ବ୍ରହ୍ମପୁର

କନ୍ଧମାଳ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ଜିଲାର କଳା ସଂସ୍କୃତି ନିଆରା, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର

କନ୍ଧମାଳ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ଜିଲାର କଳା ସଂସ୍କୃତି ନିଆରା, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର
ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୮।୨- ଗୋରା ଶାସନ କାଳରେ ଏଠାରେ ଯାତ୍ରା ହେଉଥିଲା। ଶଗଡ ଗାଡିରେ ଲୋକେ ବହୁ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସୁଥିଲେ। ଯାତ୍ରା ପରମ୍ପରା ଏଠାରେ ବହୁତ ପୁରୁଣା। ଆଜି ତାକୁ ପୁଣି ଉଜ୍ଜିବିତ କରାଯାଇଛି। ନାରାୟଣୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ମହୋତ୍ସବ ପଡିଆରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ସବୁ ବ୍ଲକର ଲୋକେ, କଳାକାର ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲେ। ତେଣୁ ଉତ୍ସବ ହେଉଛି ଏକାଠି କରିବାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ। ଏହାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଦରକାର। ତେଣୁ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏହି ଜିଲାର କଳା ସଂସ୍କୃତି ନିଆରା ଏବଂ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବୋଲି କନ୍ଧମାଳ ମହୋତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଅମାତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଫୁଲବାଣୀ କରୋନେସନ ପଡିଆରେ ଜିଲାପାଳ ଡା.ବୃନ୍ଦା ଡିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉତ୍ସବରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଫୁଲବାଣୀ ବିଧାୟକ ଦୁଗୁନି କହଁର, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଆକାଂକ୍ଷା ପ୍ରଧାନ ଓ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କହଁର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ସେମାନଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସ୍ମରଣିକା ଅତିଥିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାରିଦର୍ଶିତା ଦେଖାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କୁ, ପାଠରେ ଭଲ କରିଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅତିଥିମାନେ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଧାନ ଗଦାରେ  ନିଆଁ: ୨୦ ଭରଣ ଧାନ ନଷ୍ଟ

ଧାନ ଗଦାରେ ନିଆଁ: ୨୦ ଭରଣ ଧାନ ନଷ୍ଟ

ଛତ୍ରପୁର, ୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଚି଼କଲଖଣ୍ଡି ମୋଜ଼ା ବୀରେଶ୍ବର ମନ୍ଦିର ନିକଟ ବିଲରେ ଥିବା ୪ଟି ଧାନ ଗଦାରେ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କେହି ଦୁର୍ବୁତ୍ତ ନିଆଁ ଲଗାଇବା ଫଳରେ  ୨୦ ଭରଣ ଧାନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ଦୁଇ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ: ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି ଥାନା କୁଶପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପାରିବାରିକ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁୁଇ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଏନେଇ ସୋମବାର ଉଭୟ ପରିବରାରଙ୍କ ଏତଲା କ୍ରମେ ପୋଲିସ  କେସ୍‌ ନଂ.୨୧୮/୧୮ ଓ ୨୧୯/୧୮  ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି,୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା ମୋହନା ଥାନା କିଡ଼ାସିଂ  ଗ୍ରାମରେ  ସୋମବାର ସକାଳେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମନ ମୋହିଲା

କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମନ ମୋହିଲା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି  ବ୍ଲକ ଅଫିସ ନିକଟ ପଡ଼ିଆରେ ରବିବାରଠାରୁ ଶୀତ ଉତ୍ସବ ଓ ପୁସ୍ତକ ମେଳା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ। 

ଜି.ଉଦୟଗିରିରେ ପ୍ରବଳ ଶୀତ, ଘନ କୁହୁଡ଼ି

ଜି.ଉଦୟଗିରିରେ ପ୍ରବଳ ଶୀତ, ଘନ କୁହୁଡ଼ି

ଜି.ଉଦୟଗିରି,୧୦ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜି.ଉଦୟଗିରି ସହରରେ ଶନିବାର ରାତିରୁ ପ୍ରବଳ ଶୀତ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି। ରବିବାର ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୭.୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଥିବା ବେଳେ ସକାଳୁ ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇ ରହିଥିଲା।

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଭିଏଚ୍‌ପିର ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ମିଳନୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଭିଏଚ୍‌ପିର ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ମିଳନୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୦ା୧୨-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ (ଭିଏଚପି) ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ଉପକଣ୍ଠ ଖଜୁରିଆରେ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଜନ୍ମଭୂମି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଦାବି ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବା ସମ୍ମିଳନୀର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

କ୍ରିଏଟିଭ୍‌ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

କ୍ରିଏଟିଭ୍‌ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୦ା୧୨-ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଥିବା ଦୁଇଦିନିଆ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଆଥଲେଟିକ୍‌ ମିଟ୍‌ -୨୦୧୮  ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ । ଏଥିରେ କ୍ରିଏଟିଭ୍‌ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବ୍ରହ୍ମପୁରକସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ଜେଲ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ମିଳିତ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବୈଠକ

ମିଳିତ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବୈଠକ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୦ା୧୨-ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହରତଳି ତଥା ପାର୍ଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମରେ ସାମିଲ କରିବା ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ତଥା ପ୍ରଶାସନ ଅବହେଳାକୁ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । 

ବାର୍‌ହା ମାଂସ ଜବତ, ଜଣେ ଅଟକ

ହାତୀଓଟ,୧୦ା୧୨-ପୋଲସରା ବନବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ରବିବାର ସକାଳୁ ସଦଳବଳ ଚଢାଉ କରି ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବାର୍‌ହା ମାଂସ ଜବତ କରିବା ସହ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ନଂ.୧୪୯/୧୮-୧୯ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ମଦ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ମଦ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ଠାରୁ ୬ କିମି ଦୂର ଡ଼େଙ୍ଗାଓସ୍ତା ଗ୍ରାମରୁ ରବିବାର ୧୧୧ଟି ବିଦେଶୀ ମଦ ବୋତଲ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅବକାରୀ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ସ୍କ୍ବାଡ ପକ୍ଷରୁ ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା।

ଫେରିବାଲାଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

ଫେରିବାଲାଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

କ.ନୂଆଗଁ।,୯।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କ.ନୂଆଗଁ। ଥାନା ନିକଟରେ ଚାଲିଥିବା ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ରବିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଶୀତବସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଜଣେ ଫେରିବାଲାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବକ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିବାରୁ ସେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଯୁବକ ଜଣକ ହେଲେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କାନପୁରର ପବନ ସିଂ।  ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ନିକଟସ୍ଥ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ।

ସମୁଦୁଣୀଙ୍କ ତଣ୍ଟିକାଟି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ସମୁଦୀ ଗିରଫ, ବାଇକ, ଛୁରି ଜବତ

ସମୁଦୁଣୀଙ୍କ ତଣ୍ଟିକାଟି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ସମୁଦୀ ଗିରଫ, ବାଇକ, ଛୁରି ଜବତ

ବୁଗୁଡ଼ା,୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଗୁଡା ସହର ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣାନଗର ସାହିରେ ଶନିବାର ସମୁଦୁଣୀଙ୍କ ତଣ୍ଟିକାଟି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ସମୁଦୀ। ଏହି ଘଟଣାରେ ରବିବାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ସମୁଦୀଙ୍କୁ ବୁଗୁଡ଼ା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ ଥାନା ପଟାଧାର ଗ୍ରାମର ବସନ୍ତ ସାହୁ। ପୋଲିସ ବସନ୍ତଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରୁ ଗିରଫ କରିଥିବାବେଳେ ଘଟଣାରେ ବ୍ୟବହୃତ ବାଇକ ଓ ଛୁରି ଜବତ କରିଛି।