ରାୟଗଡା

ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାର ପାଖରେ ବିକାଶ ଅପହଞ୍ଚ

ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାର ପାଖରେ ବିକାଶ ଅପହଞ୍ଚ
କୋଲାବନଗର, ୮ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ୩୩ ବର୍ଷ ତଳେ ଯେତେବେଳେ କୋଲାବ ନଦୀବନ୍ଧ ଯୋଜନା ହେଲା, ଏଥିରେ ଭିତରଛେଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ୩୧ ପରିବାର ବିସ୍ଥାପିତ ହେଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ଟି ପରିବାରକୁ ଥଇଥାନ କଲା ପ୍ରଶାସନ। ଅନ୍ୟ ୧୫ଟି ପରିବାର ଭିଟାମାଟି ଛାଡ଼ି ଯିବାକୁ ରାଜି ହେଲେ ନାହିଁ। ପିଲାଛୁଆ ଧରି ସେମାନେ ନଦୀବନ୍ଧ ତଟ ଦେଶରେ ପଡ଼ି ରହିଲେ । ଏହି ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଭିତରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଜଞ୍ଜାଳ ବଢିଛି ସତ; କିନ୍ତୁ ବିକାଶର ସ୍ରୋତରୁ ସେମାନେ ଦୂରେଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ଜୀବନ ଜୀବିକା, ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଗମନାଗମନ, ସବୁଥିରେ ସମସ୍ୟା ସେମାନଙ୍କୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଛି। ଜଳବନ୍ଦୀ ଜୀବନ କାଟୁଛନ୍ତି ଏହି ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାର। ଜିଲା ସଦରରୁ ମାତ୍ର ୧୫ କିମି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ କୋଲାବ ନଦୀବନ୍ଧ ଯୋଜନାରେ ବିସ୍ଥାପିତ ଭିତରଛେଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ। ୧୯୮୬ରେ ଏହି ଗ୍ରାମ ମୂଳ ଭୁଖଣ୍ଡ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ଲୀନ ହୋଇଯାଇଥିଲା। କୋଟପାଡ଼ ବ୍ଲକର ୫ ନମ୍ବର କ୍ୟାମ୍ପରେ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିଥିଲେ ତତ୍କାଳୀନ ସରକାର। କରାଗଲା। କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାମର ଥିବା ୩୧ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ଟି ପରିବାର ଥଇଥାନ ହେଲେ। ଅନ୍ୟମାନେ ନିଜର ଭିଟାମାଟି ଛାଡ଼ି ଯିବାକୁ ରାଜି ନ ହୋଇ ଜଳଭଣ୍ଡାର ତଟ ଦେଶରେ ଝୁମ୍ପୁଡ଼ି ଘର କରି ୩୩ ବର୍ଷ ହେଲା ବସବାସ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ସେଇ ପରିବାର ଆଜି ଏହା ୫୦ଟି ପରିବାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗ୍ରାମଟି ଏକ ଟାପୁ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଗମନାଗମନ ସୁବିଧା ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ପେଟ ପୋଷିବା ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ଜାଳେଣୀ କାଠ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଆଣି ନିକଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିକ୍ରି କରି ଯାହା ମିଳିଲା, ସେଥିରେ ପରିବାର ଚଳୁଛି। ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୪୨ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପାଠ ପଢୁଥିବାବେଳେ ଶିକ୍ଷକ ନ ଆସିବା ଫଳରେ ପିଲାମାନେ ଗାଈ ଓ ଛେଳି ଜଗୁଛନ୍ତି। ପାନୀୟ ଜଳ ସାତ ସପନ ପାଲଟିଥିବାବଳେ ଗୋଟିଏ ନଳକୂପ ସେ ପୁଣି ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ ଲୋକମାନେ କୋଲାବ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଦୂଷିତ ଜଳକୁ ପାନୀୟ ଭାବରେ ଆଦରି ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ହେଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସୁଛି। ସେହିପରି ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇ ଜଣ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକ ଅର୍ଜୁନ ଖେମୁଣ୍ଡୁ(୩୦) ଓ ହରି ଶୁକ୍ରା(୫୦) ଆର୍ଥିକ ଅନଟନରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇନପାରି ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି । ହେଲେ କୌଣସି ସରକାରୀ ସହାୟତା ସେମାନଙ୍କୁ ଏଯାଏ ମିଳିପାରିନାହିଁ । ଲମତାପୁଟ ଓ କୋଲାବ ବଜାର ଆସିବା ପାଇଁ ଏକ ମାତ୍ର ସାହା ପାଲଟିଛି ଦେଶୀ ହୁଲି ଡଙ୍ଗା। ସେଥିରେ ୮କି.ମି. ଆସି ଜାଳେଣି କାଠ ବିକ୍ରି କରି ତେଲ ଲୁଣ କିଣିିଥାନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଖଣ୍ଡେ ଡଙ୍ଗା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରି ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଅଣାଦେଖା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ନିଜେ ତିଆରି କରିଥିବା ଦେଶୀ ହୁଲି ଡଙ୍ଗାରେ କାଠ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଯିବାଠୁୁ ବନ୍ଧୁ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ଲୋଡ଼ା ପଡ଼ୁଛି । ଜୀବନ ବାଜି ଲଗାଇ ଲୋକେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଯାତାୟତ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମୋଟର ବୋଟ୍‌ କିମ୍ବା ବଡ଼ ଡଙ୍ଗାର ଯଥାଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବଳରାମ ଶୁକ୍ରୀ, ସନୁ ଖେମୁଣ୍ଡୁ, ଚାଣ୍ଡାଳ ଶୁକ୍ରୀ, ପଦକାମ୍‌ ସୁକ୍ରୀ, ମାଧବ ଜାନି, ଧୋବା ଖେମୁଣ୍ଡୁ, ମନ ଶୁକ୍ରୀ, ଠକୁ ଶୁକ୍ରୀ, ନରସିଂହ ଖେମୁଣ୍ଡୁ, ଅର୍ଜୁନ ଖେମୁଣ୍ଡୁ, ତ୍ରିଲୋଚନ ଶୁକ୍ରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ନହେଲେ ତେବେ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନକୁ ବର୍ଜନ କରିବେ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

କୁନ୍ଦୁଲିରେ ମା’ଙ୍କ ଦଶମୀ ପୂଜା

କୁନ୍ଦୁଲିରେ ମା’ଙ୍କ ଦଶମୀ ପୂଜା

କୋରାପୁଟ, ୧୯।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୁନ୍ଦୁଲିଠାରେ ମା’ଙ୍କ ଦଶମୀ ପୂଜା ଖୁବ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଶହଶହ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମା’ଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ଗହଳି ଚହଳି ଲଗାଇଥିଲେ। 

‘ବିପନ୍ନଙ୍କୁ  ଗୃହ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ’

‘ବିପନ୍ନଙ୍କୁ ଗୃହ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ’

ରାମନାଗୁଡା, ୧୮।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବିପନ୍ନ ପରିବାରଙ୍କୁ  ସରକାରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଗୃହ ମିଳିବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ଗୁହାପୁନମ ତାପସ କୁମାର କହିଛନ୍ତି। ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ରାମନାଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ କୁଜେନ୍ଦ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଗାଜିଲିଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଗତ ବାତ୍ୟାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଧାୟକ ସଞ୍ଜୟ ଦାସବର୍ମା, ରାଜ୍ୟସଭା ଏମ୍‌ପି ଏନ୍‌. ଭାସ୍କର ରାଓ, ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ସୁଧୀର ଦାସଙ୍କ ସମେତ ଜିଲାପାଳ ଗୁହାପୁନମ ତାପସ କୁମାର, ଗୁଣପୁର ଉପଜିଲାପାଳ ଅମ୍ରିତ ରୁତୁରାଜ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ଯୋଜନାରେ ରାସ୍ତାକାମ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ।

କୋଲାବନଗର ଦୁର୍ଗାପୂଜା

କୋଲାବନଗର ଦୁର୍ଗାପୂଜା


କୋଲାବନଗର,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୋଲାବନଗର ନିକଟସ୍ଥ ବିମାନଘାଟି ଓ କଫି ବୋର୍ଡସ୍ଥିତ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବାଟାଲିଅନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।  ବାଟାଲିଅନ୍‌ର ଦୁର୍ଗପତି ପିକେ ସୁବୁଦ୍ଧିଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି ପୂଜା ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ପୂଜା ଦେଖିବା ପାଇଁ ଭିଡ଼ ଜମାଉଛନ୍ତି।

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସମୀକ୍ଷା : ବିଧାୟକଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସମୀକ୍ଷା : ବିଧାୟକଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ଗୁଣପୁର,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛି ଏଷ୍ଟିମେଟ କମିଟି। କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସଞ୍ଜୟ ଦାସବର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ରାମନାଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଗାଜିଲିଗୁଡ଼ାଠାରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ମାଗଣା ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ନେଇ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଗୁଣପୁର ଆସି ଗୁଣପୁର ବ୍ଲକର ରେଗେଡ଼ାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା କଦଳୀ ଚାଷ ଏବଂ ନାଉଡାଠାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବ୍ୟାହାତ ହୋଇଥିବା ନେଇ ସ୍ଥିତି ପରିଖି ଥିଲେ।  ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବା ପରେ ଗୁଣପୁର ବ୍ଲକ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷଠାରେ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ବସିଥିଲା।

୩୫ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କଲା କାଶୀପୁର ଦୁର୍ଗାପୂଜା

୩୫ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କଲା କାଶୀପୁର ଦୁର୍ଗାପୂଜା

କାଶୀପୁର,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ୩୫ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି କାଶୀପୁର ଦୁର୍ଗାପୂଜା। ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଆବାହନରେ ସଜେଇ ହୋଇଛି ଗଁ।ଠୁ  ସହର। ସବୁଠି ଉତ୍ସବ ମୁଖର। ମା’ ମାଣିକେଶ୍ବରୀ ପୀଠରେ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ଚାଲିଛି ନବରାତ୍ରୀ ପୂଜା। ଦୁର୍ଗାପୂଜା କମିଟିର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୩୫ ବର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତୋରଣ,ମେଢ ସାଙ୍ଗକୁ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗ ଆଲୋକ ସଜ୍ଜାରେ ଝଲକୁଛି କାଶୀପୁର।

ଆସନ୍ତା ୨୧ ସୁଦ୍ଧା ସରିବ ନୂଆପଡ଼ା-ଗୁଣପୁର ସେକ୍ସନ ଟ୍ରାକ୍‌ ମରାମତି କାମ

ଆସନ୍ତା ୨୧ ସୁଦ୍ଧା ସରିବ ନୂଆପଡ଼ା-ଗୁଣପୁର ସେକ୍ସନ ଟ୍ରାକ୍‌ ମରାମତି କାମ

ରାୟଗଡ଼ା,୧୮।୧୦ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ଓ୍ବାଲ୍‌ଟିଅର ଡିଭିଜନର ନୂଆପଡ଼ା-ଗୁଣପୁର ସେକ୍ସନ ରେଲଓ୍ବେ ଟ୍ରାକ୍‌ ମରାମତି କାମ ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଡିଭିଜିନାଲ ରେଲଓ୍ବେ ମ୍ୟାନେଜର ମୁକୁଲ ସରଣ ମାଥୁର କହିଛନ୍ତି।

ବାପାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଝିଅଙ୍କ ମୃତଦେହ: ପୋଲିସ ନ ଆସିବାରୁ ୮ କିମି ବୋହି ମେଡ଼ିିକାଲ ନେଲେ

ବାପାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଝିଅଙ୍କ ମୃତଦେହ: ପୋଲିସ ନ ଆସିବାରୁ ୮ କିମି ବୋହି ମେଡ଼ିିକାଲ ନେଲେ

ଗଜପତି, ୧୮।୧୦ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ଼ ବ୍ଲକ୍‌ ଆତଙ୍କପୁରରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟଛି। ପୋଲିସ୍‌ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ମୃତଦେହ ନ ହେବାରୁ ବାପା ମୁକୁନ୍ଦ ଦୋରା ନାବାଳିକା ଝିଅର ଗଳିତ ମୃତଦେହ କାନ୍ଧରେ ୮ କି.ମି ବୋହିଛନ୍ତି।

ଜୟପୁର ରଥ ପଡ଼ିଆ ଛକ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ମାମଲା:  ଆଉ ୩ ଗିରଫ

ଜୟପୁର ରଥ ପଡ଼ିଆ ଛକ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ମାମଲା: ଆଉ ୩ ଗିରଫ

ଜୟପୁର, ୧୮।୧୦ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-  ଜୟପୁର ରଥ ପଡ଼ିିଆ ଛକ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋଡ଼ିଆ ଧୋବା ସାହିର ସନ୍ତୋଷ ନାୟକ ଓରଫ ମୁନା, ସୁରି ନାୟକ, ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ । ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି । ଏହି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବରୁ ୩ ଜଣ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିକାଶ ପାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧା ଫେରାର ଅଛନ୍ତି।

ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ ୭ ଜୁଆଡ଼ି ଗିରଫ

ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ ୭ ଜୁଆଡ଼ି ଗିରଫ

ମାଥିଲି, ୧୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଉଁଲି ମା’ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ୭ ଜୁଆଡିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । 

ଟ୍ରକ-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ଟ୍ରକ-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ, ୧୭।୧୦-ରାୟଗଡା ସହର ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଟାଫିକ ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ଟ୍ରକ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେବା ଫଳରେ ଏଥିରେ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ   ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେ  ହେଲେ ଜେକେପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ନେହେରୁ ନଗରର ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ। ପୋଲିସ ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।