ସମ୍ବଲପୁର

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା: ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା: ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମୃତ
ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୭।୨-ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଓଡିଆ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଘଟଣା ଥମୁନାହିଁ । ଏଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣାକୁ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୁରୁତର ସହ ବିଚାର କରୁ ନ ଥିତ୍ବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସିଛି । ଫଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା ସଙ୍ଗୀନ ଆକାର ଧାରଣ କଲାଣି । ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ଜଣେ ମହିଳା ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକ ମାଡ ମାରିବାରୁ ସେଠାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଘଟଣା ପୁଣି ଥରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ନିର୍ଯାତନାର ଜଘନ୍ୟତାକୁ ଉଜାଗର କରିଛି । ତେବେ କଥା ଏତିକିରେ ସରିଯାଇନାହିଁ । ମୃତ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ନିଜ ଗଁ।କୁ ଆଣି ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ ହାରିଗୁହାରି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ କୌଣସି କଥା ଶୁଣିନାହିଁ । ଫଳରେ ଅସହାୟ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ସ୍ବାମୀ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ସେଠାରେ ପୋତି ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ଉକ୍ତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ ୧୯ ଜଣଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ କରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ୪ ଜଣ କୌଣସିମତେ ପଳାଇ ଆସିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡିଛି। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘୁନସର ଗଁ।ରେ ରହୁଥିବା ଭରତ ରାମଦୁଲା, ସ୍ତ୍ରୀ ସୁରୁବାଲି(୨୪)ଙ୍କ ସମେତ ୨୦ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଇଟା ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ର ଯାଇଥିଲେ । ବେଲପଡା ଥାନା ତଅଁଲା ଗ୍ରାମର ଦାଦନ ସର୍ଦ୍ଦାର କୁଲ ଷାଣ୍ଢ ଏହି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରକାଶମ୍‌ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଣ୍ଡୋକୁଡୁ ଗଁ।ର ଇଟାଭାଟିକୁ ନେଇଥିଲେ । ସେଠାକୁ ନେବା ସମୟରେ ଜଣ ପିଛା ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ । ଇଟାଭାଟିରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା ପରେ ଜଣପିଛା ଆହୁରି ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ତାରିଖରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକମାନେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ୨/୩ ଦିନ କାମ କଲା ପରେ ସେମାନଙ୍କର ପାଇବାକୁ ଥିବା ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲେ । ଏଥିରେ ଉଦ୍‌କ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକ ମହେନ୍ଦ୍ର ନାଇଡୁ ଏକ ବାଡିରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ପିଟିଥିଲେ । ସୁରୁବାଲିଙ୍କ ଛାତିରେ ନିସ୍ତୁକ ପ୍ରହାର ପରେ ସେ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ହେଲେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇ ନ ଥିଲା । ଫଳରେ ଘଟଣାର ଦୁଇଦିନ ପରେ ୧୭ ଡିସେମ୍ବରରେ ସୁରୁବାଲିଙ୍କ ସେହି ଇଟାଭାଟିରେ ଅତି ଦୟନୀୟ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତଦେହକୁ ଗଁ।କୁ ନେଇ ଯାଇ ସଂସ୍କାର କରିବେ ବୋଲି ଭରତ ଇଟାଭାଟି ମାଲିଙ୍କୁ ନେହୁରା ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ଏଥିପ୍ରତି କର୍ଣ୍ଣପାତ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଫଳରେ ସେଠାରେ ସୁରୁବାଲିଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ପୋତିଦେବାକୁ ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାର ୨୦ ଦିନ ପରେ ଭରତ ଓ ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣ ଇଟାଭାଟିରୁ ଲୁଚି କରି ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ । ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଦାଦନ ଗୋତି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚର ସଭାପତି ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଜାଲ ଜାଣିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏବେ ମଧ୍ୟ ଘୁନସର ଗଁ।ର ୧୬ ଜଣ ଉକ୍ତ ଇଟାଭାଟିରେ ବନ୍ଧକ ଥିବା ଜଣାଇ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ସୁରୁବାଲିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏନେଇ ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ସୁରେଶ କୁମାର ବେହେରା ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ସାନପୋଡାଗୁଡା ଦୁର୍ଗାପୂଜା ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ, ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ସାନପୋଡାଗୁଡା ଦୁର୍ଗାପୂଜା ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ, ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

କୋକସରା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ସାନପୋଡାଗୁଡାଠାରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଦଶାବତାର ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଦୁର୍ଗା ପୂଜା କମିଟି ସଭାପତି ହରେକୃଷ୍ଣ ନାଏକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭାଜପା ଉପସଭାପତି ବଦ୍ରୀନାରାୟଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ନଦୀବାଲିରୁ ନିଖୋଜ ବାଳକର ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ବଳି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଲା

ନଦୀବାଲିରୁ ନିଖୋଜ ବାଳକର ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ବଳି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଲା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ/ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା, ୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିନିଧରି ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣେ ୯ ବର୍ଷର ବାଳକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ଥିବା ମୃତଦେହ ଉନ୍ଦେର ନଦୀ ବାଲିରେ ଅଧା ପୋତା ଅବସ୍ଥାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି ।  ଟିଟିଲାଗଡ ଏସଡିପିଓଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସିନ୍ଧେକେଲା ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ଉକ୍ତ ମୃତଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲାପରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି ।

ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା : ତେଲନଦୀ ପଠା ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ

ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା : ତେଲନଦୀ ପଠା ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ

ରିଷିଡ଼ା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପୌରକେଲାଠାରେ ସୋମବାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୭ଟି ବୋଦା ଓ ଗରରା ବଳି ଦିଆଯାଇଛି ।

ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ

ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ

ବିଜେପୁର,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ପୋଲିସ ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୩ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ମଙ୍ଗଳବାର ସୋହେଲା କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଚାଲାଣ କରିଛି । 

ଗଛମୂଳରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଗଛମୂଳରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପୁରର ଏକ ରାଇସ ମିଲ ନିକଟ ଗଛମୂଳରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଏକ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ମୃତଦେହଟି ପଚିଯାଇ ଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିଚୟ ମିଳି ପାରି ନାହିଁ । 

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏସ.ଡୁମ୍ବେରପାଲି ନିକଟ ଏକ ବିଲରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ଜଣେ ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷତାକ୍ତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

ପାଣିରେ ଭାସି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଯୁବକ

ପାଣିରେ ଭାସି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଯୁବକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସହରର ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ କଡରେ ବହି ଯାଇଥିବା କେନାଲ ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

କାନଭାସରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଛବି

କାନଭାସରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଛବି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୬।୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ): ଗୋବିନ୍ଦତୋଲା ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ କାନଭାସରେ ମା’ ଦଶଭୁଜାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ସହର ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଫାଟକ ଡେଲି ମାର୍କେଟରେ ସୋମବାର ସକାଳ ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି।

୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମରୁଡ଼ି

୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମରୁଡ଼ି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୬।୧୦: ଜିଲାରେ ମରୁଡ଼ି ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର। ଢିପ ଜମିରେ ହୋଇଥିବା ଧାନ ଫସଲ ମରୁଡ଼ି ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଲୁଆ ଜମି ମଧ୍ୟ ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଲାଣି। 

୨୫ ଏକର ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ

୨୫ ଏକର ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ

ଦେଓଗାଁ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଉପରଝର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆଁପାଲିର ଜନୈକ ଚାଷୀଙ୍କ ୨୫ ଏକର ଧାନ ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ତଳେ ପଡି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ତିତ୍‌ଲି  ପ୍ରଭାବରେ ଆଖୁଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ଆଖୁଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିତଲି ପ୍ରଭାବରେ ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଳକରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।