ବାଲେଶ୍ୱର

୩ ଦିନ ପରେ ବି ମିଳିନି କଟାହାତ: ମୃତା ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ତିହିଡ଼ି, ୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା ଫତେପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଗୋଳାପୋଖରୀ ଗ୍ରାମର ମାଳତୀ ସାହୁ (୪୫)ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ଘଟଣାର ରହସ୍ୟ ଘେରରେ ରହିଛି। ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହେବାର ୩ ଦିନ ବିତିଥିଲେ ବି ତାଙ୍କର ଦୁଇ କଟା ହାତର ସନ୍ଧାନ ଏଯାଏ ମିଳିନି । କୌଣସି ହିଂସ୍ରଜନ୍ତୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରୁ କଟାହାତ ଦୁଇଟିକୁ ନେଇଯାଇଥିବା ପୋଲିସ ସନ୍ଦେହ କରୁଛି। ମୃତା ମହିଳାଙ୍କ ଭାଇ କନାଟିଆ ଗ୍ରାମର ନାରାୟଣ ନାୟକ ତିହିଡି ଥାନାରେ କରିଥିା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ପୋଲିସ ମକଦ୍ଦମା (ନଂ ୨୭/୧୮) ରୁଜୁ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ବିଜୟ ସାହୁଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଶୁକ୍ରବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି । ଘଟଣା ନେଇ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି। ଭଦ୍ରକ-ଧାମରା ରେଳପଥର ଗୋଳାପୋଖରୀଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ପଡିଥିବା ବୁଧବାର ସକାଳେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌.ପି. କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା, ତିହିଡ଼ି ଥାନା ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଭାଂଶୁ ଶେଖର ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ଫୋରେନ୍‌ସିକ୍‌ ଟିମ୍‌ ଏବଂ ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁର ସହାୟତାରେ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । କନାଟିଆ ଗ୍ରାମର ନାରାୟଣ ନାୟକ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରି ଏହାକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ରୂପ ଦେବା ଲାଗି ମୃତଦେହକୁ ଆଣି ରେଳଲାଇନ ନିକଟରେ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଏ ନେଇ ତନାଘନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ମୃତା ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ବିଜୟ ସାହୁ ଓ ଗୋଳାପୋଖରୀ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଥାନାକୁ ଧରି ଆଣି ପୋଲିସ ଅଟକ ରଖିଥିଲା । ପରେ ଅଟକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭଦ୍ରକସ୍ଥିତ ‘ଆସିଆନା’ରେ ରଖା ଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କୁ ଜେରା ପରେ ପୋଲିସ ବିଜୟଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଥିବା କହିଛି। ତେବେ ଅଟକ ମହିଳାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରି ଛାଡ଼ି ଦେଇଛି । ମୃତା ମହିଳାଙ୍କ ଦୁଇ କଟାହାତ ମିଳି ନ ଥିବାରୁ ଏହା କିପରି ଗାଏବ ହେଲା ସେନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ମହିଳାଙ୍କ ମୁହଁ ଏବଂ ଛାତିରେ ରେଳଧାରଣାରେ କଟିଥିବାର କୌଣସି ଚିହ୍ନ ନଥିବାରୁ ଦୁଇ ହାତ କିପରି କଟିଲା ତାହା ତଦନ୍ତ ସାପେକ୍ଷ ହୋଇଛି । ଘଟଣାର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ କରାଗଲେ ପ୍ରକୃତ ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେବ ବୋଲି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଦୃଢ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ବାଲେଶ୍ୱର

ଆର୍ଥିକ ସ୍ବାକ୍ଷରତା ଶିବିର

ବାଲିଆପାଳ, ୨୬।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ ଖପରାପଦାସ୍ଥିତ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିଖିରା ପଞ୍ଚାୟତ ପାଳପଡ଼ା ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସ୍ବାକ୍ଷରତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଖଇରା,୨୬।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପରୀକ୍ଷାରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧିନ ତୁଡ଼ିଗଡିଆ ସ୍ଥିତ ନିଳାମ୍ବର ହାଇସ୍କୁଲରୁ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ୯୫ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି।

ମାସେ ହେଲା ସରିଛି ରାସ୍ତାକାମ, ଏବେଠୁ ଫାଟି ଅଁ।

ମାସେ ହେଲା ସରିଛି ରାସ୍ତାକାମ, ଏବେଠୁ ଫାଟି ଅଁ।

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୬।୫-ଜଳେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ନିମ୍ନମାନର ରାସ୍ତାକାମକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଟ୍ରେଲର-ଅଟୋ ଧକ୍କା: ୧୬ ଆହତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୬।୫-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାଙ୍ଗିରିପୋଷୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୮ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବୁଢାମରା ଛକଠାରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଟ୍ରେଲର ସହ ଅଟୋ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଅଟୋରେ ଥିବା ୧୬ଜଣ ଶ୍ରମିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସମବାୟ ସଚେତନତା ଶିବିର

ସମବାୟ ସଚେତନତା ଶିବିର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୬।୫-ବାରିପଦା ସମବାୟ ସମିତି ଉପନିବନ୍ଧକ ସମୂହ ପକ୍ଷରୁ ମୁର୍ଗାବାଡିସ୍ଥିତ ପ୍ରୟାସ ସମ୍ମୀଳନି କକ୍ଷରେ ସମବାୟ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ବିନିତ ଭରଦ୍ୱାଜ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଜିଲାରେ ସମବାୟକୁ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ଚାଷୀ ଓ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

  ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଦିବସ ପାଳନ

ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଦିବସ ପାଳନ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୬।୫- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ହରେଇଥିବାରୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ଶନିବାର ବିଶ୍ୱ ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଦିବସ ପାଳନ କରିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଜିିଲା କଂଗେସ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଓ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

‘ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସଜାଗ ରୁହ’

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୬।୫-ଡିଆର୍‌ଡିଏ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କମିଟି ଏବଂ ଜିଲା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଯୋଜନା ପରାମର୍ଶ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ଜ୍ଞାନରଞ୍ଜନ ଦାସ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ମହିଳା ଅନ୍ତେବାସୀ, ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୬।୫-ଭଦ୍ରକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉପକାରାଗାରରେ ଥିବା ମହିଳା ଅନ୍ତେବାସୀ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଆଇନ ସେବା ତଥା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ୧୦ଦିନିଆ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ଗୋଧୂଳି ରାସ୍ତାରେ ନାଳ ସାଜିଛି ବିପଦ

ଚମ୍ପୁଆ,୨୬।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଚମ୍ପୁଆ ଏନଏସି ଗଠନର ୩ବର୍ଷ ବିତିଥିଲେ ବି ଉନ୍ନୟନ କାମ ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲିଛି। ୧ ନଂ ୱାର୍ଡ ଅଧୀନ ଗୋଧୂଳି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଥିବା ଦୁଟି ନାଳରେ କଲର୍ଭଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ରାସ୍ତା ମରଣଯନ୍ତା ପାଲିଟିଛି।

ଲାଗିଲା ‘ନୋ ହେଲମେଟ୍‌ ନୋ ପେଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟାନର

ଚମ୍ପୁଆ,୨୬।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିନକୁ ଦିନ ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ହେଲମେଟ୍‌ ଓ ସିଟ ବେଲ୍ଟ ଚେକିଂ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱାରାନିତ କରିଛି।

ଜୀବିକା ଚାଷ, ନିଶା ପାଲା ଗାଇବା

ଜୀବିକା ଚାଷ, ନିଶା ପାଲା ଗାଇବା

ରାଇସୁଆଁ, ୨୬।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଜୀବିକା ତାଙ୍କର ଚାଷ କରିବା ହେଲେ ନିଶା ପାଲା ଗାଇବା। ଏପରି ନିଆରା ପ୍ରତିଭା ଆଜିର ଯୁଗରେ ରହିଛନ୍ତି। ଲୋପ ପାଇବାକୁ ବସିଥିବା ପରମ୍ପରା ସଂସ୍କୃତିକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଗାୟକ ଯଦୁ ନାମରେ ସେ ପରିଚିତ। ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଗାୟକ ଯଦୁ ଭାଇ ବୋଲି ଜାଣନ୍ତି। ସେ ହେଲେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକର ରାଇଗଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଁରା ଗ୍ରାମର ଯଦୁମଣି ବେହେରା। ମା’ ସୁମିତ୍ରା ବେହେରା, ବାପା ରୁଷି ବେହେରା। ୩ପୁଅ ଏବଂ ୨ ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଦିତୀୟ। ସେ ଜଣେ ନିଆରା ମଣିଷ। ଜୀବିକା ଭାବେ ଚାଷକୁ ଆପଣେଇଛନ୍ତି ସତ। ହେଲେ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଗାୟକ ହେବା ତାଙ୍କର ନିଶା ରହିଛି। ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଗାଉଥିଲେ ସେ ଅନ୍ୟ କଥା ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି।

‘ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଆମକୁ ଠକିଲେ’

‘ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଆମକୁ ଠକିଲେ’

ଯୋଡା, ୨୬।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡା ବ୍ଲକ ଜଲହରି ପଞ୍ଚାୟତ ଖଣ୍ଡବନ୍ଧସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀମେଟାଲିକ ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପ୍ରତାରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତାରଣାର ଶୀକାର ହୋଇଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଉପାୟ ନ ପାଇ ଶେଷରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଜଲହରି ପଞ୍ଚାୟତ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ସୋସାଇଟି ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ଖଣିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେବା ଲାଗି ଗତ ଏକ ମାସ ହେବ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ଏ ନେଇ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଜଣାଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ବାମେବାରୀ ଥାନାରେ ପୋଲିସର ଉପସ୍ଥିତିରେ ୨୫।୦୫।୨୦୧୮ରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦିନ ଅନୁଯାୟୀ ଶୁକ୍ରବାର ଗ୍ରାମବାସୀ ଖଣିକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କେହି ହେଲେ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ନ ଥିଲେ।