ଖେଳ |

କୋହଲିଙ୍କ ଶତକରେ ଭାରତର ବିରାଟ ବିଜୟ

କୋହଲିଙ୍କ ଶତକରେ ଭାରତର ବିରାଟ ବିଜୟ

କେପ୍‌ ଟାଉନ, ୭।୨(ପି.ଟି.)- ଇନ୍‌ ଫର୍ମ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅପରାଜିତ ଶତକ ଏବଂ ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନରଙ୍କ ଚମତ୍କାରିତା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟର ସ୍ବାଦ ଚଖାଇଛି। ବୁଧବାର ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୧୨୪ ରନରେ ଘରୋଇ ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ରନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ଘରୋଇ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଏହା ସର୍ବବୃହତ୍‌ ବିଜୟ। ବିଶ୍ୱର ନମ୍ବର-୨(ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା) ଦଳ ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିଛି ନମ୍ବର-୧ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ। ଏକପାଖିଆଭାବେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ୩୦୪ ରନ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୪୦ ଓଭରରେ ୧୭୯ ରନ କରି ଅଲଆଉଟ ହୋଇଛି। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜେ.ପି. ଡୁମିନି ସର୍ବାଧିକ ୫୧ ଓ ଏଡେନ ମାରକ୍ରାମ ୩୨ ଓ ଡେଭିଡ ମିଲର ୨୫ ରନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ୬ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଦୁଇଅଙ୍କ ଛୁଇଁପାରି ନାହାନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନରଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହିଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା। ଦୁଇ ସ୍ପିନର ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ(୪/୪୬) ଓ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ(୪/୨୩) ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ୮ଟି ଉଇକେଟ ବାଣ୍ଟି ନେଇଥିବାବେଳେ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମ୍‌ରା ୨ଟି ଉଇକେଟ ନେଇଛନ୍ତି। ସ୍ବାଭାବିକଭାବେ କୋହଲି ହୋଇଛନ୍ତି ମ୍ୟାନ ଅଫ ଦି ମ୍ୟାଚ। ଏହି ବିଜୟ ସହ ୬ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଭାରତ ୩-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀଲାଭ କରିଛି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ସିରିଜରେ ଭାରତର ପରାଜୟ ଆଶଙ୍କା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ୩ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ଅତିକମ୍‌ରେ ଗୋଟିଏରେ ବିଜୟୀ ହେଲେ ପ୍ରଥମଥରପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ସିରିଜ ଜିତି ଇତିହାସ ରଚିବ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ।
ଶତକୀୟ ଭାଗୀଦାରି
ଟସ୍‌ ଜିତି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଥମେ ଫିଲ୍ଡିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ଅଧିନାୟକ ଏଡେନ ମାରକ୍ରାମଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଉଚିତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି କାଗିଶୋ ରାବାଡା ମ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ଓଭର ଶେଷ ବଲ୍‌ରେ ଆଉଟ୍‌ କରି ଭାରତକୁ ଶକ୍ତ ଝଟ୍‌କା ଦେଇଥିଲେ। ଖରାପ ଫର୍ମଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ରୋହିତ ଏଠାରେ ଖାତା ଖୋଲିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନ ଥିଲେ। ମ୍ୟାଚର ତୃତୀୟ ଓଭରରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। କୋହଲି ଖାତା ଖୋଲି ନ ଥିବାବେଳେ ରାବାଡାଙ୍କ ଏକ ଲେଗ୍‌ ସାଇଡ୍‌ ବଲ୍‌କୁ ଠିକ୍‌ଭାବେ ଖେଳି ନ ପାରି ଅମ୍ପାୟରଙ୍କ ଏଲବିଡବଲ୍ୟୁ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଦୃଢ଼ମନା ଅଧିନାୟକ ଡିଆରଏସ୍‌ ରିଭ୍ୟୁ ନେଇ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରଠାରୁ ଆଉ ପଛକୁ ଫେରି ନ ଥିଲେ ବିରାଟ। ଓପନର ଶିଖର ଧାଓ୍ବନଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଇକେଟ ଭାଗୀଦାରିରେ ୧୪୦ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ଭାରତ ପାଇଁ ବଡ଼ ସ୍କୋରର ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ୨୪ତମ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲ୍‌ରେ ଧାଓ୍ବନଙ୍କୁ ଆଉଟ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ବଡ଼ ବ୍ରେକ୍‌ ଥ୍ରୁ ଦେଇଥିଲେ ଜେ.ପି. ଡୁମିନି। ଧାଓ୍ବନ ୬୩ ବଲ୍‌ରୁ ୧୨ ଚୌକା ସହାୟତାରେ ୭୬ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ପଟରେ କ୍ରମାଗତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଉଇକେଟ ପଡ଼ି ଚାଲିଥିଲେ ହେଁ ସ୍ବାଭାବିକଭାବେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟିଂ ଜାରିରଖି କୋହଲି ହାସଲ କରିଥିଲେ କ୍ୟାରିୟରର ୩୪ତମ ଶତକ। ଏହାପରେ ରନହାର ବଢ଼ାଇ ସେ ୫୦ ଓଭରରେ ଭାରତ ସ୍କୋରକୁ ୩୦୩ରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଇଥିଲେ। ୧୫୯ଟି ବଲ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା କୋହଲି ୧୨ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ସହାୟତାରେ ୧୬୦ ରନ କରି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ ୧୧, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ୧୪, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ୧୦ ଓ କେଦାର ଯାଦବ ୧ ରନରେ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ। କୋହଲି ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର (୧୬*) ଅସମାପ୍ତ ୭ମ ଉଇକେଟରେ ୬୭ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବୋଲରଙ୍କୁ ନାକେଦମ୍‌ କରିଥିଲେ।
ଏକାଧିକ ରେକର୍ଡ
ରନ ମେଶିନ ବିରାଟଙ୍କ ୧୬୦* ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର। ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୧ରେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨୭ ରନ କରି ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ। ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟରେ କୋହଲିଙ୍କର ଏହାଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର। ୨୦୧୨ରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୩ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ବାଉଣ୍ଡାରିରୁ ମାତ୍ର ୬୦ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବାବେଳେ ସିଙ୍ଗଲ ଓ ୨ ରନ ନେଇ ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୦୦ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ନ୍ୟୁଲାଣ୍ଡ୍ସଠାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ସେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ। ଏହି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ପୂର୍ବରୁ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ହେଁ ତାହା କେନଆ ବିପକ୍ଷରେ (୨୦୦୩, ମାର୍ଚ୍ଚ)ଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକଭାବେ ସେ ସର୍ବାଧିକ ଶତକ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନାମରେ କରିଛନ୍ତି। ଅଧିନାୟକଭାବେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ୧୪୨ ଇନିଂସରୁ ୧୧ଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ କୋହଲି ମାତ୍ର ୪୩ ଇନିଂସରୁ ୧୨ଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ସିରିଜରେ କୋହଲି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୧୮ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜରେ କୌଣସି ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ। ୨୦୦୧-୦୨ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ରିକି ପଣ୍ଟିଂ କରିଥିବା ୨୮୩ ରନ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା। ବଲ୍‌ ସମ୍ମୁଖୀନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କୋହଲିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଧିମା ଶତକ ଥିଲା। ୨୦୧୫ରେ ଆଡିଲେଡଠାରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ୧୧୯ ବଲ୍‌ରୁ ଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ସେଞ୍ଚୁରିଆନରେ ପରାଜିତ ଦଳରେ ୩ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏଠାରେ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା। ଲୁନ୍‌ଗି ଏନ୍‌ଗିଡି ଓ ହେନରିଚ୍‌ କ୍ଲାସେନ ଦିନିକିଆ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବାବେଳେ ଟାବ୍ରେଜ ଶାମ୍‌ସିଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଥିଲେ ଆଣ୍ଡିଲେ ଫେଲୁକ୍ୱାୟୋ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପକ୍ଷରୁ ଡୁମିନି ସର୍ବାଧିକ ୨ଟି ଏବଂ ରାବାଡା, କ୍ରିସ୍‌ ମୋରିସ, ଫେଲୁକ୍ୱାୟୋ ଓ ଇମ୍ରାନ ତାହିର ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଉଇକେଟ ନେଇଥିଲେ।
ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍କୋର
ଭାରତ ୫୦ ଓଭରରେ ୩୦୩/୬(କୋହଲି-୧୬୦*, ଧାଓ୍ବନ-୭୬, ଭୁବନେଶ୍ୱର-୧୬*, ଡୁମିନି-୨/୬୦, ରାବାଡା-୧/୫୪, ମୋରିସ-୧/୪୫, ଫେଲୁକ୍ୱାୟୋ-୧/୪୨, ତାହିର-୧/୫୨)।
ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୪୦ ଓଭରରେ ୧୭୯/ଅଲଆଉଟ(ଡୁମିନି-୫୧, ମାରକ୍ରାମ-୩୨, ମିଲର-୨୫, ଚହଲ-୪/୪୬, କୁଲଦୀପ-୪/୨୩, ବୁମ୍‌ରା-୨/୩୨)।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ଖେଳ |

ଡୋପ୍‌ ଟେଷ୍ଟରେ ବିଫଳ ପୂର୍ବତନ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ସନ୍ତରଣକାରୀ

ଟୋକିଓ,୨୩।୫(ଏଫ୍‌ପି)- ପୂର୍ବତନ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ସନ୍ତରଣକାରୀ ଜୁନ୍ୟା କୋଗା ଡୋପ୍‌ ଟେଷ୍ଟରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ପାଇଁ ବୁଧବାର ଘୋଷିତ ଜାପାନ ଦଳରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆର୍ସେନାଲ କ୍ଲବର କୋଚ୍‌ ଉନାଇ ଏମରି

ଆର୍ସେନାଲ କ୍ଲବର କୋଚ୍‌ ଉନାଇ ଏମରି

ଲଣ୍ଡନ,୨୩।୫(ଏଏଫ୍‌ପି)- ପ୍ରିମିୟର ଫୁଟ୍‌ବଲ କ୍ଲବ ଆର୍ସେନାଲ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌ ପଦରେ ଉନାଇ ଏମରି ବୁଧବାର ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ୟାରିସ ସେଣ୍ଟ ଜର୍ମାନ (ପିଏସ୍‌ଜି) ଦଳର କୋଚିଂ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପିଏସ୍‌ଜି ଦଳ ଚଳିତ ସିଜନରେ ଘରୋଇ ଲିଗ୍‌ରେ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ହୋଇଛି।

ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଓପନରୁ ଓହରିଲେ ଚୁଙ୍ଗ

ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଓପନରୁ ଓହରିଲେ ଚୁଙ୍ଗ

ସେଓଲ,୨୩।୫(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଚଳିତ ସିଜନର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ ସେମିଫାଇନାଲିଷ୍ଟ ଚୁଙ୍ଗ ହ୍ୟୁନ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଓପନ୍‌ରୁ ଓହରି ଯାଇଛନ୍ତି। ୨୨ ବର୍ଷୀୟ କୋରିଆ ଖେଳାଳି ଗୋଇଠି ଜିନତ ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ନ ଖେଳିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟର ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ବିତ୍ତଶାଳୀ ଫୁଟ୍‌ବଲ କ୍ଲବ

ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟର ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ବିତ୍ତଶାଳୀ ଫୁଟ୍‌ବଲ କ୍ଲବ

ପ୍ୟାରିସ,୨୩।୫(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଚଳିତ ଇଂଲିଶ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ରେ ୨ୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଭିଯାନ ଶେଷ କରିଥିବା ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟର ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ବିତ୍ତଶାଳୀ ଫୁଟ୍‌ବଲ କ୍ଲବ ତାଲିକା ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି। କେପିଏମ୍‌ଜି ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ କ୍ଲବର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟରେ ଗତବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଦଳରୁ ରୋମେରୋ ବାଦ୍‌

ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଦଳରୁ ରୋମେରୋ ବାଦ୍‌

ବୁଏନ୍ସ ଏରିଜ,୨୩।୫(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପାଇଁ ଘୋଷିତ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଦଳକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା ଲାଗିଛି। ଦଳର ଗୋଲ୍‌କିପର ସେର୍ଗିଓ ରୋମେରୋ ଆହତ ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି।

ସାମୟିକ ଭାବେ ପଦ ଛାଡ଼ିଲେ ଷ୍ଟ୍ରାସ୍‌

ସାମୟିକ ଭାବେ ପଦ ଛାଡ଼ିଲେ ଷ୍ଟ୍ରାସ୍‌

ଲଣ୍ଡନ,୨୩।୫(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଣ୍ଡ୍ରୁ ଷ୍ଟ୍ରାସ୍‌ ସାମୟିକ ଭାବେ ନିଜ ପଦ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରୁଥଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ସେ ଛୁଟି ନେଉଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଆଣ୍ଡି ଫ୍ଲାଓ୍ବର କାର୍ଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳିବେ।

‘ଅନ୍ୟ ଲିଗ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଖେଳିବା ଉଚିତ’

‘ଅନ୍ୟ ଲିଗ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଖେଳିବା ଉଚିତ’

ପୁଣେ,୨୩।୫- ଭାରତରେ ବହୁ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ପନ୍ନ ଖେଳାଳି ରହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଲିଗ୍‌ରେ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବା ଉଚିତ। ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ବିସ୍ଫୋରକ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ କ୍ରିସ ଗେଲ୍‌।

ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଓପନ୍‌ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ଅଙ୍କିତା ବାଦ୍‌

ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଓପନ୍‌ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ଅଙ୍କିତା ବାଦ୍‌

ପ୍ୟାରିସ,୨୩।୫- ଭାରତର ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଟେନିସ୍‌ ଖେଳାଳି ଅଙ୍କିତା ରାଇନା ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଓପନ୍‌ର ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ମେନ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ଉନ୍ନୀତ ହେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆନ୍ତଃକ୍ଲବ କ୍ରିକେଟ ସିରିଜ ଟାଉନ୍‌ କ୍ଲବ ବିଜୟୀ

ଆନ୍ତଃକ୍ଲବ କ୍ରିକେଟ ସିରିଜ ଟାଉନ୍‌ କ୍ଲବ ବିଜୟୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୫(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ):ଟାଉନ କ୍ଲବ ପଡ଼ିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆନ୍ତଃକ୍ଲବ କ୍ରିକେଟ ସିରିଜର ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆୟୋଜକ ଟାଉନ୍‌ କ୍ଲବ ୪୦ ରନରେ ପୁରୀର ପାୟୋନିୟର କ୍ଲବକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ଟସ୍‌ ଜିତି ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଟାଉନ୍‌ କ୍ଲବ ୩୬.୧ ଓଭରରେ ୧୬୫ ରନ କରି ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ରାକେଶ କୁମାର ବେହେରା ସର୍ବାଧିକ ୫୭ ରନ କରିଥିବାବେଳେ ରାକେଶ କୁମାର ବାରିକ ୨୪, ଗିରିଜା ମିଶ୍ର ୨୨ ରନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିପକ୍ଷ ବୋଲର ଲାଲୁ ମହାନ୍ତି (୩/୩୦), ଭାଗୀରଥି ବେହେରା (୨/୧୮) ପ୍ରଭାବୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଜବାବରେ ପାୟୋନିୟର ଦଳ ଭାଗୀରଥିଙ୍କ ୫୩ ରନ ସତ୍ତ୍ୱେ ୩୩.୩ ଓଭରରେ ୧୨୫ ରନ କରି ସମସ୍ତ ଉଇକେଟ୍‌ ହରାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୂରଜ ମାର୍ଥା ୨୪ ରନ କରିଥିବାବେଳେ ଟାଉନ୍‌ କ୍ଲବର ସୋନୁ କୁମାର (୩/୧୪), ମାନସ ଦାସ (୩/୧୮) ଓ ବିଶାଳ କର (୩/୨୩) ୩ଟି ଲେଖାଏ ଉଇକେଟ୍‌ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ। ବିଜୟୀ ଦଳର ରାକେଶଙ୍କ ସହ ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଭାଗୀରଥିଙ୍କୁ ଯୁଗ୍ମ ଭାବେ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦି ମ୍ୟାଚ୍‌ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ବରିଷ୍ଠ କୋଚ୍‌ କିଶୋର ମାଣିଆ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଟାଉନ କ୍ଲବ କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ପାଦକ ମନୋଜ କୁମାର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟସଦସ୍ୟ ବୃନ୍ଦ ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ୪୦ ଓଭର ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ସି.ପି. ମହାପାତ୍ର ଓ ପି.କେ. ଜେନା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ସିରିଜର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଟାଉନ କ୍ଲବ ଓ କିଶୋର କ୍ଲବ ମଧ୍ୟରେ ବୁଧବାର ଖେଳାଯିବ।

ୟୁଏସଏ ସୁଇମିଂ ବିରୋଧରେ ଅଲିମ୍ପିଆନଙ୍କ ମକଦ୍ଦମା

ଲସ୍‌ଆଞ୍ଜେଲସ, ୨୩।୫ (ଏଏଫ୍‌ପି)-ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା (ୟୁଏସ୍‌ଏ)ର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଅଲିମ୍ପିଆନ ଆରିଆନା କୁକୋର୍ସ ସ୍ମିଥ୍‌ ୟୁଏସଏ ସୁଇମିଂ ବିରୋଧରେ ଏକ ମକଦ୍ଦମା କରିଛନ୍ତି। କୋଚ୍‌ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତିତ ହୋଇଥିବା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ସୁଇମିଂ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ଏହାକୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଇଥିଲା ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କୁକର୍ସ ସ୍ମିଥ୍‌ ଲସ୍‌ଆଞ୍ଜେଲସ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅରେଞ୍ଜ କାଉଣ୍ଟି ସୁପରିଅର କୋର୍ଟରେ ଏହି ମକଦ୍ଦମା କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ମହିଳା ଅଲିମ୍ପିଆନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ସେ ବାଲ୍ୟକାଳରୁ ସିଆଟଲ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଏକ ସୁଇମିଂ କ୍ଲବରେ ସିନ୍‌ ହଚିସନଙ୍କଠାରୁ କୋଚିଂ ନେଉଥିଲେ। କୁକୋର୍ସ ସ୍ମିଥଙ୍କ ଦାବିକୁ କିନ୍ତୁ ହୁଚିସନ ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି। ଏବିଷୟ ଆମେ ପ୍ରଥମେ ଶୁଣିବାକୁ ପାଉଛୁ ବୋଲି ୟୁଏସଏ ସୁଇମିଂ ପକ୍ଷରୁ ସଫେଇ ଦିଆଯାଇଛି। କୁକୋର୍ସ ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୮ବର୍ଷ ବୟସ। ସେ ୨୦୦୯ରେ ରୋମ୍‌ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ୨୦୦ମିଟର ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମିଡ୍‌ଲେ ରେସ୍‌ ଜିତିଥିଲେ। କୁକୋର୍ସ ସ୍ମିଥ୍‌ ୟୁଏସଏ ସୁଇମିଂ, ପୂର୍ବତନ ୟୁଏସ୍‌ଏ ନ୍ୟାଶନାଲ ଟିମ୍‌ ଡାଇରେକ୍ଟର ମାର୍କ ସ୍କୁବର୍ଟ ସିଆଟଲ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହୁଚସନଙ୍କ ପୂର୍ବତନ କ୍ଲବ କିଙ୍ଗ ଆକ୍ୱାଟିକ୍‌ କ୍ଲବ ବିରୋଧରେ ମକଦ୍ଦମା କରିଛନ୍ତି।

ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟିର ସାମ୍‌ନା କରିବେ ରିନା, କାନାଭାରୋ

ମିଲାନ, ୨୩।୫ (ଏଏଫ୍‌ପି)- ଇଟାଲୀ ଫୁଟ୍‌ବଲ ମହାସଂଘ (ଏଫ୍‌ଆଇଜିସି) ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟିର ସାମ୍ନା କରିବେ ଫୁଟ୍‌ବଲର ପେପେ ରିନା, ପାଓଲୋ କାନାଭାରୋ ଏବଂ ସାଲ୍‌ଭାଟୋରେ ଆରୋନିକା। ଏହି ୩ ଜଣଙ୍କର ମାଫିଆଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ନାପଲ୍ସର ଆଣ୍ଟି-ମାଫିଆ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ତରଫରୁ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ୩ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ଆଗରେ ହାଜର ହେବା ଲାଗି ଇଟାଲୀ ଫୁଟ୍‌ବଲ ମହାସଂଘର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଟର ଜିଉସେପ୍‌ ପେକୋରାରୋ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇନାହିଁ। ଉଭୟ କାନାଭାରୋ ଓ ଆରୋନିକା କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ନାପୋଲି ପାଇଁ ଖେଳୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପୂର୍ବତନ ଗୋଲକିପର ରିନା ଏହି ଗ୍ରୀଷ୍ଣଋତୁରେ ନାପୋଲିରୁ ଆସି ଏସି ମିଲାନରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆଇଓଏସ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ସହିତ ମାନିକା, ମୀରବାଇଙ୍କ ଚୁକ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୫ (ପି.ଟି.)-ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ଟେବୁଲ ଟେନିସ ଷ୍ଟାର ମାନିକା ବାତ୍ରା ଏବଂ ଭାରୋତ୍ତୋଳିକା ମୀରବାଇ ଚାନୁ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ଆଇଓଏସ ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ତଦନୁସାରେ ଏହି ସଂସ୍ଥା ଏଣିକି ଖେଳାଳି ଦ୍ୱୟଙ୍କ ଏଣ୍ଡୋର୍ସମେଣ୍ଟ, ଆପିଅରାନ୍‌ସେସ୍‌, ବ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ରୋଫାଇଲିଂ, ପ୍ୟାଟେଣ୍ଟ, ଲାଇସେନ୍‌ସିଂ ଓ ଡିଜିଟାଲ ରାଇଟ୍ସ ଏବଂ ଭିଜିବିଲିଟି ଇନ୍‌ ସୋସିଆଲ ନେଟଓ୍ବର୍କିଙ୍ଗ ସାଇଟ୍ସ ବ୍ୟାପାର ବୁଝାଶୁଝା କରିବ। ପୂର୍ବରୁ ବକ୍ସିଂ ଷ୍ଟାର ଏମସି ମେରୀକମ୍‌ ଓ ବିଜେନ୍ଦର ସିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଷ୍ଟାର ସାଇନା ନେହ୍ବାଲ ଏହି କମ୍ପାନୀ ସହ ଅନୁବନ୍ଧିତ ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି।