ରାଜ୍ୟ |

ଓଡ଼ିଶା ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ନେଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର

ଓଡ଼ିଶା ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ନେଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୮। ୨(ଶରତ କୁମାର ଧଳ)(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାର ଚେତାବନୀ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବିବାଦୀୟ ଗ୍ରାମକୁ ନେଇ ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାରଣ ପାଇଁ ହିଁ ସୀମାନ୍ତ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ଆନ୍ଧ୍ର ବାରମ୍ବାର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଚାଲିଛି।
ସେହି କାରଣଟି ହେଉଛି କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପ୍ରତି ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ଓ ଅବହେଳା। ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏହି ସୀମାନ୍ତ ଗାଁଗୁଡ଼ିକରେ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ଭଳି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଯୋଜନା ପହଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଜିଲାର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଏହାର ସଠିକ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ବୟନ ଓ ତଦାରଖ ନକରିବା ଯୋଗୁ ଆଜି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇଛି। ସେମାନେ ବିବାଦୀୟ ଗାଁରେ ପାଦ ମଧ୍ୟ ପକାଇ ନାହାନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ସେଠାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପରେ ଟିଣଛପରରେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ କରି ଛାଡ଼ିଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀ। ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇ ମଧ୍ୟ ତାହା ଅକାମି। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର। ଆନ୍ଧ୍ର ଅଧିକାରୀ ସେଠାରେ ଏହି ସବୁ ଅବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଓ ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ନିଜସ୍ବ ଅନୁଦାନରେ ସଜାଡ଼ିଛନ୍ତି। ସ୍କୁଲଘର, ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ଆହୁରି ଅନେକ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକକୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତି ଢଳାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି।
ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜର ୨୮ ମଧ୍ୟରୁ ୨୧ଟି ବିବାଦୀୟ ଗାଁରେ ୨୦୧୩-୧୪ରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆରଇଜିଏସ୍‌ରେ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ଘାଟି କଟିଂରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜମି ସମତଳ କରାଯାଇ ୫୯ଟି ପଡାଗ୍ରାମକୁ ରାସ୍ତା ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ୬୬ଟି ଚେକଡ୍ୟାମ ଓ ପୋଖରୀ ଖୋଳାଯାଇଛି। ୧୦୪୫ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଭତ୍ତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ୨୦୧୧ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୭୭୬୨ ପରିବାର ଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ୨୧୬୯ ଜଣଙ୍କୁ ଚାଉଳ କାର୍ଡ଼ ଦିଆଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜ ଅଧୀନ ତଳକାଣ୍ଡି, ଉପରସେମ୍ବି, ତଳସେମ୍ବି, ଡୋଲିଆମ୍ବ, ମାଡକାର, ସୁଲିଆମାରି, ଫଗୁଣସିନେରି, ଧୂଳିପଦର, ତଳପନିକି ଓ ରଣାସିଂହ ପରି ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୃହ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ଟିଣ ଛପର ଘରେ ସୀମିତ ରହି ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର ନିଜସ୍ବ ଅନୁଦାନରେ ପକ୍କା ଓ ଛାତଘର ତିଆରି କରିଛି। ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପାନୀୟ ଜଳର ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ପ୍ରକଳ୍ପ କରାଯାଇ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର
ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇଛି । ମାଡକାର, ଡୋଲିଆମ୍ବ, ଫଗୁଣସିନେରି, ଫାଟୁସିନେରି, ମହିପାଣି, ହରମାଣ୍ଡାଙ୍ଗି, ସଲପଗୁଡା, କନାଦୋରା, ବାରନାପାଡୁ, ଉପରସେମ୍ବି, ଧୂଳିପଦର, ତଳସେମ୍ବି, ଆରଜୁବାଲସା, ତାଡିବାଲସା, ନେରଡିବାଲସା, ସୀମାଗେଡା, ରଣାସିଂହ, ସିଡିବାଲସା, ତଳପନିକି, ଗଞ୍ଜେଇପଦର ଓ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ମାଧ୍ୟମରେ ଗୃହ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପରେ ହିଁ ନିଜ କାମ ଶେଷ ବୋଲି ଭାବିଛନ୍ତି କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ଦୁର୍ଗମ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ, ମାଓବାଦୀ ଭୟ ଭଳି କାରଣ ଦେଖାଇ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ବା ଅଧିକାରୀ ଏଠାକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି। ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏଠିକାର ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ପାଇଖାନା ଘର ପାଇଁ ୧୨ ହଜାର, ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା ଭାବେ ୩୦୦ରୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ବିଲ ପଇଠ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥାଇ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ଠିକ୍‌ ଭାବେ ନମିଳିବା ଯୋଗୁ ସୀମାନ୍ତର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଭିତରେ ଅସନ୍ତୋଷ ରହିଥିଲା। ଏହି ତୁଳନାରେ କିନ୍ତୁ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ଉପରୋକ୍ତ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ପରିବାର ପିଛା ପାଇଖାନା ପାଇଁ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା, ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା, ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା, ଚାଉଳ, ଡାଲି, ତେଲ, ସାବୁନ, ମସଲା ଆଦି ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ର ଦେଇଛି। ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ନିଜ ପଞ୍ଚାୟତ ଭାବେ ନାମିତ କରିଥିବା ତଳ ଗଞ୍ଜେଇପଦର ଗ୍ରାମରେ ୬୫ ପରିବାରକୁ ଚାଉଳ କାର୍ଡ଼ ଦେଇଛନ୍ତି।
ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୧୯୩୬ରେ ଭାଷାଭିତ୍ତିକ ଓଡିଶା ପ୍ରଦେଶ ଗଠନ ହେବାବେଳେ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜ ଓଡିଶା ଭିତରେ ଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ୧୯୫୬ରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗଠିତ ହେବା ସମୟରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର କୌଣସି ପ୍ରକାର ଦାବି ଉଠାଇ ନଥିଲା। ୧୯୪୨ରେ ଓଡିଶା, ବିହାର ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମିଳିତ ସର୍ଭେ ସମୟରେ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ୭ଟି ଗ୍ରାମ ଓଡିଶା ଭିତରେ ଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭୁଲବଶତଃ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜର ଅନ୍ୟ ୨୧ଟି ସୀମାନ୍ତ ଗ୍ରାମ ସର୍ଭେରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଥିଲା। ପରେ ଭାରତ ସରକାର ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି କରି ଏସବୁ ଗ୍ରାମ ଓଡିଶାର ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ। ୧୯୬୪ରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କୋଟିଆକୁ ପଞ୍ଚାୟତ ଭାବେ ନାମିତ କରି ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ଏଯାବତ୍‌ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
Karnatak Exit Poll

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ରାଜ୍ୟ |

କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେଡି ମେଣ୍ଟ ହୋଇପାରେ: ଜୁଏଲ

କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେଡି ମେଣ୍ଟ ହୋଇପାରେ: ଜୁଏଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ଭାଜପାକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଭିତିରିଆ ବୁଝାମଣା ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଭାଜପା ଏଥିରେ ଭୟଭୀତ ନୁହେଁ, ଓଡ଼ିଶାରେ ଏକାକୀ ସରକାର ଗଠନ କରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭାଜପା ନେତା ଜୁଏଲ ଓରାମ।

ପରଲୋକରେ ଶିଳ୍ପପତି ବଂଶୀଧର ପଣ୍ଡା

ପରଲୋକରେ ଶିଳ୍ପପତି ବଂଶୀଧର ପଣ୍ଡା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୫: ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପପତି ବଂଶୀଧର ପଣ୍ଡାଙ୍କର ମଙ୍ଗଳବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୮୭ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଶିଳ୍ପ ଜଗତରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ରେଞ୍ଜର

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ରେଞ୍ଜର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୫: ଭଦ୍ରକ ବନ ବିଭାଗର ରେଞ୍ଜର ପ୍ରଫୁଲ କୁମାର ସାହୁ ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟହ୍ନରେ ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଗୁଜୁରାଟ କଂଗ୍ରେସର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ

ଗୁଜୁରାଟ କଂଗ୍ରେସର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୫(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସର ଯୁବ ନେତା ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଏଆଇସିସି ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏଆଇସିସି ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ଓ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ବାଘେଲଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ସେଲ୍‌ଫି ନେଇ ଚାଲିଗଲେ ଦମକଳ ବାହିନୀ: ରାସ୍ତାରୁ ଗଛ ହଟାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ସେଲ୍‌ଫି ନେଇ ଚାଲିଗଲେ ଦମକଳ ବାହିନୀ: ରାସ୍ତାରୁ ଗଛ ହଟାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ମାଥିଲି,୨୨।୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦଳପତିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଡାଇଗୁଡା ଗ୍ରାମର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାରେ କାଳବୈଶାଖୀ ଯୋଗୁ ପଡ଼ିରହିଥିବା ଗଛଗୁଡ଼ିକୁ ଶେଷରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉପାୟଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ହଟାଇଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟ  ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର ହେବା ପରେ ଘରୁ ତଡିଲେ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ, ମହିଳାଙ୍କ ସହ ୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ଅନ୍ୟ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର ହେବା ପରେ ଘରୁ ତଡିଲେ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ, ମହିଳାଙ୍କ ସହ ୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୨।୫: ବାରିପଦା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗୋଲେଇ ନିକଟରୁ ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କର ୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ମହିଳାଜଣଙ୍କ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନା ଅଧୀନ ଜଲଦା ଗ୍ରାମର ଶୁଭଦ୍ରା ବିନ୍ଧାଣୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଉଭୟଙ୍କୁ ପାଲବଣି ସ୍ଥିତ ସ୍ବଧାର ଗୃହରେ ଥଇଥାନ କରିଯାଇଛି।

ଚିଲିକାରୁ ଘେରି ଉଚ୍ଛେଦକୁ ବିରୋଧ: ତହସିଲ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ଚିଲିକାରୁ ଘେରି ଉଚ୍ଛେଦକୁ ବିରୋଧ: ତହସିଲ ଅଫିସ ଘେରାଉ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ, ୨୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିଲିକାରୁ ଘେରି ଉଚ୍ଛେଦକୁ ବିରୋଧକରି ମଙ୍ଗଳବାର ହଜାର ହଜାର ଜନସଧାରଣ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ତହସିଲ ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି। ସକାଳ ୮ଟାରେ ଦଶଦୋଳ ପଡ଼ିଆରୁ ଏକ ବିରାଟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆସି ତହସିଲ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ଘର ପାଇଁ ମିଳିଲାନି ଜାଗା: ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରିଲେ ବିସ୍ଥାପିତ

ଘର ପାଇଁ ମିଳିଲାନି ଜାଗା: ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରିଲେ ବିସ୍ଥାପିତ

ବନ୍ତଳା,୨୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଘ ପାଇଁ ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ଆସିଥିବା ରାଇଗୁଡା ଗ୍ରାମର ୭୮ ପରିବାରକୁ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ବଡ଼କନ୍ତକୁଳ ପଞ୍ଚାୟତର ନୂଆଖେତା ସରୁଆଳି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ସହ ନୂଆ ରାଇଗୁଡା ଗ୍ରାମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଅଘଟଣ: ବଟବୃକ୍ଷ ଡାଳ ଭାଙ୍ଗି ଭକ୍ତ ଗୁରୁତର

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଅଘଟଣ: ବଟବୃକ୍ଷ ଡାଳ ଭାଙ୍ଗି ଭକ୍ତ ଗୁରୁତର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨।୫: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ପୁରୀ ବାସେଳି ସାହିର ଶତିଲତା ପଣ୍ଡା(୬୫)ଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଛି। ଶତିଲତା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ସକାଳେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ।

ତୁଣ୍ଡଲାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ତୁଣ୍ଡଲାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ତୁଣ୍ଡଲା ,୨୨। ୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ତୁଣ୍ଡଲାଠାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କେହି ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି l ମୃତକ ହେଲେ ତୁଣ୍ଡଲା ଗ୍ରାମର ଦୁର୍ଗେଶ୍ୱର ପଧାନ (୨୮)। ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ସହ ତଣ୍ଟିରେ କଳାଦାଗ ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୨୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହ ପରିସରରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଏକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଆଖି ବୁଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଦନ୍ତା

ଆଖି ବୁଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଦନ୍ତା

ଝାରସଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୨।୫: ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା କୋଲାବିରା ରେଞ୍ଜ୍‌ର ସୁନାମାଲ ଜଙ୍ଗଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ଦନ୍ତା ହାତୀର ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଗତ ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଜିଲାରେ ହାତୀମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।