ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ହୃଷୀକେଶ

ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ହୃଷୀକେଶ
ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୭।୨ ନିଯୁକ୍ତି ପଛରେ ନ ଧାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରି ଯୁବ ସମାଜ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି ହୃଷିକେଶ ଓଝା। ଯାଜପୁର ଜିଲା ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ସୁଙ୍ଗୁଡା ଗ୍ରାମର ହୃଷୀକେଶ ନିଜର ଦୁରଦୃଷ୍ଟି, ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ଓ କର୍ମନିଷ୍ଠା ବଳରେ ଏହି ସଫଳତା ପାଇପାରିଛନ୍ତି। ଆର୍ଥତ୍କ ଅନଟନ କାରଣରୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇ ମାତ୍ର ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି ସେ। ଶିଳ୍ପବହୁଳ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ବଜାରରେ ଏକ ଲୁହା, ଷ୍ଟିଲ ମରାମତି ଓ ଫେବ୍ରିକେଶନ ୟୁନିଟ ସ୍ଥାପନ କରି ନିଜର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ସହ ଅନ୍ୟ ୫ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ସେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇ ପାରିଛନ୍ତି। ବଡ଼ଚଣା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଇମାଟିଆ ଗ୍ରାମର ସନାତନ ଓଝାଙ୍କ ପୁଅ ହେଉଛନ୍ତି ହୃଷୀକେଶ। ୧୯୮୦ ଅଗଷ୍ଟ ୩୦ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ। ପରିବାର କହିଲେ ପିତାମାତା, ସ୍ତ୍ରୀ, ଭଉଣୀ ଓ ପୁଅ । ବାପା କୁଲି ମଜୁରୀ କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ଦୋକାନରେ ଶ୍ରମିକ କାମ କରି ମାସିକ ୮୦୦ ଟର୍ଙ୍କାରେ ପରିବାର ଚଳାଇବା ତାଙ୍କ ପକ୍ଷେ କଷ୍ଟକର ହୋଇ ପଡିଥିଲା। ଯାହା ମିଳୁଥିଲା କଷ୍ଟେମଷ୍ଟେ ପରିବାର କେବଳ ଚଳୁଥିଲା। ପରିବାରର ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ହେବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ ହୃଷୀକେଶ। ନିଜ ଗାଁରେ ଲୋକମାନେ ବ୍ୟବସାୟ କରି କ୍ଷତି ସହୁଥିବାବେଳେ ସେ ଜଣେ ଗରିବ ହୋଇ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଥିଲେ ଲୁହାକାମ ଓ ମରାମତି ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ କୁଲି ମଜୁରୀ କରି ସଞ୍ଚୟ ରଖିଥିବା ଅଳ୍ପ କିଛି ଅର୍ଥରେ ନିଜେ ମୁଣ୍ଡଝାଳ ତୁଣ୍ଡରେ ମାରି ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରି ଲୁହା ଗ୍ରୀଲ୍‌ଗେଟ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟର ମାନ ଏବଂ ସ୍ବଚ୍ଛତା ପାଇଁ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଥିଲେ। ଆଖପାଖରେ ଥିବା ସୁଙ୍ଗୁଡା, କଣ୍ଟିଗଡିଆ, ଗୋପାଳପୁର, ରାହାଶାଳ, ସୁଭଦ୍ରାପୁର, ଖୋସାଲପୁର, ନିଶିମଳା, ନେଉଳପୁର, ସୁନ୍ଦରିଆ, କାଇମାଟିଆ ଆଦି ଗଁାଗୁଡ଼ିକରେ ସେ ବେଶ୍‌ ପରିଚିତ । ଇଣ୍ଡିଆନ ୍‌ଓଭରସିଜ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଶାଖା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଯୁବ ଶକ୍ତିଟ୍ରଷ୍ଟ (ବିୱାଇଏସ୍‌ଟି) ତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲା। ଫଳରେ ସେ ନିଜର ଲୁହା ଓ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ମରାମତି ଏବଂ ଫେବ୍ରିକେଶନ ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ ଆର୍ଥତ୍କ ସହାୟତା ପାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇ ଆବଶ୍ୟକ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଓ ସରଞ୍ଜାମ କିଣି ପାରିଥିଲେ। ଗତ ୩ବର୍ଷ ହେଲା ସେ ମାସିକ ପ୍ରାୟ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ସହ ୫ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଦେଇ ପାରିଛନ୍ତି। ବଡ଼କଥା ହେଲା ନିଜର ଏକମାତ୍ର ଭଉଣୀଙ୍କୁ ସେ ବାହାଦେଇ ପାରିଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷକ ବ୍ରଜକିଶୋର ସାହୁ ତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ବଢାଇବାରେ ସହଯୋଗୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ବହୁ କଷ୍ଟ ସ୍ବୀକାର କରି ସ୍ବଅର୍ଜିତ ଅର୍ଥରେ ନିଜେ ଘରଦ୍ୱାର କରିବା ସହିତ ପିଲା ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ନିଜ ସହିତ ଆଉ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇପାରିଥିବାରୁ ସେ ନିଜକୁ ବେଶ୍‌ ଗର୍ବିତ ମନେ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ହୃଷୀକେଶ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ନିଶା ନିବାରଣ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ନିଶା ନିବାରଣ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ମହାକାଳପଡା, ୧୭।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକର ବରକନ୍ଧା ପଞ୍ଚାୟତର ଛେଡାକଣୀସ୍ଥିତ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଓ ମହାକାଳପଡା ଯୁବ ଗ୍ରୁପ ପକ୍ଷରୁ ଚୋରା ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରି ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ନୂତନ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଅଟଳ

ନୂତନ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଅଟଳ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶୋକବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସହରର ଗୋକୁଳ ଚନ୍ଦ୍ର ସଂଗୀତ ସଦନରେ ଜିଲା ବିକାଶ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଷଣ୍ଢ ଆକ୍ରମଣରେ ୫ ଆହତ

ଷଣ୍ଢ ଆକ୍ରମଣରେ ୫ ଆହତ

ଗଣିଆ,୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଣିଆ ବ୍ଲକ ବିଜୟନଗର ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଷଣ୍ଢ ଆକ୍ରମଣରେ ୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହେଲେ ଧ୍ରୁବଚରଣ ସାହୁ(୮୨), ସନ୍ୟାସୀ ଚିନରା(୪୬), ଲିଙ୍ଗରାଜ ମଲ୍ଲିକ(୩୮), ମାୟାଧର ବେହେରା(୨୪) ଓ ଚନ୍ଦନ ଚିନାରା(୪୭)। 

ମହାକାଳପଡାରେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା

ମହାକାଳପଡାରେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା

ମହାକାଳପଡା,୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭାରତରତ୍ନ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ  ରାମନଗରସ୍ଥିତ ମା ରାମଚଣ୍ଡୀ ପୀଠ ନିକଟ ବାସୁଦେବ ପୀଠ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଶୋକସଭା

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଶୋକସଭା

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା  ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକର ଗୋପବନ୍ଧୁ କ୍ଳବରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦେଶର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭାରତରତ୍ନ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଶୋକସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ରାଜନଗର ହାଇସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରେଡ୍‌ କଲେ

ରାଜନଗର ହାଇସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରେଡ୍‌ କଲେ

ରାଜନଗର,୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ  ଘଡଘଡି ସହ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା  ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ  ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କୁମ୍ଭୀର ଖାଇଯିବା ଘଟଣା: ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ

ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କୁମ୍ଭୀର ଖାଇଯିବା ଘଟଣା: ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ

ରାଜନଗର,୧୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ରାଜନଗର ଅଞ୍ଚଳର ନବମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସେଠୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଗୁରୁବାର ରାଜନଗର ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ  ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । 

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ରଗଡ଼ି,୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତଳଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ୨୦ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବନ୍ଦୀ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଛକ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ବାଇକ୍‌-ସାଇକେଲ ମୁହଁାମୁହଁି ଧକ୍କାରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଯୁବକଙ୍କ ପତ୍ତା ମିଳୁନି: ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ


ସିଂହପୁର,୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନାଉବାଙ୍କ ଗ୍ରାମର ଦେବାଷିଶ ନାୟକ(୨୫) ନିଖୋଜ ହୋଇଥିବା ନେଇ ବୁଧବାର କଟକସ୍ଥିତ ମଙ୍ଗଳବାଗ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରି ହଷ୍ଟେଲରୁ ବିଦାହେଲେ ଛାତ୍ରୀ


ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଯାଜପୁରର ସର୍ବପୁରାତନ ନରସିଂହ ଚୌଧୁରୀ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବି୍ୟାଳୟର ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରିବାରୁ ଗୁରୁବାର ତାଙ୍କୁ ବାହାର କରିଦିଆଯାଇଛି । ଗତ ୧୪ ତାରିଖ ରାତିରେ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ରୋଷେଇ ହେଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ନେଇ ବିସିଏର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରୀଙ୍କର ଯୁକ୍ତ ୩ ଶେଷବର୍ଷ ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ଗଣ୍ଡଗୋଳର ରୂପ ନେଇଥିବା । ବିସିଏର ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗର ସିନିୟର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସୌଜନ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ମାରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ।

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶୋକ

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶୋକ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶୁକ୍ରବାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାାଘାଇ ବ୍ଲକ ଗୋପବନ୍ଧୁ କ୍ଲବରେ ଶୋକସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

କଣ୍ଟିଲୋ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

କଣ୍ଟିଲୋ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ କଣ୍ଟିଲୋ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର(ନୂତନ)ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି।