ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ହଲାଲ, ହରାମ ଓ ମକରୁହ

ହଲାଲ, ହରାମ ଓ ମକରୁହ
ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା-ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ/ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ୧୮୭୬ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମୁସଲିମ୍‌ ଶିକ୍ଷାଳୟ ଜାମିଆ ନିଜାମିଆ ପକ୍ଷରୁ ନିକଟରେ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଓ କଙ୍କଡ଼ା ଖାଇବା ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଇଛି, ଏହା କୁଆଡ଼େ ମକରୁହ ତାହରିମ୍‌ (ଅତି ଘୃଣ୍ୟ)। ଇସ୍‌ଲାମ ମତରେ ଖାଦ୍ୟ ତିନି ପ୍ରକାର: ହଲାଲ (ଅନୁମୋଦିତ), ହରାମ (ନିଷିଦ୍ଧ) ଓ ମକରୁହ (ଘୃଣ୍ୟ ଓ ବର୍ଜନୀୟ)। ଅଧିକାଂଶ ମୁସଲମାନ ମାଂସ ଖାଆନ୍ତି, ଯଦିଚ ରସୁଲ ମହମ୍ମଦ ନିଜେ ଜଣେ ଶୁଦ୍ଧ ନିରାମିଷାଶୀ ଥିଲେ, ଯେ କି ପିଆଜ ଓ ରସୁଣ ମଧ୍ୟ ଖାଉ ନ ଥିଲେ। ତେବେ ଅଧିକାଂଶ ମୁସଲମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ରରେ କ’ଣ ଖାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି, ତାହା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନେ କେବଳ ଏତିକି ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ, ପଶୁ ମାରି ମାଂସ ଖାଇବା ଦୁଇ ପ୍ରକାର- ମୁସଲମାନମାନେ ଯାହା ଖାଆନ୍ତି, ତାହା ହଲାଲ ଏବଂ ଅଣ-ମୁସଲମାନ ଯାହା ଖାଆନ୍ତି, ତାହା ଝଟ୍‌କା। ବାସ୍ତବରେ ଭାରତରେ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ଯେପରି ମରାଯାଉଛି, ତାହା ହଲାଲ ନୁହେଁ ବା ଝଟ୍‌କା ବି ନୁହେଁ। ଚାରି ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟ ଅଛି: ୧) ହଲାଲ ବା ଅନୁମୋଦିତ- ଏଥିରେ ଧାରୁଆ ଛୁରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ମରାହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏହା ଦେଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସେ ଭଲଭାବେ ଖାଇ ପିଇ ବିଶ୍ରାମ ନେଇଥିବା ଦରକାର। ତାକୁ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଆଗରେ ମରାଯିବ ନାହିଁ। ତାକୁ ଗଳା କାଟି ମରାଯିବ, ଯେପରି ସବୁ ରକ୍ତ ନିଗିଡ଼ିଯିବ। ଗଳା କାଟିବା ବେଳେ ଆଲ୍ଲାଙ୍କ ନାମ ସ୍ମରଣ କରି ବିସ୍‌ମିଳ୍ଲା କହି ଗଳା କଟାଯିବ। ତା’ହେଲେ ତାହା ହଲାଲ ପଦବାଚ୍ୟ ହେବ। ପୁଣି କେବଳ ଶାକାହାରୀ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ମରାଯିବ। ଯେଉଁ ପକ୍ଷୀ କେବଳ ମଞ୍ଜି ଓ ଫଳ ଖାଆନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ବି ଖିଆଯାଇପାରିବ। ଯେଉଁ ପକ୍ଷୀ କୀଟପତଙ୍ଗ ଖାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କୀଟପତଙ୍ଗ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ନୁହେଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ବି ମାରି ଖାଇବାର ଅନୁମତି ଅଛି। ଝିଣ୍ଟିକା, ପଙ୍ଗପାଳ ପରି କୀଟପତଙ୍ଗ ଖାଉଥିବା ପକ୍ଷୀ ଅନୁମୋଦିତ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଖିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ଖାଇବା ବେଳେ ଦେଖିବାକୁ ହେବ, ସେଥିରେ ଯେପରି କୌଣସି ପୋକଜୋକ ନ ଥାନ୍ତି। ଶାମୁକା ଓ ଗେଣ୍ଡା ଖାଇବା ନିଷିଦ୍ଧ। ମହି ବା ଲେମ୍ବୁ ଦେଇ ଛିଣ୍ଡାଯାଇଥିବା ଛେନା ଖିଆଯାଇପାରିବ। ଶସ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଅଛି, ଯଦି ତାହା ପ୍ରାଣୀ ଚର୍ବି ବା ଅନ୍ୟ ନିଷିଦ୍ଧ ଉପାଦାନ ଦେଇ ତିଆରି ହୋଇ ନ ଥିବ। କିଣ୍ବନୀକୃତ ସୁରାସାର (ଆଲ୍‌କୋହଲ)ରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭିନେଗାର ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଚଳିବ। ୨. ହରାମ ବା ନିଷିଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ- କୋରାନ ବା ସୁନ୍ନହରେ ନିଷିଦ୍ଧ କର୍ମକୁ ହରାମ କୁହାଯାଏ। ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ବହୁଥିବା ରକ୍ତ ଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଘୁଷୁରି, କୁକୁର, ବିରାଡ଼ି, ମାଙ୍କଡ଼ ପ୍ରଭୃତିଙ୍କ ମାଂସ ହରାମ। ଏମାନଙ୍କ ମାଂସ କେବଳ କିଛି ଖାଇବାକୁ ନ ମିଳିଲେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଖିଆଯାଇପାରିବ। ସବୁ ପ୍ରକାର ମାଂସାଶୀ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ମାଂସ ହରାମ। ସବୁ ପ୍ରକାର ମାଂସାଶୀ ପକ୍ଷୀ ଯଥା ବାଜପକ୍ଷୀ, ଶାଗୁଣା ଇତ୍ୟାଦିଙ୍କ ମାଂସ ହରାମ। ପୋଷା ମାଙ୍କଡ଼ଙ୍କ ମାଂସ ହରାମ। ମୂଷା, ବିଛା, ସାପ ପ୍ରଭୃତିଙ୍କ ମାଂସ ହରାମ। ପ୍ରକୃତରେ ସବୁ ପ୍ରକାର ସରୀସୃପ, ଉଭୟଚର (ବେଙ୍ଗ, କଇଁଛ) ଓ ମୂଷା ଜାତୀୟ ପ୍ରାଣୀ ହରାମ। ଯେଉଁ ପ୍ରାଣୀ ପୂର୍ବରୁ ମରିଯାଇଛି ବା ଯାହାକୁ ଇସଲାମୀୟ ପଦ୍ଧତିରେ ମରାଯାଇ ନାହିଁ, ତା’ ମାଂସ ହରାମ। ଯେଉଁ ପ୍ରାଣୀକୁ ଆଲ୍ଲାଙ୍କ ନାମ ନ ନେଇ ବା ଅନ୍ୟ କାହାର ନାମ ନେଇ ମରାଯାଇଛି, ତା’ ମାଂସ ଖାଇବା ନିଷିଦ୍ଧ। ଇସ୍‌ଲାମରେ ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟ ନିଷିଦ୍ଧ। ରସୁଲ ମହମ୍ମଦ ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟର ଆମଦାନି, ରପ୍ତାନି ଓ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଛନ୍ତି। କୌଣସି ମୁସଲମାନ ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଦୋକାନରେ ଚାକିରି କରିପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେପରି ଦୋକାନର ମାଲିକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏଠାରେ ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟ କହିଲେ କେବଳ ମଦ ନୁହେଁ, ତମାଖୁ, ପାନ, ଦୋକତା, ଗଞ୍ଜେଇ, ଅଫିମ, ଚରସ, ହେରୋଇନ, କୋକେନ ଆଦି ସବୁ ପ୍ରକାର ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବୁଝାଏ। ଯେଉଁ ଟେବୁଲରେ ମଦ ପରଷାଯାଉଥିବ, ଜଣେ ମୁସଲମାନ ସେ ଟେବୁଲରେ ବସିବାର ଅନୁମତି ନାହିଁ। ଜାଇଫଳ, ହେଙ୍ଗୁ, ଭାନିଲା ନିର୍ଯ୍ୟାସ ଓ ଜିଲାଟିନ୍‌ (ଏଥିରେ ଘୁଷୁରି ଅଂଶ ଅଛି) ମଧ୍ୟ ନିଷିଦ୍ଧ। ଅନେକ ମିଠାରେ ଜାଇଫଳ, ଭାନିଲା ନିର୍ଯ୍ୟାସ ଓ ଜିଲାଟିନ୍‌ ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ସେ ସବୁ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ପାଇଁ ନିଷିଦ୍ଧ। ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟରେ ମଣିଷ ଦେହର କୌଣସି ଅଂଶ ଥାଏ, ତାହା ହରାମ। ସେଥିପାଇଁ ଜଣେ ଖାଣ୍ଟି ମୁସଲମାନ ବିସ୍କୁଟ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କାରଣ ଅଧିକାଂଶ ବିସ୍କୁଟରେ ମଣିଷର କେଶ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, ଯାହାକୁ କୁହାଯାଏ ଏଲ୍‌ ସିଷ୍ଟିନ୍‌ (ଏକ ପ୍ରକାର ଆମିନୋ ଏସିଡ୍‌)। ଲୋକେ ତିରୁପତି ପରି ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ ପିଲାଙ୍କ ବାଳ ପକାନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରୁ ବିସ୍କୁଟ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ତାହା କିଣି ନିଅନ୍ତି। କୁକୁଡ଼ା ସମେତ ଯେହେତୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ହେଉଛି କୀଟପତଙ୍ଗ, ତେଣୁ ମୁସଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତାହା ହରାମ। କିନ୍ତୁ ରାସ୍ତାକଡ଼ ଅଧିକାଂଶ କୁକୁଡ଼ା ଦୋକାନ ହେଉଛି ମୁସଲମାନଙ୍କର। ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟରେ ରକ୍ତ ଥିବ ବା ତା’ର ବାଇପ୍ରଡକ୍ଟ (ଉପଜାତ) ହୋଇଥିବ ତାହା ହରାମ। ୩. ମସ୍‌ବୁହ, ମୁସ୍ତାବହତ୍‌ ବା ସନ୍ଦେହଜନକ- ଯଦି କୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ବା ପାନୀୟ ହଲାଲ ବା ହରାମ ବୋଲି ଜାଣିବାର ଉପାୟ ନ ଥାଏ, ତେବେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତାହା ବର୍ଜନୀୟ। ୪. ମକରୁହ ବା ଘୃଣ୍ୟ- ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ବା ଘୃଣ୍ୟ ଓ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିୟମ ମାନିଲେ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଲ୍ଲାଙ୍କଠାରୁ ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇପାରିବ। କୋରାନରେ କୁହାଯାଇଛି, ମଣିଷମାନେ କେବଳ ବିଶୁଦ୍ଧ, ପବିତ୍ର ଓ ହଲାଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ। ଯାହା ଅପବିତ୍ର ବା ମକରୁହ ତାହାକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବା ଉଚିତ। ବାସି ଓ ପଚା ଖାଦ୍ୟ ଏହାର ଅନ୍ତର୍ଗତ। ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଓ କଙ୍କଡ଼ା ପଚା ମାଂସ ଖାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ମୁସଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଘୃଣ୍ୟ। ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମାଂସ ଝୋଳ ମଧ୍ୟ ବର୍ଜନୀୟ, କାରଣ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟଭାବେ କୁହାଯାଇ ନ ଥିଲେ, ଏଥିରେ ଘୁଷୁରି ମାଂସ ବି ଥାଇପାରେ। ଲିପ୍‌ଷ୍ଟିକ୍‌ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ନାଲି ବା ଗୋଲାପି ଖାଦ୍ୟ ରଙ୍ଗ କୋଚିନିଲ ବିଟିଲ ନାମକ ମାଈ କୀଟଙ୍କଠାରୁ ତିଆରି କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଧର୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ମୁସଲମାନମାନେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅନୁଚିତ। ମଇଦାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପେଷ୍ଟ୍ରି ବା କେକ୍‌ରେ ଘୁଷୁରି ଚର୍ବି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ବର୍ଜନୀୟ। ଘୁଷୁରି ଓ ଗୋରୁ ହାଡ଼ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ଅଙ୍ଗକୁ ସିଝାଇ ଜିଲାଟିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ଏବଂ ତାକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ମିଠା ଓ ଜେଲିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ତେଣୁ ହିନ୍ଦୁ ହେଉ ବା ମୁସଲମାନ ଏପରି ମିଠା ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଅନେକ କ୍ୟାପ୍‌ସୁଲର ଖୋଳ ଜିଲାଟିନରେ ତିଆରି। କେତେକ ହଜମକାରକ ଔଷଧରେ ପେପ୍‌ସିନ୍‌ ଥାଏ, ଯାହା ଘୁଷୁରି ପାକସ୍ଥଳୀରେ ଥିବା ହଜମକାରକ ଏଞ୍ଜାଇମ୍‌ରୁ ତିଆରି। ତେଣୁ ଏଗୁଡ଼ିକ ବି ହରାମ। (Email: gandhim@nic.in)
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ସ।ଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ନିକଟତର ହେଉଛି, ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ସେତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ କୋଲକାତାରେ  ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାଲିର କଳେବର ଦେଖିଲେ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଥିବା ମନେହେଉଛି। 

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

 ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ସହର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏପରି କି ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପନ୍ଦରଟି ସହର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଚଉଦଟି ସହର ଅଛି। ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ହେଉଛି କାନପୁର। 

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ବାସିପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ଚିହ୍ନା ଲୋକଟିଏ, ଆପଣାର ମଣିଷଟିଏ ଆମକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ହତାଦର କରିବାର ଅନୁଭବ କଲେ ଆମେ ଏ ରୂଢିଟିର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାଉ! ଏଠାରେ ବାସିପାଣିକୁ ନିକୃଷ୍ଟ ଅର୍ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ନଚେତ୍‌ ଆମେ କହୁଥାନ୍ତେ- ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ସଜପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ନଚେତ୍‌ କହିଥାନ୍ତେ- କିରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ମଦପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ମାନେ ବାସିପାଣିଟି ପଚାରିବା ବା ବନ୍ଧୁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ।

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭଲ ପାଇବାର ହୃଦୟଟିଏ ଥିଲେ କେତେକ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ବୟସରେ ବି ଭଲପାଇ ବସନ୍ତି। ତେବେ ଭଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ଏକ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଥିଲେ। 

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଆକାର ପଟେଲ

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି ମୁମ୍ବାଇରୁ, ବିଶେଷତଃ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୁମ୍ବାଇ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରମ୍ପରା ସହ ସମ୍ଭବତଃ ଲାଓ୍ବଣୀର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ଢୋଲକୀ ବାଜାର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚ-ଗୀତକୁ ଲାଓ୍ବଣୀ କହନ୍ତି, ଯାହା ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଲୋକନୃତ୍ୟ। ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଛୋଟ ଦଳ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଟେବୁଲରେ ବସି ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଆଡ଼କୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଠି ଅଧ ଡଜନ ମହିଳା ହିନ୍ଦୀ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନୃତ୍ୟ କରୁଥାନ୍ତି। ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନାମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେହକୁ ଆବୃତ କଲାଭଳି ବସ୍ତ୍ର ପନ୍ଧିଥାନ୍ତି। ପରିଚାରିକାମାନେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ଟେବୁଲ ଉପରେ ମଦ ପରଷନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏପରି କି ମୃଦୁ ପାନୀୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିୟର ଭଳି ମୂଲ୍ୟ ନିଆଯାଏ। କିଛି ପୁ..

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଚିତ୍ର ଚରିତ୍ର/ ନିରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ

କେଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆମ ରାଜଧାନୀ ସହରର ଚେହେରା ଦେଖିଥିବା ଲୋକ ଏ ସହରର ବାସିନ୍ଦା ହୋଇ ନ ପାରିଥିବାର ଦୁଃଖରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦିବାର କାରଣ ଥିଲା ବେଶ୍‌ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ। ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକି ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେଉଥିବାର ବିରଳ ଗୌରବବୋଧ ନେଇ ଏ ସ୍ମାର୍ଟ ସହର ଯେମିତି ସୁସଜ୍ଜିତ ତୋରଣ ଓ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ଆଲୋକମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରୂପରେ ସଜେଇ ହୋଇଥିଲା, ତହିଁରେ ଏଠାରେ ରହୁ ନ ଥିବା ଯେ କୌଣସି ଲୋକ ମନରେ ଈର୍ଷାର ଅସୁରଟିଏ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ମାତ୍ର ସ୍ମାର୍ଟ..

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ବିଶ୍ୱକୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ। ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ରଖିବା ଲାଗି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୯୫ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଆସୁଛି। ମହାତ୍ମାଙ୍କ ୧୨୫ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀରୁ ସଂସ୍ଥାପିତ ଏହି ସମ୍ମାନ ଅହିଂସା ଓ ଗାନ୍ଧୀବାଦ ଜରିଆରେ ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୂପାନ୍ତରଣ ଆଣିପାରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟ ବିରୋଧୀ ବିପ୍ଳବୀ ନେଲ୍‌ସନ ମଣ୍ଡେଲା, ଭାରତର ‘ଚିପ୍‌କୋ’ ଆନ୍ଦୋଳନର ପୁରୋଧା ଚଣ୍ଡିପ୍ରସାଦ ଭଟ୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) ଭଳି ସଙ୍ଗଠନ ଏଭଳି ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ଜା..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପିତୃକୈନ୍ଦ୍ରିକ ପରିବାରକୁ ନେଇ ଗଢ଼ିଉଠିଛି। କାରଣ ଆମ ଦେଶର ପରିବାରରେ ପୁରୁଷ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାନା ରହିଥାଏ। ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ମାନି ଚଳିଥାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ଏକ ପୁରୁଷପ୍ରଧାନ ସମାଜ ଭାବରେ ଗଣ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ନିକଟରେ ଝିଅ ନାମରେ ସମ୍ପତ୍ତି କରିବାରୁ ଖାପ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାପାଙ୍କ ପ୍ରତି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟର ଯୋଧପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ। ସ୍ଥାନୀୟ ବିଲାଡା ତହସିଲ ଖେଜଡଲାରେ ଜଣେ ପିତା ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର କିଛି ଅଂଶ ଝିଅ ନାମରେ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହାକୁ ତାଙ୍କର ସରଗରା ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। କାରଣ ସମାଜରେ ପ୍ରଚଳିତ ପୁରୁଣା..

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..