Dharitri News
ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପଳାଇଥିବା ୬ ଛାତ୍ର ଜଙ୍ଗଲରୁ ଉଦ୍ଧାର

ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପଳାଇଥିବା ୬ ଛାତ୍ର ଜଙ୍ଗଲରୁ ଉଦ୍ଧାର ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୮ା୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥିତ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କାଠଗଡ଼ା ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ନିଖୋଜ ୬ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଏକ ଫାର୍ମ ହାଉସ୍‌ରୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣା ସ୍କୁଲରେ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ଏପରି କାରନାମାର କାରଣ ଅଦ୍ୟାବଧି ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି, ଯାହା ତଦନ୍ତ ସାପେକ୍ଷ। ଏପରି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରାଯିବ। ଏଥିସହ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ଏପରି ଘଟଣାର ଯେପରି ପୁନରାବୃତ୍ତି ନ ହେବ ସେ ଦିଗରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯିବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ନିଖିଲ ପଓ୍ବନ କଲ୍ୟାଣ କହିଛନ୍ତି। ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ଜଣ ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ଜଣେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ପିଲାମାନେ ଛାତ୍ରାବାସରେ ରହୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହିଷାପାଟ ଅଞ୍ଚଳର ୨ଜଣ, ଆଲୁଅଝରଣ ଅଞ୍ଚଳର ୨ଜଣ, ଜଣେ ମେରାମଣ୍ଡଳୀ ଅଞ୍ଚଳର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର। ପାଠପଢ଼ା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ମନିଟରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ନେଇ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିବାଦ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ ୬ଜଣ ସ୍କୁଲ ପାଚେରି ଡେଇଁ ପଳାଇଥିଲେ। ଅପରପକ୍ଷେ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କିମ୍ବା ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଦୋଷମୁକ୍ତ ହେବାକୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଦୋଷ ଲଦିଛନ୍ତି। ଏପରି ଘଟଣା ପରେ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସ୍କୁଲରେ ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ତଥାପି ଏହାକୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତ୍ୱର ସହ ନେଉ ନ ଥିବା ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବାଙ୍କବିହାରୀ ଜେନା କୁହନ୍ତି, ଜଣେ ପିଲାର ଦୁଷ୍ଟାମି ଯୋଗୁ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଲା। ଫାର୍ମ ହାଉସ୍‌ରୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପୃ୍‌କ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଭାବକ ଏଠାରୁ ନେଇ ଅନ୍ୟତ୍ର ପଢ଼ାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ମାନସ ମିଶ୍ର କୁହନ୍ତି, ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି।

ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ

ବିଜେଡି 0
ବିଜେପି 0
କଂଗ୍ରେସ 0
  ଅନ୍ୟାନ୍ୟ 0

Model This Week

ଏଲ୍‌ସା ଘୋଷ

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୨୧ ବର୍ଷରେ ଧରିତ୍ରୀ ଜୁଏଲର୍ସ

୨୧ ବର୍ଷରେ ଧରିତ୍ରୀ ଜୁଏଲର୍ସ

ତାଳଚେର,୨୪ା୨ (ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେରସ୍ଥିତ ଧରିତ୍ରୀ ଜୁଏଲର୍ସ ରବିବାର ୨୧ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ୧୯୯୬ରେ ତାଳଚେର ହାଟତୋଟାଠାରେ ଏହି ଜୁଏଲାରୀର ଶୋ’ରୁମ ଖୋଲିଥିଲା।

ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ: ବାହାଘର କରାଇଦେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବନ୍ତଳା,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ସାହାରାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରରେ ଜଣେ ଯୁବକ ତାଙ୍କର ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉଭୟଙ୍କ ବାହାଘର କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ରହଣି ଦାବିରେ ରେଳରୋକୋ

ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ରହଣି ଦାବିରେ ରେଳରୋକୋ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର-ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ରହଣି ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ରୂପ ନେଇଛି। ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘର ଆହ୍ବାନରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୮ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ଯାଏ ରେଳରୋକୋ କରାଯାଇ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ଘଣ୍ଟାଏ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଏବଂ ୫ଘଣ୍ଟା ଧରି ମାଲଗାଡ଼ି ଅଟକି ରହିଥିଲା।

ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ପୋଲିସର ପ୍ରଥମ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ

ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ପୋଲିସର ପ୍ରଥମ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ

ବଇଣ୍ଡା,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ ଯୋଗୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ତଥା ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି।

ଡିଆରୟୁସିସି ସଦସ୍ୟ ହେଲେ ଭକ୍ତି ପ୍ରସାଦ

ଡିଆରୟୁସିସି ସଦସ୍ୟ ହେଲେ ଭକ୍ତି ପ୍ରସାଦ

ତାଳଚେର,୨୪ା୨(ନି.ପ୍ର.)- ଅନୁଗୋଳର ପୂର୍ବତନ ନଗରପାଳ ଭକ୍ତି ପ୍ରସାଦ ଦାସ ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଲୱେର ଡିଭିଜିନାଲ ରେଲୱେ ୟୁଜର୍ସ କନସଲେଟିଭ କମିଟି (ଡିଆରୟୁସିସି) ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ୨ ବର୍ଷ ( ୧.୧୦.୨୦୧୭ରୁ ୩୦.୯.୨୦୧୯) ପାଇଁ ଏଥିରେ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ

୭ ବଖରା ଜଳିଗଲା

୭ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ବଇଣ୍ଡା,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ମଇମୁରା ପଞ୍ଚାୟତ ଲବିଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଚକ୍ର ସିଂହଙ୍କ ୩ ବଖରା, ହରି ସିଂହଙ୍କ ୨ ବଖରା ଓ ଦେବାନନ୍ଦ ସିଂହଙ୍କ ୨ ବଖରା ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶର୍ଟ ସର୍କିଟରୁ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସମସ୍ତ କୋଇଲା ଖଣି ବନ୍ଦ

କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସମସ୍ତ କୋଇଲା ଖଣି ବନ୍ଦ

ତାଳଚେର,୨୪ା୨(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର କୋଲ ଫିଲ୍ଡସ୍‌ ଟିସିଟିପିଏଲ/ କେସିପିଏଲ୍‌/ ଏଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଏସ୍‌ ଜେଭିର ଜଣେ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି। କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ଏଠାରେ ଥିବା ୧, ୨, ୩ ଓ ୪ ନମ୍ବର ରେଲୱେ ସାଇଡିଙ୍ଗ ସହ ଜଗନ୍ନାଥ, ଅନନ୍ତ, ଲିଙ୍ଗରାଜ, ଭୁବନେଶ୍ୱରୀ, ହିଙ୍ଗୁଳା, ବଳରାମ, ଭରତପୁର ଆଦି ସମସ୍ତ କୋଇଲା ଖଣିରେ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ରଖିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଲୋଚନଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ କମ୍ପାନୀ ମ୍ୟାନେଜର ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିବା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପୁଅ ପଙ୍କଜ କଲିୟାରୀ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପୋଲିସ ନଂ. ୫୬/୧୮ ଦଫା ୩୨୩, ୩୦୪(ଖ) , ୫୦୬ରେ ଏକ ମକଦ୍ଦମା ରୁଜୁ କରିଛି।

ଜନବସତିରେ ଉନ୍ମତ୍ତ ଦନ୍ତା

ଜନବସତିରେ ଉନ୍ମତ୍ତ ଦନ୍ତା

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ ଅଧୀନ ପାଳସାହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଣି ଥରେ ଦନ୍ତାହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଜନବସତିରେ ପଶି ହାତୀଟି ସାଇକେଲ ଭାଙ୍ଗିଦେବା ସହ ଲୋକଙ୍କୁ ମାରିବାକୁ ଗୋଡ଼ାଉଛି। କିଛିଦିନ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପୁନର୍ବାର ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି।

ଡକାୟତି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ମୋଟଙ୍ଗା ଥାନା ମଶାଣିଆ ଗ୍ରାମର ରାଜୁ ଓରଫ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ନାଏକ(୩୨) ଶନିବାର ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ନୂତନ ବିଡିଓଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ

ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ନୂତନ ବିଡିଓଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ

ବନ୍ତଳା,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକରେ ନୂତନ ବିଡିଓ ଭାବେ ଦୁଃଖବନ୍ଧୁ ନାୟକ ଶନିବାର ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକୁ ସମାଧାନ କରି ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ପକ୍କା ଘର ଓ ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବିଡିଓ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୪ ଗୁରୁତର

ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୪ ଗୁରୁତର

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ୫୩ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ପରଜଙ୍ଗ ଖଣ୍ଡିଆବନ୍ଧ ନିକଟରେ ଶନିବାର ଦିନ ୧୧ଟା ବେଳେ ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ହେବାରୁ ୪ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତମାନେ ହେଲେ ଭୁବନ ଥାନା ଯମୁନାକୁଟ ଗ୍ରାମର ଚନ୍ଦ୍ରମଣି ସାହୁ, ସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଣତି ସାହୁ, ଦାଦାରଘାଟି ଫାଣ୍ଡି ରଙ୍ଗଥଳି ପାଞ୍ଚ ନଂ କଲୋନୀର ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାନ୍ତି ଓ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସିଂ।

ପଡ଼ିରହିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ ତୁରନ୍ତ ଶେଷ କର

ପଡ଼ିରହିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ ତୁରନ୍ତ ଶେଷ କର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୩।୨- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଖଣିଜ କ୍ଷେତ୍ର କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାକୁ ଜିଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠି ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟିର କାର୍ଯ୍ୟନିବାହୀ କମିଟି ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସଭାଗୃହ ଠାରେ ଜିଲାପାଳ ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠିରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାଦରେ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୫୨କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି।