ବାଲେଶ୍ୱର

କାମରେ ଆସୁନି ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ

କାମରେ ଆସୁନି ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ

ତିହିଡ଼ି,୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-୨୦୦୮-୦୯ବର୍ଷରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ପାନୀୟ ଜଳପ୍ରକଳ୍ପ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସମସ୍ୟା ଆଦି କାରଣରୁ କାମରେ ଆସୁନି। ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଶହ ଶହ ଲୋକ ଜଳକଷ୍ଟର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପାଇପ ଫାଟି ପାଣି ବୋହି ଯାଉଛି। ଫଳରେ ଲୋକେ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ପାଇପ ପାଣି ପାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଆପତ୍ତି କଲେ କେହି କିଛି ଶୁଣୁ ନ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡି ବ୍ଲକ ଭାଟପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ହରିପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗରାଜପୁର ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭରୁ ପାଣି ଟାଙ୍କି ତିଆରି ହୋଇ ନ ଥିଲା। ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଏଠି ଓଭରହେଡ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ୧ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଟାଙ୍କି ହେବା ପରେ ଲୋକେ ସବୁ ସମୟରେ ପାଣି ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଗତ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ମାତ୍ର ୩ ମାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ବର୍ଷେ କାଳ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ଏହି ସମସ୍ୟାର ପ୍ରତିକାର ହେବା ପରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାଲିଥିଲା। ଓଭରହେଡ ଟ୍ୟାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାର ୩ମାସ ପରେ ପୁଣି ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ହରିପୁର, ତିହିଡ଼ି ଓ ମଙ୍ଗରାଜପୁର ଗ୍ରାମକୁ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ହେଉଛି। ତିହିଡ଼ି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଜଳଯୋଗାଣ କରାଯାଉଛି। ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମକୁ ବିଛା ଯାଇଥିବା ପାଇପ୍‌ ସବୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଫାଟି ଯାଇଛି। ଏହାକୁ ମରାମତି କରାଯାଉ ନାହିଁ କି ବଦଳା ଯାଉନାହିଁ । ଫଳରେ ଜଳଯୋଗାଣ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ବିଭାଗ ହାତରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ମରାମତି ଦାୟିତ୍ୱ ଥିଲା। ମାତ୍ର ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବା ପରେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ। ଫାଟି ଯାଇଥିବା ପାଇପ୍‌ ତୁରନ୍ତ ମରାମତି କରାଗଲେ ଓଭରହେଡ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସରପଞ୍ଚ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣମୟୀ ଜେନା କହନ୍ତି, ପାଇପ୍‌ ଫାଟି ଥିବାରୁ ଓଭରହେଡ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁନି। ଆସନ୍ତା ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପାଇପ୍‌ ସବୁ ମରାମତି କରାଯାଇ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯିବ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ଖଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ବେହେରାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଘଟଣା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ଖରାଦିନ ଆସୁଥିବାରୁ ତୁରନ୍ତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ସୌମ୍ୟ

ବାଲେଶ୍ୱର

୪ ନୂଆ ରାସ୍ତା ଅନୁମୋଦିତ

ରେମୁଣା,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରେମୁଣା ବ୍ଲକର ରାଜ୍ୟ-କେନ୍ଦ୍ର ସହାୟତାରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ପରିଯୋଜନାରେ ୪ଟି ନୂଆ ରାସ୍ତା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି । ‘ଓଡିଶା ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଅର୍ଥ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା’ ତରଫରୁ ମନ୍ଦାରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବଣସାହି ଗଁ। ପାଇଁ କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତା, କୁଳିଗଁ।

ପୋଷ୍ଟକାର୍ଡ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ପୋଷ୍ଟକାର୍ଡ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୭।୫- ଏସସି,ଏସଟି ଆଟ୍ରୋସିଟି ଆକ୍ଟକୁ ଅଚଳ କରିବା ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନର ୧୫ନମ୍ବର ଆର୍ଟିକିଲକୁ ଉଠାଇ ଦେବା ଲାଗି ଚକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିବା ନେଇ ଆଦିବାସୀ ଇନ୍‌ଟେକଚୁଆଲ ଫୋରମର ବୈଠକରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ।

ଏଲ୍‌.ଏନ୍‌. ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତୁଟୁନି ସମସ୍ୟା: ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୭।୫- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ଟଣାଓଟରା ଓ ବିବାଦର ଏଯାଏ ତୁଟି ପାରିନାହିଁ। ଏଥିଯୋଗୁ ଶୈକ୍ଷକ ବାତାବରଣ ନଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଅଧ୍ୟାପକ, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଅବସର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ସଫେଇ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୭। ୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ କେନ୍ଦୁଝର ଶାଖାର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରବିବାର ରାସ୍ତା ସଫେଇ କରାଯାଇଛି।

ସଜନାଗଡ଼ରେ ‘ଆମ ପୋଲିସ ସମିତି’ ସଭା

ସଜନାଗଡ଼ରେ ‘ଆମ ପୋଲିସ ସମିତି’ ସଭା

ସଜନାଗଡ଼, ୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ସଜନାଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ଭୂଧାରଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ‘ଆମ ପୋଲିସ ସମିତି’ ସଭା ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗଛରେ ପିଟି ହେଲା ଟ୍ରକ୍‌

ଗଛରେ ପିଟି ହେଲା ଟ୍ରକ୍‌

ସଜନାଗଡ଼, ୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୯ ନଂ. ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥରେ ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ନୀଳଗିରି ପଟୁ ସଜନାଗଡ଼ ଦେଇ ଭାଲୁକାଶୁଣି ଆଡ଼କୁ ଯାଉଥିଲା।

ବୁରୁବଙ୍ଗା ମୁଣ୍ଡାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା

ବୁରୁବଙ୍ଗା ମୁଣ୍ଡାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା

ବଡ଼ସାହି,୨୭।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁଆସାହି ବୁରୁବଙ୍ଗା ମୁଣ୍ଡାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବୁଧିଆ ସିଂଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ୧ମ ଶ୍ରେଣୀର ୧୫, ଦ୍ୱିତୀୟରେ ୧୦, ୩ୟରେ ୧୯ ଓ ୫ମରେ ୨୨ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବଡ଼ସାହି,୨୭।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ବାଲିଯୋଡା ଗ୍ରାମର ସୁଦାନ ନାଏକ(୪୦)ଙ୍କ ମୃତଦେହ ଗାଁ ପୋଖରୀରୁ ରବିବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

ଅଟକ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟରରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ତହସିଲଦାର ପ୍ରଣୟ କୁମାର ଜେନା ବନ୍ଦାଳୋ ମଢିଆଳୀ ରାସ୍ତାରେ ୨ଟି ବେଆଇନ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ କରି ମଞ୍ଜୁରିରୋଡ ଫାଣ୍ଡିରେ ଜିମା ଦେଇଥିଲେ।

ରଜ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ରଜ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ବନ୍ତ,୨୭।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ଆଗରପଡ଼ାସ୍ଥିତ ରାମଗଡ଼ ମେଳଣ ପଡ଼ିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ରଜ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ କଳା ଶିକ୍ଷକ ପଦ୍ମନାଭ ସେଠୀଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜୟଦେବ ଜେନାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବିୟୋଗ

ଜୟଦେବ ଜେନାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବିୟୋଗ

ହାଟଡିହୀ,୨୭।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ଜୟଦେବ ଜେନାଙ୍କ ଧର୍ମପତ୍ନୀ ମମତା ମଞ୍ଜରୀ ଜେନାଙ୍କ ରବିବାର ପରଲୋକ ଘଟିଛି।

ପାଠ ପଢ଼ା ଛାଡ଼ି ଜାଳେଣି ସଂଗ୍ରହ

ପାଠ ପଢ଼ା ଛାଡ଼ି ଜାଳେଣି ସଂଗ୍ରହ

ରାଇସୁଆଁ, ୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନାରୀ ଶିକ୍ଷା ବିନା ଦେଶ ତଥା ଜାତିର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ଏହାକୁ ଚିନ୍ତା କରି ସରକାର ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି। ଶିକ୍ଷା ଦାନକୁ ଆନନ୍ଦମୟ ଶିକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ମାଗଣା ପୋଷାକ ବହି ପତ୍ରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଏବଂ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରହସନରେ ପରିଣତ ହେଉଛି।