ସମ୍ବଲପୁର

ପରିବାର୍‌ ଲାଗି ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଛାଡ଼୍‌ଲେ ଗୌର

ପରିବାର୍‌ ଲାଗି ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଛାଡ଼୍‌ଲେ ଗୌର
ଲୋଇସିଂହା, ୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗରିବ୍‌ ଲୁକ୍‌କର ହିତ୍‌ ଲାଗି ସରକାରକଁର ବହୁତ୍‌ଟେ ଯୋଜ୍‌ନା ଅଛେ। ହେଲେ ଗାଁମାନ୍‌କେ କୁଜି ନେତା ଆର୍‌ ଅଧ୍‌କାରୀମାନ୍‌କର ସଲାସୁତ୍‌ରାରେ ଥିଲା ଲୋକ୍‌ମାନେ ଯୋଜ୍‌ନାକେ ହରିଲୁଟ୍‌ କରୁଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଗାଁ ଗଁଡାର ନିହାତି ଗରିବ୍‌ ଆର୍‌ ନିରୀହ ଲୋକ୍‌ମାନ୍‌କର ଲାଗି ଇ ହିତ୍‌କାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାମାନ୍‌ ଦିବାସପନ୍‌ ହେଇଛେ। ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଘଟ୍‌ନା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ଭାଲୁପାଲି ଗାଁରେ। ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ବାଦିବାହାଲ ପନ୍‌ଚେତର ଭାଲୁପାଲି ଗାଁର ଶେଷ୍‌ ମୁଡ଼ସାନେ ରହୁଛନ୍‌ ମହେଶ୍ୱର ମିର୍ଦ୍ଧା। ପରିବାର୍‌ କହେଲେ ବିଧବା ମା’ ଦ୍ୱିତିକା (୭୫), ସ୍ତ୍ରୀ ଫଗୁନୀ, ଦୁଇ ପୁଓ ଗୌର (୧୮), ଅଜୁ (୧୪) ଆର୍‌ ଝି ଅନୀତା (୧୧)କୁଁ ନେଇ ତାଁକର ସଁସାର। ପରିବାର୍‌ଟା ପୂରା ସୁଖବାସୀ ଆଏ। ସମ୍‌ପତ୍‌ କହେଲେ ଘର୍‌ଡିହ ଖଁଡକ ଆର୍‌ ସେଥ୍‌ରେ ଥିବାର ରୁଇ ଘର୍‌। ଗାଁରେ ଲୁକ୍‌କର ଗାଈଦାମୁର୍‌ ଚରେଇ ଯାହା ମିଲୁଛେ ସେଥ୍‌ରେ ପରିବାର୍‌ର ବଛର୍‌ ଯାକ ତେଲ୍‌ନୁନ୍‌ ଚଲୁଛେ। ପରିବାର୍‌ର ଅସ୍‌ବିଧା ଲାଗି ବଡ଼ଖା ପୁଓ ଗୌର ଅଧାରୁ ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଛାଡ଼ି ବାପ୍‌କେ ଗାଈ ଗୁଠ୍‌ ଦେଖ୍‌ରେଖ୍‌ରେ ସାହାଯ୍‌ କରୁଛନ୍‌। ମହେଶ୍ୱରକଁର ଗୁଟେ ନଡ଼ାଛପର୍‌ ଘର୍‌ ଅଛେ। ସେ ଗରିବ ହେଇଥିଲେ ଭିଲ୍‌ ସରକାରକଁର ତରଫୁ ପକ୍‌କା ଘରଟେ ନାଇଁ ମିଲ୍‌ବାର। ପନ୍‌ଚେତ୍‌ରେ ବହୁତ୍‌ ଧନୀଲୋକ ଘର ପାଇଥିଲାବେଲ୍‌କେ ତାହାକୁ ନାଇଁ ମିଲ୍‌ବାର। ସେଥିର୍‌ଲାଗି ଖରା, ବର୍ଷା, ଶୀତରେ ବଡ଼ାକଷ୍‌ଟେ ପରିବାର୍‌ ରହୁଥିବାର କହିଛନ୍‌। ପକ୍‌କା ଘର୍‌ ଦୂରେ ଥାଉ ରାଶନ କାର୍ଡ ଖଁଡ଼େ ଭିଲ୍‌ ନାଇଁମିଲି। ଆଘ୍‌ରୁ ତାଁକର ବିପିଏଲ କାର୍ଡ ଥିଲା। ସେଥ୍‌ରେ ମିଲୁଥିବାର ଚାଉଲ୍‌ରେ ପରିବାର୍‌ଟା ଦୁଖେକଷ୍‌ଟେ ଚଲି ଯାଉଥିଲେ। ହେଲେ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଲାଗୁ ହେଲା ଉତ୍‌ରୁ ରାଶନ କାର୍ଡ ପାଏବାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଛନ୍‌। ଇ ସୁଖବାସୀ ପରିବାର ଚାଉଲ୍‌ ଘିନ୍‌ଲେ ଯାଇ ଘରେ ଚୁଲି ଜଲୁଛେ। ଚାଉଲ୍‌ ଠାନୁ ପନିପରିବା ସବୁ ଘିନିକରି ଚଲ୍‌ବାକେ ହେଉଛେ। ସେଥିର୍‌ଲାଗି ପରିବାର ଚଲାବାରେ ବଡ଼ା ଭିଡ଼ ହେଉଛେ ବଲି ଫଗୁନୀ କହିଛନ୍‌। ଘର୍‌ ଆର୍‌ ରାଶନ୍‌ କାର୍ଡ ଲାଗି ପନ୍‌ଚେତକେ ବହୁତ୍‌ ଥର ଗୁହାରି କରିଥିଲେ ଭିଲ୍‌ କେହି ତାକର କଥାକେ ନାଇଁ ଶୁନ୍‌ବାର ବଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍‌। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ବିଡିଓ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଖାଡିଆକୁଁ ପଚ୍‌ରାବାରେ ଇ ବାବ୍‌ଦେ ମୋର୍‌ନିକେ ଅଭିଯୋଗ ନାଇଁ ଆସି। ଫେର୍‌ଭିଲ୍‌ ତଦନ୍ତ କରି ଆବଶ୍ୟକ୍‌ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ବଲି କହିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ସୋନପୁର,୨୨।୨(ନି.ପ୍ର.)ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ତଥା ଚାଷୀର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। କମ୍‌ ଜମିରୁ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଛି। 

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୨ା୧ଜୋଙ୍କ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନୂଆପଡା ଜିଲା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଡ୍ୟାମକୁ ସଦଳବଳ ଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ଅହିଂସା ନୀତି ନିକଟରେ ନଇଁଯାଇଛି । 

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

କଲମପୁର,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ ବରଦୋଳି ଗଁାରେ ରଏବାର ଟୋକି ପରବ୍‌ ପାଲନ ହେଇଥିଲା। ସେନ୍‌ତା ଧୁମଧାମରେ ସୋମବାର ଦାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା ପାଲନ କରାଯାଇଛେ। 

ପିଲାକର ଲାଗି ଉସତ୍‌ ଆନନ୍ଦର ଦିନ୍‌ ପୁଷ୍‌ପୁନି

ପିଲାକର ଲାଗି ଉସତ୍‌ ଆନନ୍ଦର ଦିନ୍‌ ପୁଷ୍‌ପୁନି

ରିଷିଡା, ୨୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ପୁଷ୍‌ପୁନି ହେଉଛେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାବାସୀକର ଗୁଟେ ସିଘା ପରବ। ଇ ସମିଆରେ ଚାଷୀ ବଛରକୁତା ହାଡ଼ଭଂଗା ପରିଶ୍‌ରମ ଉତାରୁ ଟିକେ ଫୁରସତ୍‌ ପାଏସି। ଅମଲ ହେଇଥିବାର ଫସଲକେ ଘରେ ବେଉଁତେ ରଖାଥୁଆ କରି ବଛ୍‌ରେର କାମ ପଟାସି।

ଝରାଡେରାବାସୀକୁ ସାତ୍‌ ସପନ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ  :ଜୀବ୍‌କା ବୁଡ଼ାବାର ଯୋଜ୍‌ନାରେ ପରଶାସନ

ଝରାଡେରାବାସୀକୁ ସାତ୍‌ ସପନ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ :ଜୀବ୍‌କା ବୁଡ଼ାବାର ଯୋଜ୍‌ନାରେ ପରଶାସନ

ଅତାବିରା, ୨୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଦେଶଭଟିଲି ପଁଚେତ୍‌ ମହାନଦୀ ଖଁଡ଼ିରେ ଗଲା ୧୫୦ ବଛରରୁ ଅଧ୍‌କା ହେବା ଝରା ସମାଜର ୮ ପରିବାର ରହି ଆସୁଛନ୍‌। ଇମାନକର ଜୀବନ୍‌ ଜୀବ୍‌କା ମହାନଦୀର ସଂଗେ ଜୁଡ଼ି ହେଇ ରହିଛେ। 

କଂସବଧ ସହ ସରିଲା ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା

କଂସବଧ ସହ ସରିଲା ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା

ମଥୁରାନଗରୀ,୨୨।୧ କଂସବଧ ଓ ଉଗ୍ରସେନଙ୍କ ରାଜାଭିଷେକ ଦୃଶ୍ୟାଭିନୟ ପରେ ସୋମବାର ୭୦ତମ ବୃହତ୍‌ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ର୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଗତ ୧୧ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ କଂସ ଅଭିନେତାଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ କଳାକାରଙ୍କ ଅଭିନୟ ଯେଭଳି ଚମତ୍କାର ଥିଲା, ଆଲୋକ ଓ ତୋରଣ ସାଜସଜ୍ଜା ସେଭଳି ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ଅନୁକୁଳ ପାଗ ଓ କଳାକାରଙ୍କ ନିଖୁଣ ଅଭିନୟ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମେତ ଲକ୍ଷାଧିକ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ମଥୁରାନଗରୀ ଓ ଗୋପପୁରକୁ ଟାଣି ଆଣିଥିଲା । 

କୁଟୁମବସିଆ ଯାଇଛନ୍‌ ଦାଦନ ଖଟି  :ଘର ଜୁଗିଛନ୍‌ ୯୦ ବଛ୍‌ରିଆ ବୁଢ଼ୀ ମା’

କୁଟୁମବସିଆ ଯାଇଛନ୍‌ ଦାଦନ ଖଟି :ଘର ଜୁଗିଛନ୍‌ ୯୦ ବଛ୍‌ରିଆ ବୁଢ଼ୀ ମା’

ଖପ୍ର୍ରାଖୋଲ,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ର ଆର ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ଗରିବ୍‌ ଦୁଖିକର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନା ଉପରେ ଯୋଜ୍‌ନା କରି ଲୁକ୍‌କୁ ଜିଁବାର ଖାଏବାର ରଂଗୀନ ସପନ ଦେଖଉଛନ୍‌। ହେଲେ ଆଏଜ୍‌ ବି ଅନେକ ଗଁାଗଁଲିରେ ଭୁଖ୍‌ମରିର ଫଟିକ୍‌ ଚିତ୍‌ର ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲୁଛେ। ଗରିବ୍‌ ଦୁଖିକର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନାମାନ ତିଆର ହେଉଛେ ସତ୍‌ ହେଲେ ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀକଁର ପାସେ ପୁହୁଁଚି ନାଇଁପାରବାର। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଗଡିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥ

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଗଡିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥ

ସୋନପୁର,୨୧।୧(ନି.ପ୍ର.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଦୁଇଟି ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ଏହି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରଥ ୬୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲାର ୬ଟି ବ୍ଲକ ଓ ସହରର ସମସ୍ତ ୱାର୍ଡ ପରିକ୍ରମା କରିବ। ମିଶନ ଶକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଓ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରାଯିବ। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମୋଟ ଭୋଟର ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମୋଟ ଭୋଟର ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫

 ସୋନପୁର,୨୧।୧(ନି.ପ୍ର.):ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଚୂଡାନ୍ତ ଭୋଟର ତାଲିକା। ଏହିକ୍ରମରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ମୋଟ ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି। ୬୫-ସୋନପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ୧୧ ଭୋଟର ଓ ୬୪-ବୀରମହାରାଜପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୭୮୪ ଜଣ ଭୋଟର ରହିଛନ୍ତି। 

ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ତରଭା, ୨୧ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ତରଭା ସରକାରୀ ବାଳକ ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡିଆରେ ତରଭା ବ୍ଲକ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ତରଫରୁ ତୃତୀୟ ଶିକ୍ଷକ ମହୋସତ୍ବ-୧୯ ଓ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ବସନ୍ତ କୁମାର ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ. ହଳଧର ନାଗ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ

ମଥୁରାନଗରୀ,୨୧।୧: ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ଗତ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥି ରହିଥିବା ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁ ସୋମବାର ଦଳ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ କେଉଁ ଦଳରେ ସେ ଯୋଗଦେବେ ସେ ନେଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାନ୍ତି ।

ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ନିଆଁ

ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ନିଆଁ

ରାଉରକେଲା, ୨୧।୧:  ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ-ଭୁବନେଶ୍ୱର ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ସୋମବାର ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଛି। ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟେଶନ ପୂର୍ବରୁ ତିଲ୍‌କା ନଗର ନିକଟରେ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏଥିରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ଟ୍ରେନ୍‌ଟି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲା।