Dharitri News
ମେଟ୍ରୋ |

ଫିଲ୍ମ ଫ୍ରାଇଡେ’:ପରଦାକୁ ଆସିବ ‘ପ୍ୟାଡ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌’

ଫିଲ୍ମ ଫ୍ରାଇଡେ’:ପରଦାକୁ ଆସିବ ‘ପ୍ୟାଡ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌’ ଭୁବନେଶ୍ୱର,୮।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ଫିଲ୍ମ ଫ୍ରାଇଡେ’ରେ ଏଥର ରିଲିଜ ହେବ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ତଥା ଚଳିତବର୍ଷର ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଫିଲ୍ମ ‘ପ୍ୟାଡ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌’। ବାସ୍ତବିକ କାହାଣୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏହି ବାୟୋଗ୍ରାଫିକାଲ୍‌ କମେଡି ଡ୍ରାମା ଫିଲ୍ମକୁ ନେଇ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଉତ୍କଣ୍ଠା। ମହିଳାଙ୍କ ଋତୁସ୍ରାବକାଳୀନ ସ୍ବଚ୍ଛତା ତଥା ଭାରତର ଶସ୍ତା ସାନିଟାରୀ ନାପ୍‌କିନର ଉଦ୍ଭାବକ ତାମିଲନାଡ଼ୁର ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଅରୁଣାଚଳମ୍‌ ମୁରୁଗନାଥମ୍‌ଙ୍କ କାହାଣୀ ଉପରେ ଫିଲ୍ମଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ। ରିଲିଜ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବହୁଳ ଭାବେ ଆଦୃତ ହୋଇଛି। କେତେବେଳେ ‘ପ୍ୟାଡ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌’ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ତ ପୁଣି ସେଲ୍ଫି ଓ୍ବିଥ୍‌ ଏ ପ୍ୟାଡ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍‌ ଫିଲ୍ମକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚାଇଛି। ଆର୍‌. ବାଲ୍‌କୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଏହି ଫିଲ୍ମ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଲେଖିକା ଟ୍ବିଙ୍କିଲ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ଦି ଲିଜେଣ୍ଡ୍‌ ଅଫ୍‌ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରସାଦ’ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଚରିତ୍ରରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର, ରାଧିକା ଆପ୍ତେ, ସୋନମ୍‌ କପୁରଙ୍କ ସହ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ପ୍ରମୁଖ ରହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ‘ଟୟଲେଟ୍‌: ଏକ୍‌ ପ୍ରେମ୍‌ କଥା’ ଫିଲ୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ପରିମଳର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିବା ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ‘ପ୍ୟାଡ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌’ ମାଧ୍ୟମରେ ମହିଳାଙ୍କ ଋତୁସ୍ରାବକାଳୀନ ସ୍ବଚ୍ଛତାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ମହିଳାଙ୍କ ଋତୁସ୍ରାବକୁ ନେଇ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ, କୁପ୍ରଥାକୁ ଦୂର କରିବା ଏବଂ କିଶୋରୀ ଓ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଋତୁସ୍ରାବକାଳୀନ ସ୍ବଚ୍ଛତା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଫିଲ୍ମର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ବିଶେଷକରି ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍‌ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଏବଂ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏହାର ଆଉ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ। ଫିଲ୍ମରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଅପେକ୍ଷା ସାମାଜିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତର ମେନ୍ସୁରାଲ ମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ପରିଚିତ ମୁରୁଗନାଥମ୍‌ଙ୍କ ଅକୁହା କଥାକୁ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିବ। ଏଥିସହ ଫିଲ୍ମରେ ଜବରଦସ୍ତ କମେଡିର ଝଲକ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶକ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼କଥା ହେଲା, ଫିଲ୍ମରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ଦମ୍‌ଦାର ଅଭିନୟ ରିଲିଜ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିଣିଛି। ଫିଲ୍ମ ଟ୍ରେଲରରେ ଅକ୍ଷୟ ଏକ ଗୋଲାପି ରଙ୍ଗର ଲେଡିଜ୍‌ ଅଣ୍ଡରଓ୍ବେର୍‌ ପିନ୍ଧି ସାନିଟାରୀ ନାପ୍‌କିନ ପିନ୍ଧୁଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ଫିଲ୍ମକ୍ରିଟିକ୍‌ଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପଯର୍ର୍‌ୟନ୍ତ, ସମସ୍ତଙ୍କ ମନକୁ ଛୁଇଁପାରିଛି। ତେଣୁ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ ହେବା ପରେ ଏହା ସବୁବର୍ଗର ଓ ସବୁଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଶଂସିତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ମେଟ୍ରୋ |

ଇମ୍ଫା କମ୍ପାନୀକୁ ଋଣ ଛାଡନେଇ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି

ଇମ୍ଫା କମ୍ପାନୀକୁ ଋଣ ଛାଡନେଇ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଇମ୍ଫା କମ୍ପାନୀକୁ ୨୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଛାଡ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି। ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଏହି ଋଣ ଟଙ୍କା ଛାଡ଼ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ସିବିଆଇକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ୱମ୍ବର ବିଦ୍ୟାପୀଠ ସଫେଇ କଲେ ୮୯ ବ୍ୟାଚ୍‌ ଛାତ୍ର

ବିଶ୍ୱମ୍ବର ବିଦ୍ୟାପୀଠ ସଫେଇ କଲେ ୮୯ ବ୍ୟାଚ୍‌ ଛାତ୍ର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୯।୨: ବିଶ୍ୱମ୍ବର ବିଦ୍ୟାପୀଠର ୧୯୮୯ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ବ୍ୟାଚ୍‌ର ଶତାଧିକ ଛାତ୍ର ସୋମବାର ସ୍କୁଲ ପରିସର ସଫେଇ କରିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବା ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ସଫେଇ କରିଛନ୍ତି।

ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢାଅର ବାର୍ତ୍ତାନେଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୯।୨: ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢାଓ, ରକ୍ତଦାନ ଏବଂ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତାନେଇ ପାଟନାର ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ମିଶ୍ର ସୋମବାର ପୁରୀ ସିଂହଦ୍ୱାରଠାରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଭାଜପାରେ ମିଶିଲେ ଅପରାଜିତା

ଭାଜପାରେ ମିଶିଲେ ଅପରାଜିତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଶିଷ୍ଟ ସିନେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅପରାଜିତା ମହାନ୍ତି ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଭାଜପାରେ ମିଶିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସରୁନି ଜଗମୋହନ ମରାମତି: ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପାଖରୁ ଦେଖିପାରୁନାହାନ୍ତି ଭକ୍ତ

ସରୁନି ଜଗମୋହନ ମରାମତି: ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପାଖରୁ ଦେଖିପାରୁନାହାନ୍ତି ଭକ୍ତ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୨: ଜଗମୋହନ ମରାମତି କାମକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦୁଇବର୍ଷ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ହେଲାଣି। ବିପଦସଙ୍କୁଳ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବା ଜଗମୋହନ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପୋର୍ଟାଲ ଫ୍ରେମ୍‌ ଦିଆସରିଲାଣି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଗମୋହନ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ବେ ଜଗମୋହନ କାମ ସରିବାର ନା ଧରୁନି।

ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ଦନ୍ତା

ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ଦନ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ସହରକୁ ଚାଲିଆସିଥିବା ଦନ୍ତା ହାତୀ ୪ଦିନ ଧରି ବାଟବଣା ହେବା ପରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଛି। ଶନିବାର ଭୋର ସମୟରେ ହାତୀଟି ଜୟଦେବ ବାଟିକାରେ ପଶିଥିଲା। ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ରାତି ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥିଲା। ଅନେକ ଥର ବାହାରକୁ ଆସି ଅନ୍ୟତ୍ର ଚାଲିଯିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ହେଁ ଲୋକଙ୍କ କୋଳାହଳ ଯୋଗୁ ଯାଇପାରି ନ ଥିଲା।

୧୯ରୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀ

୧୯ରୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଭାଷାଗତ ସମାନତା ଓ ଅଧିକାର ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସର୍ବଭାରତୀୟ ସଂଗଠନ କନଫରେନ୍ସ ଫର୍‌ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍‌ ଇକ୍ୱାଲିଟି ଆଣ୍ଡ ରାଇଟ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରଠାରେ ଆସନ୍ତା ୧୯ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ୨ ଦିନିଆ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ ‘ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ମିଳନୀ’ ସଭାପତି ତଥା ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ପି ବୈଷ୍ଣବ ପରିଡ଼ା ଯୋଗଦେବେ। ବାଙ୍ଗାଲୋର ଜାତୀୟ ଆଇନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଭାଷାର ସୁରକ୍ଷା, ଅଧିକାର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସଂଗଠନ ଏବଂ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯୋଗଦେବେ। ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଭାଷା ଲାଗି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟା, କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଭାଷା ନୀତି ତଥା ସମ୍ବିଧାନରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅଭାବ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ୨ଦିନ ଧରି ଆଲୋଚନା କରାଯିବ।

ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧା ମୃତ

ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧା ମୃତ

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ୧୮।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ତାଳଚେର-ପୁରୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ନିକଟ ରତ୍ନଚିରା ନଦୀ ବ୍ରିଜ ଉପରେ ରବିବାର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତା ସତ୍ୟବାଦୀ ଥାନା ସୁଆଲୋଁ ଗ୍ରାମର ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତି ନାୟକ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଜିଆରପି ଥାନା ପୋଲିସ ୧୨।୧୮ରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ଯାଏ ମିଳିତ ଶିକ୍ଷକ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ଯାଏ ମିଳିତ ଶିକ୍ଷକ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଦଶଦିନ ଧରି ୭ ଦଫା ଦାବିନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା। ରବିବାର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ୬ଟି ଦାବି ପୂରଣ କରାଯିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିବା ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସାମୂହିକ ଭାବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଶିକ୍ଷକ ମଞ୍ଚ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବୁଲାଇଲା ଏବିଭିପି

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବୁଲାଇଲା ଏବିଭିପି

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮।୨: ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଥାଏ। ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଅନେକେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଆସିପାରି ନ ଥାନ୍ତି। ଏହି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଛି ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପରିଷଦ(ଏବିଭିପି)। ଉକ୍ତ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନର ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ଫର୍‌ ସେବା (ଏସ୍‌ଏଫ୍‌ଏସ୍‌) ରବିବାର ୭୦ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ପୁରୀ ଆଣି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରାଇଛି।

୪ ଭାରତୀୟ ପଙ୍କୁଆ କଇଁଛ ଉଦ୍ଧାର

୪ ଭାରତୀୟ ପଙ୍କୁଆ କଇଁଛ ଉଦ୍ଧାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପୁରୀ ଜିଲା କଣାସ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତ୍ରିଲୋଚନପୁର ଗ୍ରାମରୁ ରବିବାର ୪ଟି ଭାରତୀୟ ପଙ୍କୁଆ କଇଁଛ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। କଇଁଛ ସବୁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଆଇନ-୧୯୭୨ ଅନୁଯାୟୀ ତଫସିଲ ୧ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ବାଇକ୍‌ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍‌, ଯୁବକ ମୃତ

ବାଇକ୍‌ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍‌, ଯୁବକ ମୃତ

ପୁରୀ ଅଫିସ/ବ୍ରହ୍ମଗିରି, ୧୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ-ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ରବିବାର ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏକ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍‌ ବାଇକ୍‌ ଉପରେ ଚଢ଼ିଯିବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବାସେଳିସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ହାତୀକୁଞ୍ଜ ଲେନ୍‌ର ଦେବାଶିଷ ମହାପାତ୍ର(୩୦)।