ବ୍ରହ୍ମପୁର

ପୋତାଗଡ଼ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ

ପୋତାଗଡ଼ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ

ଗଞ୍ଜାମ,୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମସ୍ଥିତ ଐତିହାସିକ ପୋତାଗଡ଼କୁ ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସି ଉନ୍ନତୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଇଣ୍ଟାକ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମଲିକା ମିତ୍ର, ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ବ ବିଭାଗ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ସଂଘମିତ୍ରା ଶତପଥୀ, ଗଞ୍ଜାମ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ (ଏଡିଏମ) କେ.କେ. ସାହୁ, ଆର୍କୋଓଲୋଜିକାଲ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସରୋଜ କୁମାର ନନ୍ଦ, ପିଡବ୍ଲୁଡି ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ-୨ (ବ୍ରହ୍ମପୁର) ଅବନୀକାନ୍ତ ସାହୁ, ଗ୍ରାସୀମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଏଚଆର ମୁଖ୍ୟ କେ.ଜି. ଗେନେରୱାଲ, ସିନିୟର ଭାଇସ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଏ.କେ. ସିଂ, ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ପିଡବ୍ଲୁଡି ଏସଡିଓ ନାରାୟଣ ପାଢ଼ୀ, ଗଞ୍ଜାମ ଥାନାଧିକାରୀ ଅନିଲ କୁମାର ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ପୋତାଗଡ଼ର ଉନ୍ନତିକରଣ ନେଇ ଆଇସିଜେଡଏମପି ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ୮୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଧିମା ଚାଲିଥିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସାରିବା ପାଇଁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ପୋତାଗଡ଼ଠାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ, ଶୌଚାଳୟ, ପାନୀୟ ଜଳ, ହାଇମାଷ୍ଟ, ଡିସପ୍ଲେ ବୋର୍ଡ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ପଣ୍ଡା ଗ୍ରାସୀମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ୧୬ ନଂ.ଜାତୀୟ ରାଜପଥଠାରୁ ପୋତାଗଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ଏସପି ଆଶିଷ କୁମାର ସିଂଙ୍କୁ ଭେଟି ସମସ୍ୟା ଓ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେଲେ ପୋତାଗଡ଼କୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଇଣ୍ଟାକ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମିତ୍ରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
Karnatak Exit Poll

Model This Week

ସଂଗୀତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଜଳଖିଆ ଦର ବଢ଼େ

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଜଳଖିଆ ଦର ବଢ଼େ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଘନ ଭାଇନାଙ୍କ କୁଡ଼ିଆ ହୋଟେଲକୁ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ସହରର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ, ବୟସ ୬୫ ଛୁଇଁଲାଣି। ତଥାପି ପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଘନ ଭାଇନା ଭାବେ ଡାକନ୍ତି। ୧୦ବର୍ଷରୁ ବାପା ଭୀମସେନଙ୍କୁ ହୋଟେଲରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ସେ। ବାପାଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ସାନଭାଇ ଓ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ନେଇ ୫୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଘନଙ୍କ ହୋଟେଲ ଚାଲିଛି।

ହାଇୱା-ବାଇକ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର

ବୁଗୁଡ଼ା,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.):ବୁଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିପଦର ନେଳିଆବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବାଲି ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଟ୍ରକ ଓ ବାଇକ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ହେବା ଫଳରେ ୨ବାଇକ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ବୁଗୁଡ଼ା ଥାନା ବାଲିପଦରର ଶଙ୍କର ପଲାଇ ଓ ଗହଙ୍ଗୁର କାହ୍ନୁ ଚରଣ ତ୍ରିପାଠୀ।

ସାପ କାମୁଡାରେ ବୃଦ୍ଧା ମୃତ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦିଗପହଣ୍ଡି ଥାନା ନୂଆମଳାଭଞ୍ଜା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୫ଟାରେ ସାପ କାମୁଡାରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ସାଇବାଣୀ ସାହୁ। ଶୌଚ ପାଇଁ ଘର ପଛପଟ ପୋଖରୀକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ନାଗସାପ ଦଂଶନ କରିଥିବା ପରିବାର ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି।

କେରଳରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୩ ଦିନ ପରେ ଗାଁକୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ

କେରଳରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୩ ଦିନ ପରେ ଗାଁକୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ) ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଥାନା ଛେଦାଭୂମିର ଜଣେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କର କେରଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ (୩୨)। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ପାଙ୍ଗିଡିରେ ସବର୍ଣ୍ଣ-ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବିବାଦ ଘଟଣା, ଶାନ୍ତି କମିଟି ଗଠିତ

ପାଙ୍ଗିଡିରେ ସବର୍ଣ୍ଣ-ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବିବାଦ ଘଟଣା, ଶାନ୍ତି କମିଟି ଗଠିତ

ବୁଗୁଡ଼ା,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବୁଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଙ୍ଗିଡ଼ି ଗ୍ରାମରେ ଅଷ୍ଟପ୍ରହର ନାମଯଜ୍ଞକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ସବର୍ଣ୍ଣ ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ରବିବାର ଏକ ବୈଠକ ନିକଟସ୍ଥ ମା’ ବାଙ୍କେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଜଳଖିଆ ଦର ବଢ଼େ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଜଳଖିଆ ଦର ବଢ଼େ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)

ଘନ ଭାଇନାଙ୍କ କୁଡ଼ିଆ ହୋଟେଲକୁ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ସହରର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ, ବୟସ ୬୫ ଛୁଇଁଲାଣି। ତଥାପି ପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଘନ ଭାଇନା ଭାବେ ଡାକନ୍ତି। ୧୦ବର୍ଷରୁ ବାପା ଭୀମସେନଙ୍କୁ ହୋଟେଲରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ସେ। ବାପାଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ସାନଭାଇ ଓ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ନେଇ ୫୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଘନଙ୍କ ହୋଟେଲ ଚାଲିଛି।

ଦାହ ବଦଳରେ ଦାନ

ଦାହ ବଦଳରେ ଦାନ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୧ା୫ ହିନ୍ଦୁ ହେଉ କି ମୁସଲମାନ୍‌ ଅବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ୍‌। ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶରୀର ପୋଡ଼ି ଦେବା କିମ୍ବା ପୋତିଦେବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି ସବୁ ଧର୍ମରେ। ମରଶରୀର ବିଲୀନ ହୋଇଯାଏ ମାଟିରେ କିମ୍ବା ନଅଁାରେ। କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅଙ୍ଗଦାନ ଓ ଶରୀର ଦାନ ସାଧାରଣରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇପାରିନି।

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢାଉ, ୭ ଗିରଫ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢାଉ, ୭ ଗିରଫ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୦ା୫- ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋଷାଣୀନୂଆଗଁ। ଥାନା ହରିହରନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିିରେ ଏକ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରିଥିଲା। ତେବେ ଚଢାଉ କରି ୭ ଜୁଆଡିିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ଗୋଷାଣୀ ନୂଆଗଁ। ଥାନାଧିକାରୀ କୁଳମଣୀ ସେଠୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଚାଳକ ମୃତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଚାଳକ ମୃତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଜି.ଉଦୟଗିରି,୨୦ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜି.ଉଦୟଗିରି ସହରର ୪ନଂ. ୱାର୍ଡ ଶିବ ମନ୍ଦିର ନିକଟସ୍ଥ ଜି.ଉଦୟଗିରି -ସାରଙ୍ଗଗଡ଼ ରାସ୍ତାରେ ରବିବାର ଏକ ଟ୍ରକ ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେବା ଫଳରେ ଟ୍ରକ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜି.ଉଦୟଗିରି -ସାରଙ୍ଗଗଡ଼ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିଛି। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି।

ଆଳୀୟ ଖଣ୍ଡାୟତ ସମାଜର ମହାସଭା

ଆସିକା,୨୦ା୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆସିକା ବ୍ଲକ ଗହଙ୍ଗୁ ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଚାଲିଥିବା ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ଆଳୀୟ ଖଣ୍ଡାୟତ ସମାଜର ୩୬ତମ ସାଂସ୍କୃତିକ ମହାସଭା ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ମହାସଭାରେ କୁଳାଧିପତି ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁଳଧ୍ୱଜା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆସିକା ଏମପି ଲଡୁ କିଶୋର ସ୍ବାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ବିଧାୟକ ଦେବରାଜ ମହାନ୍ତି କୁଳଦୀପ ପ୍ରଜ୍ଜଳନ କରିବା ପରେ ମହାସଭା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

୨୭ରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

୨୭ରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଛତ୍ରପୁର,୨୦ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ୬ଷ୍ଠ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ପବ୍ଲିକ୍‌ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଆସନ୍ତା ୨୭ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଭବନ ପରିସରରେ ଜିଲା ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବେଆଇନ ମୋରମ, ମେଟାଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ

କୋଦଳା,୨୦।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୋଦଳା ତହସିଲ ଅଧିନରେ ଥିବା ସରକାରୀ ପାହାଡ ମାନଙ୍କରୁ ବେଆଇନ ପଥର, ମେଟାଲ, ମୋରମ ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉଥିବାବେଳେ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲଦାର ରବି ନାରାୟଣ ସାହୁ କୋଦଳା ଓ ଉସ୍ତାପଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଢାଉ କରି ୨ଟି ମୋରମ ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ଗୋଟିଏ ମେଟାଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ କରି ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ୨୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିଥିବା ତହସିଲଦାର ଶ୍ରୀ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।