ସମ୍ବଲପୁର

ରିଷିଡ଼ା-ଆମ୍ବଗାଁ ରାସ୍‌ତାକେ ଜାତୀୟ ସଡ଼କର ମାନ୍ୟତା ଦାବି

ରିଷିଡ଼ା,୯ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ୪ଟା ଜିଲାର ଉପାନ୍ତ ଅଂଚଲ ଭାବେ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାର କଣ୍ଟାମାଳ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ତରଭା, ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ଗୁଡ଼ଭେଲା, ଦେଓଗାଁ ଆର୍‌ କଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଜନାଶୁନା। ଇ ଅଂଚଲମାନ୍‌କର ଭୌଗଲିକ୍‌ ଥିତି ବଡ଼ା ବିଚିତ୍ର, ବଡ଼ଭାରି ଗମନାଗମନ୍‌ର ଅସବିଧାଟା ଇ ଅଂଚଲମାନ୍‌କର ବିକାଶରେ ବାଧକ୍‌ ସାଜିଛେ। ଇ ୪ଟା ଜିଲାର ଭିତ୍‌ରି ଅଂଚଲକେ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବାର ରିଷିଡ଼ା-ଆମ୍ବଗାଁ ରାସ୍‌ତାର ତିଆରି ଦିଗେ ଧ୍ୟାନ୍‌ ଦେଲେ ଜିଲା ଆର୍‌ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗେ ସିଧାସଲଖ ସଂଯୋଗ ହେଇପାର୍‌ବା। ମନମୁଣ୍ଡା-କଣ୍ଟାମାଳ-ଆମ୍ବଗାଁ-ରିଷିଡ଼ା-ତୁଣ୍ଡଲା ରାସ୍‌ତାକେ ଜାତୀୟ ସଡ଼କ୍‌ର ମାନ୍ୟତା ଦେବାକେ ଦାବି ହେଉଛେ। ଇ ରାସ୍‌ତାରେ ଏକା ସଂଗେ ବାଲିଗୁଡ଼ା ହେଇ କନ୍ଧମାଳ, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ରାୟଗଡ଼ା, ମୁନିଗୁଡ଼ା ଯାଇ ହେବା। ସେନ୍‌ତା ଆର୍‌ ଗୁଟେ ରାସ୍‌ତା ହେଇ ବଲାଙ୍ଗୀର, ତୁଷୁରା, ରିଷିଡ଼ା, କେସିଙ୍ଗା, ଭବାନୀପାଯଣା, ଜୟପୁର, କୋରାପୁଟ ଦେଇ ବିଶାଖାପାଟଣା ବାଗିର୍‌ ଜାଗାମାନ୍‌କେ ମାଲ୍‌ ପରିବହନ ସଂଗେ ଲୁକ୍‌କୁ ବେପାର ବନିଜ୍‌ କର୍‌ବାରେ ସୁବିଧା ହେବା। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଇ ଅଂଚଲମାନ୍‌କର ସବୁପର୍‌କାର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ହେଇପାର୍‌ବା। ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ମନମୁଣ୍ଡାରୁ ୪୧ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ସଡ଼କ୍‌ କଣ୍ଟାମାଳ, ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା, ଆମ୍ବଗାଁ ହେଇ ବାଲିଗୁଡ଼ାକେ ସଂଯୋଗ କରୁଛେ। ସେନ୍‌ତା ଆମ୍ବଗାଁ ଛକ୍‌ଠାନୁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର ରିଷିଡ଼ା ୩୫ କି.ମି.। ଇ ରାସ୍‌ତାରେ ଯିବାକେ ହେଲେ ଗୁଞ୍ଜିତରା, ଖମନମୁଣ୍ଡା, ଜାମୁଟ, ଗୁଡ଼ଭେଲା, ଦେଉଳଗୁଡ଼ି ବାଗିର୍‌ ପର୍‌ମୁଖ ଜାଗାମାନ୍‌ ହେଇ ରିଷିଡ଼ା ଯିବାକେ ପଡ଼ସି। ଏହେଦ୍‌କା ଜାମୁଟ ପାଖେ ଖଡ଼ଙ୍ଗ ନଦୀରେ ପୁଲିଆ କାମ୍‌ ଚାଲୁଛେ। ଇ ରିଷିଡ଼ା-ଆମ୍ବଗାଁ ରାସ୍‌ତା କାହିଁ କେତେ ଦିନୁ କଣ୍ଟାମାଳ, ତୁଷୁରା, ରିଷିଡ଼ା ଅଂଚଲର ସାମାଜିକ ଆର୍‌ ବେବ୍‌ସାୟିକ୍‌ ସଂପର୍କ ଲାଗି ରହିଛେ। ଓଡ଼ିଶାର ପୂର୍ବତନ୍‌ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ନାରାୟଣ ସିଂଦେଓକଁର ଶାସନ ସମିଆରେ ଇ ରାସ୍‌ତା ବାବ୍‌ଦେ ଦୁରୁଷ୍‌ଟି ଆକର୍‌ଷନ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା। ତାର୍‌ପରେ ସେଦିନ୍‌ଠାନୁ ଆଏଜ୍‌ତକ୍‌ ଇ ପ୍ରସ୍ତାବ୍‌ ଶୀତଲ ଭଁଡାରରେ ପଡ଼ିଛେ। ଇ ରାସ୍‌ତାର ଗୁରୁତ୍‌କେ ଅନୁଭବ୍‌ କରି ଆମ୍ବଗାଁର ପୂର୍ବତନ୍‌ ସରପଁଚ୍‌ ଯଶୋବନ୍ତ ରଣା ଆର୍‌ କେତେ ସମାଜସେବୀ ୫ ଫେବୃୟାରୀ ୨୦୦୫ରେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଆର୍‌ ରାଜ୍ୟ ସରକାରକଁର ଦୁରୁଷ୍‌ଟି ଆକର୍‌ଷନ୍‌ କରିଥିଲେ। ସେନ୍‌ତା ପୂର୍ବତନ୍‌ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ରାଉତ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, କନ୍ଧମାଳ ଆର୍‌ ବଲାଙ୍ଗୀର ଲୋକ ସଭା ସଦସ୍ୟ, ବାଲିଗୁଡ଼ା, ସୋନପୁର, ବଲାଙ୍ଗୀର, କେସିଙ୍ଗା ନିର୍‌ବାଚନ୍‌ ମଂଡଲିର ବିଧାୟକମାନ୍‌କୁ ଲିଖିତ ରାସ୍‌ତା ତିଆରି ଦିଗେ ମିଲିତ୍‌ ଭାବେଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକେ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଇ ରାସ୍‌ତା ତିଆର୍‌ ଦିଗେ କଣ୍ଟାମାଳ ବିଧାୟକ ମହିଧର ରଣା ମଂଗ୍‌ ଧରୁନ୍‌ ବଲି ଜନସାଧାରନ୍‌ ଦାବି କରିଛନ୍‌।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ବେଦାନ୍ତ ଦ୍ୱାରା ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ବେଦାନ୍ତ ଦ୍ୱାରା ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ବିତିଗଲା କମ୍ୟୁନିଟି ହଲ୍‌ଟିଏ ନ ଥିବାରୁ ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବାସି ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ । ଗଁ।ର କୌଣସି ବୈଠକ କିମ୍ବା ଗଁ।ର ଜାନିଯାତ୍ରା ପାଇଁ କୌଣସି ଗଛ ମୂଳ କିମ୍ବା ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ବୈଠକ ବସୁଥିଲା ।

ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦଳିଦେଲା ହାତୀ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ

ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦଳିଦେଲା ହାତୀ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ

ବଡ଼ଗଁ।,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗଁ। ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ କଟଙ୍ଗଝରିଆ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଆହତ ଦନ୍ତା ହାତୀ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦଳି ଦେବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଶିଶୁପୁତ୍ରର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ

ଶିଶୁପୁତ୍ରର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୨।୬: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଖୁଣ୍ଟପାଲି ଗ୍ରାମର ଦମ୍ପତି କୁମୁଦିନୀ ବଡ଼ଗୁଛିଆ ଓ କିଶୋରଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ଶିଶୁପୁତ୍ର ପ୍ରିୟାଂଶୁ। ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ୨ବର୍ଷ ୩ମାସ ହେଲାଣି।

ବିନା ଏଷ୍ଟିମେଟରେ କାମ ଆରମ୍ଭ

ବିନା ଏଷ୍ଟିମେଟରେ କାମ ଆରମ୍ଭ

ବିଜେପୁର,୨୨।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କଟା, ଜଳାଶୟର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ କ୍ରମଶଃ ଏହାର ଜଳଧାରଣ କ୍ଷମତା ଦିନକୁ ଦିନ ହ୍ରାସ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ମାମଲାର ତ୍ୱରିତ ବିଚାରରେ ଉପାଦେୟ ହେବ

ମାମଲାର ତ୍ୱରିତ ବିଚାରରେ ଉପାଦେୟ ହେବ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୨।୬: ଘରେ ଘରେ ନ୍ୟାୟିକ ସେବା ପହଞ୍ଚାଇବା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା। ସେହି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ବୁଧବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ସମେତ ଦେବଗଡ଼ ଓ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ପାଇଁ ୩ଟି ପରିବାର ଅଦାଲତ ଓ ସେଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ୩୬ ପଦବୀକୁ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି।

ଅପାର କାରଖାନା ଆଗରେ ଧାରଣା ଜାରି

ଅପାର କାରଖାନା ଆଗରେ ଧାରଣା ଜାରି

କୋଲାବିରା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋଲାବିରା ବ୍ଲକ ରଘୁନାଥପପାଲି ମୌଜାରେ ଗଢ଼ିଉଠିଥିବା ଅପାର କାରଖାନାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ରଘୁନାଥପାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବେକାର ଯୁବତୀ ଯୁବକ ବୁଧବାରଠାରୁ କାରଖାନା ସାମ୍ନାରେ ଧାରଣାରେ ବସିରହିଛନ୍ତି।

ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଉପଭୋକ୍ତା

ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଉପଭୋକ୍ତା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୬: ସେକ୍ଟର-୧୫ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ସରକାରୀ ରିଟେଲର ଖାଉଟିଙ୍କୁ ଉଚିତ ସମୟରେ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରୁ ନ ଥିବା ଗୁରୁବାର ଜିଲା ସହକାରୀ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଟୁଡୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ

ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୬: ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଶପିଂ ମଲ, ହୋଟେଲ, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ, କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଓ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଗୁରୁବାର ଜିଲା ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା ଯୁବକମାନଙ୍କ ଦାବି

ବଡଗାଁ, ୨୨।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳର କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ପଞ୍ଚାୟତ ଜନ ପ୍ରତିନିଧି ଓ ସାମାଜିକ ଦାୟୀତ୍ୱ ବହନ କରୁଥିବା ସଚେତନ ନାଗରିକମାନେ ଗ୍ରାମର ଉନ୍ନତି, ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସନ୍ତି।

ବଡ଼ଗାଁ କଲେଜ ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ

ବଡ଼ଗାଁ, ୨୨।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ-୧୦ର ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ କାମ ଏଲଏଣ୍ଡଟି କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ହେଉଛି। କମ୍ପାନୀ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଖୋଳିଦେଇ ଦୀର୍ଘ ମାସ କାମ ନ କରିବା ଯୋଗୁ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଆହତ ହେଲେ।

ପେସା ସମର୍ଥକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ମୃତ

କୁତ୍ରା, ୨୨।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା କୁତ୍ରା ଥାନା ବିରିଙ୍ଗାଟୋଲି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଗଡପୋଷ ଛକଠାରେ ଏମ୍‌ଆର ଉଦ୍ୟୋଗର ପାଚେରି ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ପେସା ସମର୍ଥକ ଓ ବୁଡାକଟା ଗ୍ରାମର କେତେକ ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷରେ ପେସା ସମର୍ଥକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁତର ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବୁଡାକଟା ଗ୍ରାମର ଡମ୍ବରୁ ସେଠ (୩୫)ଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ରାଜତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଆଜି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଅବହେଳିତ

ପାଟଣାଗଡ଼,୨୨।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସାରାରାଜ୍ୟରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଅନୁନ୍ନତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଜିଲାର ପାଟଣାଗଡ଼ ସବୁଠାରୁ ପଛୁଆ ଏବଂ ଦରିଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ