Dharitri News
ରାଜ୍ୟ |

ଓଡ଼ିଶା ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ନେଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର

ଓଡ଼ିଶା ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ନେଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୮। ୨(ଶରତ କୁମାର ଧଳ)(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାର ଚେତାବନୀ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବିବାଦୀୟ ଗ୍ରାମକୁ ନେଇ ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାରଣ ପାଇଁ ହିଁ ସୀମାନ୍ତ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ଆନ୍ଧ୍ର ବାରମ୍ବାର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଚାଲିଛି। ସେହି କାରଣଟି ହେଉଛି କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପ୍ରତି ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ଓ ଅବହେଳା। ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏହି ସୀମାନ୍ତ ଗାଁଗୁଡ଼ିକରେ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ଭଳି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଯୋଜନା ପହଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଜିଲାର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଏହାର ସଠିକ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ବୟନ ଓ ତଦାରଖ ନକରିବା ଯୋଗୁ ଆଜି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇଛି। ସେମାନେ ବିବାଦୀୟ ଗାଁରେ ପାଦ ମଧ୍ୟ ପକାଇ ନାହାନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ସେଠାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପରେ ଟିଣଛପରରେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ କରି ଛାଡ଼ିଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀ। ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇ ମଧ୍ୟ ତାହା ଅକାମି। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର। ଆନ୍ଧ୍ର ଅଧିକାରୀ ସେଠାରେ ଏହି ସବୁ ଅବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଓ ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ନିଜସ୍ବ ଅନୁଦାନରେ ସଜାଡ଼ିଛନ୍ତି। ସ୍କୁଲଘର, ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ଆହୁରି ଅନେକ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକକୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତି ଢଳାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜର ୨୮ ମଧ୍ୟରୁ ୨୧ଟି ବିବାଦୀୟ ଗାଁରେ ୨୦୧୩-୧୪ରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆରଇଜିଏସ୍‌ରେ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ଘାଟି କଟିଂରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜମି ସମତଳ କରାଯାଇ ୫୯ଟି ପଡାଗ୍ରାମକୁ ରାସ୍ତା ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ୬୬ଟି ଚେକଡ୍ୟାମ ଓ ପୋଖରୀ ଖୋଳାଯାଇଛି। ୧୦୪୫ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଭତ୍ତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ୨୦୧୧ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୭୭୬୨ ପରିବାର ଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ୨୧୬୯ ଜଣଙ୍କୁ ଚାଉଳ କାର୍ଡ଼ ଦିଆଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜ ଅଧୀନ ତଳକାଣ୍ଡି, ଉପରସେମ୍ବି, ତଳସେମ୍ବି, ଡୋଲିଆମ୍ବ, ମାଡକାର, ସୁଲିଆମାରି, ଫଗୁଣସିନେରି, ଧୂଳିପଦର, ତଳପନିକି ଓ ରଣାସିଂହ ପରି ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୃହ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ଟିଣ ଛପର ଘରେ ସୀମିତ ରହି ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର ନିଜସ୍ବ ଅନୁଦାନରେ ପକ୍କା ଓ ଛାତଘର ତିଆରି କରିଛି। ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପାନୀୟ ଜଳର ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ପ୍ରକଳ୍ପ କରାଯାଇ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇଛି । ମାଡକାର, ଡୋଲିଆମ୍ବ, ଫଗୁଣସିନେରି, ଫାଟୁସିନେରି, ମହିପାଣି, ହରମାଣ୍ଡାଙ୍ଗି, ସଲପଗୁଡା, କନାଦୋରା, ବାରନାପାଡୁ, ଉପରସେମ୍ବି, ଧୂଳିପଦର, ତଳସେମ୍ବି, ଆରଜୁବାଲସା, ତାଡିବାଲସା, ନେରଡିବାଲସା, ସୀମାଗେଡା, ରଣାସିଂହ, ସିଡିବାଲସା, ତଳପନିକି, ଗଞ୍ଜେଇପଦର ଓ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ମାଧ୍ୟମରେ ଗୃହ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପରେ ହିଁ ନିଜ କାମ ଶେଷ ବୋଲି ଭାବିଛନ୍ତି କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ଦୁର୍ଗମ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ, ମାଓବାଦୀ ଭୟ ଭଳି କାରଣ ଦେଖାଇ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ବା ଅଧିକାରୀ ଏଠାକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି। ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏଠିକାର ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ପାଇଖାନା ଘର ପାଇଁ ୧୨ ହଜାର, ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା ଭାବେ ୩୦୦ରୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ବିଲ ପଇଠ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥାଇ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ଠିକ୍‌ ଭାବେ ନମିଳିବା ଯୋଗୁ ସୀମାନ୍ତର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଭିତରେ ଅସନ୍ତୋଷ ରହିଥିଲା। ଏହି ତୁଳନାରେ କିନ୍ତୁ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ଉପରୋକ୍ତ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ପରିବାର ପିଛା ପାଇଖାନା ପାଇଁ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା, ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା, ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା, ଚାଉଳ, ଡାଲି, ତେଲ, ସାବୁନ, ମସଲା ଆଦି ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ର ଦେଇଛି। ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ନିଜ ପଞ୍ଚାୟତ ଭାବେ ନାମିତ କରିଥିବା ତଳ ଗଞ୍ଜେଇପଦର ଗ୍ରାମରେ ୬୫ ପରିବାରକୁ ଚାଉଳ କାର୍ଡ଼ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୧୯୩୬ରେ ଭାଷାଭିତ୍ତିକ ଓଡିଶା ପ୍ରଦେଶ ଗଠନ ହେବାବେଳେ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜ ଓଡିଶା ଭିତରେ ଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ୧୯୫୬ରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗଠିତ ହେବା ସମୟରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର କୌଣସି ପ୍ରକାର ଦାବି ଉଠାଇ ନଥିଲା। ୧୯୪୨ରେ ଓଡିଶା, ବିହାର ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମିଳିତ ସର୍ଭେ ସମୟରେ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ୭ଟି ଗ୍ରାମ ଓଡିଶା ଭିତରେ ଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭୁଲବଶତଃ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜର ଅନ୍ୟ ୨୧ଟି ସୀମାନ୍ତ ଗ୍ରାମ ସର୍ଭେରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଥିଲା। ପରେ ଭାରତ ସରକାର ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି କରି ଏସବୁ ଗ୍ରାମ ଓଡିଶାର ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ। ୧୯୬୪ରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କୋଟିଆକୁ ପଞ୍ଚାୟତ ଭାବେ ନାମିତ କରି ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ଏଯାବତ୍‌ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ

ବିଜେଡି 0
ବିଜେପି 0
କଂଗ୍ରେସ 0
  ଅନ୍ୟାନ୍ୟ 0

Model This Week

ଏଲ୍‌ସା ଘୋଷ

ରାଜ୍ୟ |

ଦିଲେଶ୍ୱରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ  ଆରୋପ-ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ

ଦିଲେଶ୍ୱରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଆରୋପ-ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଭାଇ ସୁବ୍ରତ ସିଂଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ଦିଲେଶ୍ୱର ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ପ୍ରଥମରୁ ବିଜେଡି ଭାଜପାକୁ ଦାୟୀ କରିବା ସହ ସମାଲୋଚନା କରିଛି। ମାତ୍ର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ଖଣ୍ଡନ କରାଯିବା ସହ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏସ୍‌.ସି. ଜମିରଙ୍କ ନିକଟରେ ଶନିବାର ଦଳ ଫେରାଦ ହୋଇଛି। ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ସଜ୍ଜନ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଅଯଥା ରାଜନୀତି କରାଯାଉଛି।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶନିବାର ଦୁଇଦିନିଆ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ସାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। କଟକସ୍ଥିତ ଆନନ୍ଦ ଭବନ ଏବଂ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ସଂଗ୍ରହାଳୟର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ରାମନାଥ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତକାର। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ପାଖାପାଖି ୧୦ ମିନିଟ୍‌ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ହୋଇଥିଲା।

ମୃତ ଦିଲେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ମୃତ ଦିଲେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪। ୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବରଗଡ ଜିଲାର ସୋହେଲା ନିକଟସ୍ଥ ଲେଖାପଥର ଗାଁରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିବା ଡ୍ରାଇଭର ଦିଲେଶ୍ୱର ସାହୁଙ୍କର ଶନିବାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ପରେ ତାଙ୍କ ମରଶରୀରକୁ କଟକ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ ପରିସରରୁ ୬ ନମ୍ବରସ୍ଥିତ ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେଡି ସଭାପତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମରଶରୀରରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଦେବା ସହ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଦିଲେଶ୍ୱରଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଥିଲେ।

ଚିତ୍ରସେନ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ଚିତ୍ରସେନ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ଛତ୍ରପୁର,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୋଦଳା ଥାନା ମର୍ଦ୍ଦମେଖ (ମାଟିଗଡ) ଗାଁର ଚିତ୍ରସେନ ଦଳାଇଙ୍କୁ ୨୦୧୩ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ ତାରିଖରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୪ ଜଣ ଶନିବାର ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମାନେ ହେଲେ ମର୍ଦ୍ଦମେଖ (ମାଟିଗଡ) ଗାଁର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାଇଁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ୨ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଓ ସୁର୍ଦଶନ, ଭାଇ ଗଣପତି ସ୍ବାଇଁ। ଏହି ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଏଡିଜେ ଶିଖା ରାଣୀ ରଥ ଉପରୋକ୍ତ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ସହ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ଉପରେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏର ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି। ଜରିମାନା ଅର୍ଥ ଅନାଦାୟ ହେଲେ ଅତିରିକ୍ତ ୬ ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ। ଏପିପି ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ ସରକାରୀ ଓକିଲ ଡମିନାଥ ସାହୁ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ସାତକୋଶିଆରେ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ

ସାତକୋଶିଆରେ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ

ଗଣିଆ,୨୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏନ୍‌ଟିସିଏ) ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଅଭୟାରଣ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଆକଳନ ବା ନ୍ୟାଶନାଲ ଟାଇଗର ଏଷ୍ଟିମେଶନ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ମାସ ୧୬ରୁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଆକଳନ କାର୍ଯ୍ୟ ଶନିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି।

ମରିନାହାନ୍ତି, ଡାହାଣୀ ଲାଗିଛି

ମରିନାହାନ୍ତି, ଡାହାଣୀ ଲାଗିଛି

ବାରିପଦା ଅଫିସ/କୁଳିଅଣା (ଡି.ଏନ.ଏ.),୨୪।୨-ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୃତ ଘୋଷିତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଲାଗି ଗୁଣିଆ ଡାକି ୧୨ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯିବା ଭଳି ଏକ ଘଟଣା ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଚାନ୍ଦୁଆ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି। ଲୋକେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଏଭଳି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରୁଥିବା ସୂଚନା ପାଇ ପୋଲିସ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଝିନେଇ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଗୁଣିଆ ସାଦ ଟୁଡୁଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ମୃତଦେହକୁ ସତ୍କାର ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି। ଏନେଇ ଗୁଣିଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସ ନିଜ ତରଫରୁ ଦଫା ନଂ ୨୯୪, ୫୦୬, ୩୫୩ ଆଇପିସି ଓ ଓଡିଶା ଗୁଣିଗାରେଡି ଆକ୍ଟର ୫ ଓ ୬ ଧାରାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୮/୧୮) ଋଜୁ କରିଛି।

ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଭାଗ୍ୟ

ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଭାଗ୍ୟ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୪।୨-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଶନିବାର ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବେ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି । କେତେକ ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଇଭିଏମ୍‌ ଅଚଳ ଯୋଗୁ ମତଦାନ ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇଥିଲା । ସକାଳ ୮ଟାରୁ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମତଦାତାଙ୍କୁ ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରକୁ ଛଡାଯାଇଥିଲା । ଖବର ଲେଖାହେବା ସୁଦ୍ଧା(ରାତ୍ରି ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ବିଭିନ୍ନ ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମତଦାନ ଚାଲିଥିଲା ।

କଡ଼ା ହେଲା ବୋର୍ଡ

କଡ଼ା ହେଲା ବୋର୍ଡ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ହ୍ବାଟ୍‌ସଆପରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ପ୍ରଘଟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କଡ଼ା ଆଭିମୂଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।

ମାଓବାଦୀ ପ୍ରପୀଡ଼ିତ ଅଞ୍ଚଳ: ରାଜ୍ୟ ବହନ କରିବ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଖର୍ଚ୍ଚ

ମାଓବାଦୀ ପ୍ରପୀଡ଼ିତ ଅଞ୍ଚଳ: ରାଜ୍ୟ ବହନ କରିବ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଖର୍ଚ୍ଚ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ମାଓବାଦୀ ପ୍ରପୀଡ଼ିତ ଅଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ ଶନିବାର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଇ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ବୈଠକରେ ଗୃହ ବିଭାଗ ସଚିବ ଅସିତ୍‌ ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରପୀଡ଼ିତ ଅଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମସ୍ତ ଅର୍ଥ ଭରଣା କରୁଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର

ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଆସନ୍ତା ଦେଢ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ। ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଦର ମାମଲା ନେଇ ଚାଲିଥିବା ରାୟ କୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ଏ ନେଇ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଆଗାମୀ ଶୁଣାଣି ହେବ ବୋଲି ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ସଚିବ ଜି. ଶ୍ରୀନିବାସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଗୋପାଳପୁର ଓ ଅସ୍ତରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା ନେଇ ସଚିବାଳୟଠାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଏ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଡାକିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶନିବାରଠାରୁ ୨ ଦିନିଆ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ। ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା୧୫ ମିନିଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଆଲୋଚନା ହେବ। ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କ’ଣ ପାଇଁ ଏବଂ କେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରେ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ସହ ଏହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତ ହେବ।

ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସମେତ ୪ ଆହତ ଘଟଣା: ଗୁରୁତର ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସମେତ ୪ ଆହତ ଘଟଣା: ଗୁରୁତର ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବରଗଡ ଅଫିସ,୨୪।୨: ବରଗଡ ଜିଲା ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନାବିରା ଗ୍ରାମର ହରିହରାନନ୍ଦ କ୍ରିୟାଯୋଗ ଧ୍ୟାନକେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସମେତ ୪ଜଣଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଡ୍ରାଇଭର ଚିଚିଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ଡିଲେଶ୍ୱର ସାହୁଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ଗୁରୁତର ହୋଇ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ।