ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଚତୁର୍ଥଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଚତୁର୍ଥଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ

ମୋହନା,୮।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ମୋହନା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପି.ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ (ଆର୍‌ଆଇ) ଅଫିସ ଚତୁର୍ଥଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି। କିଛିଦିନ ତଳେ ପି.ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମର ଇନ୍ଦ୍ର ମୁଳୀ (୨୫) ଜମି ମାପ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଚତୁର୍ଥଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରଦିପ କୁମାର ଶତପଥୀ(ବାବୁଲା)ଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ସେ ୩ଟି ଜମି ମାପ କରିବା ପାଇଁ ୪ ହଜାର ୫ ଶହ ଟଙ୍କା ଦାବି କରିଥିଲେ। ପରେ ମୂଳି ବ୍ରହ୍ମପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ଯୋଗାଯୋଗ ପରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମୂଳି ଗୁରୁବାର ଶତପଥୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ। ଶତପଥୀ ଗୁରୁବାର ମୋହନା ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କୋଠା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ୪ ହଜାର ୫ ଶହ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଆଗରୁ ଛପି ରହିଥିବା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ହାତରେ ଧରାପଡିଥିଲେ। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଡିଏସପି ଏସ.ଏସ. ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ରେଣୁବାଳା ତ୍ରିପାଠୀ, ନିର୍ମଳ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଶତପଥିଙ୍କୁ କାବୁ କରିଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କ ସରକାରୀ ବାସଗୃହରେ ଚଢାଉ କରିବା ସହ ପି.ଗୋବିନ୍ଦପୁର ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଜମି ଚିହ୍ନଟିକରଣ ନଥିପତ୍ରକୁ ସିଲ୍‌ କରିଥିଲେ। ପରେ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଶତପଥୀଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ନେଇଯାଇଥିବା ଡିଏସ୍‌ପି ପାଣିଗ୍ରାହୀ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ତାକରଡ଼ାରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ତାକରଡ଼ାରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ଶେରଗଡ଼, ୨୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଶେରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ତାକରଡ଼ା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଶହୀଦ ପୀଠରେ ଗୁରୁବାର ୭୦ତମ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ୭ ଶହୀଦଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ହେଲେ ସ୍ବର୍ଗତ ହେମବର୍ତ୍ତିଆ ସୁବେଇନ ବେହେରା, କନ୍ଧୁଣି ଡାକୁଆ, ରାହାସ ଦାସ, ଅର୍ଜୁନ ବରାଡ଼, ବାଉରି ବରାଡ଼ ଓ ଗୋବିନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନଖଣ୍ଡରେ ଚାରା ଦୁର୍ନୀତି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪ା୫: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚାରା ରୋପଣ ଓ ବଣ୍ଟନ ଯୋଜନାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚାରା ବନ ବିଭାଗକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଅସଲ ଚିତ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ରହୁଛି। ଏହିପରି କିଛି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନଖଣ୍ଡ ଉପରେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଚାଷୀ, ବିଭିନ୍ନ ଘରୋଇ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ସରକାରୀ ବାସଭବନ

ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସାମୂହିକ ଦାୟିତ୍ୱ

ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସାମୂହିକ ଦାୟିତ୍ୱ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୪ା୫ ଗଞ୍ଜାମର ଗର୍ବ ଭାବେ କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗକୁ କୁହାଯାଉଥିଲା। କାରଣ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ମୃଗ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗଞ୍ଜାମର ଗର୍ବ ଭାବେ ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେ କଇଁଛକୁ କୁହାଯାଉଛି। କାରଣ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଗଞ୍ଜାମ ଉପକୂଳକୁ ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେଙ୍କ ଆଗମନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି।

୪ଜିଲା ବନ୍ଦ ଡାକରା ଆଜି

୪ଜିଲା ବନ୍ଦ ଡାକରା ଆଜି

ବାଲିଗୁଡ଼ା, ୨୪ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପୁଣି ଲାଗିଲା ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର। ଗତ ୧୪ତାରିଖରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ସୁଡ୍ରୁକୁମ୍ପା ଜଙ୍ଗଲରେ ପୋଲିସ୍‌ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ କେକେବିଏନ୍‌ ସଙ୍ଗଠନର ୫ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। କିଛିଦିନ ପରେ ବୁଧବାର ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନା ପୋଖରୀବନ୍ଧ ନିକଟରେ ପୁଣି ଗଛ କାଟି ଖମଣଖୋଲ-ବାଲିଗୁଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିବା ସହ

ରାତ୍ର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ସର୍ଭେ

ରାତ୍ର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ସର୍ଭେ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୪ା୫(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସହରାଞ୍ଚଳ ଗୁଡ଼ିକରେ ରାତିରେ ଏଣେତେଣେ ବୁଲୁଥିବା ଅସହାୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ରାତ୍ର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ବିଭାଗ ନିୟୋଜିତ ଏଏମ୍‌ଏସ୍‌ ନାମକ ଏନ୍‌ଜିଓ ଓ ପୌର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ

ନାବାଳିକା ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବ ପୋଲିସ

ନାବାଳିକା ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବ ପୋଲିସ

ଛତ୍ରପୁର,୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ନାବାଳିକାମାନଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଯୌନ ନିର୍ଯାତନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ପଦକ୍ଷପ ନିଆଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ‘ପରୀଟିଏ କଥାଟିଏ’ ଶୀର୍ଷକ ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ଏକ ସଚେତନତା ରଥ ବୁଲିବ। ଛୋଟ ଛୋଟ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପରୀ ବୋଲି ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି।

ସବ୍‌ଜେଲ ମହିଳା ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ସବ୍‌ଜେଲ ମହିଳା ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ଆସିକା,୨୪ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଜିଲା ଆଇନସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରକାରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଆସିକା ସବଜେଲକୁ ଆସି ମହିଳା ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିନିଧି ଦଳରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନର ପ୍ରତିନିଧି, ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ, ମନସ୍ତତ୍ତ୍ୱବିତ ଓ ଜେଲ ବିଭାଗର

୭୦ପେଟି ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

୭୦ପେଟି ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

କୋଦଳା,୨୪ା୫ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବେଗୁନିଆପଡା ଫାଣ୍ଡି ବାଣିଆବାଡି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ବୁଧବାର ଭୋର୍‌ରୁ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ କୋଦଳା ଥାନା ଏସ୍‌ଆଇ ଏସ୍‌. ଏସ.୍‌ ଲାଗୁନ୍‌, ଏଏସ୍‌ଆଇ ଆର୍‌. ଏନ୍‌. ବେହେରା ସଦଳବଳ ଚଢାଉ କରି ୩୦ପେଟି ବିଭିନ୍ନ ବ୍ରାଣ୍ଡର ବିଦେଶୀ ମଦ ସହ ୨ଟି ଫ୍ରିଜ୍‌ ଜବତ କରିଥିଲେ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ ସାମିଲ ହେଲେ ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନ, ଏମଟିଏସ କର୍ମଚାରୀ

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ ସାମିଲ ହେଲେ ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନ, ଏମଟିଏସ କର୍ମଚାରୀ

ଆସିକା,୨୩ା୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଡାକ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଆହ୍ବାନରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ଧର୍ମଘଟ ବୁଧବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆସିକା ଡାକମଣ୍ଡଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଲିଥିବା ଧାରଣାରେ ବୁଧବାର ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନ ଓ ଏମଟିଏସ (ମଲ୍ଟି ଟାସ୍କ ଷ୍ଟାଫ)ମାନେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବେଲଗୁଣ୍ଠାରେ ନୂତନ ତହସିଲଦାର

ବେଲଗୁଣ୍ଠାରେ ନୂତନ ତହସିଲଦାର

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବେଲଗୁଣ୍ଠାର ନୂତନ ତହସିଲଦାର ଭାବେ ସୁବଳ ଚରଣ ବେହେରା ବୁଧବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ଗଁା ସବ୍‌ରେଜିଷ୍ଟର ରହିଥିଲେ। ତହସିଲଦାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣପରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ବେହେରାଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ। ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସେବା ଯୋଗାଇବା ମୋର ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ପଞ୍ଚାୟତରେ ରାଜସ୍ବ ଆଇନ ସଚେତନତା ୧୩୪ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା

ପଞ୍ଚାୟତରେ ରାଜସ୍ବ ଆଇନ ସଚେତନତା ୧୩୪ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଲୋକେ ଜମି ପଟ୍ଟା, କିଷମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଦି କାମ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା। କେତେଜଣଙ୍କର କାମ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ । ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣିକୁ ଏଭଳି ବହୁ ଅଭିଯୋଗ ଆସୁଥିଲା।

ପୋଲିସ, ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ ନଷ୍ଟ କରାଗଲା ପୋଚ

ବୁଗୁଡ଼ା,୨୩ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଗୁଡ଼ା ପୋଲିସ ଓ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୨ଟି ସ୍ଥାନରୁ ୧୪୦୦ ଲିଟର ପୋଚ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ଘଟଣାରେ କାହାରିକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଛତ୍ରପୁର ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ଅବକାରୀ, ବୁଗୁଡ଼ା ପୋଲିସ ଏବଂ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ ଖବରପାଇ