Dharitri News
ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବରୁଣେଇପଦାରେ ଜୈନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର ଆବିଷ୍କୃତ

ବରୁଣେଇପଦାରେ ଜୈନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର ଆବିଷ୍କୃତ ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୭।୨ ରନତ୍ଗିରି, ଉଦୟଗିରି, ଲାଙ୍ଗୁଡି, ରାଧାନଗର ଆଦି ବୌଦ୍ଧକୀର୍ତ୍ତି ବିମଣ୍ଡିତ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଜୈନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଯାଜପୁରରୋଡ ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଦେବୀଠାରେ ଜୈନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏବେ ପାଣିକୋଇଲି ଷଠିପୁରଠାରୁ ବୈତରଣୀରୋଡ ରାସ୍ତାର ୨ କି.ମି. ଦୂର ବରୁଣେଇପଦା ଗ୍ରାମର ବାମପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଏକ ଶିବମନ୍ଦିରରେ ୧୩ଟି ଜୈନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ୧୦ମ ଶତାବ୍ଦୀର ଭୌମକର ବଂଶୀୟ ଶେଷ ରାଜାଙ୍କ ଅମଳର କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଗତ ୪ତାରିଖ ରବିବାର ଇଣ୍ଡିଆନ ନ୍ୟାଶନାଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଫର ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ କଲଚର ହେରିଟେଜ(ଆଇଏନଟିଏସିଏଚ) ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। ପଥର ଖୋଦିତ ଏହି କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର କେତେକ ମୂର୍ତ୍ତିର ଅଂଶବିଶେଷ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି । ବୈତରଣୀ ନଦୀର ପଶ୍ଚିମକୁ ୨ କିମି ଦୂରରେ ଏହି ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ୨ ବର୍ଷ ହେଲା ଆଇଏନ୍‌ଟିଏସିଏଚ ପକ୍ଷରୁ ଐତିହ୍ୟ ମଣ୍ଡିତ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ପୁରାତନ ମନ୍ଦିର, ଚର୍ଚ୍ଚ, ଗୀର୍ଜା, ପୋଖରୀ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ଭେ କରାଯାଇ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିଗୁଡିକର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି । ଗତ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୧୭୦ଟି ଏବଂ ଚଳିତ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଏଯାଏ ୧୨୫ଟି କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର ସନ୍ଧାନ ମିଳି ସାରିଛି । ଆଇଏନ୍‌ଟିଏସିଏଚ୍‌ ସଂସ୍ଥାରେ ପ୍ରଫେସର ବଳରାମ ମହାପାତ୍ର ଆବାହକ, ବିନୋଦ ଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକ, ସହଆବାହକ ଓ ଐତିହାସିକ ଏକାଦଶୀ ପାଢୀ ପରାମର୍ଶଦାତା ରହିଛନ୍ତି।

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ୪୯ ଜଣ ଅନୁପସ୍ଥିତ

ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ୪୯ ଜଣ ଅନୁପସ୍ଥିତ

ଧର୍ମଶାଳା,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକର୧୮ଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ଭାଷା ଓଡିଆ ପରୀକ୍ଷାରେ ମୋଟ ୪୯ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ପରୀକ୍ଷା ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରି କପି ତଦାରଖ କରିଥିଲେ। ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡିକରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ଆଳିରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ଆଳିରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ଆଳି,୨୩।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟରେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମାତୃଭାଷା ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଆଳି ନୂଆବଜାରରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ମିଳୁଥିବା ନେଇ ଖବର ମିଳିଥିଲା। ଖବର ପାଇ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଡିଇଓ ଉଦୟନାଥ ମାଝି ଆଳି ହାଇସ୍କୁଲ ନୋଡାଲ ସେଣ୍ଟର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସେଣ୍ଟର ପରିଦର୍ଶନ କରି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେପରି କିଛି ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା।

ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଦେଖାଇ ଲୁଟିନେଲେ ୫୦ଲକ୍ଷ

ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଦେଖାଇ ଲୁଟିନେଲେ ୫୦ଲକ୍ଷ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ ନବା ଗାଁ ନିକଟ ବିଶ୍ୱାଳ ସ୍ରିମ୍ପ, ଜେବିଏସ୍‌ ଆକ୍ୱାଟିକ୍ସରୁ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଲୁଟ ହୋଇଛି। କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଦେଖାଇ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି।

  ନଜରବନ୍ଦୀରେ ଆଶ୍ରମ ଅନ୍ତେବାସୀ, କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ

ନଜରବନ୍ଦୀରେ ଆଶ୍ରମ ଅନ୍ତେବାସୀ, କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/କଳିଙ୍ଗନଗର/ଡୁବୁରୀ (ଡି.ଏନ.ଏ.),୨୨।୨ କଳିଙ୍ଗନଗର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲକୁ ସଂଲଗ୍ନ ଗୋବରଘାଟି ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣାର ୪ ଦିନ ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସ୍କୁଲ ପରିସରରୁ ପୋଲିସ ମୁତୟନ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ଏକ ପ୍ରକାର ନଜରବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ତଥା ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲ ପରିସରକୁ ଛଡା ଯାଉନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ବୁଧବାର ଗୋବରଘାଟି ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଛଡାଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ବାଲିଉଠାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗ୍ରାମବାସୀ -ପ୍ରଶାସନ ମୁହାଁମୁହିଁ

ପାଟୁକରା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ଥାନୀୟ ଆଖୁଆଦକ୍ଷିଣ ବାଲିଘାଟରୁ ବାଲିଉଠାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପ୍ରଶାସନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ଆଖୁଆ ପୋଲ ନିକଟରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ମାର୍ଶାଘାଇ ତଦସିଲଦାର ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ୩ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ରହିଛନ୍ତି ।

କଳା ବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

କଳା ବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

ରାଜନଗର,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅଲ ଓଡିଶା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ଲେଡିଜ ଓ୍ବାର୍କସ ଆସୋସିଏଶନ ରାଜନଗର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ୫ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଗୁରୁବାର ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀମାନେ କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପରିଧାନ କରି ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି । ଜିଲା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ଆସୋସିଏଶନ ସଂପାଦିକା ପୁଷ୍ପଲତା ରଥଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ ରାଜନଗର ସିଡିପିଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ ।

ଚିତ୍ରୋତ୍ପଳା ନଦୀରୁ ବେଆଇନ ବାଲିଚାଲାଣକୁ ବିରୋଧ: ଆଖୁଆ-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଚିତ୍ରୋତ୍ପଳା ନଦୀରୁ ବେଆଇନ ବାଲିଚାଲାଣକୁ ବିରୋଧ: ଆଖୁଆ-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଆଖୁଆ ଦକ୍ଷିଣୀଠାରେ ପ୍ରବାହିତ ଚିତ୍ରୋତ୍ପଳା ନଦୀରୁ ବେଆଇନ ବାଲିଚାଲାଣକୁ ବିରୋଧ କରି ଗୁରୁବାର ରାସ୍ତାରୋକୋ କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଶତାଧିକ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଆଖୁଆ-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରାସ୍ତାକୁ ଟାୟାର ଜାଳି ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଓକିଲ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୨୨।୨(ନି.ପ୍ର.)-ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି ନେଇ ଯାଜପୁରରୋଡର ୩ ଓକିଲ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଛି । ଯାଜପୁରରୋଡ ଓକିଲ ସଂଘ, ବ୍ୟାସନଗର ଓକିଲ ସଂଘ ଓ କଳିଙ୍ଗନଗର ଓକିଲ ସଂଘ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ପାରାଦୀପକୁ ଉଠିଲା ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ

ପାରାଦୀପକୁ ଉଠିଲା ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଡୁବୁରୀ/ସୁକିନ୍ଦା (ଡି.ଏନ.ଏ.),୨୧।୨ କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌କୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଗୋବରଘାଟି ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ୩୩ ଜଣ ଆଦିବାସୀ ନାବାଳକ ଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣାର ବୁଧବାର ଭିନ୍ନ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ଘଟଣାକୁ ୭୨ଘଣ୍ଟା ଅତିକ୍ରାନ୍ତ କରି ସାରିଥିଲେ ହେଁ ପୋଲିସ କୌଣସି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ସାହାସ ଜୁଟାଇ ପାରି ନ ଥିବାବେଳେ ପରିସ୍ଥିତିର ଗମ୍ଭିରତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲାପାଳ ଟାଟା କାରଖାନା ପରିସରରେ ଥିବା ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ପାରାଦୀପକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଟାଟା କାରଖାନା ପାଚେରୀକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଗୋବରଘାଟି ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ଅନ୍ୟତ୍ର ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳ ଟାଟା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏକ ପ୍ରକାର ଶାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଅଯୋଗ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଲେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୧।୨ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଣୀତ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ସଫଳତା ପାଇଁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ଓ ପ୍ରତିବନ୍ଧତା ଲୋଡ଼ା ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ସଭାସମିତିରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଲମ୍ବା ଲମ୍ବା ଭାଷଣ ଦେଉଛନ୍ତି। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଭତ୍ତା, ଗୃହ ନିର୍ମାଣ, ଚାକିରିରେ ସଂରକ୍ଷଣ, ଯାତାୟାତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରିହାତି, ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଓ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସହାୟତା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଛି । ହେଲେ ବିଡମ୍ବନା ଯେ, ରାଜନୈତିକ ଚାପରେ କୋଟିପତି ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ୍ୟ ସକାଶେ ଶତପ୍ରତିଶତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଜିଲାପାଳ ଓ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ନୟାନ୍ତ ହୋଇ ସାରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଖଣ୍ଡେ ପାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି।

ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ, ବଢୁଛି ରୋଗ

ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ, ବଢୁଛି ରୋଗ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୨୧।୨(ନି.ପ୍ର.)- ବ୍ୟାସନଗର ପୌରପରିଷଦ ସମେତ କୋରେଇ, ରସୁଲପୁର ଓ ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପ୍ରଭୃତି ଅଞ୍ଚଳର ରୋଗୀମାନେ ଯାଜପୁରରୋଡ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ୩୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ରୋଗୀ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏଠାରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉ ନ ଥିବା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଦେଖିଲେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ।

ଲୁଟେରାଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ: ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କଠାରୁ ସାଢ଼େ ୫ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ

ଲୁଟେରାଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ: ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କଠାରୁ ସାଢ଼େ ୫ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୧।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଘମାରୀ-ଦଶପଲ୍ଲା ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ଏବେ ଲୁଟେରାଙ୍କ ଚରାଭୂଇଁ ପାଲଟିଛି। ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ କେବଳ ରାତିରେ ନୁହେଁ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଲୁଟେରାମାନେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଦେଖାଇ ଲୁଟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ବୁଧବାର କଣ୍ଟିଲୋ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କଠାରୁ ମୋବାଇଲ ସହ ସାଢ଼େ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ।