ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଧାଡ଼ିଠିଆର ଯୁଗ

ଧାଡ଼ିଠିଆର ଯୁଗ
ସୁଧୀର କୁମାର ନାୟକ/ ବାବୁ ଆଉ କେତେ ସମୟ ଠିଆ ହେବି, ଆଣ୍ଠୁ, ଅଣ୍ଟା ବିନ୍ଧିଲାଣି। ଜଣେ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଭଦ୍ରବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କ କାଉଣ୍ଟର ସମ୍ମୁଖରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଠିଆହେବା ପରେ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରି ତଳେ ବସିପଡ଼ିଲେ। ତାଙ୍କ ପଛକୁ ଧାଡ଼ିରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମଧ୍ୟବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି କାଉଣ୍ଟରରେ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବିରକ୍ତି ସହକାରେ କହିଲେ, ଯଦି ଗୋଟାଏ କାମକୁ ଏତେ ସମୟ ନିଆ ହୁଏ, ଦିନରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାମ କିପରି ହେବ। କର୍ମଚାରୀ ବାବୁ ପାଟିରେ ପାନଛେପ ଢୋକି ସରଳ ଭାବେ କହିଲେ, ଆଜ୍ଞା! ମଁୁ ଜଣେ ଲୋକ, ତାହା ସହିତ ମଝିରେ ମଝିରେ ନେଟ୍‌ ପ୍ରୋବ୍ଲେମ, ସରଭର ଡାଉନ୍‌, ଲିଙ୍କ୍‌ ଫେଲ୍‌ ଇତ୍ୟାଦି ଇତ୍ୟାଦି। କାମ କେମିତି ହେବ। ବାସ୍ତବରେ ଆମର କର୍ମବହୁଳ ନିତିଦିନିଆ ଜୀବନରେ ଏପରି ସମସ୍ୟା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ଯେଉଁ କାମଟି ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍‌ରୁ ଦଶ ମିନିଟ୍‌ ଭିତରେ ସମ୍ପାଦିତ ହେବା କଥା, ସେଠି ବେଳେ ବେଳେ ଆମକୁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଧାଡ଼ିରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା କେବଳ ମାନସିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶାରୀରିକ ପୀଡ଼ା ଭୋଗ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ବହୁ ଦୁର୍ମୂଲ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୁଏ। ସମୟ ଥିଲା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କେତେଗୁଡ଼ିଏ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭିଡ଼କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ‘କ୍ୟୁ’ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା। ବିଶେଷକରି ରେଳଷ୍ଟେଶନ, ବ୍ୟାଙ୍କ, ପୋଷ୍ଟାଲ, ଏଲ୍‌.ଆଇ.ସି. ପ୍ରଭୃତି ସ୍ଥାନରେ ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିତିଦିନିଆ ଥିଲା। ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଗ୍ରାହକ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବହୁଗୁଣ ବଢ଼ିଯାଇଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କରେ କର୍ମଚାରୀ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ସ୍ବଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ସେବା ଯୋଗାଇବା ସମ୍ଭବ ହେଉନାହଁି। ଯେଉଁସବୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅତ୍ୟାଧୁନିକୀକରଣ କରାଯାଇଛି ସେଠି ମଧ୍ୟ ସମୟ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭ୍ରାଟ ହେଉଛି। ମନେ କରାଯାଉ ଯେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ, ଯଦି କୌଣସି ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ହୁଏ, ସେଠି ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିହୁଏ ନାହିଁି। ଆମ ଦେଶରେ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରେ ସରକାର ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ କରିଥିଲେ। ଲୋକଙ୍କ ୫୦୦, ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଅଚଳ ନୋଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ବଦଳ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଯେଉଁ ଲମ୍ବାଧାଡ଼ି ଲମ୍ବିଥିଲା ନିଶ୍ଚୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ହୋଇଥିବ। ଦିନେ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଚାରି ଦିନର କଥା ନୁହଁ। ମାସ ମାସ ଧରି ଏପରି ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏଥିରେ ବୃଦ୍ଧ, ବୃଦ୍ଧା, ବିକଳାଙ୍ଗ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ମଧୁମେହ, ହୃଦ୍‌ରୋଗୀ ସମସ୍ତେ ଅକଥନୀୟ ନିର୍ଯାତନା ଭୋଗ କରିଥିଲେ। କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଧାଡ଼ିରେ ଘଣ୍ଟା, ଘଣ୍ଟା ଠିଆହେବା ଦ୍ୱାରା ମୂର୍ଚ୍ଛା ହୋଇ ତଳେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ଆଉ କିଛି ମଧ୍ୟ ହୃଦ୍‌ଘାତର ଶିକାର ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା। ଯେକୌଣସି କାମ ପାଇଁ ଯଦି ଆମେ କାଉଣ୍ଟର ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହୋଇଛେ, ଏହା କେତେ ସମୟ ପାଇଁ ତାହାର କିଛି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ନ ଥାଏ, ଆପଣଙ୍କ ପାଳି ପଡ଼ିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର କଷ୍ଟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କିଛି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କାଉଣ୍ଟର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଏ। କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପାନ, ଗୁଟ୍‌ଖା ଚୋବେଇବା, ନିଜ ମୋବାଇଲରେ ଗପିବା ସହ ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌, ଫେସବୁକ୍‌, ଲାଇକ୍‌, କମେଣ୍ଟ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପରି ସଉକ ମଧ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଚାଲିଥାଏ। କୌଣସି ଗ୍ରାହକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥିବା କୌଣସି ବିଷୟ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଥରକୁ ଦି’ଥର ପଚାରିଦେଲେ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାରର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ୍‌ ବା ଦକ୍ଷତାର ଅଭାବ, ସେମାନେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଠିକ୍‌ କାମ କରି ନ ଥାନ୍ତି। ଦେଶରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶର ଅଭାବ ଅଛି। ଆଜି ବି ସାଧାରଣ ଜନତା ବା ଗ୍ରାହକ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ କ୍ଷଣିକ ବିଶ୍ରାମ ପାଇଁ କିଛି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥାଏ। ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଏ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ କାଉଣ୍ଟରର ଲମ୍ବାଧାଡ଼ି ରାସ୍ତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଥିବ। ଖରା, ବର୍ଷା, ଶୀତ ସବୁକିଛି ମୁଣ୍ଡରେ ସହି ଘଣ୍ଟା, ଘଣ୍ଟା ଛିଡ଼ା ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଖାଲି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କାଉଣ୍ଟର ନୁହେଁ ଯଦି କୌଣସି ପର୍ବପର୍ବାଣିରେ ଦିଅଁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେଠି ମଧ୍ୟ ଲମ୍ବାଧାଡ଼ିରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ରୋଗୀକୁ ବି ମାଫ୍‌ ନାହଁି। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଲମ୍ବାଧାଡ଼ି ରୋଗ ଯନ୍ତ୍ରଣାଠୁଁ ତହଁୁ ବଳିକି। ଏଇ ଦେଖୁନାହାନ୍ତି, ଆଜିକାଲିକା ଭୋଜିଭାତର ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଖାଇବା ଥାଳି ନେବାଠାରୁ ଅନ୍ନ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସବୁ ଧାଡ଼ି ଠିଆ କାମ। ବାମ ହାତରେ ଭୋଜନ ଥାଳି, ଡାହାଣ ହାତଟି ତା’ କାମ କରିବାବେଳେ ଯଦି ପାଣି ପିଇବାକୁ ମନ କରନ୍ତି, ଆଉ କେଉଁ ହାତ ଅଛି କି? କାହାକୁ କହିବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଟିରେ ପାଣି ଟିକିଏ ଦେବ। ଥାଳି ଧରୁ ଧରୁ ଯଦି ଶରୀରର ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଲେ, ନିଜେ ପଡ଼ିବେ ଅନ୍ୟକୁ ବି ପକାଇବେ। ଏମିତି ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଭୋଜନରୁ କି ଆମତ୍ତୃପ୍ତି ମିଳେ? ଶିଶୁ ବୃଦ୍ଧ, ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ କଥା ନ କହିଲେ ଭଲ। ପଙ୍ଗତରେ ବସି ଭୋଜିଭାତ ଖାଇବା ପରମ୍ପରା ଲୋପ ପାଇବାକୁ ବସିଲାଣି। ନାମକୀର୍ତ୍ତନ, ମେଳା, ପ୍ରସାଦସେବନ ବି ଏମିତି ଠିଆରେ ଚଳୁଛି। କେତେକ ବଡ଼ ବଡ଼ ରେଳଷ୍ଟେଶନ, ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଓ ସହରମାନଙ୍କରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଶୌଚାଳୟ ନ ଥିବାରୁ ଏକ, ଦୁଇ ପାଇଁ ଏମିତି ଅକୁହା, ଅସହ୍ୟ, ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା କ’ଣ କମ୍‌? ତତ୍କାଳ କାମ ପାଇଁ ଧାଡ଼ିରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ହୁଏ। ବାଟରେ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ଦେଖିଲି ଏକ ଦୋକାନ ଆଗରେ ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼, ଠେଲାପେଲା, ହୋ ହଲ୍ଲା ଚାଲିଛି। ଜଣେ କେହି ବଡ଼ ପାଟିରେ କହୁଥାଆନ୍ତି, ଧାଡ଼ିରେ ଆସିଲେ ମିଳିବ। ନଚେତ୍‌ କାଉଣ୍ଟର ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯିବ। ବୁଝିଲା ବେଳକୁ ସେଇଟା ଗୋଟାଏ ମଦ ଦୋକାନ। (ଧାମନଗର, ଭଦ୍ରକ, ମୋ: ୯୯୩୮୦୮୦୨୯୪)
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଅବିମୃଶ୍ୟକାରିତା

ଅବିମୃଶ୍ୟକାରିତା

ଆକାର ପଟେଲ

ଓଲ୍‌ଡ ଟ୍ରାଫୋର୍ଡ, ମଞ୍ଚେଷ୍ଟରଠାରେ ଜୁନ୍‌ ୧୬ ତାରିଖରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଭାରତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଖେଳିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଏହା ହେବ ଆମର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ୍‌। ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରେ ୧୦ଟି ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ଅନ୍ୟ ୯ଟି ଦଳ ସହ ଥରେ ଲେଖାଏ ଖେଳିବେ। ଏହାପରେ ସବୁଠୁ ବେଶି ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିବା ଚାରିଗୋଟି ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲକୁ ଯିବେ। ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଆମକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା (ଜୁନ୍‌ ୫), ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ (ଜୁନ୍‌ ୯) ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ (ଜୁନ୍‌ ..

 ଗୃହିଣୀଙ୍କ ରୋଜଗାର

ଗୃହିଣୀଙ୍କ ରୋଜଗାର

ପ୍ରକାଶ ତ୍ରିପାଠୀ

ନିକଟରେ ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଝିଅ ବାହାଘର ଭୋଜିରେ ମୋର ଜଣେ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁ ଦେଖାହେଲେ। ସେ ଥିଲେ ମୋ କଲେଜପଢ଼ା ବେଳର ସହପାଠୀ। ପ୍ରାୟ ୩୪ ବର୍ଷ ପରେ ଭେଟ ହୋଇଥିବାରୁ ଆମ ଉଭୟଙ୍କ ଖୁସି ଥିଲା ଅବର୍ଣ୍ଣନୀୟ। ଅନେକ ପୁରୁଣା କଥା ଓ ସ୍ମୃତି ମନେପକାଇ ଦୁଇବନ୍ଧୁ ହସୁଥିଲା ବେଳେ ବନ୍ଧୁପତ୍ନୀ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ। ବନ୍ଧୁ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମୋ ସହ ପରିଚୟ ..

 ଆଧୁନିକ  ବିଶ୍ୱକର୍ମା

ଆଧୁନିକ ବିଶ୍ୱକର୍ମା

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଐକ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟାଗୋର ସମ୍ମାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱକବି ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ, ଦର୍ଶନ ଓ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସର୍ବଜନବିଦିତ କରିବା ଦିଗରେ ତାଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସାଂସ୍କୃତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ସଂଘ, ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବୁଲା କୁକୁରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ବିରଳ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅହମଦନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଏକ ତିନିବର୍ଷର ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ପଞ୍ଝାଏ ବୁଲା କୁକୁର ଝୁଣିଦେବାରୁ ଶିଶୁଟିର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଆୟୁଷ ପ୍ରଜାପତି ନାମକ ଏହି ବାଳକ ଉକ୍ତ ନଗରୀର ମଙ୍ଗଳାଗେଟ୍‌ ଏରିଆସ୍ଥିତ ନିଜ ଘର ନିକଟରେ ..

 ବୃଦ୍ଧକାଳେ ଅପତ୍ୟଦୁଃଖ

ବୃଦ୍ଧକାଳେ ଅପତ୍ୟଦୁଃଖ

ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ

ଜଣେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ମୋର ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଲେଖାସବୁ ପଢ଼ି ନିୟମିତ ଭାବେ ଫୋନ୍‌ କରନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ସେ କହନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ କେବେ ଥରେ ଯିବି ଆପଣଙ୍କ ସହ ଦେଖା କରିବି। ଏମିତି କହନ୍ତି ସିନା ସେ କେବେ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ। ମୁଁ ମନେମନେ ଭାବେ ସେ ଆସୁ ତ ନାହାନ୍ତି ପୁଣି ଏ କଥା ବାରମ୍ବାର କହୁଛନ୍ତି କାହିଁକି? ଦିନେ ସେ ଫୋନ୍‌ କରି କହିଲେ, ଶୁଣିଲି ଆପଣ ଆସୁଛନ୍ତି ଆମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ? ପଞ୍ଚାୟତ ଘର ପାଖରେ ହିଁ ଆମ ଘର। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଘରକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବି। ମନା କରିବେ ନାହିଁ, ନିଶ୍ଚୟ ଆସିବେ। ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ସମୟ ମିଳିବ କି ନାହିଁ ବୋଲି ମୁଁ ସଂଶୟ ପ୍ରକଟ କରନ୍ତେ ସେ କହିଲେ, ବେଶି ସମୟ ନ ରହିଲେ ନାହିଁ ପଛେ ଖାଲି ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍‌ ପାଇଁ ଆମଘର ଆଗରେ ଓହ୍ଲାଇବେ। ଚିନ୍ତାକଲି ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ଭାଙ୍ଗିବା ଠିକ୍‌...

ସାବତ ମାଆର ପୁଅ

ସାବତ ମାଆର ପୁଅ

ମନ-ମାନଚିତ୍ର/ଡ. ନରହରି ବେହେରା

ସଂସାରରେ ଭାଗ୍ୟବାନ ସନ୍ତାନଟିଏ ହିଁ ମାଆର ସ୍ନେହ ଲାଭ କରିଥାଏ। ତାହାଠାରୁ ସେ ସନ୍ତାନ ଆହୁରି ଅଧିକ ଭାଗ୍ୟବାନ, ଯିଏ ସାବତ ମାଆଠାରୁ ମାଆର ସ୍ନେହ ପାଇଥାଏ। ଯେଉଁ ସାବତ ମାଆ ନିଜ ସନ୍ତାନ ପରି ଅନ୍ୟ ସନ୍ତାନକୁ ମାଆର ସ୍ନେହ ଦେଇପାରନ୍ତି, ସେ ସର୍ବଦା ନମସ୍ୟା। ମାତ୍ର ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାବତ ମାଆଠାରୁ ଏ ସ୍ନେହ ମିଳେନାହିଁ। 

ଦିନେ ସମ୍ରାଟ୍‌ ସୁଲେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଗୋଟିଏ ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ଧରି ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ଆସି ପହଞ୍ଚତ୍ଲେ। ଏ ଦୁଇ ମହିଳା ସେହି ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ନିଜର ସନ୍ତାନ ବୋଲି ଦାବି କଲେ। ସମ୍ରାଟ୍‌ ଥିଲେ ବିଚାର-ବିଚକ୍ଷଣ। ସେ କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଚିନ୍ତାକରି ଶିଶୁ ପୁତ୍ରଟିକୁ ଦୁଇଖଣ୍ଡ କରି ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟିଦେବା ପାଇଁ ଦୂତକୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ। ଏଥିରେ ନକଲି ମାଆଟି ଖୁସିହୋଇ ସମ୍ରାଟ୍‌ଙ୍କ ଆ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତରେ ଏପରି ଏକ ନଦୀଘାଟ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ଗାଧୋଇଲେ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ହୋଇଥାଏ। କାଶୀରେ ଗଙ୍ଗାକୂଳରେ ରହିଛି ୮୪ଟି ଘାଟ। ସବୁଘାଟରେ ସ୍ନାନକଲେ ପୁଣ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ତେବେ ସେଠାରେ ଥିବା କୁବାଈ ଘାଟରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ଝଡ଼ ଉଠିବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଦମ୍ପତି..

 ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ଦିନକ ପରେ କ୍ଷୁବ୍ଧ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ସବୁଠୁ ଅନୁଗୃହୀତ ରାଷ୍ଟ୍ର (ଏମ୍‌ଏଫ୍‌ଏନ୍‌) ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି। ଏହି ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ଆର୍ଥିକ ଓ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଏକଘରିଆ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ନେଇଥିବା କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏମ୍‌ଏଫ୍‌ଏନ୍‌ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଓ ତାକୁ ପୁଣି..

ଶିଷ୍ୟତ୍ୱର ପରିଭାଷା

ଶିଷ୍ୟତ୍ୱର ପରିଭାଷା

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ମଣିଷ ଜନ୍ମରୁ ଅଜ୍ଞାନ ଥାଏ। ବୟସର ବୃଦ୍ଧି ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସେ ଅଜ୍ଞାନତାରୁ ମୁକ୍ତ ହୁଏ। ଅଜ୍ଞାନ ଅନ୍ଧକାରରୁ ଜ୍ଞାନାଲୋକକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସେ ଜଣେ ପ୍ରାଜ୍ଞ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶିଷ୍ୟତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରେ। ଗୁରୁଙ୍କଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ସେ ଅନେକ ସନ୍ଦେହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ ଏବଂ ତା’ର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସେ ବିନମ୍ରତା ସହ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରେ। ଶେଷରେ ସେ ଯେତେବେଳେ ନିଜକୁ ଗୁରୁଙ୍କ ପାଖରେ ସମର୍ପି ଦିଏ, ଗୁରୁ ତାକୁ ସମୁଚିତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାନ୍ତି ଓ ଶିଷ୍ୟ ନିଜ ସନ୍ଦେହ ନିରାକରଣ ହେଲାପରେ ଗୁରୁ..

ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରେମ

ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରେମ

ଦେବଦତ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ

ଯେତେବେଳେ କେହି ଭଗବାନ୍‌ କୃଷ୍ଣଙ୍କ କଥା କୁହେ, ସେ ସାଧାରଣତଃ ସୁରଦାସ ଓ ମୀରାବାଈଙ୍କ ପରି ଉତ୍ତରଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ବା ଆଣ୍ଡାଲ ଓ ଅଲ୍‌ଓ୍ବାରଙ୍କ ଭଳି ଦକ୍ଷିଣଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ କୁହେ। ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁ ପୂର୍ବଭାରତରେ କୃଷ୍ଣଭକ୍ତି ପରମ୍ପରାକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିବା ବେଳେ ବଲ୍ଲଭାଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଧ୍ୟାନେଶ୍ୱର ପଶ୍ଚିମଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରାର ମୁଖ୍ୟ ପୁରୋଧା ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆମେ କୃଷ୍ଣଭକ୍ତିର ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତୀୟ (ଆସାମ ଓ ତା’ ଆଗକୁ) ପରମ୍ପରା ପ୍ରତି ସାଧାରଣତଃ କେହି ଧ୍ୟାନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ୍‌ଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ଏହି ମର୍ମରେ ଅଜମେର ବଜରଙ୍ଗଗଡ଼ ମାତା ଅମ୍ବେ ମନ୍ଦିରଠାରେ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି କରୁଥିବା ବୃଦ୍ଧା ଦେବକୀ ଶର୍ମାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏକ ଉଦାହରଣ। ଦେବକୀ ଦୁନିଆରେ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ମହାନ୍‌ ଇଚ୍ଛା ତାଙ୍କୁ ଅମର କରି କରିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଦେବକୀ ଶର୍ମା ..

ପ୍ରାଣୀ ଦେବତା

ପ୍ରାଣୀ ଦେବତା

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭାରତରେ ବଳିପ୍ରଥା ଏବଂ ଶବରମାନଙ୍କ ପଶୁ ଶିକାର ପ୍ରଥା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଏହା ଏକ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ଥିଲା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ସହ ଏକାଠି ବାସ କରୁଥିଲେ। ଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି। ଏବେ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେବା ବା ମାରିବାକୁ କେହି ଖରାପ ଭାବୁ ନାହାନ୍ତି। ଯେଉଁ ଦେଶର ସରକାର ଆମ ରପ୍ତାନିର ୫୨% ..