ସମ୍ବଲପୁର

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା: ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା: ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମୃତ
ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୭।୨-ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଓଡିଆ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଘଟଣା ଥମୁନାହିଁ । ଏଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣାକୁ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୁରୁତର ସହ ବିଚାର କରୁ ନ ଥିତ୍ବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସିଛି । ଫଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା ସଙ୍ଗୀନ ଆକାର ଧାରଣ କଲାଣି । ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ଜଣେ ମହିଳା ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକ ମାଡ ମାରିବାରୁ ସେଠାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଘଟଣା ପୁଣି ଥରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ନିର୍ଯାତନାର ଜଘନ୍ୟତାକୁ ଉଜାଗର କରିଛି । ତେବେ କଥା ଏତିକିରେ ସରିଯାଇନାହିଁ । ମୃତ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ନିଜ ଗଁ।କୁ ଆଣି ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ ହାରିଗୁହାରି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ କୌଣସି କଥା ଶୁଣିନାହିଁ । ଫଳରେ ଅସହାୟ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ସ୍ବାମୀ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ସେଠାରେ ପୋତି ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ଉକ୍ତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ ୧୯ ଜଣଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ କରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ୪ ଜଣ କୌଣସିମତେ ପଳାଇ ଆସିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡିଛି। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘୁନସର ଗଁ।ରେ ରହୁଥିବା ଭରତ ରାମଦୁଲା, ସ୍ତ୍ରୀ ସୁରୁବାଲି(୨୪)ଙ୍କ ସମେତ ୨୦ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଇଟା ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ର ଯାଇଥିଲେ । ବେଲପଡା ଥାନା ତଅଁଲା ଗ୍ରାମର ଦାଦନ ସର୍ଦ୍ଦାର କୁଲ ଷାଣ୍ଢ ଏହି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରକାଶମ୍‌ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଣ୍ଡୋକୁଡୁ ଗଁ।ର ଇଟାଭାଟିକୁ ନେଇଥିଲେ । ସେଠାକୁ ନେବା ସମୟରେ ଜଣ ପିଛା ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ । ଇଟାଭାଟିରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା ପରେ ଜଣପିଛା ଆହୁରି ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ତାରିଖରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକମାନେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ୨/୩ ଦିନ କାମ କଲା ପରେ ସେମାନଙ୍କର ପାଇବାକୁ ଥିବା ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲେ । ଏଥିରେ ଉଦ୍‌କ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକ ମହେନ୍ଦ୍ର ନାଇଡୁ ଏକ ବାଡିରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ପିଟିଥିଲେ । ସୁରୁବାଲିଙ୍କ ଛାତିରେ ନିସ୍ତୁକ ପ୍ରହାର ପରେ ସେ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ହେଲେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇ ନ ଥିଲା । ଫଳରେ ଘଟଣାର ଦୁଇଦିନ ପରେ ୧୭ ଡିସେମ୍ବରରେ ସୁରୁବାଲିଙ୍କ ସେହି ଇଟାଭାଟିରେ ଅତି ଦୟନୀୟ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତଦେହକୁ ଗଁ।କୁ ନେଇ ଯାଇ ସଂସ୍କାର କରିବେ ବୋଲି ଭରତ ଇଟାଭାଟି ମାଲିଙ୍କୁ ନେହୁରା ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ଏଥିପ୍ରତି କର୍ଣ୍ଣପାତ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଫଳରେ ସେଠାରେ ସୁରୁବାଲିଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ପୋତିଦେବାକୁ ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାର ୨୦ ଦିନ ପରେ ଭରତ ଓ ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣ ଇଟାଭାଟିରୁ ଲୁଚି କରି ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ । ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଦାଦନ ଗୋତି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚର ସଭାପତି ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଜାଲ ଜାଣିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏବେ ମଧ୍ୟ ଘୁନସର ଗଁ।ର ୧୬ ଜଣ ଉକ୍ତ ଇଟାଭାଟିରେ ବନ୍ଧକ ଥିବା ଜଣାଇ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ସୁରୁବାଲିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏନେଇ ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ସୁରେଶ କୁମାର ବେହେରା ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ୮ମ ଦିନରେ: ସମାଧାନ ବାଟ ଫିଟୁନି

ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ୮ମ ଦିନରେ: ସମାଧାନ ବାଟ ଫିଟୁନି

ସୋନପୁର,୧୬।୮(ନି.ପ୍ର.): ରାଜ୍ୟ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ସଦର ମହକୁମାରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସହରର ୧୧ଟି ୱାର୍ଡରେ ଆବର୍ଜନା ଉଠି ପାରୁନି।

ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଖଇରମାଲ ଚାମ୍ପିୟନ

ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଖଇରମାଲ ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଲୁଣ୍ଡା ୧୬ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ବଡମାଲ ବାପୁଜୀ ପାଠାଗାର  ତରଫରୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ୫୩ତମ ଏକଦିବସୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପୋଲିସ ବିରୋଧରେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମହିଳା

ପୋଲିସ ବିରୋଧରେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମହିଳା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୬।୮-ଗ୍ୟାରେଜ ମାଲିକ ନନ୍ଦୁ ସିଂ ମୋ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଡାହାଣ ଗୋଡକୁ କାଠ ଫାଳିଆରେ ପିଟି ଚୁନା କରି ଦେଲେ। ଅର୍ଥାଭାବରୁ ଏବେ ସେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ନ ପାରି ଘରେ ପଡି ରହିଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତର କହୁଛନ୍ତି ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ମୋ ଉପରେ ଦୁଇଟି ପିଲା, ବୃଦ୍ଧ ଶ୍ୱଶୁର ଓ ନଣନ୍ଦ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ମାଗି ଯାଚି ଏମାନଙ୍କୁ ଚଳାଇ ପାରୁନି। ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମେଡିକାଲ ଖର୍ଚ୍ଚ କେମିତି ତୁଲାଇବି। ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ହଇରାଣ କରୁଛି। ଏଣୁ ମୋତେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ସହାୟତା କରୁ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଏସ୍‌ପି ଡଃ. ଉମାଶଙ୍କର ଦାସଙ୍କୁ ଭେଟି ଆକୁଳ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ବ୍ରାହ୍ମଣୀତରଙ୍ଗ ଥାନା ବେଦବ୍ୟାସ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମହିଳା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବଡାଇକ(୨୫)। 

ଜୁନାଗଡ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି କଲା ବ୍ଲକ ଯାଦବ ସଂଘ

ଜୁନାଗଡ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି କଲା ବ୍ଲକ ଯାଦବ ସଂଘ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡ ବ୍ଲକ ଇଚ୍ଛାପୁର ଗ୍ରାମର ଟଙ୍କଧର ଖରସେଲ ନାମକ ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯାଦବ ଯୁବକଙ୍କୁ ଜୁନାଗଡ ବିଧାୟକ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଗର୍ଭିଣୀ ଗାଈର ଜୀବନ ଗଲା, ୩ ଗୁରୁତର

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଗର୍ଭିଣୀ ଗାଈର ଜୀବନ ଗଲା, ୩ ଗୁରୁତର

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୬।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଗୋଟିଏ ଗର୍ଭିଣୀ ଗାଈର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଅନ୍ୟ ୩ ଗୋରୁ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ବିକଲପାଲି ଗାଁରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି । ବାହାରକୁ ଚରିବା ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ବାବୁଲାଲ ହୋତାଙ୍କ ଏହି ଗୋରୁ ପଲ ଗୁହାଳକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡର ଏକ ବିଦ୍ୟୁତ ଖମ୍ବରେ ପିଟି ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ଖମ୍ବରେ ବିଦ୍ୟୁତ କରେଣ୍ଟ ଥିବାରୁ ତାହାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଗୋଟିକ ପରେ ଗୋଟିଏ ଗୋରୁ ଲଟକି ଯାଇଥିଲେ। ଉପସ୍ଥିତ ଗ୍ରାମବାସୀ ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଖଟାଇ  ଥିଲେ। 

ବୀମା ବିଭ୍ରାଟ: ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଚାଷୀ

ବୀମା ବିଭ୍ରାଟ: ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଚାଷୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୮-
ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲବୀମା ଯୋଜନା ବାଟବଣା ହୋଇଛି ।

ଚାରିକାନ୍ଧ ଦେବାକୁ ଆସିଲେନି ସମ୍ପର୍କୀୟ, ପ୍ରଶାସନ କଲା ଶବ ସତ୍କାର

ଚାରିକାନ୍ଧ ଦେବାକୁ ଆସିଲେନି ସମ୍ପର୍କୀୟ, ପ୍ରଶାସନ କଲା ଶବ ସତ୍କାର

ବିଜେପୁର,୧୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)-
ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ଜଣେ ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିିରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୃତକ ହେଲେ ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖରମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ସାନ ମେହେର(୬୫) । 

ପୋଲିସ ସହାୟତା ପାଇଁ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ୧୦୦

ପୋଲିସ ସହାୟତା ପାଇଁ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ୧୦୦

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୮-
ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ପୋଲିସ ସହାୟତା ପାଇଁ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ୧୦୦ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।

ସୋହେଲା ଗୁଳିମାଡ଼ ଘଟଣା, ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ସୋହେଲା ଗୁଳିମାଡ଼ ଘଟଣା, ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୮-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲାରେ ଗତମାସ ଜୁଲାଇ ୨୪ତାରିଖ ଗୁଳିମାଡ଼ ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଶ୍ୱିନୀ ସୁନାଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ହୀରାକୁଦର ଏକ ଭଡ଼ାଘରୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି । ତାଙ୍କ ପାଖରୁ ଗୁଳିମାଡ଼ ସମୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏକ ଦେଶୀ ପିସ୍ତଲ, ୫ରାଉଣ୍ଡ ଅଫୁଟା ଗୁଳି, ଏକ ହୋଣ୍ଡା ହର୍ଣ୍ଣେଟ ମୋଟର ସାଇକେଲ (ନଂ-ଓଡି୧୫ଇ ୮୮୨୫) ଜବତ୍‌ କରାଯାଇଛି । ଜିଲା ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏସ୍‌ପି ମୁକେଶ କୁମାର ଭାମୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗିରି ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନକୁ ବିରୋଧ

ଗିରି ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନକୁ ବିରୋଧ

ଦେବଗଡ,୧୬।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଧାନପାଟସ୍ଥିତ ଗିରି ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ସର୍ଗତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। 

ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାରେ ବନ୍ୟା

ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାରେ ବନ୍ୟା


ଘଣ୍ଟାପଡା,୧୬।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୂଷଳ ଧାରାରେ କ୍ରମାଗତ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ-ସିନ୍ଧୁଗୋରା ୪୧ନଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ବାମୁହାଣ ପୋଲ ଉପରେ ୪ଫୁଟ୍‌, ମଲ୍ଲିକୁଦ ଗୁହୁରାନାଳ ପୋଲ ଉପରେ ୪.୫ଫୁଟ୍‌, ମାଉକଡଡିଆଁ ପୋଲ ଉପରେ ୨ଫୁଟ୍‌ ଏବଂ ଅଡାଗୁଡି ପୋଲ ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ୫୦ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କଣ୍ଟାମାଳରୁ ଘଣ୍ଟାପଡା ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଯୋଗୁଁ ଘଣ୍ଟାପଡା, ଅମ୍ବଗାଁ, କୁଲୁତାଯୋର, ଖମନମୁଣ୍ଡା, ଖୁଣ୍ଟିଗୋରା, ଉମା, ନାରାୟଣପ୍ରସାଦ ଓ ରେଙ୍ଗାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ପ୍ରବାବିତ ହୋଇଛି। 

ଗାଁ ସ୍କୁଲ ଘର ପଛ ପଟୁ ମୃତଦେହ ମିଳିଲା

ଗାଁ ସ୍କୁଲ ଘର ପଛ ପଟୁ ମୃତଦେହ ମିଳିଲା

ବଣାଇଁ,୧୬।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଣାଇ ଉପଖଣ୍ଡର ମହୁଲପଦା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମରିଚଡିହ ଗ୍ରାମ ସ୍କୁଲ ପଛ ପଟୁ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି।