ରାୟଗଡା

ଉତ୍କଳିକା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ: ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀକୁ ମିଳୁଛି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ

ଉତ୍କଳିକା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ: ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀକୁ ମିଳୁଛି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ


କୋରାପୁଟ/ଦାମନଯୋଡ଼ି,୮ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)

ଆଧୁନିକତାର ମାନିଆ ଭିତରେ ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ଏକ ପ୍ରକାର ହଜିଯିବାକୁ ବସିଛି। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ବୟନଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ‘ଉତ୍କଳିକା’ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ବଦେଶୀ ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇ ଓଡିଶାର ୧୦ ହଜାର ପରିବାରକୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି।
ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଳିକାର ୮ଟି ଓ ବାହାରେ ୬ଟି ଶାଖା ରହିଛି ା ଏହା ଜରିଆରେ କାଠ ତିଆରି ସାମଗ୍ରୀ, ଢୋକ୍ରା ଆର୍ଟ, ଟସର ପେଣ୍ଟିଂ, ଶିଶଳ ସାମଗ୍ରୀ, ଲାଖ ଶିଳ୍ପ, ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢ଼ି, ସୂତା ଶାଢ଼ି, ଝୋଟ ସାମଗ୍ରୀ, ବ୍ରାସ ସମାଗ୍ରୀ ସୁଲଭ ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଏହାସହ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉକତ୍ଳିକା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆୟୋଜନ କରି ଏହି ସ୍ବଦେଶୀ ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଅତି କମ ଦରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଯୋଗାଇପାରିଛି। ସେହିପରି ଏକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦାମନଯୋଡିସ୍ଥିତ ନାଲକୋ କମ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି ା ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ନାଲକୋର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସରାନନ ଚୌଧୁରୀ, ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ଷଡଙ୍ଗୀ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଉକତ୍ଳିକା ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀର ଉପଯୁକ୍ତ ବଜାର ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ଗ୍ରାହକ ହାତପାଆନ୍ତାରେ ଏହାକୁ ପାଇପାରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେମାନେ କହିଥିଲେ। ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ୧୪ଟି ଷ୍ଟଲ କରାଯାଇ ସେଥିରେ କାଠ ତିଆରି ସାମଗ୍ରୀ, ଲାଖଶିଳ୍ପ, ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ତ ତିଆରି ସାମଗ୍ରୀ, ଶିଶାଲ, ଝୋଟ, ସିଲଭର ଟସର, ବ୍ରାସ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢ଼ି, ସୂତା ଲୁଗା, ଏର୍ବୋଡି ଶାଢ଼ି ସୁଲଭ ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ବୋଲି ମ୍ୟାନେଜର ତଥା ଜୟପୁରସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳିକାର ମ୍ୟାନେଜର ଆନନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ୧୫ ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବ। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର କାରବାର ହୋଇଥିବା ମ୍ୟାନେଜର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
Karnatak Exit Poll

Model This Week

ସଂଗୀତ

ରାୟଗଡା

ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ ହେବାରୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ ହେବାରୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଝରିଗାଁ,୨୦।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋଇଧୋଡି ଗ୍ରାମର ଅର୍ଜୁନ ଭତ୍ରା ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ ହେବାରୁ ରବିବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଗୋଇଧୋଡି ଗ୍ରାମର ବୁଦୁ ସାନ୍ତାଙ୍କ ପୁଅ ଅର୍ଜୁନ ରାଇଘର କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନରେ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୦।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ନୂଆଗଡ ଠାରେ ଥିବା ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଶିକ୍ଷା ବିକାଶ ସମିତି (ଦକ୍ଷିଣ ସମ୍ଭାଗ) ସ୍ତରୀୟ ନୂତନ ଗୁରଜୀ ଗୁରୁମାଆମାନଙ୍କୁ ନେଇ ୧୦ ଦିନିଆ ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶାରିରିକ, ମାନସିକ, ଅଧ୍ୟାମତ୍କ, ଓ ବୌଧିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକଶିତ ହେବା ପାଇଁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହା ୨୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ।

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି, ୨୦।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଭାଗୃହଠାରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ତାପସ କୁମାର ଭୋଇ ସଭାପତିତ୍ୱ କରି ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଉପସ୍ଥିତ ବିଜୁ ବାହିନୀକୁ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମରେ ଯୁବକମାନେ ଉକ୍ତ ଯୁବବାହିନୀରେ ଯୋଗଦେଇ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଭାବେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା କରିବା ସହିତ ଏକତା ଓ ଭାଇଚାରା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ତାଲିକା ବ୍ଲକ ସଂଯୋଜକ ଗୋବିନ୍ଦ୍ର ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝି ପଠନ କରିଥିଲେ। ବାଦ୍‌ ପଡିଥିବା ଯୁବ ବାହିନୀ ତାଲିକା ଅତିଶୀଘ୍ର ପଞ୍ଜିକୃତ କରି ପ୍ରକାଶ କରାଯିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

ଡାବୁଗାଁରେ ବାଳିକା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ଶିବିର ଉଦଯାପିତ

ଡାବୁଗାଁରେ ବାଳିକା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ଶିବିର ଉଦଯାପିତ

ଡାବୁଗାଁ, ୨୦।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ କୋଇଲାରି କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ବାଳିକା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ଶିବିର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଥମେ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳନ କରାଯିବା ପରେ ଛାତ୍ରୀମାନେ ସ୍ବାଗତ ସଙ୍ଗୀତ ଗାନ କରିଥିଲେ । ସଭାରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା ବେହେରା ଅତିଥି ମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ବିକାଶ ଉପରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅତିଥିମାନେ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ଉପଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ବିଡିଓ

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ବିଡିଓ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୨୦।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବିଡିଓ ତାପସ କୁମାର ଭୋଇ ବ୍ଲକରେ କରାଯାଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଶନିବାର ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରଥମେ ଫଟକି ପଞ୍ଚାୟତ ଯାଇ ସେଠାରେ ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସ ଯୋଜନାରେ ରାସ୍ତା ଏବଂ ବନ୍ଧ ଖୋଳାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିଥିଲେ।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମିଳିବ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମିଳିବ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୨୦।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ଡଙ୍ଗରଭେଜାସ୍ଥିତ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସର (ଡିପିଓ)ବସନ୍ତ କୁମାର ପାତ୍ର, ବିଡିଓ କର୍ଣ୍ଣଦେବ ସମଦ୍ଦାର, ଏବିଡିଓ ମୁନା ତ୍ରିପାଠୀ, ବ୍ଲକ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍‌ ସନ୍ୟାସୀ ସଭରା, ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ସୁନିଲ ସାହୁ, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟା ଦେବୀ ମାଝି, ମମତା ଭତ୍ରା ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ । ବୈଠକ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସରପଞ୍ଚ ,ସମିତି ସଭ୍ୟ, ଜିଆରଏସ୍‌ମାନଙ୍କୁ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଷୟରେ ଡିପିଓ ବସନ୍ତ କୁମାର ପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯିବ।

ଜୁନ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଜୟପୁର ବିମାନଘାଟି ହେବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ

ଜୁନ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଜୟପୁର ବିମାନଘାଟି ହେବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ

ଜୟପୁର ୨୦।୫(ନି ପ୍ର) -ଆସନ୍ତା ଜୁନ ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଜୟପୁର ବିମାନ ଘାଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ । ଏହାର ୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଆନୁସାଙ୍ଗିକ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ସରିବା କ୍ଷଣି ଏଠାରୁ ଉଡାନ ଯୋଜନାରେ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଏଭଳି ଆଶା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ରବିବାର ଉଷା ପାଢୀଙ୍କ ଜୟପୁର ବିମାନ ଘାଟି ପରିର୍ଶନ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବିଭାଗର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଉଷା ପାଢୀ ରବିବାର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ହେଲିକେପ୍ଟର ଯୋଗେ ଜୟପୁର ବିମାନ ଘାଟିରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏଠାରେ ଚାଲୁରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରି ଫେରିଛନ୍ତି ।

ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଅଭିନବ ଯୋଜନା ‘ଉଦୟ’

ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଅଭିନବ ଯୋଜନା ‘ଉଦୟ’

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୦।୫: ରାୟଗଡାରେ ‘ଉଦୟ’ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅନାବରଣ ପାଇଁ ଏକ ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜାତିସଂଘ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଣ୍ଠି ଦ୍ୱାରା ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଟି କିସ୍‌ ସହାୟତାରେ ଓଡ଼ିଶାର ୩ଟି ମୁଖ୍ୟ ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଜିଲା ଯଥା କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନଗିରି ଏବଂ ରାୟଗଡାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ। ଶ୍ୱେତା ମିଶ୍ର ଜାତିସଂଘ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଣ୍ଠିର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସକ୍ରୀୟ କରିବା ପାଇଁ‘ଉଦୟ’ଏକ ଅଭିନବ ଯୋଜନା ବୋଲି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର ବ୍ରଜମୋହନ ହୋତା କହିଥିଲେ ।

ସେମିଳିଗୁଡ଼ାରେ ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ମିଳନୀ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ାରେ ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ମିଳନୀ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୦।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ସ୍ଥିତ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ କଂଗ୍ରେସର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ ମିନାକ୍ଷୀ ବାହିନୀପତି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ବ୍ଲକ ସ୍ତରରେ ବୁଥ କମିଟି ପଞ୍ଚାୟତ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବ । ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଘରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ମାଧିଆଖୋଲ ଗ୍ରାମରେ ଭୋଟର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାଧିଆଖୋଲ ଗ୍ରାମରେ ଭୋଟର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୦।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଙ୍ଗାବାଡ ପଞ୍ଚାୟତର ମାଧିଆଖୋଲ ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇ ଭୋଟର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ। ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଡେପୁଟି ଜିଲାପାଳ ତଥା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଅଚ୍ୟୁତାନନ୍ଦ ଜାନୀ ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମୁଦିଆଲୁ ପ୍ରମୁଖ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ମତଦାନ କରିବା ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝାଇଥିଲେ। ସେହିପରି ମତଦାତାମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଥିଲା।

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୦।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଓ ପୌରପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳ, ପୌରପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଛକ, ପ୍ୟାଲେସ ରୋଡସ୍ଥିତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାଣିର ମାନ, ପରିବେଶ ଇତ୍ୟାଦି ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ଡଷ୍ଟବିନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି କି ନାହିଁ ଏବଂ ପଲିଥିନମୁକ୍ତ କି ନୁହେଁ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ତନାଘନା ହୋଇଥିଲା।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ହାଇକମିଶନରଙ୍କ ସେଞ୍ଚୁରିଆନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ହାଇକମିଶନରଙ୍କ ସେଞ୍ଚୁରିଆନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୦।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ହାଇକମିଶନର ହରିନ୍ଦର ସିଦ୍ଧୁ ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହର ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ସେଞ୍ଚୁରିଆନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହିତ ମାର୍କସ୍‌ଲେ, ଲୁଇସ୍‌ ଓ ସାଜିଆନ ନାକଭି ଆସିଥିଲେ। ଏମାନେ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ସର ଜିଆଖତ ବିଭାଗ, ଛତୁଚାଷ ବିଭାଗ, ଜୈବିକ ଖତ ବିଭାଗ, ଟିସୁ କଲଚର ବିଭାଗ ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ସ, ଦୁଗ୍ଧ ପ୍ରକିୟାକରଣ, ଡାଇରି ୟୁନିଟ, ଟ୍ରାଇବାଲ ଭିଲେଜ ଆଦି ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। ଟ୍ରାଇବାଲ ଭିଲେଜରେ ଆଦିବାସୀ ଲୋକଗୀତ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣି ହାଇକମିଶନର ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ।