Dharitri News
ସମ୍ବଲପୁର

ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସମୀକ୍ଷା: କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ସୋନପୁର,୭।୨(ନି.ପ୍ର.)-କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଗୁରୁତର ଅବହେଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ୧୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ବିଇଓଙ୍କ ସମେତ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ୧୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତରଭା ବିଇଓ କେଶବ ମେହେରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରୋସିଡିଂ ହୋଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ଶତପଥୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। ତରଭା ବ୍ଲକ ସିଂଘାରୀ କ୍ଲଷ୍ଟରର ସିଆରସିସି ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସୁନା ଓ ପୁଟୁକିପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବାଗଙ୍କୁ ଡିଇଓ ପୁଷ୍ପା ମିଞ୍ଜ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ପୁଟୁକିପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ସତ୍ୟବ୍ରତ ଦାଶଙ୍କୁ ସର୍ବ ଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଅନ୍ତର କରିବେ। ପୁଟୁକିପାଲି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ ସୁରେଶ ଓ ସତ୍ୟବ୍ରତ ଦୁହେଁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢାଉ ନଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ୨ ଜଣ ପ୍ରୋକ୍ସି ଶିକ୍ଷକ ପାଠ ପଢାଉ ଥିବା ତରଭା ବିଡିଓ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ପାଣ୍ଡେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ସିଆରସିସି ସୁନା ଓ ବିଇଓ ମେହେର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ବିନିକା ବ୍ଲକ ନାଗପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ବୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପୂଜାହାରୀ ଓ ସେଲେଡି କ୍ଲଷ୍ଟରର ସିଆରସିସି ଗଙ୍ଗାଧର ଦାଶଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡିଇଓ ମିଞ୍ଜ ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ବସନ୍ତ ଭୋଇଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। ନାଗପାଲି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥାନ ଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କଠାରୁ ଢେର ଅଧିକ ଦର୍ଶାଇ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଅର୍ଥକୁ ହଡ଼ପ କରାଯାଉଥିଲା। ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ତଥା ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ବୟନ ଶିଳ୍ପ ସଚିବ ଶୋଭା ଶର୍ମା ଗତ ଶନିବାର କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ ସମୟରେ ଏହା ତାଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସିଥିଲା। ସିଆରସିସି ଓ ବିନିକା ଏବିଇଓ ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହରେ ଅବହେଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏବିଇଓ ଭୋଇ ସଚିବଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ ସମୟରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ସେହିପରି ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ବାଳିକା ସଂଯୋଜକ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ସେଠ୍‌, ପେଡାଗୋଜି ସଂଯୋଜକ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ସାହୁ ଓ ଆର୍ଥତ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଜେନାଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଅନ୍ତର ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାଳିକା ସଂଯୋଜକ ସେଠ୍‌ କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ(କେଜିଭିବି)କୁ ନିୟମିତ ପରିଦର୍ଶନ କରୁ ନ ଥିଲେ। ସେହିପରି ପେଡାଗୋଜି ସଂଯୋଜକ ସାହୁଙ୍କ ଜିଲାରେ ସିଆରସିସି ନିଯୁକ୍ତି ପରିଚାଳନାରେ ବିଫଳତା, ୟୁସି ପ୍ରଦାନ ନ କରିବା ଓ ଆର୍ଥତ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଜେନାଙ୍କ ନାମରେ ସର୍ବଶିକ୍ଷାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଏକ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖିବା ଭଳି ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ଜିଲାପାଳ ମଙ୍ଗଳବାର ସଭାଗୃହରେ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସମୟରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା, ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ, ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକର ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପୁଷ୍ପା ମିଞ୍ଜ, ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ଚାରୁଲତା ମଲ୍ଳିକ, ଡିପିସି ବେଣୁଧର ବେହେରା ସମସ୍ତ ବ୍ଲକର ବିଇଓ, ଏବିଇଓ, ସିଆରସିସି ଓ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ସମ୍ବଲପୁର

ସ୍କୁଲରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରିଲେନି ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ

ସ୍କୁଲରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରିଲେନି ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୋମବାର ଥିଲା ସପ୍ତାହର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ। ରବିବାର ଛୁଟି କଟିଥିଲା। ସକାଳ ୯ଟାରେ ସହକର୍ମୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସ୍କୁଲକୁ ବହାରିଥିଲେ। ଯୋଜନା ଆଉ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବହୁତ ଥିଲା। ସ୍କୁଲରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ କ’ଣ ହେବ କ’ଣ ନାହିଁ ଏମିତି ସବୁ ରୁଟିନ ରହିଥିଲା। ସହଜେ ଆଗକୁ ପିଲାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା। ହେଲେ ସ୍କୁଲରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରିଲେନି। ବାଟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜୀବନ ନେଲା। ଅବଶ୍ୟ ସହକର୍ମୀ ଶିକ୍ଷକ ଜଣକ ଆହତ ହୋଇ ଅଳ୍ପକେ ରକ୍ଷା ପାଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲରେ ସୋମବାର ଏମିତି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ସହର ଉପକଣ୍ଠର ଦଳଖମଣ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ସମ୍ମୁଖରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟଥିଲା। ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଲୁହାପଙ୍କ ଉନ୍ନୀତ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ତଥା ନିକଟସ୍ଥ ମାଳିସାହିର ଜୟନ୍ତୀ ପ୍ରଧାନ(୫୮)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବାଇକ୍‌ରେ ସ୍କୁଲକୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ତାଙ୍କର ସହକର୍ମୀ ତଥା ସେହି ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରଧାନ(୪୦) ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ରେଢ଼ାଖୋଲ ପୋଲିସ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ମୃତଦେହକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୨୮/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି। ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପୋଲିସ ଜବତ କରି ଚାଳକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

 ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ସବୁ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ସବୁ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୯।୨ (ବ୍ୟୁରୋ)- ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିକୁ ନେଇ ସୋମବାର ସିଏସସି ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହା ଆସନ୍ତା ୨୪ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେବ । ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି (ସିଏସସି) ଆହ୍ବାନରେ ସମ୍ବଲପୁର, ଦେବଗଡ, ଝାରସୁଗୁଡା, ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲାରେ ଓକିଲମାନେ ପିକେଟିଂ କରି କୋର୍ଟ, ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦପ୍ତର ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେବା ସହ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଅପରପକ୍ଷେ ବୌଦ୍ଧ, ସୋନପୁର, ବରଗଡ ଓ ନୂଆଁପଡା ଜିଲାରେ ଓକିଲମାନେ କେବଳ କୋର୍ଟ, କଚେରି ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିନାହିଁ ।

ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ ଘଟଣା ଅଟକ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ବଜାର ଶାଖା କ୍ୟାସ କାଉଣ୍ଟରରୁ ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧରାପଡ଼ି ଥାନାରେ ଅଟକ ଥିବା ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଟାଉନଥାନା ପୋଲିସ ରବିବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି।

ରୁବେଲା ଟିକା ନେଇ ଅସୁସ୍ଥ ଛାତ୍ର ମୃତ

ବଡ଼ଗାଁ,୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇତମା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ରୁବେଲା ଟିକା ନେଇ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାପରେ ରବିବାର ସକାଳେ ବୁର୍ଲା ମେଡ଼ିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତ ଛାତ୍ର ଠାକୁର ଜୟପୁରିଆ (୧୪) ୨ ତାରିଖ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ସ୍କୁଲରେ ଟିକା ନେଇଥିଲେ।

ଓଲଟିଲା ବୋଲେରୋ, ୩ ଆହତ

ଲହୁଣୀପଡ଼ା,୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡ଼ା ଥାନା ଅଧୀନ କଲେଇପୋଷ-ବରସୁଆଁ ରାସ୍ତା ଟିଙ୍କୋ ଘାଟିଠାରେ ଏକ ବୋଲେରୋ ଗାଡ଼ି ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡ଼ିଛି।

ଭାଜପା ନେତାଙ୍କ ଘରେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ

ଭାଜପା ନେତାଙ୍କ ଘରେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ

ପଦ୍ମପୁର,୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସ ପଦ୍ମପୁର ଉପକଣ୍ଠ ମହୁଲପାଲି ଚେକ୍‌ପୋଷ୍ଟରେ ୨ ଦିନ ତଳେ ଏକ କାରରୁ ୪୦ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ କରିଥିଲା। ଭୋଟରଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖି ଭାଜପା ସେହି ଟଙ୍କା ନେଉଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ଏହାପରେ ପୋଲିସ ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିଛି।

ଘରେ ପଶି ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ଘରେ ପଶି ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ଜୁନାଗଡ଼, ୧୯।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜୁନାଗଡ଼ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରଗତି ନଗରରେ ରବିବାର ରାତି ୮ଟାରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଘରେ ପଶି ଏକାକୀ ଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ସୋମେଶ୍ୱର ମେହେରଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମେହେର(୪୫)।

ବର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ୪ଜଣ ଆହତ

ସିଂଘିଯୁବା, ୧୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବନ ବିଭାଗ ଅଧୀନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍‌ହା ଉପଦ୍ରବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଗାଁ ମୁହାଁ ଏହି ବର୍‌ହାମାନେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି। ଶନିବାର ୪ଜଣ ବର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଅନ୍ତର୍ଡା ଗ୍ରାମର ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ସୁନା, ଗୁଲୁଣ୍ଡାର ଚଏତୁ ହରିପାଲ, ସାଧବୀ ଜଗଦଳ ଏବଂ ବିଶାଳପାଲି ଗ୍ରାମର ସତ୍ୟବାନ ପଧାନ। ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୨୫୦୯ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୨୫୦୯ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭବାନୀପାଟଣା, ୧୮।୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖରୁ ମାଟ୍ରିକ ବୋର୍ଡ଼ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଆୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଜିଲାପାଳ ଅଞ୍ଜନ କୁମାର ମାଣିକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ରେଡକ୍ରସ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଶନିବାର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ଜିଲାରେ ୨୧,୯୩୭ ଜଣ ରେଗୁଲାର, ୫୭୨ ଜଣ ଏକ୍ସରେଗୁଲାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ମୁକ୍ତ ସ୍କୁଲ ଜରିଆରେ ୪୫୩ ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥତ୍ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ବୋଲି ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ନାଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣା: ବର ବାପା, ମାମୁଁ ମୃତ, ବର ସମେତ ୫ଜଣ ଗୁରୁତର

ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣା: ବର ବାପା, ମାମୁଁ ମୃତ, ବର ସମେତ ୫ଜଣ ଗୁରୁତର

ଭବାନୀପାଟଣା, ୧୮।୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭବାନୀପାଟଣାରୁ ୧୪ କି.ମି. ଦୂର କର୍ଲାପଡା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଖଇରମାଲ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ରବିବାର ଭୋର ଏକ ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଗାଡ଼ିଟି ଛତିଶଗଡ଼ ରାୟପୁରରୁ ଭବାନୀପାଟଣା ସହରର ଅର୍କାବାହାଲିପଡାକୁ ଆସୁଥିଲା। ଗାଡ଼ିରେ ବସିଥିବା ବର ବାପା, ମାମୁଁଙ୍କର ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଗାଡ଼ି ଡ୍ରାଇଭର ଓ ବର ସମେତ ୫ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତ। ସେମାନଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଢଳାଯାଉଛି କାରଖାନା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ

ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଢଳାଯାଉଛି କାରଖାନା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୧୭।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଚାର୍ଡିଛକ ବୁଲାଣୀ ନିକଟରେ କାରଖାନାର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଢଳାଯାଉଛି। ବର୍ଜ୍ୟଜଳ ନିକଟସ୍ଥ ଚାଷଜମି ଓ ଘାସ ପଡିଆରେ ଜମୁଛି। ଗୋରୁ, ଛେଳି, ମେଣ୍ଢା ସେଠାକୁ ଚରିବାକୁ ଯାଇ ନାନାଦି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ବର୍ଷାରେ ବର୍ଜ୍ୟଜଳ ବୋହିଯାଇ ନିକଟସ୍ଥ ଜଳାଶୟରେ ମିଶୁଛି।

୨୫ ବଛର୍‌ର ବାସଁଦ୍‌ ଜୀବନ୍‌

୨୫ ବଛର୍‌ର ବାସଁଦ୍‌ ଜୀବନ୍‌

ଲୋଇସିଂହା,୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୁଷ୍ଠ ରୋଗ୍‌ ଆର୍‌ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ୍‌ ହେଇ ନାଇଁନ। ଆଏଜ୍‌କାଲି ଚିକିଛା କଲେ ରୋଗ୍‌ ମୂଲୁ ମେଟିଯାଉଛେ। ହେଲେ ସମାଜର କୁସଁସ୍‌କାର ଆର୍‌ ଅଁଧ୍‌ ବିଶୁଆସ ଆଗେ ହାର୍‌ମାନିଛନ୍‌ ଝନେ କୁଷ୍ଠରୋଗ୍‌ରେ ପିଡ଼ିତ୍‌ ବୁର୍‌ଧା। ଗଲା ୨୫ ବଛର ହେଲା ଘର୍‌ଠାନୁ ଦେଢ଼ କି.ମି. ଦୂରିଆ ଜଂଗଲକେ ଲାଗି ଗୁଟେ କ୍ଷେତେ ଏକ୍‌ଲା ରହିଆସୁଛନ୍‌। ରୋଗ୍‌ରେ ପିଡ଼ିତ୍‌ ଥିବାର ବୁର୍‌ଧା ଝନ୍‌କ ସାମାଜିକ୍‌ ବାସଁଦ୍‌ ସଂଗେ ସରକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାରୁ ଭିଲ୍‌ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥିବାର ଥାନୀୟ କ୍ରିଷ୍ଣା କିଶୋରୀ ସେବା ସମିତିର ସଭ୍ୟମାନେ ଅଭିଯୋଗ୍‌ କରିଛନ୍‌।