Dharitri News
ବାଣିଜ୍ୟ |

ଆଇଟି ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ଭଲ ରହିବ ୨୦୧୮

ଆଇଟି ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ଭଲ ରହିବ ୨୦୧୮ ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୮-୨ (ପି.ଟି.) ଘରୋଇ ବଜାରର ସୂଚନା ତଥା ପ୍ରଯୁକ୍ତି(ଆଇଟି) ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ୨୦୧୮ ବର୍ଷ ଉନ୍ନତ ରହିବ। ୨୦୧୮ ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ସକାରାତ୍ମକ ରହିବା ସହ ଆଇଟିରେ ଉନ୍ନତି ଆସିବ। ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଆଇଟି ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ବୃଦ୍ଧି, ଆମେରିକା ଅର୍ଥନୀତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଇଟି ଶିଳ୍ପ ଲାଗି ବିଶେଷ ଭାବେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ନ୍ୟାଶନାଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ୍‌ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର ସର୍ଭିସେସ୍‌ କମ୍ପାନୀ(ନାସକମ୍‌) ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଆଇଟି ଶିଳ୍ପରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶେଷ ଭାବେ ରହିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନାସକମ୍‌ ସଭାପତି ଆର. ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଆଇଟିରେ ତ୍ୱରିତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଧାରା ଆସିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ବାଣିଜ୍ୟ |

ପେନ୍‌ ସମ୍ରାଟରୁ ଋଣ ଖିଲାପକାରୀ

ପେନ୍‌ ସମ୍ରାଟରୁ ଋଣ ଖିଲାପକାରୀ

କାନପୁର,୨୦ା୨(ପି.ଟି.) ଏଠାକାର ତିଲ୍‌କନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ୪,୦୦୦ ବର୍ଗଫୁଟ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମିତ ‘ସନ୍ତୁଷ୍ଟି’ ମାନ୍‌ସନ। ଏଠାରେ ରୁହନ୍ତି ରୋଟୋମାକ୍‌ ପେନ୍‌ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ବିକ୍ରମ କୋଠାରୀ। ପ୍ରାସାଦର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏହାକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କରୁଛି। ଏବେ ଏହି ପ୍ରାସାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ(ସିବିଆଇ)ର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଭିଡ। କୋଠାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥିବା ଋଣ ଖିଲାପୀ ମାମଲାର ତଦନ୍ତର ଅଂଶବିଶେଷ ଏଠାରେ ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟୁଛି।

୬ ସମୁଦ୍ର ମହଲ ଫ୍ଲାଟ୍‌ର ମୂଲ୍ୟ ୯୦୦ କୋଟି

୬ ସମୁଦ୍ର ମହଲ ଫ୍ଲାଟ୍‌ର ମୂଲ୍ୟ ୯୦୦ କୋଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୨ ନୀରବ ମୋଦି ମାମଲାରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ଆକଳନ କରିଛି। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଏହି ମାମଲାରେ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ୨୯ଟି ପ୍ରପର୍ଟିକୁ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ନୀରବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଅଧିକୃତ କେବଳ ୬ଟି ଫ୍ଲାଟ୍‌ର ମୂଲ୍ୟ ୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି ଫ୍ଲାଟ୍‌ଗୁଡିକ ବମ୍ବେର ଓ୍ବର୍ଲିସ୍ଥିତ ସମୁଦ୍ର ମହଲଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ତେବେ ଜବତ ହୋଇଥିବା ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡିକର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଆୟକର ବିଭାଗ ଆକଳନ କରିଛି।

ପିଏନ୍‌ବି ମାମଲା:ବିପୁଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସମେତ ୫ ଗିରଫ

ପିଏନ୍‌ବି ମାମଲା:ବିପୁଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସମେତ ୫ ଗିରଫ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦ା୨ ୧୧,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପିଏନ୍‌ବି ଜାଲିଆତି ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ(ସିବିଆଇ) ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଫାୟାରଷ୍ଟାର୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ୍‌ର ସଭାପତି(ଅର୍ଥ) ବିପୁଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସହ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ବ୍ୟବସାୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ କରିପାରିବେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ

ବ୍ୟବସାୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ କରିପାରିବେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୨(ପି.ଟି.) ଏବେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ କରିପାରିବେ। ମଙ୍ଗଳବାର ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି। ଫଳରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କୋଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍‌(ସିଆଇଏଲ୍‌)ର ଏକଚ୍ଛତ୍ରବାଦ ଆଉ ରହିବ ନାହିଁ। ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଏହାର ବ୍ୟବସାୟ କରିପାରିବେ।

ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଗ୍ରୁପ୍‌ର ୨୦ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଗ୍ରୁପ୍‌ର ୨୦ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୨(ପି.ଟି.) ଟିକସ ଖିଲାପୀ ମାମଲାରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ମଙ୍ଗଳବାର ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଜେମ୍ସର ମାଲିକ ମେହୁଲ୍‌ ଚୋକ୍‌ସୀ ଏବଂ ତାଙ୍କର କେତେକ ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନୀ ସହ ଜଡିତ ୨୦ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଛି।

ପିଏନ୍‌ବିର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସିବିଆଇ ଜେରା

ପିଏନ୍‌ବିର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସିବିଆଇ ଜେରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୨(ପି.ଟି.) ୧୧,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବେଆଇନ ଅର୍ଥ କାରବାର ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ(ସିବିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ୟାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୧୦ ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜେରା କରାଯାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୯ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ରହିଥିଲେ। ସିବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଗ୍ରୁପ୍‌ର ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜେରା କରାଯାଇଛି।

ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଜମା ଯୋଜନା ଉପରେ ଲାଗିବ ଅଙ୍କୁଶ

ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଜମା ଯୋଜନା ଉପରେ ଲାଗିବ ଅଙ୍କୁଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧(ପି.ଟି.) ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଜମା ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଯୋଗୁ ବୃହତ୍‌ ସଂଖ୍ୟାରେ ନିବେଶକ ଠକାମିର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବାକୁ ସରକାର ଏକ ନୂଆ ବିଲ୍‌ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ କମିଟି ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ଏଥର ବିଦେଶରୁ ଋଣ ପାଇବା ହେବନି ସହଜ

ଏଥର ବିଦେଶରୁ ଋଣ ପାଇବା ହେବନି ସହଜ

ବମ୍ବେ,୨୦-୨ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିଦେଶରୁ ଋଣ କରିବା ଏଥର କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ। ବାହାର ଦେଶରୁ ଋଣ ଆଣିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ଯଦି ମାତ୍ରାଧିକ ହ୍ରାସ ପାଏ ତେବେ ଋଣ କ୍ରେତାଙ୍କ ପରିଷୋଧ କ୍ଷମତା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ଏହି କାରଣରୁ ଆର୍‌ବିଆଇ ଏଭଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପାରେ ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅଡିଟର ଦୋଷୀ

ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅଡିଟର ଦୋଷୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୦-୨(ପି.ଟି.) ପିଏନ୍‌ବି ଘଟଣାରେ ବହୁ ବିଳମ୍ବରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ୍‌ ଜେଟ୍‌ଲୀ। ଏଥିରେ ସେ ଅଡିଟରଙ୍କ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଦୋଷ ଲଦିଛନ୍ତି। ପିଏନ୍‌ବିରେ ୧୧,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ କାରବାରକୁ ଅଡିଟର ଧରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

 ‘ମାମଲା ୨ଜି ଭଳି ମଉଳିଯିବ’

‘ମାମଲା ୨ଜି ଭଳି ମଉଳିଯିବ’

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶ୍‌ନାଲ୍‌ ବ୍ୟଙ୍କ ଜାଲିଆତିର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ଓକିଲ ବିଜୟ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ୍‌ ଏକ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ କ୍ଲାଏଣ୍ଟ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ୨ଜି ଦୁର୍ନୀତି ଏବଂ ବୋଫର୍ସ ମାମଲା ଭଳି ମଉଳି ଯିବ।

କମିଟି ଗଠନ ନେଇ ଆର୍‌ବିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତି

କମିଟି ଗଠନ ନେଇ ଆର୍‌ବିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୨- ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବଢି ଚାଲିଥିବା ଠକେଇର ପ୍ରତିରୋଧ ଲାଗି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆର୍‌ବିଆଇ) ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଗଠନ ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହି କମିଟି ଓ୍ବାଇ.ଏଚ୍‌ ମାଲେଗାମ୍‌ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ହେବ। ମାଲେଗାମ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଆର୍‌ବିଆଇର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବୋର୍ଡର ସଦସ୍ୟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ସାରିଛନ୍ତି।

୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଜୟପୁର-ମାଲକାନଗିରି  ରେଳ ଲାଇନ୍‌

୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଜୟପୁର-ମାଲକାନଗିରି ରେଳ ଲାଇନ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୨- ଜୟପୁର-ମାଲକାନଗିରି ମଧ୍ୟରେ ୧୩୦ କିମିର ନୂଆ ରେଳ ଲାଇନ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଂକ୍ରାନ୍ତ କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟି ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଉକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ୨୬୭୬.୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ। ୨୦୨୧-୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ରେଳ ସଦନଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଉମେଶ ସିଂ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।