ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବିହନ ବିଶୋଧନ ଔଷଧ

ଚାଷୀଙ୍କୁ  ମିଳିଲା ବିହନ ବିଶୋଧନ ଔଷଧ
ରସୁଲପୁର,୭।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଚାଷୀଙ୍କ ବହୁଦିନ ଅପେକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି। ବିଳମ୍ବରେ ହେଉ ପଛେ ବୁଧବାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିହନ ବିଶୋଧନ ଔଷଧ ମିଳିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଫସଲକୁ ରୋଗପୋକ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସହ ଅଧିକ ଉପତ୍ାଦନକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ବିହନକୁ ବିଶୋଧନ ପାଇଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଡାଲି ଜାତୀୟ ଓ ତୈଳବୀଜ ବିହନକୁ ବିଶୋଧନ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ବିହନ ବିଶୋଧନ ପାଇଁ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଏ ନେଇ ଧରିତ୍ରୀରେ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଶାସନିକସ୍ତରରେ ତପତ୍ରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଜିଲାର ଅନ୍ୟ ବ୍ଲକରେ ଏଯାବତ୍‌ ଔଷଧ ପହଞ୍ଚତ୍ ନ ଥିବାବେଳେ ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକକୁ ଔଷଧ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୫୦୦ ପ୍ୟାକେଟ ବିହନ ବିଶୋଧନ ଔଷଧ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା। ବୁଧବାରରୁ ବାରବାଟୀ ପଞ୍ଚାୟତରୁ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିହନ ବିଶୋଧନ ଔଷଧ ବାଣ୍ଟିବା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଔଷଧର ବ୍ୟବହାରିକ ଦିଗ ପ୍ରତି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ବ୍ଲକର ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ସଚେତନତା ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇ ୫୦୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ଔଷଧ ପ୍ୟାକେଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ରସ୍‌ୁଲପୁର ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ କାଳିଆ ସମାବେଶରେ ଯୋଗେଦେଲେ ନବୀନ, ୩.୫ ଲକ୍ଷ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଟଙ୍କା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ କାଳିଆ ସମାବେଶରେ ଯୋଗେଦେଲେ ନବୀନ, ୩.୫ ଲକ୍ଷ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଟଙ୍କା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ୍‌, ୧୪।୨-କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ୩.୫ ଲକ୍ଷ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଆନୁସଙ୍ଗିକ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ ଯୁବକଙ୍କ ଚକ୍ଷୁଦାନ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ ଯୁବକଙ୍କ ଚକ୍ଷୁଦାନ

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୫ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା କଣ୍ଟିଲୋ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଫକୀର ଅତିବୁଦ୍ଧିପାଟଣାର ରନତ୍ାକର ଖଟୁଆ ଓରଫ ବଜରଙ୍ଗୀ(୧୯)ଙ୍କ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଏଭଳି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ମୃତପୁଅଙ୍କ ଚକ୍ଷୁଦାନ କରିଛନ୍ତିି।

 ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ  ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଓଡ଼ିଆ ଯବାନ ଶହୀଦ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଓଡ଼ିଆ ଯବାନ ଶହୀଦ

ନାଉଗାଁ,୧୫।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମାଠାରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ  ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ୪୪ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ନୟାଗଡ଼ରେ ଯୁବକ ପାଳିଲେ ନିଆରା ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ

ନୟାଗଡ଼ରେ ଯୁବକ ପାଳିଲେ ନିଆରା ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ

ନୂଆଗାଁ/ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୫।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଫେବୃୟାରୀ ୧୪ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’କୁ ପ୍ରେମ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏ ନେଇ ଅନେକ ଯୁବତୀ ଯୁବକ ପାର୍କ, ସିନେମା ହଲ୍‌, ମଲ୍‌ କିମ୍ବା ଭୋଜିଭାତରେ ସମୟ ବିତାଇଥିବାବେଳେ ନୟାଗଡ଼ର କେତେକ ଯୁବକ ଏହାକୁ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି।

ଖାଦ୍ୟ କମିଶନରଙ୍କ ନୂଆଗାଁ ପରିଦର୍ଶନ: ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଜାଗାର ନକ୍ସା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଖାଦ୍ୟ କମିଶନରଙ୍କ ନୂଆଗାଁ ପରିଦର୍ଶନ: ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଜାଗାର ନକ୍ସା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନୂଆଗାଁ, ୧୫।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା ବୁଝିବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଖାଦ୍ୟ କମିଶନର ରଙ୍ଗଲାଲ ଜାମୁଡା ନୂଆଗାଁ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ। 

ଭାଡ଼ିକିଳା ବିଜୁ ସେତୁ ଲୋକାର୍ପିତ:୧୦ ଗ୍ରାମର ୧୫ ହଜାର ଲୋକ ହେବେ ଉପକୃତ

ଭାଡ଼ିକିଳା ବିଜୁ ସେତୁ ଲୋକାର୍ପିତ:୧୦ ଗ୍ରାମର ୧୫ ହଜାର ଲୋକ ହେବେ ଉପକୃତ

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୫ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ଶରଧାପୁର-ଭାଡ଼ିିକିଳା-ଓସ୍ତିଆ ରାସ୍ତାର ଭାଡ଼ିିକିଳାଠାରେ ୪ କୋଟି ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ବିଜୁ ସେତୁର ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ଓ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି| 

 ୬୦ ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ଦେଶୀମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଜେଲ୍‌

୬୦ ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ଦେଶୀମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଜେଲ୍‌

ରଣପୁର,୧୫ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ରଣପୁର ଥାନା ଦର୍ପନାରାୟଣପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ମହୁଲିଆ ଗ୍ରାମରୁ ଗୁରୁବାର ରଣପୁର ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରୁ ୬୦ ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ଦେଶୀ ମଦ ପାଉଚ୍‌ ଜବତ କରିଛି

ବାଇଚଢ଼େଇ, ଖଜୁରୀ, ତାଳଗଛ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସଚେତନତା: ମନ ଢାଳିଛନ୍ତି ପରିବେଶପ୍ରେମୀ ଅନ୍ତର୍ଯାମୀ ସାହୁ

ବାଇଚଢ଼େଇ, ଖଜୁରୀ, ତାଳଗଛ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସଚେତନତା: ମନ ଢାଳିଛନ୍ତି ପରିବେଶପ୍ରେମୀ ଅନ୍ତର୍ଯାମୀ ସାହୁ

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୫ା୨(ଅଜୟ କୁମାର ମହାରଣା)-କଣ୍ଟିିଲୋ ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେବ ଖଜୁରି, ତାଳ ଆଦି ଗଛ ଓ ବାଇଚଢ଼େଇଙ୍କ ବଂଶ କ୍ରମଶଃ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାରୁ ଏଥିନେଇ ଜଣେ ପରିବେଶପ୍ରେମୀ ବିଶେଷ ଭାବେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। 

ହରାଇଲେ ୨ ହାତ:  ଭିକ୍ଷାମାଗି ପରିବାର ପୋଷୁଛନ୍ତି ରବି

ହରାଇଲେ ୨ ହାତ: ଭିକ୍ଷାମାଗି ପରିବାର ପୋଷୁଛନ୍ତି ରବି

 ଭାପୁର,୧୫ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ହେବା ଯୋଗୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପାଲଟିଗଲେ। ତାଙ୍କର ଜୀବନ ଓ ଜୀବିକାର ଗତିପଥ ବଦଳି ଗଲା। ଏହାର ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ହେଉଛନ୍ତି ରବି ନାଏକ।

ଅସଜଡ଼ା ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନରେ ବିଳମ୍ବ

ଅସଜଡ଼ା ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନରେ ବିଳମ୍ବ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୫ା୨: ୧୯୮୫ ପରଠାରୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ସହର ସମେତ ଜିଲା ପାଇଁ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ ହୋଇନାହିଁ। ଫଳରେ ଏହି ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ସହରଟି ଅସଜଡ଼ା ହୋଇ ରହିଛି। 

ଶ୍ରୀରାମ ଆଶ୍ରମରେ ହନୁମାନ ମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା

ଶ୍ରୀରାମ ଆଶ୍ରମରେ ହନୁମାନ ମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା

ଭାପୁର,୧୪ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭାପୁର ବ୍ଲକ ଶାଳପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ କିସ୍‌ମତ କେନ୍ଦୁପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମସ୍ଥ ଶ୍ରୀରାମ ଆଶ୍ରମରେ ହନୁମାନ ବିଗ୍ରହ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ଏ ଉପଲକ୍ଷେ ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ବୁଧବାର ୨ ଦିନ ଧରି ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ଭାଗବତ ସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି।

୧୬ରୁ  ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ମାଘମେଳା:  ବିଳମ୍ବରେ ବସିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

୧୬ରୁ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ମାଘମେଳା: ବିଳମ୍ବରେ ବସିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୪ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କଣ୍ଟିଲୋ ଶ୍ରୀ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ପବିତ୍ର ଭୈମୀ ଏକାଦଶୀ ବା ମାଘମେଳା ଫେବୃୟାରୀ ୧୬ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ା ଶହ ଶହ ବର୍ଷଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଏହି ମେଳାରେ ବୁଲିବା ସହିତ ଶ୍ରୀ ଜୀଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଠାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ସମାଗମ ହୋଇଥାନ୍ତି ।