Dharitri News
ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା |

ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବେଳେ ହୃଦ୍‌ଘାତ: ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ୪ଗୁଣ

ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବେଳେ ହୃଦ୍‌ଘାତ: ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ୪ଗୁଣ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ହୃଦ୍‌ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁ ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁର ବିପଦ ରହିଥାଏ। ଏଣୁ ଅଚାନକ ମୃତ୍ୟୁରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ କେତେକ ସତର୍କତା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ। ହେଲେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବେଳେ ଯଦି ହୃଦ୍‌ଘାତ ହୁଏ, ତା’ହେଲେ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ୪ ଗୁଣ ବଢ଼ିଯାଏ ବୋଲି ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ମହିଳାମାନେ ସେହି ସମୟରେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଅଡୁଆ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡ଼ିଥାଆନ୍ତି ଯେ, କାହାକୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଡାକିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ସମ୍ଭୋଗ ସମୟରେ ଅଚାନକ ହୃଦ୍‌ଘାତ ହୋଇଥିବା ଗବେଷକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି। ପ୍ୟାରିସ୍‌ର ସର୍ଡନ ଡେଥ୍‌ ଏକ୍ସପୋଟାଇଜ୍‌ ସେଣ୍ଟରର ମୁଖ୍ୟ ଗବେଷକ ଡ. ଅରଦଲନ ଶରିଫଜାଡେଗନ କୁହନ୍ତି, ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବେଳେ ହୃଦ୍‌ଘାତ ହେଲେ ସେମାନେ ବିଚଳିତ ହୋଇପଡ଼ନ୍ତି, ସେମାନେ ଜାଣିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାମାଜିକ ଲଜ୍ଜାବୋଧ ରହୁଛି। ସେମାନେ ବିବସ୍ତ୍ର ଥିବାରୁ କାହାରି ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଅଧିକ। ଏଣୁ ସବୁଠୁ ଭଲ ବାର୍ତ୍ତା ହେଲା ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବି ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ, ମହିଳାମାନେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କାହାର ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ପାଇଁ କିଛିସମୟ ବିତାଇ ଦିଅନ୍ତି। ଯେଉଁ ସମୟରେ କି ୧ ମିନିଟ୍‌ ବିଳମ୍ବ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବିପଦ ମୁହଁକୁ ଠେଲିଦିଏ। ବାର୍ସିଲୋନାରେ ଆୟୋଜିତ ୟୁରୋପିୟନ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍‌ କାର୍ଡିଓଲୋଜି କନ୍‌ଫରେନ୍ସରେ ଶରିଫଜାଡେଗନ ଅନୁସନ୍ଧାନମୂଳକ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ତଥ୍ୟ ୩,୦୨୮ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ କି ହୃଦଘାତ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୪୬ଜଣଙ୍କ ଶାରୀରିକ କ୍ରିୟାଶୀଳତାବେଳେ ହୃଦୟର ଗତି ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା। ଏହିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭ଜଣ(ସମସ୍ତେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ହାରାହାରି ବୟସ ୫୩) ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବେଳେ ହୃଦ୍‌ଘାତର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଅଚାନକ ହୃଦୟରୁ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ସେତେବେଳେ ହୃଦୟର ଗତି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ଏଭଳି ସମୟରେ ଡେଫିବ୍ରିଲାଟର ଦ୍ୱାରା ପୁନଃ ସଞ୍ଚାଳନ ଜରୁରୀ। ନଚେତ ରୋଗୀ କିଛି କ୍ଷଣ ଭିତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ତ୍ୟାଗ କରିବା ବି ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଶରିଫଜାଡେଗନ କହିଛନ୍ତି। କାରଣ ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଭଲ। ହେଲେ ସତର୍କତା, ସଚେତନ ରହିବା ସାଙ୍ଗକୁ ହୃଦ୍‌ଘାତ ଭଳି ବିପତ୍ତି ସମୟରେ ଲଜ୍ଜା ତ୍ୟାଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା |

ଲବଙ୍ଗ ତେଲର ଉପକାରିତା

ଲବଙ୍ଗ ତେଲର ଉପକାରିତା

ଭାରତରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଲବଙ୍ଗ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗର ଉପଶମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଲବଙ୍ଗରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର। ଏହା ବ୍ରଣ ଦୂର କରିବା, କାଶ, ଆସ୍ତମା ଆଦିର ଉପଚାରରେ ବିଶେଷକରି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ତେଲରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ସହ କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌, ଆଇରନ୍‌, ସୋଡିୟମ୍‌, ପୋଟାସିୟମ୍‌, ଭିଟାମିନ୍‌ ଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ ସି ଆଦି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ।

ଭିଡ଼ିଓ ଗେମ୍‌ ମସ୍ତିଷ୍କାଘାତରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଏ

ଭିଡ଼ିଓ ଗେମ୍‌ ମସ୍ତିଷ୍କାଘାତରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଏ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଭିଡ଼ିଓ ଗେମ୍‌ ମସ୍ତିଷ୍କାଘାତରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଗବେଷଣା କରିବା ପରେ ଲଣ୍ଡନ ଇମ୍ପାରିୟାଲ କଲେଜର ଗବେଷକ ଏନେଇ ଗବେଷଣା ଜାରି ରଖିଥିଲେ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିପଦ ଜନକ

ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିପଦ ଜନକ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଖାଦ୍ୟରେ ଶର୍କରା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ସମ୍ପ୍ରତି କିଛି ଗବେଷକ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ, ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କଲେ ବିପଦ ଜନକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।

ପିଲାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଅନୁଚିତ

ପିଲାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଅନୁଚିତ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ସାହ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏବେ ଗବେଷକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଠକାମି ପ୍ରବୃତ୍ତି ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଏ।

ବଜାର ପରିବା କୀଟନାଶକଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ, ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଧୋଇବା ପଦ୍ଧତି

ବଜାର ପରିବା କୀଟନାଶକଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ, ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଧୋଇବା ପଦ୍ଧତି

ଚାଷୀମାନେ ନିଜ ଫସଲ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାନ୍ତି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅନେକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଆମେ ବଜାରରୁ କିଣିଥାଉ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଯଦି ପରିବା ଅଥବା ଫଳକୁ ଭଲ ଭାବେ ନ ଧୋଇ ଖିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବେଶ୍‌ ହାନିକାରକ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଫଳରେ ଥିବା କୀଟନାଶକ ଆମ ପେଟକୁ ଯାଇ ପାଚନକ୍ରିୟା ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଧୋଇବା ବେଶ୍‌ ଜରୁରୀ। ଯେପରିକି:

ସନ୍ତୁଳିତ ଶରୀର ମନକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖେ

ସନ୍ତୁଳିତ ଶରୀର ମନକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖେ

ଲଣ୍ଡନ: ଶରୀରର ଓଜନ ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଓଜନରେ ସମନ୍ବୟ ରଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନ ଚାପମୁକ୍ତ ରହିଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ କଲେଜ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଶରୀରକୁ ଫିଟ୍‌ ଓ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବାର ପ୍ରୟାସ କରିଥାନ୍ତି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ହିତକର ବ୍ରୋକଲି

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ହିତକର ବ୍ରୋକଲି

ସ୍ବାଦ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବ୍ରୋକଲିର ରହିଛି ଅନେକ ପ୍ରଭାବ। ଏବେ ଏହା ବଜାରରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳୁଛି। ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କଲେ ଏହା ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଶିଶୁ ଓ ମା’ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ କରେ

ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଶିଶୁ ଓ ମା’ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ କରେ

ଟରୋଣ୍ଟୋ: ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ଶିଶୁ ଓ ମା’ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଅଧିକ ଦିନ ଧରି ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରିଥିବା ଶିଶୁ ମା’ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିପାରେ ନାହିଁ।

 ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଗ ପ୍ରକାଶିତ ହୁଏ

ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଗ ପ୍ରକାଶିତ ହୁଏ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଆଘ୍ରାଣରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ନାକ ଆବେଗ ପ୍ରକାଶରେ ସହାୟତା କରିଥାଏ ବୋଲି ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଭାବାବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲେ ନାକରେ ସ୍ପନ୍ଦନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନୀ ମାରିଲେନା ଏଇଲୋ କହିଛନ୍ତି।

 ମେରୁଦଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସା ସିଲ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ଭବ

ମେରୁଦଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସା ସିଲ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ଭବ

ଲଣ୍ଡନ: ବିଶୋଧକ ସିଲ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ମେରୁଦଣ୍ଡର ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ଭବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ।

 ନିମୋନିଆରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋମ୍‌

ନିମୋନିଆରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋମ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୦୪ରେ ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରାୟ ୨ ନିୟୁତ ଶିଶୁଙ୍କର ନିମୋନିଆରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ତେବେ ୨୦୧୫ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟାରେ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମକାରୀ ଔଷଧ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ପାର୍କିନ୍‌ସନ ରୋଗ

ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମକାରୀ ଔଷଧ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ପାର୍କିନ୍‌ସନ ରୋଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମକାରୀ ଔଷଧ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଫଳରେ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ବୟସରେ ପାର୍କିନସନ୍‌ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ସ୍ନାୟୁତତ୍ତ୍ୱ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ଅଶୋକ ପାଣିଗ୍ରାହୀ କହିଛନ୍ତି।