Dharitri News
ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ହଣ୍ଡପା ଚାମ୍ପିୟନ

ବଇଣ୍ଡା, ୮ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ହଣ୍ଡପା କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବ କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ନାକିଚି ପଞ୍ଚାୟତ ବଡଡଙ୍ଗିଆଣି ଗ୍ରାମ ଖେଳପଡ଼ିଆଠାରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରସନ୍ନ ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର ମେମୋରିଆଲ କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫାଇନାଲରେ ବିଜୟୀ ଦଳ ଏନ୍‌ଟିପିସି କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବକୁ ହରାଇ ଦେଇଛି। ପ୍ରଥମେ ଏନ୍‌ଟିପିସି ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୧୧୯ ରନ୍‌ କରିଥିଲା। ଜବାବରେ ହଣ୍ଡପା ୧୨୧ ରନ୍‌ କରି ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ବିଜୟୀ ଦଳର ରଶ୍ମି ଜେନା ‘ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦି ମ୍ୟାଚ’ ଓ ଏନ୍‌ଟିପିସି ଦଳର ସିପୁ ବେହେରା ‘ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ ଦି ସିରିଜ୍‌’ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଆଠମଲ୍ଲିକ ବିଧାୟକ ସଞ୍ଜୀବ ସାହୁ ଉଭୟ ଦଳକୁ ପୁରସ୍କାର ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଭାବେ କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଯୁବ ବିଜେଡି ସଭାପତି ପ୍ରତାପ କୁମାର ମାଝି, ବିଜୟ ଦେଓ, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଗର୍କି ଦେଓ, ବିକାଶ ରଞ୍ଜନ ସାହୁ ଖେଳ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। କାଳିଆ ସାହୁ, ସମୀର ରଣା, ମିଲନ ପ୍ରଧାନ, ବୁଲୁ ପ୍ରଧାନ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ପଡ଼ିରହିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ ତୁରନ୍ତ ଶେଷ କର

ପଡ଼ିରହିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ ତୁରନ୍ତ ଶେଷ କର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୩।୨- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଖଣିଜ କ୍ଷେତ୍ର କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାକୁ ଜିଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠି ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟିର କାର୍ଯ୍ୟନିବାହୀ କମିଟି ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସଭାଗୃହ ଠାରେ ଜିଲାପାଳ ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠିରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାଦରେ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୫୨କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି।

ରବୀନ୍ଦ୍ର ସଭାପତି, ବାଇଧର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ

ବଅଁରପାଳ,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନାଲ୍‌କୋ ଠିକା ମଜଦୁର ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ର୍ନିବାଚନ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସିସିପି ଛକଠାରେ ମଜଦୁର ସଂଘର ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବିଏମ୍‌ଏସ୍‌ ରାଜ୍ୟ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ବିନୟ ତ୍ରିପାଠୀ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ନୂତନ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ତଦାରଖ କଲେ ଜିଲାପାଳ

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ତଦାରଖ କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୩।୨- ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାର୍ଷିକ ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପରୀକ୍ଷା କିପରି ଚାଲୁଛି ତାହାର ତଦାରଖ କରିଛନ୍ତି ଜିଲାପାଳ ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲ। ପ୍ରଥମ ଦିନର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଜିଲାପାଳ ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଆବଶ୍ୟକ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଦିଆଯାଉଛି କି ନାହିଁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ଅନୁଗୋଳ ସହରରେ ବଢ଼ୁଛି ଅପରାଧ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୩ା୨- ଅନୁଗୋଳ ସହର ସମେତ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଚୋରି, ଲୁଟ୍‌, ଡକାୟତି, ଛିନତାଇ ଆଦି ଘଟଣା ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଏ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ବଢ଼ୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇବାରେ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଏକ ପ୍ରକାର ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ସହରବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଗତ ୧ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚୋରି, ଲୁଟ୍‌, ଡକାୟତି ଘଟିଥିବାରୁ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ସହରବାସୀ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି।

କିଶୋରନଗରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୧୮୧୭ ଜଣ

ବଇଣ୍ଡା,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକରେ ମୋଟ ୧୮୧୭ ଜଣ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବାବେଳେ ୨୩ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇନାହାନ୍ତି।

ୱାର୍ଡ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପୁନର୍ଗଠନ ମାମଲା: ପ୍ରସ୍ତାବିତ ତାଲିକାକୁ ବିରୋଧ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୩।୨- ଢେଙ୍କାନାଳ ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ୱାର୍ଡ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପୁନର୍ଗଠନକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ତାଲିକାକୁ ଶୁକ୍ରବାର ୧୦ନଂ ୱାର୍ଡବାସୀ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ବିଷୟକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ୱାର୍ଡଗୁଡିକର ପୁନର୍ଗଠନ ସହ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗରୁ ଜଣାପଡିିଛି ଯେ, ପ୍ରସ୍ତାବିତ ତାଲିକାରେ ୧୦ନଂ ୱାର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗି ୩ଟି ୱାର୍ଡରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି

କପି କରି ୧୧ ଧରାପଡିଲେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୩।୨- ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ କପିକରି ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାରେ ମୋଟ ୧୧ ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଧରାପଡିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ପ୍ରଥମ ଭାଷା ଓଡ଼ିଆ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳ ନିଖିଲ ପୱନ କଲ୍ୟାଣ ଓଡାପଡା ବ୍ଲକର ଇନ୍ଦିପୁର ହାଇସ୍କୁଲ, ବଳରାମପୁର ହାଇସ୍କୁଲ, ଶ୍ରୀଲୋକନାଥ ନୋଡାଲ ବିଦ୍ୟାପୀଠ କାଶିଆଡିହ ଓ ଦାଣ୍ଡିମାଳ ହାଇସ୍କୁଲ ମହେନ୍ଦ୍ରପୁର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହିତ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସୁଧାନନ୍ଦ ପରିଡା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଏନ୍‌ଏସିରେ ତାଲା ପକାଇଲେ କାଉନସିଲର

ଏନ୍‌ଏସିରେ ତାଲା ପକାଇଲେ କାଉନସିଲର

ଆଠମଲ୍ଲିକ,୨୩ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ଏନ୍‌ଏସିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଆବଣ୍ଟନରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ଶୁକ୍ରବାର ୮ ଜଣ କାଉନସିଲର ଏନ୍‌ଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗ ମୁତାବକ, ଏନଏସିର ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୭ରେ ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

ପରଜଙ୍ଗ,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ସରାଙ୍ଗ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ଡମୋଳ ଗ୍ରାମର କେଦାର ବଳ(୪୩)ଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଡିକି ଭାଙ୍ଗି ୩୯ ହଜାର ଲୁଟ୍‌

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ଛକଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ହାଣ୍ଡିଗୋଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଭୀମସେନ ସାହୁଙ୍କ ବାଇକ୍‌ (ନଂ. ଓଡ଼ି୧୯ବି୧୦୫୧) ଡିକି ଭାଙ୍ଗି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ୩୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ବଇଣ୍ଡା,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଧଣ୍ଡାତୋପା ରେଞ୍ଜ ବିପ୍ରଡିହ ଗ୍ରାମରେ କିଛି ଦିନ ହେବ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗି ରହିଛି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ  ଯୁବକ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୩।୨- ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ଖଲାରି ଗୁଡ଼ିବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ଟେମ୍ପୁ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।