Dharitri News
ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ପାଇକଙ୍କୁ ପଛୁଆବର୍ଗ ସୁବିଧା ଦିଅ

ପାଇକଙ୍କୁ ପଛୁଆବର୍ଗ ସୁବିଧା ଦିଅ ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୮।୨-ନିଖିଳ ଓଡ଼ିଶା ପାଇକ ଓ ଯାଦବ ମହାସଂଘ କଣିହଁ। ଏବଂ ପାଲଲହଡ଼ା ମଣ୍ଡଳ ଅନୁଗୋଳର ସଦସ୍ୟମାନେ ଗୁରୁବାର ୬ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରୁ କଳାକାରମାନେ ଏକ ବିରାଟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ନିଜର କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ବଜାର, ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଦେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ଉକ୍ତ ଦାବିପତ୍ରରେ ସେମାନେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ପାଇକ ଆଖଡ଼ା ଓ ଲଉଡ଼ି ଖେଳ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିଲା। ସ୍ବୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଏହି କଳାକାରଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ମାସିକ ୨ ହଜାର ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ ଦିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଆଖଡ଼ା ଓ ପାଇକ ଖେଳକୁ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଅଧୀନକୁ ନିଆଯାଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପେନସନ୍‌ ୧୨ଶହ ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେଣୁ ଉକ୍ତ ପେନସନକୁ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖାଯିବା ସହ ତାହାକୁ ପାଇକ ପେନ୍‌ସନ ନାମରେ ନାମିତ କରିବା, କଳିଙ୍ଗ ବା ପାଇକ ରେଜିମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରାଯାଇ ପାଇକ ଯୁବକଙ୍କୁ ସେନାବାହିନୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା, ପାଇକଙ୍କୁ ପଛୁଆବର୍ଗର ସୁବିଧା ଦେବାର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା, ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ ସମର କଳାକୁ ଉଜ୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଏନ୍‌ସିସି ଓ ସ୍କାଉଟ୍‌ ଭଳି ମାନ୍ୟତା ଦେବା, ପ୍ରତି ପାଇକ ଗ୍ରାମରେ ସମରକଳା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଆଖଡ଼ାଶାଳ ନିର୍ମାଣ ସହିତ ସରକାରୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆଦି ୬ ଦଫା ଦାବି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ସଂଘ ସଭାପତି ଶମ୍ଭୁଦତ୍ତ ସ୍ବାଇଁ, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ନବଘନ ସାମଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବହୁ ଦଳପତି, ଗୁରୁ ଓ ଅନ୍ୟ କଳାକାରମାନେ ସାମିଲ ହୋଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇନି; କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପାରୁନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କ୍ବାର୍ଟର୍ସ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇନି; କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପାରୁନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କ୍ବାର୍ଟର୍ସ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୯।୨- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି କ୍ବାର୍ଟର୍ସ। କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଉକ୍ତ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସଗୁଡ଼ିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପାରୁ ନାହିଁ। କାରଣ କୌଣସି କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଉକ୍ତ ଘରଗୁଡ଼ିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ତାହା ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗର ହୋଇଥିବାରୁ ଓ ବିଭାଗ ଉପରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌ ବକେୟା ରହିଥିବାରୁ ଏପରି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଭୟ; ଖୋଲା ପଡିଆରେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଭୟ; ଖୋଲା ପଡିଆରେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୯ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ବାଇସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କନ୍ଦରସିଂହା ଗ୍ରାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ପରେ ବଦଳିଯାଇଛି ପରିସ୍ଥିତି। ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହାକୁ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ କୋପ କହୁଥିବାବେଳେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଘରଦ୍ୱାର ଛାଡ଼ି ଖୋଲାପଡ଼ିଆରେ ତମ୍ବୁତଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି।

ଢେଙ୍କାନାଳ; ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୯ା୨- ଚଳିତମାସ ୨୩ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା। ଏହାକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ପରୀକ୍ଷାକୁ ମାତ୍ର ୩ଦିନ ବାକିଥିବାବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ।

ଦିନରାତି ଫୁଟୁଛି ଡିନାମାଇଟ୍‌

ଦିନରାତି ଫୁଟୁଛି ଡିନାମାଇଟ୍‌

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ତହସିଲ ଆର୍ତ୍ତସାନ୍ତରାକାଟେଣୀ ଗ୍ରାମର ଦଳିତ ବସ୍ତି ନିକଟରେ ବେଆଇନ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ କରି ପଥର ଚାଲାଣ କରାଯାଉଥିବା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କେତେଜଣ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଘର ଫାଟି ଅଁା କଲାଣି। ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ପଥର ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ ରୋକିବା ଦିଗରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହିଁ।

ଅସଦାଚରଣର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଲା ଭାଇ ; ଷ୍ଟେଶନକୁ ଡାକି ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା

ବଇଣ୍ଡା, ୧୯ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ଥାନା ବାମୁର ରେଳଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରେ ଥିବା ବିଲମାଳରୁ ଗତ ବୁଧବାର ସକାଳେ ମାଣିକପୁର ଗ୍ରାମର ରୋହିତ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି ପୋଲିସ। ଏହା ଏକ ଯୋଜନା ବଦ୍ଧ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସୋମବାର ଗିରଫ କରାଯାଇ ଆଠମଲ୍ଲିକ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

କ୍ଷତ ଭରିପାରୁନି ସମବେଦନା, ସହାୟତା

କ୍ଷତ ଭରିପାରୁନି ସମବେଦନା, ସହାୟତା

ବନ୍ତଳା,୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ନନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କରତପଟା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଘଟିଥିବା ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ପରେ ବିପନ୍ନ ୩୯ ପରିବାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ସମବେଦନା, ଆଶ୍ୱାସନା ଓ ସହାୟତାର ସୁଅ ଛୁଟୁଛି। ଜିଲାପାଳଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ପହଞ୍ଚି ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ବନ୍ଧୁବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ସମବେଦନା, ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ କ୍ଷତ ଏତେ ବିରାଟ ଯେ ତାହା ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭରଣା କରିବା ଅସମ୍ଭବ ମନେ ହେଉଛି।

କାର-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ଜଣେ ଗୁରୁତର

କାର-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଭାପୁର, ୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ପଶ୍ଚିମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟ ପୁରୁଣାକଟକ-ସମ୍ବଲପୁର ରାସ୍ତାରେ ସୋମବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। କାର୍‌ ସହ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା ହୋଇ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ସୁଧୀର ସାହୁ (୩୫) ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଖଣି ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଖଣି ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ତାଳଚେର, ୧୯।୨(ନି.ପ୍ର.)-ଶିଳ୍ପସମୃଦ୍ଧ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ଖଣିଖାଦାନ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ। ଖଣି ପାର୍ଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ଇଲାକାରେ ବାସ କରୁଥିବା ଜନତାଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଦାବିକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି।

ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ବଅଁରପାଳ,୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲ୍‌କୋ ଏଫ୍‌ସିଆଇ ଛକଠାରେ ନାଲ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମିତ ଏକ ଅଚଳ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଦାବିରେ ଅଟୋ ଚାଳକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଏକ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ୩ ମାସ ହେବ ଅଚଳ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ନାଲ୍‌କୋ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମରାମତି କରାଯାଉ ନାହିଁ।

କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ବୋହୂ: ୪ ଗୁରୁତର

କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ବୋହୂ: ୪ ଗୁରୁତର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୮।୨-କ୍ରୋଧ ବ୍ରହ୍ମଚଣ୍ଡାଳ। ଜଣେ ହିତାହିତ ଜ୍ଞାନ ହରାଇଦେଲେ ଘରୋଇ କଳି ମଧ୍ୟ ଉଗ୍ର ରୂପ ଧାରଣ କରିଥାଏ। ପାଟିତୁଣ୍ଡ ବେଳେ କାହାର କ’ଣ ଦୋଷ ଥିଲା ଖୋଜିବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଲକ୍ଷ୍ମୀବଜାର ଜଗନ୍ନାଥରୋଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ଏପରି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଶାଶୁ, ସ୍ବାମୀ, ଶିଶୁ କନ୍ୟା ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତା ମହିଳା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ‘ପରଘରେ କାମ କରି ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଛୁଆଙ୍କୁ ବଡ଼ କରିଛି। ବୋହୂ କିଛି ଘର କାମଦାମ କରୁନି। ସକାଳ ୮ଟାରେ ଉଠୁଛି। ଏତିକି କହିଦେବାରୁ କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲା’। ବୋହୂର ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା ଶାଶୁ ସରସ୍ବତୀ ବାରିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ଏହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ କଳିରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିନି ୧୦ମାସର ଶିଶୁକନ୍ୟା।

ବନ୍ଦ କମ୍ପାନୀରେ ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ମାଫିଆଙ୍କ ଆଖି

ବନ୍ଦ କମ୍ପାନୀରେ ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ମାଫିଆଙ୍କ ଆଖି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୮।୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଉପକଣ୍ଠରେ ବନ୍ଦ ପଡ଼ିଥିବା କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି ଚୋରା ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ମାଫିଆଙ୍କ ନଜର। ରୁଗ୍‌ଣ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା କାରଖାନାର ମୂଲ୍ୟବାନ ଲୁହା ସାମଗ୍ରୀ ରାତାରାତି ରଫାଦଫା ହୋଇଯାଉଛି। ପୋଲିସ ଆଖି ସାମ୍ନାରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ଚୋରି ହେଉଥିବାବେଳେ ଏହାର ସାମାନ୍ୟତମ ସୁରାକ ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି ଥାନା କର୍ମଚାରୀ, ଯାହା ଖାକିର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ପ୍ରତି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ତେବେ ଶନିବାର ଥାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିନା ସହଯୋଗରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ ଚଢ଼ାଉ କରି ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ଚୋରାଚାଲାଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଧରିବା ପରେ ପଦାରେ ପଡ଼ିଛି ପୋଲିସର ଅପାରଗତା।

ଭାଲୁଦରି ସାହିରେ ଜଳସଙ୍କଟ

ଭାଲୁଦରି ସାହିରେ ଜଳସଙ୍କଟ

ବଅଁରପାଳ,୧୮।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ବଳରାମପ୍ରସାଦ ଭାଲୁଦରି ସାହିରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆରମ୍ଭରୁ ଜଳ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି।