ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବିହନ ବିଶୋଧନ ଔଷଧ

ଚାଷୀଙ୍କୁ  ମିଳିଲା ବିହନ ବିଶୋଧନ ଔଷଧ
ରସୁଲପୁର,୭।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଚାଷୀଙ୍କ ବହୁଦିନ ଅପେକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି। ବିଳମ୍ବରେ ହେଉ ପଛେ ବୁଧବାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିହନ ବିଶୋଧନ ଔଷଧ ମିଳିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଫସଲକୁ ରୋଗପୋକ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସହ ଅଧିକ ଉପତ୍ାଦନକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ବିହନକୁ ବିଶୋଧନ ପାଇଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଡାଲି ଜାତୀୟ ଓ ତୈଳବୀଜ ବିହନକୁ ବିଶୋଧନ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ବିହନ ବିଶୋଧନ ପାଇଁ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଏ ନେଇ ଧରିତ୍ରୀରେ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଶାସନିକସ୍ତରରେ ତପତ୍ରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଜିଲାର ଅନ୍ୟ ବ୍ଲକରେ ଏଯାବତ୍‌ ଔଷଧ ପହଞ୍ଚତ୍ ନ ଥିବାବେଳେ ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକକୁ ଔଷଧ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୫୦୦ ପ୍ୟାକେଟ ବିହନ ବିଶୋଧନ ଔଷଧ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା। ବୁଧବାରରୁ ବାରବାଟୀ ପଞ୍ଚାୟତରୁ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିହନ ବିଶୋଧନ ଔଷଧ ବାଣ୍ଟିବା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଔଷଧର ବ୍ୟବହାରିକ ଦିଗ ପ୍ରତି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ବ୍ଲକର ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ସଚେତନତା ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇ ୫୦୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ଔଷଧ ପ୍ୟାକେଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ରସ୍‌ୁଲପୁର ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି ଖାନନଗର ପୋଲ

ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି ଖାନନଗର ପୋଲ

ଡେରାବିଶ,୨୦।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଂଚଳର ହୁରାସାହି-ଯଅଁରାବାରିମୂଳ ରାସ୍ତାର ଖାନନଗର ପୋଲଟି ମରାତି ଅଭାବରୁ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିରହିଛି। 

ଜାଗୁଳାଇ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଜାଗୁଳାଇ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୦ା୮: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ଚକ୍ରୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ତରାପୁରସ୍ଥିତ ଜାଗୁଳାଇ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଗୌରାଙ୍ଗ ଚରଣ ମଣ୍ଡଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୦ା୮- ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପୌର ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଭାରତରତ୍ନ ଭୂତପୂର୍ବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୭୪ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଫାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା ମାମଲାରେ: ୨ ଗିରଫ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଫାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା ମାମଲାରେ: ୨ ଗିରଫ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୦ା୮- ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଥାନା ଆଳିପିଙ୍ଗଳ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଗତ ୧୮ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା ହୋଇଥିଲା।

ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର: ୩୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି

ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର: ୩୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି

ମହାକାଳପଡା,୨୦ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନୟାଗଡ ଅଫିସ,୨୦।୮-  ନୟାଗଡ ଜିଲା ଇଟାମାଟି ତନ୍ତିସାହିଠାରେ ସୋମବାର ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ କୁନ୍ତଳା ବେଉଁରା (୭୫)। 

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ଓଡଗାଁ,୨୦।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଓଡଗାଁ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁମନ୍ଦିର ଜାରିଙ୍ଗଠାରେ ସୋମବାର ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ଉତ୍ସବ

ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ଉତ୍ସବ

ନିରାକାରପୁର,୨୦ା୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ନିରାକାରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟସ୍ଥ  ଗଡଶାରଦ ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ନିଲିମା ମତଗଜସିଂହ ମେମୋରିଆଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନମ୍ବର ରଖିଥିବା 

ଶେଷ ସୋମବାର ପାଇଁ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଶେଷ ସୋମବାର ପାଇଁ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଗଣିଆ,୨୦।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଶେଷ ସୋମବାରରେ କାଉଡିଆଙ୍କ ଜଳଲାଗି ପାଇଁ ଗଣିଆ ବ୍ଲକର ପ୍ରମୁଖ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି।  ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଆଗମନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାରିକେଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

୨ ରାଜପଥ ଲୁଟେରା ଗିରଫ : ବାଇକ୍‌, ଟଙ୍କା, ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ଜବତ

୨ ରାଜପଥ ଲୁଟେରା ଗିରଫ : ବାଇକ୍‌, ଟଙ୍କା, ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ଜବତ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୦।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ରାଜପଥରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଆସୁଥିବା ୨ଜଣ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ରବିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଦଶପଲ୍ଲା ଥାନା କଉଡା ଗ୍ରାମର ବିଜୁ ନାୟକ ଓ ହରିଡାବାଡି ଗ୍ରାମର କିଶୋର ସାହୁ।

ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଶାଳା

ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଶାଳା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ/ଓଡ଼ଗାଁ (ସ୍ବ.ପ୍ର.),୨୦।୮- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ କୁରାଳସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ରବିବାର ଏକ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରର ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ନିରନ୍ତର ସାମଗ୍ରୀକ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

୩ ଘଣ୍ଟା ଟ୍ରାଫିକ୍‌ରେ ଫସିରହିଲା ଟ୍ରକ୍‌

୩ ଘଣ୍ଟା ଟ୍ରାଫିକ୍‌ରେ ଫସିରହିଲା ଟ୍ରକ୍‌

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୦ା୮- ନୟାଗଡ଼ ସହରର ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଛକଠାରେ ରବିବାର ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ୩ଘଣ୍ଟା କାଳ ଫସି ରହିଥିଲା।  ଟ୍ରକ୍‌ଟିର ପତା ଭାଙ୍ଗିଯିବାରୁ ଏହିଭଳି ଅସୁବିଧା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ସକାଳ ୯ଟାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଯାନବାହନ ୟାତାୟାତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା।