ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ

ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
ଯାଜପୁର ଅଫିସ ୮।୨ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନା ଦୁର୍ନୀତିର ଗୁମର ଧୀରେ ଧୀରେ ଫିଟିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ବାସ କରୁଥିବା ସର୍ବହରାଙ୍କୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଣୀତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ, ମୋ କୁଡିଆ ଓ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନା କୋଟିପତିଙ୍କ ହାତରେ ଟେକି ଦିଆଯାଇଛି। ଫଳ ସ୍ବରୂପ ଏହି ବ୍ଲକରେ ଶତାଧିକ ଗରିବ ପରିବାର ପଲିଥିନ ତଳେ ଆଶ୍ରିତ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଡିଆରଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବିଡିଓଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାସହ ଜିଲାସ୍ତରରେ ଏକ ତଦନ୍ତ ଟିମ ଗଠନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ୨୦ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘର ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ସେଥିରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଆବାସ ଗାଏବ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । କଲ୍ୟାଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଜନୈକା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଗୋଲାପି ଓ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ଲାଗିଥିବା ଦୁଇ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଠାରେ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନାର ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ଏହି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବାସଭବନ କଲ୍ୟାଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ରୁଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମରେ ରହିଛି। ଯାଜପୁର-ସିଂହପୁର ରାସ୍ତା କଡରେ ଥିବା ଏହି ଘରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏଥିସହିତ କେତେକ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଚାକିରିଆ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଭଡ଼ାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଏହି କୋଠାରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ଚାଉଳ ମଧ୍ୟ କିଛିଦିନ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇ ରହିଥିଲା। କେବଳ ସେତିକି ନୁହଁ ଏହି ୨ମହଲା ବାସଭବନ ଆଗରେ ଏବେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୩ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି। ଏହି ପରିବାର କୋଟିପତି ଜାଣି ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଶାସନ କିଭଳି ଭାବେ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କଲା ସେ ନେଇ ଏବେ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀ ୨୦୧୭ ଡିସେମ୍ବର ୧୯ରେ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତିରେ ୨୦ ହଜାର, ୨୦୧୮ ଜାନୁୟାରୀ ୨୪ତାରିଖରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତିରେ ୩୫ ହଜାର ଓ ଫେବୃୟାରୀ ୬ରେ ୪୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ଏହା ଏକ ଉଦାହରଣ ମାତ୍ର। ଏଭଳି ଅନେକ ହିତାଧିକାରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସ୍ବଚ୍ଛଳ ବର୍ଗର ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ହାତେଇଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ପରିବାର ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୭ଟି ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ଓ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ନେଇଥିବା ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ୱେବସାଇଟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ତଦନ୍ତ ପରେ ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ବୋଲି ଏବେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । ଅପର ପକ୍ଷରେ ପ୍ରଶାସନିକ ତଦନ୍ତ କେବଳ ଧର୍ମକୁ ଆଖି ଠାର ହେଉଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ବିଞ୍ଝାରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ୮ଜଣ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ନେଇଥିବା ସରକାରୀ ଅର୍ଥକୁ ଫେରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଡିଓ ଦାମୋଦର ଖୁଣ୍ଟିଆ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗ୍ରାମୀଣର ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ସହ ପ୍ରଶାସନର ପିସି କାରବାରର ଗୁମର ଫିଟିଛି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ସାଧାରଣରେ ଏନେଇ ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ ହେବା ପରେ ଶାସକ ଦଳର ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋକୁଆ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା(ଡିଆରଡିଏ)ର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବ୍ରଜଗୋପାଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ତଦନ୍ତ କରି ତୁରନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବିଡିଓଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହାବାଦ ଜିଲାସ୍ତରରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କଣ୍ଟିଲୋ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

କଣ୍ଟିଲୋ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ କଣ୍ଟିଲୋ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର(ନୂତନ)ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି।

ପିମ୍ପଲ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ପିମ୍ପଲ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ରଣପୁର,୧୭।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକ ପିମ୍ପଲ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସାନଭାଇ ଦଶାହକୁ ଆସି ବଡ଼ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସାନଭାଇ ଦଶାହକୁ ଆସି ବଡ଼ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭାପୁର,୧୭ା୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସାନଭାଇଙ୍କ ଦଶାହ କ୍ରିୟାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆସିଥିବାବେଳେ ଗୁରୁବାର ବଡଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏଭଳି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଭାପୁର ବ୍ଲକ ବାଇଗୁଣିଆ ଗ୍ରାମର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ଏରସମାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆତଙ୍କ : ୩ ଦିନରେ ୨୦ ଚିହ୍ନଟ, ଭୟଭୀତ ନ ହେବାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

ଏରସମାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆତଙ୍କ : ୩ ଦିନରେ ୨୦ ଚିହ୍ନଟ, ଭୟଭୀତ ନ ହେବାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

ଏରସମା,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଏରସମା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଞ୍ଜକୋଠି ପଞ୍ଚାୟତର କନାଗୁଳି ଗ୍ରାମରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଗତ ୩ ଦିନରେ ଗ୍ରାମର ୩୭ ଜଣ ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ଜଣଙ୍କଠାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ୍ତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। 

ପୁଣି ଥରେ ପାରାଦୀପରେ ଇଲିଶି ହାଉଯାଉ, ଦର ୧୨୦

ପୁଣି ଥରେ ପାରାଦୀପରେ ଇଲିଶି ହାଉଯାଉ, ଦର ୧୨୦

ପାରାଦୀପ,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସମ୍ପ୍ରତି ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସମୁଦ୍ର ମୁହାଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଚୁର ଇଲିଶି ମାଛ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

କୁଜଙ୍ଗ ଜୁଡିସିଆଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଅପେକ୍ଷା : ଜମି ପାଇଁ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ଓକିଲ ସଂଘ

କୁଜଙ୍ଗ ଜୁଡିସିଆଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଅପେକ୍ଷା : ଜମି ପାଇଁ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ଓକିଲ ସଂଘ

କୁଜଙ୍ଗ,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପରେ କୁଜଙ୍ଗକୁ ମିଳିଛି ବିଚାର ବିଭାଗ ଜିଲା ମାନ୍ୟତା। କୁଜଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମଶ୍ରେଣୀ ବିଚାର ବିଭାଗ କୋଟ୍‌, ପରେ ସିଭିଲ୍‌ ଜଜ୍‌ ଜୁନିଅର ଓ ସିଭିଲ ଜଜ୍‌ ସିନିୟର ଡିଭିଜନ କୋଟ୍‌ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥିଲା। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଲୋକାର୍ପଣ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଲୋକାର୍ପଣ

ନୂଆଗାଁ,୧୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ମହିପୁର ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ ଥିବା ବାହାଡାଝୋଲା କଷ୍ଟି ଡାକୁଆ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ବୁଧବାର ଲୋକାର୍ପଣ କରାଯାଇଛି। 

ବତୀଘର ପଞ୍ଚାୟତରେ ୨୦ ଫୁଟର ଘାଇ

ମହାକାଳପଡା,୧୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବୁଧବାର ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଆସିବା ଯୋଗୁ ବତୀଘର ପଞ୍ଚାୟତର ଟୁବିଘାଟ ଠାରୁ ଖୋଳା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିବା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାରେ ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

୧୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା: ଗରଦପୁରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

୧୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା: ଗରଦପୁରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ପାଟକୁରା,୧୬।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ଗୁରୁବାର ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମଣ୍ଡଳ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଧରଣୀ ଧର ବେହେରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିରରେ ବ୍ଲକର ୧୭୪ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

୧୦ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭାପୁର, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭାପୁର ବ୍ଳକ ଭାପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସମିତିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ବୁଧବାର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି। ସମବାୟ ସମିତି ପରିସରରେ ପତାକା ଉତ୍ତେଳନ ପରେ ଅତିଥିମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ। 

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ବୁଧବାର ମାର୍ଶାଘାଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜାତୀୟ ସେବାବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି। 

ରାସ୍ତା ତାଡିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ କରାଣ୍ଡିଆ ମାଇନର କେନାଲ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାକୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ପୁଣି ତାଡି ଦେଇଛନ୍ତି।