ଖେଳ |

କୋହଲିଙ୍କ ଶତକରେ ଭାରତର ବିରାଟ ବିଜୟ

କୋହଲିଙ୍କ ଶତକରେ ଭାରତର ବିରାଟ ବିଜୟ
କେପ୍‌ ଟାଉନ, ୭।୨(ପି.ଟି.)- ଇନ୍‌ ଫର୍ମ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅପରାଜିତ ଶତକ ଏବଂ ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନରଙ୍କ ଚମତ୍କାରିତା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟର ସ୍ବାଦ ଚଖାଇଛି। ବୁଧବାର ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୧୨୪ ରନରେ ଘରୋଇ ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ରନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ଘରୋଇ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଏହା ସର୍ବବୃହତ୍‌ ବିଜୟ। ବିଶ୍ୱର ନମ୍ବର-୨(ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା) ଦଳ ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିଛି ନମ୍ବର-୧ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ। ଏକପାଖିଆଭାବେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ୩୦୪ ରନ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୪୦ ଓଭରରେ ୧୭୯ ରନ କରି ଅଲଆଉଟ ହୋଇଛି। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜେ.ପି. ଡୁମିନି ସର୍ବାଧିକ ୫୧ ଓ ଏଡେନ ମାରକ୍ରାମ ୩୨ ଓ ଡେଭିଡ ମିଲର ୨୫ ରନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ୬ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଦୁଇଅଙ୍କ ଛୁଇଁପାରି ନାହାନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ରିଷ୍ଟ ସ୍ପିନରଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହିଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା। ଦୁଇ ସ୍ପିନର ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ(୪/୪୬) ଓ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ(୪/୨୩) ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ୮ଟି ଉଇକେଟ ବାଣ୍ଟି ନେଇଥିବାବେଳେ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମ୍‌ରା ୨ଟି ଉଇକେଟ ନେଇଛନ୍ତି। ସ୍ବାଭାବିକଭାବେ କୋହଲି ହୋଇଛନ୍ତି ମ୍ୟାନ ଅଫ ଦି ମ୍ୟାଚ। ଏହି ବିଜୟ ସହ ୬ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଭାରତ ୩-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀଲାଭ କରିଛି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ସିରିଜରେ ଭାରତର ପରାଜୟ ଆଶଙ୍କା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ୩ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ଅତିକମ୍‌ରେ ଗୋଟିଏରେ ବିଜୟୀ ହେଲେ ପ୍ରଥମଥରପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ସିରିଜ ଜିତି ଇତିହାସ ରଚିବ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ। ଶତକୀୟ ଭାଗୀଦାରି ଟସ୍‌ ଜିତି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଥମେ ଫିଲ୍ଡିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ଅଧିନାୟକ ଏଡେନ ମାରକ୍ରାମଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଉଚିତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି କାଗିଶୋ ରାବାଡା ମ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ଓଭର ଶେଷ ବଲ୍‌ରେ ଆଉଟ୍‌ କରି ଭାରତକୁ ଶକ୍ତ ଝଟ୍‌କା ଦେଇଥିଲେ। ଖରାପ ଫର୍ମଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ରୋହିତ ଏଠାରେ ଖାତା ଖୋଲିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନ ଥିଲେ। ମ୍ୟାଚର ତୃତୀୟ ଓଭରରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। କୋହଲି ଖାତା ଖୋଲି ନ ଥିବାବେଳେ ରାବାଡାଙ୍କ ଏକ ଲେଗ୍‌ ସାଇଡ୍‌ ବଲ୍‌କୁ ଠିକ୍‌ଭାବେ ଖେଳି ନ ପାରି ଅମ୍ପାୟରଙ୍କ ଏଲବିଡବଲ୍ୟୁ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଦୃଢ଼ମନା ଅଧିନାୟକ ଡିଆରଏସ୍‌ ରିଭ୍ୟୁ ନେଇ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରଠାରୁ ଆଉ ପଛକୁ ଫେରି ନ ଥିଲେ ବିରାଟ। ଓପନର ଶିଖର ଧାଓ୍ବନଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଇକେଟ ଭାଗୀଦାରିରେ ୧୪୦ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ଭାରତ ପାଇଁ ବଡ଼ ସ୍କୋରର ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ୨୪ତମ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲ୍‌ରେ ଧାଓ୍ବନଙ୍କୁ ଆଉଟ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ବଡ଼ ବ୍ରେକ୍‌ ଥ୍ରୁ ଦେଇଥିଲେ ଜେ.ପି. ଡୁମିନି। ଧାଓ୍ବନ ୬୩ ବଲ୍‌ରୁ ୧୨ ଚୌକା ସହାୟତାରେ ୭୬ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ପଟରେ କ୍ରମାଗତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଉଇକେଟ ପଡ଼ି ଚାଲିଥିଲେ ହେଁ ସ୍ବାଭାବିକଭାବେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟିଂ ଜାରିରଖି କୋହଲି ହାସଲ କରିଥିଲେ କ୍ୟାରିୟରର ୩୪ତମ ଶତକ। ଏହାପରେ ରନହାର ବଢ଼ାଇ ସେ ୫୦ ଓଭରରେ ଭାରତ ସ୍କୋରକୁ ୩୦୩ରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଇଥିଲେ। ୧୫୯ଟି ବଲ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା କୋହଲି ୧୨ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ସହାୟତାରେ ୧୬୦ ରନ କରି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ ୧୧, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ୧୪, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ୧୦ ଓ କେଦାର ଯାଦବ ୧ ରନରେ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ। କୋହଲି ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର (୧୬*) ଅସମାପ୍ତ ୭ମ ଉଇକେଟରେ ୬୭ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବୋଲରଙ୍କୁ ନାକେଦମ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏକାଧିକ ରେକର୍ଡ ରନ ମେଶିନ ବିରାଟଙ୍କ ୧୬୦* ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାଟିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର। ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୧ରେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨୭ ରନ କରି ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ। ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟରେ କୋହଲିଙ୍କର ଏହାଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର। ୨୦୧୨ରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୩ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ବାଉଣ୍ଡାରିରୁ ମାତ୍ର ୬୦ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବାବେଳେ ସିଙ୍ଗଲ ଓ ୨ ରନ ନେଇ ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୦୦ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ନ୍ୟୁଲାଣ୍ଡ୍ସଠାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ସେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ। ଏହି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ପୂର୍ବରୁ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ହେଁ ତାହା କେନଆ ବିପକ୍ଷରେ (୨୦୦୩, ମାର୍ଚ୍ଚ)ଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକଭାବେ ସେ ସର୍ବାଧିକ ଶତକ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନାମରେ କରିଛନ୍ତି। ଅଧିନାୟକଭାବେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ୧୪୨ ଇନିଂସରୁ ୧୧ଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ କୋହଲି ମାତ୍ର ୪୩ ଇନିଂସରୁ ୧୨ଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ସିରିଜରେ କୋହଲି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୧୮ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜରେ କୌଣସି ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ। ୨୦୦୧-୦୨ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ରିକି ପଣ୍ଟିଂ କରିଥିବା ୨୮୩ ରନ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା। ବଲ୍‌ ସମ୍ମୁଖୀନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କୋହଲିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଧିମା ଶତକ ଥିଲା। ୨୦୧୫ରେ ଆଡିଲେଡଠାରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ୧୧୯ ବଲ୍‌ରୁ ଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ସେଞ୍ଚୁରିଆନରେ ପରାଜିତ ଦଳରେ ୩ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏଠାରେ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା। ଲୁନ୍‌ଗି ଏନ୍‌ଗିଡି ଓ ହେନରିଚ୍‌ କ୍ଲାସେନ ଦିନିକିଆ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବାବେଳେ ଟାବ୍ରେଜ ଶାମ୍‌ସିଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଥିଲେ ଆଣ୍ଡିଲେ ଫେଲୁକ୍ୱାୟୋ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପକ୍ଷରୁ ଡୁମିନି ସର୍ବାଧିକ ୨ଟି ଏବଂ ରାବାଡା, କ୍ରିସ୍‌ ମୋରିସ, ଫେଲୁକ୍ୱାୟୋ ଓ ଇମ୍ରାନ ତାହିର ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଉଇକେଟ ନେଇଥିଲେ। ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍କୋର ଭାରତ ୫୦ ଓଭରରେ ୩୦୩/୬(କୋହଲି-୧୬୦*, ଧାଓ୍ବନ-୭୬, ଭୁବନେଶ୍ୱର-୧୬*, ଡୁମିନି-୨/୬୦, ରାବାଡା-୧/୫୪, ମୋରିସ-୧/୪୫, ଫେଲୁକ୍ୱାୟୋ-୧/୪୨, ତାହିର-୧/୫୨)। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୪୦ ଓଭରରେ ୧୭୯/ଅଲଆଉଟ(ଡୁମିନି-୫୧, ମାରକ୍ରାମ-୩୨, ମିଲର-୨୫, ଚହଲ-୪/୪୬, କୁଲଦୀପ-୪/୨୩, ବୁମ୍‌ରା-୨/୩୨)।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

 ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ: ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଭିଲେଜ୍‌ରେ ଉଡ଼ିଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ: ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଭିଲେଜ୍‌ରେ ଉଡ଼ିଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା

ଜାକର୍ତ୍ତା, ୧୬ା୮(ପି.ଟି.)-ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଭିଲେଜ୍‌ରେ ଗୁରୁବାର ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଷ୍ଟାର ଏବଂ ରେସଲରମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଭିଲେଜରେ ହକି ଖେଳାଳି ଓ ରେସ୍‌ଲରମାନେ ପ୍ରଥମେ ପହଞ୍ଚତ୍ସାରିଥିବାରୁ ସେମାନେ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦାନ କରି ପାରିଥିଲେ। ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଓ କବାଡ଼ି ଖେଳାଳିମାନେ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ବାଟ ଦେଇ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ରାଜଧାନୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି।

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ : ଆଜାମ ସଫ୍ଟ ଟେନିସ ଟେକ୍ନିକାଲ ଅଫିସିଆଲ

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ : ଆଜାମ ସଫ୍ଟ ଟେନିସ ଟେକ୍ନିକାଲ ଅଫିସିଆଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୮(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)-
ଚଳିତମାସ ୧୮ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଏସିଆନ ଗେମ୍ସର ସଫ୍ଟ ଟେନିସ ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ମହମ୍ମଦ ଆଜମ ଟେକ୍ନିକାଲ ଅଫିସିଆଲ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ସଫ୍ଟ ଟେନିସ ଇଭେଣ୍ଟ ଆଗାମୀ ୨୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରେ ଶେଷ ହେବ। ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇବା ପାଇଁ ଆଜମ ୨୪ ତାରିଖରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଯିବେ।

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ: ପେସ୍‌ଙ୍କ ଖେଳିବା ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ: ପେସ୍‌ଙ୍କ ଖେଳିବା ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ପାଲେମ୍ବାଙ୍ଗ,୧୬।୮(ପି.ଟି.)- ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖରୁ ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଭାରତୀୟ ଟେନିସ୍‌ ଦଳ ଗୁରୁବାର ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ୟାଇଛି। ମାତ୍ର ଘୋଷିତ ଟେନିସ୍‌ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ଭେଟେରାନ ଲିଆଣ୍ଡର ପେସ ଏଠାରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିଛନ୍ତି। 

ଫିଫା ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌:  ଶୀର୍ଷରେ ଫ୍ରାନ୍ସ, ୧୫କୁ ଖସିଲା ଜର୍ମାନୀ

ଫିଫା ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌: ଶୀର୍ଷରେ ଫ୍ରାନ୍ସ, ୧୫କୁ ଖସିଲା ଜର୍ମାନୀ

ଜୁରିଖ,୧୬।୮- ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ଫ୍ରାନ୍ସ ଫିଫା ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଶୀର୍ଷକୁ ଉଠିଛି। ଏହା ଦର୍ଶାଇଛି ଗୁରୁବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ନୂଆ ଫିଫା ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପୂର୍ବରୁ ଶୀର୍ଷରେ ଥିବା ଜର୍ମାନୀ ଦଳ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଗ୍ରୁପ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ବିଦାୟ ନେବା ଯୋଗୁ ଏବେ ୧୫ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଖସିଛି। 

ଆଟଲେଟିକୋ ମାଡ୍ରିଡ୍‌ ଜିତିଲା ସୁପର କପ୍‌

ଆଟଲେଟିକୋ ମାଡ୍ରିଡ୍‌ ଜିତିଲା ସୁପର କପ୍‌

ଟାଲିନ୍ନ,୧୬।୮- ସାଉଲ ନିଗୁଏଜ ଓ କୋକେଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଅତିରିକ୍ତ ସମୟରେ ଗୋଲ ଯୋଗୁ ଆଟଲେଟିକୋ ମାଡ୍ରିଡ୍‌ ୟୁଫା ସୁପର କପ୍‌ ଟାଇଟଲ ଜିତିଛି। ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫାଇନାଲରେ ଆଟଲେଟିକୋ ମାଡ୍ରିଡ୍‌ ୪-୨ ଗୋଲ୍‌ରେ ରିଅଲ ମାଡ୍ରିଡ୍‌କୁ ହରାଇ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛି। 

ଭିକ୍ଟର ମୋଜେସଙ୍କ ଅବସର

ଭିକ୍ଟର ମୋଜେସଙ୍କ ଅବସର

ଆବୁଜା,୧୬।୮- ଚେଲସି ଖେଳାଳି ଭିକ୍ଟର ମୋଜେସ ବୁଧବାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫୁଟ୍‌ବଲ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି। ସେ ଏ ନେଇ ଟୁଇଟର ଜରିଆରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଅବସର ନାଇଜେରିଆ ଫୁଟ୍‌ବଲ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରି ଦେଇଛି। କାରଣ ମୋଜେସଙ୍କୁ ଏବେ ମାତ୍ର ୨୭ ବର୍ଷ ହୋଇଛି।

ଗ୍ୟାରୀ ଷ୍ଟିଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌

ଗ୍ୟାରୀ ଷ୍ଟିଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌

ଅକ୍‌ଲାଣ୍ଡ,୧୬।୮- ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଗ୍ୟାରୀ ଷ୍ଟିଡ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଲାଗି ଏହି ଗୁରୁଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପଦରେ ମାଇକ ହାସନ ଥିଲେ। ହାସନ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନରେ ପଦତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

କୋହଲିଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଲେ ସର୍ଦ୍ଦାର ସିଂ

କୋହଲିଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଲେ ସର୍ଦ୍ଦାର ସିଂ

ଜାକର୍ତ୍ତା,୧୬।୮- ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସର୍ଦ୍ଦାର ସିଂ ୟୋ ୟୋ ଟେଷ୍ଟ ତଥା ଫିଟ୍‌ନେସ ପରୀକ୍ଷାରେ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଅଜିତ ଓ୍ବାଦେକରଙ୍କ ପରଲୋକ

ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଅଜିତ ଓ୍ବାଦେକରଙ୍କ ପରଲୋକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୮(ପି.ଟି.)- ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ଆଣି ଦେଇଥିବା ଅଧିନାୟକ ଅଜିତ ଓ୍ବାଦେକରଙ୍କ ବୁଧବାର ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୭୭ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ। 

ସ୍ଥିତି ବଦଳାଇବାର ଦକ୍ଷତା ଭାରତର ରହିଛି

ସ୍ଥିତି ବଦଳାଇବାର ଦକ୍ଷତା ଭାରତର ରହିଛି

ଲଣ୍ଡନ, ୧୫।୮(ପି.ଟି.)- ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ହାରି ଭାରତୀୟ ଦଳ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥାଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ୫-୦ରେ ସିରିଜ କ୍ଲିନ ସୁଇପ୍‌ କରିବା କହିବା ଏବେଠୁ ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ ବୋଲି ଦଳର ଉଇକେଟ୍‌କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଜନ୍ନୀ ବେୟାରଷ୍ଟୋ କହିଛନ୍ତି। 

ପରାଜୟ ସହ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ସ୍ପେନ ଗସ୍ତ ଶେଷ

ପରାଜୟ ସହ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ସ୍ପେନ ଗସ୍ତ ଶେଷ

ବାର୍ସିଲୋନା, ୧୫।୮(ପି.ଟି.)- ବାର୍ସିଲୋନା ‘ବି’ ଦଳଠାରୁ ପରାଜୟବରଣ କରିବା ସହ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଦଳ ତା’ର ସ୍ପେନ ଗସ୍ତ ସମାପ୍ତ କରିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ମିନି ଏଷ୍ଟାଡି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବାର୍ସିଲୋନା ‘ବି’ ଦଳ ୩-୦ ଗୋଲରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା।

ଅବସର ଘୋଷଣା କଲେ ଫର୍ନାଣ୍ଡୋ

ଅବସର ଘୋଷଣା କଲେ ଫର୍ନାଣ୍ଡୋ

ମାଡ୍ରିଡ୍‌, ୧୫।୮- ଦୁଇଥର ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ସ୍ପାନିଶ ଡ୍ରାଇଭର ଫର୍ନାଣ୍ଡୋ ଆଲୋନସୋ ଫର୍ମୁଲା-୧ରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ସିଜନ ସମାପ୍ତ ପରେ ସେ ଫର୍ମୁଲା-୧ରୁ ସନ୍ନ୍ୟାସ ନେବେ ବୋଲି ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।