ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବରୁଣେଇପଦାରେ ଜୈନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର ଆବିଷ୍କୃତ

ବରୁଣେଇପଦାରେ ଜୈନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର ଆବିଷ୍କୃତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୭।୨

ରନତ୍ଗିରି, ଉଦୟଗିରି, ଲାଙ୍ଗୁଡି, ରାଧାନଗର ଆଦି ବୌଦ୍ଧକୀର୍ତ୍ତି ବିମଣ୍ଡିତ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଜୈନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଯାଜପୁରରୋଡ ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଦେବୀଠାରେ ଜୈନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏବେ ପାଣିକୋଇଲି ଷଠିପୁରଠାରୁ ବୈତରଣୀରୋଡ ରାସ୍ତାର ୨ କି.ମି. ଦୂର ବରୁଣେଇପଦା ଗ୍ରାମର ବାମପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଏକ ଶିବମନ୍ଦିରରେ ୧୩ଟି ଜୈନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ୧୦ମ ଶତାବ୍ଦୀର ଭୌମକର ବଂଶୀୟ ଶେଷ ରାଜାଙ୍କ ଅମଳର କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଗତ ୪ତାରିଖ ରବିବାର ଇଣ୍ଡିଆନ ନ୍ୟାଶନାଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଫର ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ କଲଚର ହେରିଟେଜ(ଆଇଏନଟିଏସିଏଚ) ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। ପଥର ଖୋଦିତ ଏହି କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର କେତେକ ମୂର୍ତ୍ତିର ଅଂଶବିଶେଷ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି । ବୈତରଣୀ ନଦୀର ପଶ୍ଚିମକୁ ୨ କିମି ଦୂରରେ ଏହି ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି।
ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ୨ ବର୍ଷ ହେଲା ଆଇଏନ୍‌ଟିଏସିଏଚ ପକ୍ଷରୁ ଐତିହ୍ୟ ମଣ୍ଡିତ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ପୁରାତନ ମନ୍ଦିର, ଚର୍ଚ୍ଚ, ଗୀର୍ଜା, ପୋଖରୀ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ଭେ କରାଯାଇ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିଗୁଡିକର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି । ଗତ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୧୭୦ଟି ଏବଂ ଚଳିତ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଏଯାଏ ୧୨୫ଟି କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର ସନ୍ଧାନ ମିଳି ସାରିଛି । ଆଇଏନ୍‌ଟିଏସିଏଚ୍‌ ସଂସ୍ଥାରେ ପ୍ରଫେସର ବଳରାମ ମହାପାତ୍ର ଆବାହକ, ବିନୋଦ ଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକ, ସହଆବାହକ ଓ ଐତିହାସିକ ଏକାଦଶୀ ପାଢୀ ପରାମର୍ଶଦାତା ରହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ସୌମ୍ୟ

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

 ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଗୁଜବ: ପିଲାଚୋରି ସନ୍ଦେହରେ ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଗୁଜବ: ପିଲାଚୋରି ସନ୍ଦେହରେ ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ

ନୟାଗଡ ଅଫିସ,୨୭।୫- ବିହାରରୁ ଆସିଥିବା କିଛି ଯୁବକ ରାଜ୍ୟରେ ପିଲାଚୋରି କରୁଥିବା ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାରିତ ହେଉଛି। ଏହି ଗୁଜବକୁ ଭିତ୍ତିକରି ପିଲାଚୋରି ସନ୍ଦେହରେ ନୟାଗଡ ଜିଲାର ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ୨ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ମାଡ ମାରିଛନ୍ତି।

ବିଜେଡିରୁ ସମୂହ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ବ୍ଲକ ବିଜେଡି କର୍ମୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୨୭।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ର୍ରାପଡା ଜିଲା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ବିଜେଡି କର୍ମୀ ରବିବାର ସମୂହ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇକୁ ରାଜସ୍ବ ସବ୍‌ଡିଭିଜନ ଘୋଷଣା କରା ନଗଲେ ବ୍ଳକର ସମସ୍ତ ବିଜେଡି କର୍ମୀ ସମୂହ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ବୋଲି ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

୧୨୫ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମେଧାବୃତ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୭।୫ (ବ୍ୟୁରୋ)- ୧୨୫ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବୃତ୍ତିଗତ ଓ ବୈଷୟିକ ମେଧାବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି।

ଚାକିରି ଦେବା ଆଳରେ ଠକେଇ: ୫ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ରସୁଲପୁର,

ଚାକିରି ଦେବା ଆଳରେ ଠକେଇ: ୫ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ରସୁଲପୁର,

ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଆଖିଆ ବଜାରର ଏକ ଲଜ୍‌ରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଏକ ଠକଦଳର ୫ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବେକାରୀ ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କୁ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ଚାକିରି କରାଇ ଦେବାକୁ କହି ଟଙ୍କା ଲୁଟୁ ଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ ସମୟରେ ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କର କୌଣସି କର୍ମକତ୍ତା ନୁହଁନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା।

ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ନ ସରୁଣୁ ବିମ୍‌ରେ ଫାଟ

ଯାଜପୁର ରୋଡ/ରଗଡି,୨୭ା୫ (ନି.ପ୍ର/ଡି.ଏନ.ଏ)କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମକୁନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ସପ୍ତରତ୍ନ ସଂସ୍କୃତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ ଗୃହ ପାଇଁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ମିଳିଥିଲା। କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ନ ହେଉଣୁ ବିମ୍‌ ଫାଟି ସେଠାରେ କଣା ହୋଇଯାଇଛି।

ପୋତି ହୋଇଯାଉଛି ୬୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନାଳ, ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଜରୁରୀ

ବରୀ,୨୭ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଯାଜପୁର ଜିଲା ବରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଛୋଟ ବଡ଼ ୬୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନାଳ ରହିଛି। ହେଲେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ନାଳ ପୋତି ହୋଇ ପଡୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ନାଳ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ନାଁରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ହରିଲୁଟ୍‌ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ନାଳଗୁଡିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଗଲେ ଚାଷ ଜମିକୁ ଜଳ ଯୋଗାଣ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ସରିଲାଣି ଆବାସ ନିର୍ମାଣ, ମିଳିନାହିଁ ବକେୟା ଅର୍ଥ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୭ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ) ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି ା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଭାବେ ପଡ଼ି ରହୁଥିବାରୁ ବିଭାଗୀୟ ସଚିବଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଆସିଛନ୍ତି। ଏହି ବ୍ଲକରେ ଅଧିକାଂଶ ହିତାଧିକାରୀ ଆବାସ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସାରି ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଯାବତ୍‌ ତାଙ୍କୁ ବକେୟା ଅର୍ଥ ମିଳି ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ା

୪ବର୍ଷ ହେଲା ଶେଷ ହେଉନି ରାହାଶୋଳା ବ୍ରିଜ୍‌

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୭ା୫ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ପୋଲ ଓ ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଯାତାୟତରେ ବହୁ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ବରାଦ ହେଉଛି ା

ରାସ୍ତା ମଝିରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା

ରାସ୍ତା ମଝିରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା

ବାଲିକୁଦା,୨୭ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ରାସ୍ତା ମଝିରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ। ଏଥିଯୋଗୁ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି। ଯେତେ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳୁନାହିଁ। ତେଣୁ ଗତ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ୧୫ ରୁ ଅଧିକ ଛୋଟ ବୋଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିସାରିଲାଣି।

ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁନି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ : ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହାୟତା ଲୋଡିଲେ ହିତାଧିକାରୀ

ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁନି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ : ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହାୟତା ଲୋଡିଲେ ହିତାଧିକାରୀ

ବାଲିକୁଦା,୨୭ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କାଳ ବୈଶାଖି ଆସିଲେ ଛାତିରେ ଛନକା ପଶେ। ଫଟା କାନ୍ଥର ଘର, କେତେବେଳେ ଯେ ଭୁଶୁଡି ପଡିବ କହିହେବ ନାହିଁ। ଏଭଳି ବିପଦକୁ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଝୁଲାଇ ରହିଛନ୍ତି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ବାଲିକୁଦା ବ୍ଲକ ବାହାରଣା ପଞ୍ଚାୟତର ହୃଶିକେଶ ରାଉତଙ୍କ ପରିବାର।

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ବଧୂହତ୍ୟା : ୬ ଦିନ ପରେ ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ବଧୂହତ୍ୟା : ୬ ଦିନ ପରେ ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି

ବାଲିକୁଦା,୨୭ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଲିକୁଦା ବ୍ଲକ ଅନନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ପଦ୍ମନାଭପୁର ଗ୍ରାମର ଗୋକୁଳାନନ୍ଦ ପରିଡାଙ୍କ ଝିଅ ମମତାଙ୍କୁ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ଅଧିକ ଯୌତୁକ ପାଇଁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏୟାରଫିଲ୍ଡ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଏନେଇ ଦଫା ୪୯୮(ଏ), ୩୦୪(ବି), ୩୪ ଆଇପିସି ୪ ଡିପି ଆକ୍ଟ, ନଂ.୧୫୮/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ତେବେ ଅଦ୍ୟାବଧି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ପାରିନାହିଁ।

ଲୁହା,ନିଆଁ ସଙ୍ଗେ ବିତୁଛି ଜୀବନ

ଲୁହା,ନିଆଁ ସଙ୍ଗେ ବିତୁଛି ଜୀବନ

ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର-ନୟାଗଡ ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗୀୟ ରାସ୍ତା କଡ ହାଟସାହିରେ ଥିବା ଏକ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ବରଗଛ ମୂଳ ପାଲଟିଛି ତାଙ୍କର କର୍ମସ୍ଥଳୀ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।