Dharitri News
ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ମିଳୁନି ଜନ୍ମମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର: ଦସ୍ତଖତ କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀ ନାହାନ୍ତି

ମାଧପୁର, ୮।୨- ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଜନ୍ମମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମିଳୁନି। ମାସ ମାସ ଧରି ଏହି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଲୋକେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଧାଉଁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରିବାକୁ ପଡୁଛି। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନ ସାଧାରଣ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଥିବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ବ୍ଲକର ଜନସାଧାରଣ ଜନ୍ମମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। ହେଲେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ଏଠାରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମିଳୁ ନ ଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୧୯ରେ କିଆକଟା ପଞ୍ଚାୟତ କାଦପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହାତୀ ଦଳି ଦେବାରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମିଳୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଆବଶ୍ୟକ କ୍ଷତିପୂରଣ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ମିଳିପାରୁ ନ ଥିବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଏହି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପଦବୀ ବର୍ଷେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ହେବ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ସୁପରଭାଇଜର ପ୍ରିୟନାଥ ତ୍ରିପାଠୀ ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି। ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଦୁଇ ଦୁଇଟି ପଦବୀ ସମ୍ଭାଳୁଥିବାରୁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୦ରୁ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଆଠମଲ୍ଲିକ ଏସଡିଏମଓଙ୍କ ବଦଳି ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦସ୍ତଖତ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଫଳରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବାହାରି ପାରୁ ନାହିଁ ବୋଲି ତ୍ରିପାଠୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଡା. ରାକେଶ କୁମାର ସାହୁ କୁହନ୍ତି, ଏସଡିଏମଓଙ୍କ ବଦଳି ହେତୁ ଏପରି ହୋଇଛି। ଦିନେ ଦୁଇଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ତାଳଚେର,୨୦।୨(ନି.ପ୍ର)- ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ମଲ୍ଲିବନ୍ଧ ଗ୍ରାମବାସୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଖଣି ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଯୁବ ସଂସଦ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୦।୨- ସଦର ବ୍ଲକ କଙ୍କଡ଼ାହାଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତ ସାରିଅଁ ଗ୍ରାମରେ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଯୁବକ ସଂଘ ଏବଂ ନେହେରୁ ଯୁବକେନ୍ଦ୍ରର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଯୁବ ସଂସଦ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଦର ବ୍ଲକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ନରୋତ୍ତମ ସାହୁ, ସରପଞ୍ଚ ବିଜୟ ବେହେରା, ନେହେରୁ ଯୁବ କେନ୍ଦ୍ରର ସଂଯୋଜିକା ରୀତା ଶାନ୍ତି ଡୁଙ୍ଗ୍‌ଡୁଙ୍ଗ୍‌, ସାମାଜିକକର୍ମୀ ରବି ନାରାୟଣ ଭୋଇ, ଡ.ଅମେରଶ ପତି, ବନ କର୍ମଚାରୀ ଯୁଗଳ କିଶୋର ମହାନ୍ତି, କୃଷି ବିଭାଗର ଗରିମା ବିନାସନ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇନି; କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପାରୁନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କ୍ବାର୍ଟର୍ସ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇନି; କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପାରୁନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କ୍ବାର୍ଟର୍ସ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୯।୨- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି କ୍ବାର୍ଟର୍ସ। କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଉକ୍ତ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସଗୁଡ଼ିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପାରୁ ନାହିଁ। କାରଣ କୌଣସି କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଉକ୍ତ ଘରଗୁଡ଼ିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ତାହା ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗର ହୋଇଥିବାରୁ ଓ ବିଭାଗ ଉପରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌ ବକେୟା ରହିଥିବାରୁ ଏପରି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଭୟ; ଖୋଲା ପଡିଆରେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଭୟ; ଖୋଲା ପଡିଆରେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୯ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ବାଇସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କନ୍ଦରସିଂହା ଗ୍ରାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ପରେ ବଦଳିଯାଇଛି ପରିସ୍ଥିତି। ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହାକୁ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ କୋପ କହୁଥିବାବେଳେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଘରଦ୍ୱାର ଛାଡ଼ି ଖୋଲାପଡ଼ିଆରେ ତମ୍ବୁତଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି।

ଢେଙ୍କାନାଳ; ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୯ା୨- ଚଳିତମାସ ୨୩ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା। ଏହାକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ପରୀକ୍ଷାକୁ ମାତ୍ର ୩ଦିନ ବାକିଥିବାବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ।

ଦିନରାତି ଫୁଟୁଛି ଡିନାମାଇଟ୍‌

ଦିନରାତି ଫୁଟୁଛି ଡିନାମାଇଟ୍‌

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ତହସିଲ ଆର୍ତ୍ତସାନ୍ତରାକାଟେଣୀ ଗ୍ରାମର ଦଳିତ ବସ୍ତି ନିକଟରେ ବେଆଇନ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ କରି ପଥର ଚାଲାଣ କରାଯାଉଥିବା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କେତେଜଣ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଘର ଫାଟି ଅଁା କଲାଣି। ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ପଥର ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ ରୋକିବା ଦିଗରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହିଁ।

ଅସଦାଚରଣର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଲା ଭାଇ ; ଷ୍ଟେଶନକୁ ଡାକି ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା

ବଇଣ୍ଡା, ୧୯ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ଥାନା ବାମୁର ରେଳଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରେ ଥିବା ବିଲମାଳରୁ ଗତ ବୁଧବାର ସକାଳେ ମାଣିକପୁର ଗ୍ରାମର ରୋହିତ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି ପୋଲିସ। ଏହା ଏକ ଯୋଜନା ବଦ୍ଧ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସୋମବାର ଗିରଫ କରାଯାଇ ଆଠମଲ୍ଲିକ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

କ୍ଷତ ଭରିପାରୁନି ସମବେଦନା, ସହାୟତା

କ୍ଷତ ଭରିପାରୁନି ସମବେଦନା, ସହାୟତା

ବନ୍ତଳା,୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ନନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କରତପଟା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଘଟିଥିବା ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ପରେ ବିପନ୍ନ ୩୯ ପରିବାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ସମବେଦନା, ଆଶ୍ୱାସନା ଓ ସହାୟତାର ସୁଅ ଛୁଟୁଛି। ଜିଲାପାଳଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ପହଞ୍ଚି ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ବନ୍ଧୁବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ସମବେଦନା, ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ କ୍ଷତ ଏତେ ବିରାଟ ଯେ ତାହା ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭରଣା କରିବା ଅସମ୍ଭବ ମନେ ହେଉଛି।

କାର-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ଜଣେ ଗୁରୁତର

କାର-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଭାପୁର, ୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ପଶ୍ଚିମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟ ପୁରୁଣାକଟକ-ସମ୍ବଲପୁର ରାସ୍ତାରେ ସୋମବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। କାର୍‌ ସହ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା ହୋଇ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ସୁଧୀର ସାହୁ (୩୫) ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଖଣି ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଖଣି ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ତାଳଚେର, ୧୯।୨(ନି.ପ୍ର.)-ଶିଳ୍ପସମୃଦ୍ଧ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ଖଣିଖାଦାନ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ। ଖଣି ପାର୍ଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ଇଲାକାରେ ବାସ କରୁଥିବା ଜନତାଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଦାବିକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି।

ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ବଅଁରପାଳ,୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲ୍‌କୋ ଏଫ୍‌ସିଆଇ ଛକଠାରେ ନାଲ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମିତ ଏକ ଅଚଳ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଦାବିରେ ଅଟୋ ଚାଳକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଏକ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ୩ ମାସ ହେବ ଅଚଳ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ନାଲ୍‌କୋ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମରାମତି କରାଯାଉ ନାହିଁ।

କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ବୋହୂ: ୪ ଗୁରୁତର

କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ବୋହୂ: ୪ ଗୁରୁତର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୮।୨-କ୍ରୋଧ ବ୍ରହ୍ମଚଣ୍ଡାଳ। ଜଣେ ହିତାହିତ ଜ୍ଞାନ ହରାଇଦେଲେ ଘରୋଇ କଳି ମଧ୍ୟ ଉଗ୍ର ରୂପ ଧାରଣ କରିଥାଏ। ପାଟିତୁଣ୍ଡ ବେଳେ କାହାର କ’ଣ ଦୋଷ ଥିଲା ଖୋଜିବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଲକ୍ଷ୍ମୀବଜାର ଜଗନ୍ନାଥରୋଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ଏପରି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଶାଶୁ, ସ୍ବାମୀ, ଶିଶୁ କନ୍ୟା ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତା ମହିଳା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ‘ପରଘରେ କାମ କରି ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଛୁଆଙ୍କୁ ବଡ଼ କରିଛି। ବୋହୂ କିଛି ଘର କାମଦାମ କରୁନି। ସକାଳ ୮ଟାରେ ଉଠୁଛି। ଏତିକି କହିଦେବାରୁ କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲା’। ବୋହୂର ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା ଶାଶୁ ସରସ୍ବତୀ ବାରିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ଏହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ କଳିରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିନି ୧୦ମାସର ଶିଶୁକନ୍ୟା।