ସମ୍ବଲପୁର

ପରିବାର୍‌ ଲାଗି ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଛାଡ଼୍‌ଲେ ଗୌର

ପରିବାର୍‌ ଲାଗି ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଛାଡ଼୍‌ଲେ ଗୌର

ଲୋଇସିଂହା, ୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗରିବ୍‌ ଲୁକ୍‌କର ହିତ୍‌ ଲାଗି ସରକାରକଁର ବହୁତ୍‌ଟେ ଯୋଜ୍‌ନା ଅଛେ। ହେଲେ ଗାଁମାନ୍‌କେ କୁଜି ନେତା ଆର୍‌ ଅଧ୍‌କାରୀମାନ୍‌କର ସଲାସୁତ୍‌ରାରେ ଥିଲା ଲୋକ୍‌ମାନେ ଯୋଜ୍‌ନାକେ ହରିଲୁଟ୍‌ କରୁଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଗାଁ ଗଁଡାର ନିହାତି ଗରିବ୍‌ ଆର୍‌ ନିରୀହ ଲୋକ୍‌ମାନ୍‌କର ଲାଗି ଇ ହିତ୍‌କାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାମାନ୍‌ ଦିବାସପନ୍‌ ହେଇଛେ। ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଘଟ୍‌ନା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ଭାଲୁପାଲି ଗାଁରେ। ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ବାଦିବାହାଲ ପନ୍‌ଚେତର ଭାଲୁପାଲି ଗାଁର ଶେଷ୍‌ ମୁଡ଼ସାନେ ରହୁଛନ୍‌ ମହେଶ୍ୱର ମିର୍ଦ୍ଧା। ପରିବାର୍‌ କହେଲେ ବିଧବା ମା’ ଦ୍ୱିତିକା (୭୫), ସ୍ତ୍ରୀ ଫଗୁନୀ, ଦୁଇ ପୁଓ ଗୌର (୧୮), ଅଜୁ (୧୪) ଆର୍‌ ଝି ଅନୀତା (୧୧)କୁଁ ନେଇ ତାଁକର ସଁସାର। ପରିବାର୍‌ଟା ପୂରା ସୁଖବାସୀ ଆଏ। ସମ୍‌ପତ୍‌ କହେଲେ ଘର୍‌ଡିହ ଖଁଡକ ଆର୍‌ ସେଥ୍‌ରେ ଥିବାର ରୁଇ ଘର୍‌। ଗାଁରେ ଲୁକ୍‌କର ଗାଈଦାମୁର୍‌ ଚରେଇ ଯାହା ମିଲୁଛେ ସେଥ୍‌ରେ ପରିବାର୍‌ର ବଛର୍‌ ଯାକ ତେଲ୍‌ନୁନ୍‌ ଚଲୁଛେ। ପରିବାର୍‌ର ଅସ୍‌ବିଧା ଲାଗି ବଡ଼ଖା ପୁଓ ଗୌର ଅଧାରୁ ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଛାଡ଼ି ବାପ୍‌କେ ଗାଈ ଗୁଠ୍‌ ଦେଖ୍‌ରେଖ୍‌ରେ ସାହାଯ୍‌ କରୁଛନ୍‌। ମହେଶ୍ୱରକଁର ଗୁଟେ ନଡ଼ାଛପର୍‌ ଘର୍‌ ଅଛେ। ସେ ଗରିବ ହେଇଥିଲେ ଭିଲ୍‌ ସରକାରକଁର ତରଫୁ ପକ୍‌କା ଘରଟେ ନାଇଁ ମିଲ୍‌ବାର। ପନ୍‌ଚେତ୍‌ରେ ବହୁତ୍‌ ଧନୀଲୋକ ଘର ପାଇଥିଲାବେଲ୍‌କେ ତାହାକୁ ନାଇଁ ମିଲ୍‌ବାର। ସେଥିର୍‌ଲାଗି ଖରା, ବର୍ଷା, ଶୀତରେ ବଡ଼ାକଷ୍‌ଟେ ପରିବାର୍‌ ରହୁଥିବାର କହିଛନ୍‌। ପକ୍‌କା ଘର୍‌ ଦୂରେ ଥାଉ ରାଶନ କାର୍ଡ ଖଁଡ଼େ ଭିଲ୍‌ ନାଇଁମିଲି। ଆଘ୍‌ରୁ ତାଁକର ବିପିଏଲ କାର୍ଡ ଥିଲା। ସେଥ୍‌ରେ ମିଲୁଥିବାର ଚାଉଲ୍‌ରେ ପରିବାର୍‌ଟା ଦୁଖେକଷ୍‌ଟେ ଚଲି ଯାଉଥିଲେ। ହେଲେ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଲାଗୁ ହେଲା ଉତ୍‌ରୁ ରାଶନ କାର୍ଡ ପାଏବାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଛନ୍‌। ଇ ସୁଖବାସୀ ପରିବାର ଚାଉଲ୍‌ ଘିନ୍‌ଲେ ଯାଇ ଘରେ ଚୁଲି ଜଲୁଛେ। ଚାଉଲ୍‌ ଠାନୁ ପନିପରିବା ସବୁ ଘିନିକରି ଚଲ୍‌ବାକେ ହେଉଛେ। ସେଥିର୍‌ଲାଗି ପରିବାର ଚଲାବାରେ ବଡ଼ା ଭିଡ଼ ହେଉଛେ ବଲି ଫଗୁନୀ କହିଛନ୍‌। ଘର୍‌ ଆର୍‌ ରାଶନ୍‌ କାର୍ଡ ଲାଗି ପନ୍‌ଚେତକେ ବହୁତ୍‌ ଥର ଗୁହାରି କରିଥିଲେ ଭିଲ୍‌ କେହି ତାକର କଥାକେ ନାଇଁ ଶୁନ୍‌ବାର ବଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍‌। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ବିଡିଓ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଖାଡିଆକୁଁ ପଚ୍‌ରାବାରେ ଇ ବାବ୍‌ଦେ ମୋର୍‌ନିକେ ଅଭିଯୋଗ ନାଇଁ ଆସି। ଫେର୍‌ଭିଲ୍‌ ତଦନ୍ତ କରି ଆବଶ୍ୟକ୍‌ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ବଲି କହିଥିଲେ।

All Right Reserved By
Karnatak Exit Poll

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ସମ୍ବଲପୁର

କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବ, ଘର ଉପରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଲା ଗଛ

କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବ, ଘର ଉପରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଲା ଗଛ

ଲୋଇସିଂହା,୨୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ରାତିରେ କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିପଡିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଛିଣ୍ଡିପଡିଛି। ଭାଲିଆମୁଣ୍ଡା, ଅଗଲାପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଘର ଉପରେ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି ପଡିବାରେ ୩ପରିବାରର ୧୨ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୩ ଜଣ ମହିଳା ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସକାଳେ ତୁହାକୁ ତୁହା ୧ଘଣ୍ଟା ଧରି ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା।

ଚୋରା ବନ୍ଧୁକ କାରବାର : ଜଣେ ଗିରଫ

ଚୋରା ବନ୍ଧୁକ କାରବାର : ଜଣେ ଗିରଫ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୫(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ପୋଲିସର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ଚୋରା ବନ୍ଧୁକ କାରବାର କରୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀକୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତଜଣକ ହେଲେ ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦଲେଇପଡ଼ାର ମହମ୍ମଦ ଜାହିନ ଖାନ (ଟୁକୁ)। ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ୪ ବନ୍ଧୁକ, କେତେକ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ ହୋଇଛି। ଏସ୍‌ ପି ଅଫିସ ପରିସରରେ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ପୋଲିସ ଡିଆଇଜି ସତ୍ୟବ୍ରତ ଭୋଇ ଏହି ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବଜ୍ରପାତରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ଟିଟିଲାଗଡ଼, ୨୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ମୁରିବାହାଲ ଥାନା ବାଙ୍କେଲ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ସକାଳେ ବଜ୍ରପାତରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଗ୍ରାମର କ୍ଷମା ପ୍ରଧାନୀ(୬୦)। ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୭ଟାରେ ଗଁା ନିକଟ ପଡିଆକୁ ସେ ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ସମୟରେ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ସେ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ମହୁଲ ଗଛ ତଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ।

ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବଟଲିଂ ପ୍ଳାଣ୍ଟର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବଟଲିଂ ପ୍ଳାଣ୍ଟର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୧।୫- ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ଉପକଣ୍ଠ ବରକାନୀଠାରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିପିସିଏଲ ଏଲପିଜି ବଟଲିଂ ପ୍ଳାଣ୍ଟର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ଏବଂ ସ୍ବାମୀ ବିବେକୋନନ୍ଦ ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍‌ ରିହାବ୍ଳିଟେସନ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ନିରତାର) ସେଟେଲାଇଟ୍‌ ସେଣ୍ଟରର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ସୋମବାର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ କୋଶଳ କଳାମଣ୍ଡଳ ପଡିଆରେ ଏଲପିଜି ବଟଲିଂ ପ୍ଳାଣ୍ଟର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଓ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥାୱର ଚନ୍ଦ ଗେହଲଟ୍‌। ଏହି ସଭାରେ ପାଟଣାଗଡ ବିଧାୟକ କନକ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂଦେଓ, ବିପିସିଏଲ ସିଏମ୍‌ଡି ଡି.ରାଜକୁମାର, ଆଇ.ଏସ୍‌. ରାଓ, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାରତୀ ମହାନନ୍ଦ, ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ପି ସଙ୍ଗୀତା କୁମାରୀ ସିଂଦେଓ, ପାଟଣାଗଡ ବ୍ଳକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭକ୍ତବନ୍ଧୁ ନାଏକ, ଗୁଡଭେଲା ବ୍ଳକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଶୋକ ଦୋରା ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ। ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ନିକଟସ୍ଥ ବରକାନୀ ଗଁ।ରେ ୧୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ବାର୍ଷିକ ୪୨ଲକ୍ଷ ସିଲିଣ୍ଡର ଉପତ୍ାଦନ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏଲପିଜି ବଟଲିଂ ପ୍ଳାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ପ୍ଳାଣ୍ଟରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, ବରଗଡ, ନୂଆପଡା, କଳାହାଣ୍ଡି ସମେତ ୧୪ଟି ଜିଲାର ଉପଭୋକ୍ତା ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

କୂଅ ମଧ୍ୟରୁ ଭାଲୁ ଉଦ୍ଧାର

କୂଅ ମଧ୍ୟରୁ ଭାଲୁ ଉଦ୍ଧାର

ନାକଟିଦେଉଳ,୨୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ ବାଟଗାଁ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ହିତସରା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ରାତିରେ ଏକ ଭାଲୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବାଡି ପଛ କୂଅ ମଧ୍ୟକୁ ଗଳି ପଡ଼ିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ୪ଘଣ୍ଟା ଧରି ବନବିଭାଗ ଏବଂ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ଭାଲୁକୁ କୂଅ ମଧ୍ୟରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଭାଲୁଟି ରାତି ପ୍ରାୟ ୧ଟା ସମୟରେ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଗାଁ ଭିତରକୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲା।

ବେକରେ ଫାଶ ଦେଇ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ନାକଟିଦେଉଳ,୨୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ଥାନା ସରାପାଲି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଅବିବାହିତ ଯୁବକ ବେକରେ ଫାଶ ଦେଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରାପ୍ତ ଖବର ଅନୁସାରେ ସରାପାଲି ଗ୍ରାମର ସନ୍ତୋଷ ସେଠଙ୍କ ପୁଅ ବାସୁଦେବ ସେଠ (୨୦) ଗତ ଦୁଇ ତିନି ଦିନ ହେଲା ମଦ୍ୟପାନ କରି ଘରେ ଝଗଡା କରିଆସୁଥିଲେ।

ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ସିଂ ବରିହା  ସ୍ମାରକୀ ରାତ୍ରକାଳୀନ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ଭେଉଁରିଆ ଚାମ୍ପିୟନ

ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ସିଂ ବରିହା ସ୍ମାରକୀ ରାତ୍ରକାଳୀନ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ଭେଉଁରିଆ ଚାମ୍ପିୟନ

ପଦ୍ମପୁର,୨୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପଦ୍ମପୁର ସ୍ଥାନୀୟ ରାଜବୋରାସମ୍ବର ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳପଡ଼ିଆରେ ନେହେରୁ ସ୍ପୋର୍ଟିଂ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ୩ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଷଷ୍ଠ ସ୍ବର୍ଗତ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ସିଂ ବରିହା ସ୍ମାରକୀ ରାତ୍ରକାଳୀନ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦଯାପିତ ହୋଇଛି। ଫାଇନାଲ ଖେଳରେ ବୁଡ଼େନ ଦଳକୁ ୮ ଉଇକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ଭେଉଁରିଆ ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି।

ଏମସିଏଲରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ଏମସିଏଲରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୫(ବ୍ୟୁରୋ) ମହାନଦୀ କୋଇଲା କମ୍ପାନୀ (ଏମସିଏଲ) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅନିଲ କୁମାର ଝା କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆର ୨୭ତମ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ରବିବାର ଏମସିଏଲ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଷୟିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜେପି ସିଂ, କାର୍ମିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଲିଲାନନ୍ଦ ମିଶ୍ର, ଯୋଜନା ଓ ପରିଯୋଜନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓପି ସିଂ, ବିର୍ତ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କେଆର ବାସୁଦେବନ୍‌ ପ୍ରମୁଖ ଝାଙ୍କୁ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ଓ ଉପଢ଼ୌକନ ଦେଇ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ।

ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୧।୫ ସ୍ଥାନୀୟ ନୂଆପଡ଼ା ବ୍ଲକ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ‘ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଲକ୍ଷ୍ମଣ କୁମାର ଭୋଇ ଏଥିରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।

ବ୍ରେନଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ : ସନ୍ନ୍ୟାସୀକୁଣ୍ଡାମାଲ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ମୃତ

ବ୍ରେନଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ : ସନ୍ନ୍ୟାସୀକୁଣ୍ଡାମାଲ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ମୃତ

ଜୁନାଗଡ,୨୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ସନ୍ନ୍ୟାସୀକୁଣ୍ଡାମାଲ ପଞ୍ଚାୟତର ବର୍ତ୍ତମାନର ସରପଞ୍ଚ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଜଗତ(୩୬)ଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁର୍ଲା ମେଡ଼ିକାଲରେ ରବିବାର ବିଲମ୍ବିତ ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତସ୍ରାବରୁ ବ୍ରେନ୍‌ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଥରକ୍ୱାରୀରେ ବେଆଇନ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ : ଓରିଏଣ୍ଟାଲ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଅଟକ

ପଥରକ୍ୱାରୀରେ ବେଆଇନ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ : ଓରିଏଣ୍ଟାଲ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଅଟକ

ଦେବଗଡ଼,୨୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ବାରକୋଟ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନ ରମ୍ବୋଇ ପଞ୍ଚାୟତ ମହାଜନମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ପଥରକ୍ୱାରୀରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ସୋମବାର ଦିନ ସମୟରେ ଡିନାମାଇଟ୍‌ ଫୁଟାଇ ପଥର ଫଟାଇବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରି ଗ୍ରାମବାସୀ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛନ୍ତି।

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ହେମଗିର ଜଙ୍ଗଲରେ ଠାବ ହେଲା ଓଡିଶାର ପ୍ରଥମ କଳାବାଘ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ହେମଗିର ଜଙ୍ଗଲରେ ଠାବ ହେଲା ଓଡିଶାର ପ୍ରଥମ କଳାବାଘ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୨୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ହେମଗିର ଜଙ୍ଗଲରେ ଓଡିଶାର ପ୍ରଥମ କଲରାପତ୍ରିଆ ପ୍ରଜାତିର କଳାବାଘ (ବ୍ଲାକ ପାନ୍ଥର) ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି। ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲଗା ଯାଇଥିବା ସିସି ଟିଭି କ୍ୟାମେରାରେ ମାସେ ତଳେ କଏଦ୍‌ ହୋଇଥିବା ଫଟୋ ଚିତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସଂରକ୍ଷକଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯିବା ପରେ ଯାଞ୍ଚ୍‌ରୁ ଏହା ଏକ କଲରାପତ୍ରିଆ ପ୍ରଜାତିର କଳାବାଘ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି