ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପଳାଇଥିବା ୬ ଛାତ୍ର ଜଙ୍ଗଲରୁ ଉଦ୍ଧାର

ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପଳାଇଥିବା ୬ ଛାତ୍ର ଜଙ୍ଗଲରୁ ଉଦ୍ଧାର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୮ା୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥିତ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କାଠଗଡ଼ା ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ନିଖୋଜ ୬ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଏକ ଫାର୍ମ ହାଉସ୍‌ରୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣା ସ୍କୁଲରେ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ଏପରି କାରନାମାର କାରଣ ଅଦ୍ୟାବଧି ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି, ଯାହା ତଦନ୍ତ ସାପେକ୍ଷ। ଏପରି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରାଯିବ। ଏଥିସହ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ଏପରି ଘଟଣାର ଯେପରି ପୁନରାବୃତ୍ତି ନ ହେବ ସେ ଦିଗରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯିବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ନିଖିଲ ପଓ୍ବନ କଲ୍ୟାଣ କହିଛନ୍ତି।
ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ଜଣ ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ଜଣେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ପିଲାମାନେ ଛାତ୍ରାବାସରେ ରହୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହିଷାପାଟ ଅଞ୍ଚଳର ୨ଜଣ, ଆଲୁଅଝରଣ ଅଞ୍ଚଳର ୨ଜଣ, ଜଣେ ମେରାମଣ୍ଡଳୀ ଅଞ୍ଚଳର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର। ପାଠପଢ଼ା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ମନିଟରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ନେଇ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିବାଦ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ ୬ଜଣ ସ୍କୁଲ ପାଚେରି ଡେଇଁ ପଳାଇଥିଲେ। ଅପରପକ୍ଷେ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କିମ୍ବା ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଦୋଷମୁକ୍ତ ହେବାକୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଦୋଷ ଲଦିଛନ୍ତି। ଏପରି ଘଟଣା ପରେ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସ୍କୁଲରେ ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ତଥାପି ଏହାକୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତ୍ୱର ସହ ନେଉ ନ ଥିବା ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।
ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବାଙ୍କବିହାରୀ ଜେନା କୁହନ୍ତି, ଜଣେ ପିଲାର ଦୁଷ୍ଟାମି ଯୋଗୁ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଲା। ଫାର୍ମ ହାଉସ୍‌ରୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପୃ୍‌କ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଭାବକ ଏଠାରୁ ନେଇ ଅନ୍ୟତ୍ର ପଢ଼ାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ମାନସ ମିଶ୍ର କୁହନ୍ତି, ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରି ବସ୍‌ରୁ ଓହ୍ଲାଇଦେଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଅଢ଼େଇଶହ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଅଟୋରେ ଗଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ

ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରି ବସ୍‌ରୁ ଓହ୍ଲାଇଦେଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଅଢ଼େଇଶହ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଅଟୋରେ ଗଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ

ବନ୍ତଳା,୨୪ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଖିର ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ବାହାରିଥିଲେ ବହ୍ଲର ଅଭିମୁଖେ। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇଥିବାରୁ ସାଙ୍ଗରେ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଛୋଟ ପୁଅଙ୍କୁ ନେଇଥିଲେ। ଅନୁଗୋଳ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚି ତାଳଚେର ରୁଟ୍‌ରେ ଯିବାକୁ ଥିବା ଏକ ବସ୍‌ରେ ଚଢ଼ିଥିଲେ। କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ସିଟ୍‌ ଖାଲିଥିବା ଦେଖି ସେଥିରେ ବସି ପଡ଼ିଥିଲେ।

ଭାଟି ଘେରାଉ କଲେ ମହିଳା ଗୋଷ୍ଠୀ

ଭାଟି ଘେରାଉ କଲେ ମହିଳା ଗୋଷ୍ଠୀ

ବଇଣ୍ଡା,୨୪ା୫ (ଡି.ଏନ.ଏ) ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ଥାନା ଘୋଷର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଦେଶୀ ମଦଭାଟିକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ଦାବିରେ ବୁଧବାର ଧଉରାପାଲି ମହିଳା ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭାଟି ଘେରାଉ କରାଯାଇଛି। ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ସେଠାରୁ ମଦଭାଟି ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ମଦ ବିରୋଧରେ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ମଦ ବିରୋଧରେ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪ା୫ ଚୋରା ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ବଳରାମପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତ ମଧ୍ୟଗଡ଼ସାହିର ନାରୀ ସଶକ୍ତୀକରଣ ସଂଘ ତରଫରୁ ବୁଧବାର ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ଓ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସଂଘ ସଦସ୍ୟାମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ପୋଲିସ ଓ ଚୋରା ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଲାସୁତରା

ମା’ଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ଯୁବତୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪ା୫ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ମା’ଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ନେଇ ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାର ଜଣେ ଯୁବତୀ ବୁଧବାର ବହୁ ପରିମାଣର ଔଷଧ ଖାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିବା ଖବର ପାଇ ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ପୋଲିସ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ଗଠନ ହେବ ୨୪୩, ହୋଇଛି ୧୮୬

ଗଠନ ହେବ ୨୪୩, ହୋଇଛି ୧୮୬

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪ା୫ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବ ସେବା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ଗଠନ ହୋଇଥିବା ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସଭା ଗୃହରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୬୦ ଲିଟର ମଦ ଜବତ, ୪ ଗିରଫ

୬୦ ଲିଟର ମଦ ଜବତ, ୪ ଗିରଫ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪ା୫ ବନ୍ତଳା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ମୋବାଇଲ ଟିମ୍‌ ବୁଧବାର ଚଢ଼ାଉ କରି ୬୦ ଲିଟର ମଦ ଜବତ କରିଛି। ଏଥିସହ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ ପରେ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗୁରାଙ୍ଗର ନିରଞ୍ଜନ ନାୟକ, ହମାମିରାର ଶୁକଦେବ ବେହେରା ଓ ବସନ୍ତ ବେହେରା ଏବଂ ବନ୍ତଳାର ସୁଶାନ୍ତ ନାୟକ।

ଧାର ଟଙ୍କା ନ ଫେରାଇବାରୁ ସାଙ୍ଗକୁ କଟୁରିରେ ହାଣି ହତ୍ୟା

ଧାର ଟଙ୍କା ନ ଫେରାଇବାରୁ ସାଙ୍ଗକୁ କଟୁରିରେ ହାଣି ହତ୍ୟା

ବଇଣ୍ଡା, ୨୪ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ) ଧାର ଟଙ୍କାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା କଟରଙ୍ଗା ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ସାଙ୍ଗ କହ୍ନେଇ ସେଠୀଙ୍କ କଟୁରି ଚୋଟରେ ସେବକ ସାହୁ(୪୪)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ସେବକଙ୍କ ଭାଇ ନାରାୟଣ ସାହୁ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ବିକ୍ଷୋଭ

ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ବିକ୍ଷୋଭ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪ା୫ ଜିଲାରେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ବହୁ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲିପଡ଼ିଥିଲେ ବି ତାହା ପୂରଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ।

ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ

ହିନ୍ଦୋଳ, ୨୩ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ହିନ୍ଦୋଳ ଅତିରିକ୍ତ ସେସନ୍ସ ଜଜ୍‌ କୋର୍ଟରେ ବୁଧବାର ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ମୀନର୍ଭା ମାହୁନ୍ତ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଚାରପତି ଆଶାପୂର୍ଣ୍ଣା ମହାପାତ୍ର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ପ୍ରମାଣ ଅଭାବରୁ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଛନ୍ତି।

ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଛାତ୍ରୀ

ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଛାତ୍ରୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୩।୫-ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅନ୍ତେବାସୀ। ଶିକ୍ଷାଦାନରେ ନିୟୋଜିତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀ। ମାତ୍ର କିଛି ଦିନ ଅନ୍ତରରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାରେ ଘଟିଛି ଦୁଇଟି ଘଟଣା। ସରଖିଆ ପରେ ଧନିଆନାଳି ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଜଣେ ୪ର୍ଥ ଛାତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅସଦାଚରଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ କୋମଳମତି ପିଲାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ।

୫୮୮ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୨୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)-କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ରାୟନୃସିଂହପୁର, ଭଏରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସରେ ବୁଧବାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି

ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ

ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ

ବଇଣ୍ଡା, ୨୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଏଥିରେ ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିବାବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବିକୁ ନେଇ ସମିତି ସଭ୍ୟମାନେ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରିଥିଲେ। ଦାବି ପୂରଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନିଆ ଗଲେ ବୈଠକକୁ ନ ଯିବାକୁ ସେମାନେ ଜିଦ୍‌ ଧରି ବ୍ଲକ ବାହାରେ ଛିଡା ହୋଇ ରହିଥିଲେ। ଏଥିଯୋଗୁ ସେଠାରେ ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।