ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବନ୍ଦୋବସ୍ତରେ ତ୍ରୁଟି ଘଟଣାର କଲେ ତଦନ୍ତ

ବନ୍ଦୋବସ୍ତରେ ତ୍ରୁଟି ଘଟଣାର କଲେ ତଦନ୍ତ
ବିଞ୍ଝାରପୁର, ୭।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ବିଞ୍ଝାରପୁର ତହସିଲ ଅଧିନ ଓଳେଇ- ଚନ୍ଦନପୁର ଗ୍ରାପର କଣଛନ୍ଦା ଗ୍ରାମରେ ୧୯୯୫ରେ ହୋଇଥିବା ବନ୍ଦୋବସ୍ତରେ ହୋଇଥିବା ତ୍ରୁଟି ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଜାତୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୁକ୍ତ(ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି)ର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ। ଉକ୍ତ ଟିମ୍‌ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ତଦନ୍ତ କରି ଫେରି ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଖବରମୁତାବକ ଓଳେଇ-ଚନ୍ଦନପୁର ଗ୍ରାପ କଣଛନ୍ଦା ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମର ହରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକ୍ରମେ ଜାତୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୁକ୍ତଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ଏକ ୩ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ବୁଧବାର ପୁର୍ବାହ୍ନ ସମୟରେ କଣଛନ୍ଦା ଗ୍ରାମରେ ଆସି ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ଏହି ତଦନ୍ତକାରୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଜାତୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୁକ୍ତଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆ.ଆର.କୁରିଲ୍ଲାଜ, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ, ସୀମାଞ୍ଚଳ ଦାଶ ପ୍ରମୁଖ ଥିବାବେଳେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଉପଜିଲାପାଳ ନାରାୟଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଧଳ, ଅତିରିକ୍ତ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଅସୀତ କୁମାର ମହାନ୍ତି, ସ୍ଥାନୀୟ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ତହସିଲଦାର ଚକ୍ରଧର ପାଢୀ, ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସୁଚିତ୍ରା ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ କରିବା ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ବାଦୀ ଓ ପ୍ରତିବାଦୀ ଆପୋଶ ସମାଧାନର ପନ୍ଥା ଆପଣାଇବା ପାଇଁ ଉପଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ସର୍ବଶେଷ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ସମାଧାନର କୌଣସି ସୁତ୍ର ବାହାରି ପାରି ନ ଥିବାବେଳେ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି ଟିମ୍‌ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ନକ୍ସା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ନକ୍ସା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପରେ ପୁଣି ଥରେ ସମାଧାନ ପନ୍ଥା ବାହାର କରାଯିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ତହସିଲଦାର ପାଢୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି ଏହି ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମରେ ଜଣଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୯୩୬ ମସିହା ବନ୍ଦୋବସ୍ତି ରେର୍କଡରେ ନାମ ଦର୍ଜ ଥିଲାବେଳେ ୧୯୯୫ମସିହା ବନ୍ଦୋବସ୍ତି ସମୟରେ ଚଞ୍ଚକତା ଭାବେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ରେକର୍ଡଭୂକ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ବିବାଦ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏପରିକି ଏହି କାରଣରୁ ବିବାଦ ସମାଧାନ ହୋଇପାରି ନ ଥିବାରୁ କେତକ ପରିବାରଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ଅଂଚଳରେ ବାସଗୃହ ଥିବାରୁ ଏହା ଏବେ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଯିବାକୁ ବସିଲାଣି ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କଣ୍ଟିଲୋ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

କଣ୍ଟିଲୋ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ କଣ୍ଟିଲୋ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର(ନୂତନ)ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି।

ପିମ୍ପଲ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ପିମ୍ପଲ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ରଣପୁର,୧୭।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକ ପିମ୍ପଲ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସାନଭାଇ ଦଶାହକୁ ଆସି ବଡ଼ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସାନଭାଇ ଦଶାହକୁ ଆସି ବଡ଼ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭାପୁର,୧୭ା୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସାନଭାଇଙ୍କ ଦଶାହ କ୍ରିୟାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆସିଥିବାବେଳେ ଗୁରୁବାର ବଡଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏଭଳି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଭାପୁର ବ୍ଲକ ବାଇଗୁଣିଆ ଗ୍ରାମର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ଏରସମାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆତଙ୍କ : ୩ ଦିନରେ ୨୦ ଚିହ୍ନଟ, ଭୟଭୀତ ନ ହେବାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

ଏରସମାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆତଙ୍କ : ୩ ଦିନରେ ୨୦ ଚିହ୍ନଟ, ଭୟଭୀତ ନ ହେବାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

ଏରସମା,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଏରସମା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଞ୍ଜକୋଠି ପଞ୍ଚାୟତର କନାଗୁଳି ଗ୍ରାମରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଗତ ୩ ଦିନରେ ଗ୍ରାମର ୩୭ ଜଣ ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ଜଣଙ୍କଠାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ୍ତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। 

ପୁଣି ଥରେ ପାରାଦୀପରେ ଇଲିଶି ହାଉଯାଉ, ଦର ୧୨୦

ପୁଣି ଥରେ ପାରାଦୀପରେ ଇଲିଶି ହାଉଯାଉ, ଦର ୧୨୦

ପାରାଦୀପ,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସମ୍ପ୍ରତି ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସମୁଦ୍ର ମୁହାଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଚୁର ଇଲିଶି ମାଛ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

କୁଜଙ୍ଗ ଜୁଡିସିଆଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଅପେକ୍ଷା : ଜମି ପାଇଁ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ଓକିଲ ସଂଘ

କୁଜଙ୍ଗ ଜୁଡିସିଆଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଅପେକ୍ଷା : ଜମି ପାଇଁ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ଓକିଲ ସଂଘ

କୁଜଙ୍ଗ,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପରେ କୁଜଙ୍ଗକୁ ମିଳିଛି ବିଚାର ବିଭାଗ ଜିଲା ମାନ୍ୟତା। କୁଜଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମଶ୍ରେଣୀ ବିଚାର ବିଭାଗ କୋଟ୍‌, ପରେ ସିଭିଲ୍‌ ଜଜ୍‌ ଜୁନିଅର ଓ ସିଭିଲ ଜଜ୍‌ ସିନିୟର ଡିଭିଜନ କୋଟ୍‌ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥିଲା। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଲୋକାର୍ପଣ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଲୋକାର୍ପଣ

ନୂଆଗାଁ,୧୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ମହିପୁର ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ ଥିବା ବାହାଡାଝୋଲା କଷ୍ଟି ଡାକୁଆ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ବୁଧବାର ଲୋକାର୍ପଣ କରାଯାଇଛି। 

ବତୀଘର ପଞ୍ଚାୟତରେ ୨୦ ଫୁଟର ଘାଇ

ମହାକାଳପଡା,୧୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବୁଧବାର ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଆସିବା ଯୋଗୁ ବତୀଘର ପଞ୍ଚାୟତର ଟୁବିଘାଟ ଠାରୁ ଖୋଳା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିବା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାରେ ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

୧୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା: ଗରଦପୁରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

୧୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା: ଗରଦପୁରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ପାଟକୁରା,୧୬।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ଗୁରୁବାର ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମଣ୍ଡଳ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଧରଣୀ ଧର ବେହେରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିରରେ ବ୍ଲକର ୧୭୪ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

୧୦ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭାପୁର, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭାପୁର ବ୍ଳକ ଭାପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସମିତିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ବୁଧବାର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି। ସମବାୟ ସମିତି ପରିସରରେ ପତାକା ଉତ୍ତେଳନ ପରେ ଅତିଥିମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ। 

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ବୁଧବାର ମାର୍ଶାଘାଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜାତୀୟ ସେବାବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି। 

ରାସ୍ତା ତାଡିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ କରାଣ୍ଡିଆ ମାଇନର କେନାଲ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାକୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ପୁଣି ତାଡି ଦେଇଛନ୍ତି।