ମଦ ପରଷନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏପରି କି ମୃଦୁ ପାନୀୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିୟର ଭଳି ମୂଲ୍ୟ ନିଆଯାଏ। କିଛି ପୁ..

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଚିତ୍ର ଚରିତ୍ର/ ନିରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ

କେଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆମ ରାଜଧାନୀ ସହରର ଚେହେରା ଦେଖିଥିବା ଲୋକ ଏ ସହରର ବାସିନ୍ଦା ହୋଇ ନ ପାରିଥିବାର ଦୁଃଖରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦିବାର କାରଣ ଥିଲା ବେଶ୍‌ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ। ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକି ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେଉଥିବାର ବିରଳ ଗୌରବବୋଧ ନେଇ ଏ ସ୍ମାର୍ଟ ସହର ଯେମିତି ସୁସଜ୍ଜିତ ତୋରଣ ଓ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ଆଲୋକମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରୂପରେ ସଜେଇ ହୋଇଥିଲା, ତହିଁରେ ଏଠାରେ ରହୁ ନ ଥିବା ଯେ କୌଣସି ଲୋକ ମନରେ ଈର୍ଷାର ଅସୁରଟିଏ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ମାତ୍ର ସ୍ମାର୍ଟ..

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ବିଶ୍ୱକୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ। ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ରଖିବା ଲାଗି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୯୫ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଆସୁଛି। ମହାତ୍ମାଙ୍କ ୧୨୫ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀରୁ ସଂସ୍ଥାପିତ ଏହି ସମ୍ମାନ ଅହିଂସା ଓ ଗାନ୍ଧୀବାଦ ଜରିଆରେ ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୂପାନ୍ତରଣ ଆଣିପାରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟ ବିରୋଧୀ ବିପ୍ଳବୀ ନେଲ୍‌ସନ ମଣ୍ଡେଲା, ଭାରତର ‘ଚିପ୍‌କୋ’ ଆନ୍ଦୋଳନର ପୁରୋଧା ଚଣ୍ଡିପ୍ରସାଦ ଭଟ୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) ଭଳି ସଙ୍ଗଠନ ଏଭଳି ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ଜା..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପିତୃକୈନ୍ଦ୍ରିକ ପରିବାରକୁ ନେଇ ଗଢ଼ିଉଠିଛି। କାରଣ ଆମ ଦେଶର ପରିବାରରେ ପୁରୁଷ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାନା ରହିଥାଏ। ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ମାନି ଚଳିଥାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ଏକ ପୁରୁଷପ୍ରଧାନ ସମାଜ ଭାବରେ ଗଣ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ନିକଟରେ ଝିଅ ନାମରେ ସମ୍ପତ୍ତି କରିବାରୁ ଖାପ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାପାଙ୍କ ପ୍ରତି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟର ଯୋଧପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ। ସ୍ଥାନୀୟ ବିଲାଡା ତହସିଲ ଖେଜଡଲାରେ ଜଣେ ପିତା ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର କିଛି ଅଂଶ ଝିଅ ନାମରେ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହାକୁ ତାଙ୍କର ସରଗରା ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। କାରଣ ସମାଜରେ ପ୍ରଚଳିତ ପୁରୁଣା..

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..