Dharitri News
ରାୟଗଡା

ନବରତ୍ନ ଅଳଙ୍କାର ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ, ସନ୍ଦେହରେ ଆୟକର ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ

ନବରତ୍ନ ଅଳଙ୍କାର ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ, ସନ୍ଦେହରେ ଆୟକର ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୭।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିର ୨୯ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ନବରତ୍ନ ଜୁଏଲାରୀ ନାମକ ଏକ ଗହଣା ଦୋକାନରେ ବୁଧବାର ଆୟକର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏବଂ ଜୟପୁରରୁ ଆସିଥିବା ଟିମ୍‌ ମିଳିତ ଚଢାଉ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ସେହି ସମୟରେ ଦୋକାନ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାରୁ ଆଇଟିଓ ସୁବତ୍ର ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ପଶିବାକୁ କିଏ କହିଥିଲା ବୋଲି କହି ଅଣଦେଖା କରିଥିଲେ। ପରେ ଦିନ ୧୧ଟାରୁ ୩ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ରହିବା ଭିତରେ ନବରତ୍ନ ମାଲିକଙ୍କ ଆୟୋଜିତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଷ୍ଟଲରେ ଆୟକର ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଖାଇବାକୁ ନେଇ ଏବେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏବଂ ଜୟପୁରର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ଏବଂ ସୁନାବେଡ଼ା ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ୨ଜଣ କନେଷ୍ଟବଳ ଏହି ଚଢାଉରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏବେ ଯାଏ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡ଼ିନି ଏଥିରେ କଣ କଣ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

ରାୟଗଡା

ସମସ୍ୟାରେ ମାଝିଗୁଡ଼ା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ସମସ୍ୟାରେ ମାଝିଗୁଡ଼ା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଧୋଡ୍ରା,୨୦।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ବିଚିତ୍ର ନୀତି। ସ୍କୁଲରେ କେଉଁଠି ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ ତ କେଉଁଠି ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଅଭାବ ଲାଗି ରହିଛି। ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଭାବ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି ଶିକ୍ଷାଦାନ।

ଖଣି ଖନନ ବିରୋଧରେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେ ମହିଳା

ଟିକିରି, ୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ରାୟଗଡା ଜିଲା ଟିକିରି ଥାନା ଅଧୀନ ବାଙ୍କାମ୍ବ ପଞ୍ଚାୟତ କଡିଙ୍ଗା ଗାଁରେ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳା ମଣ୍ଡଳମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଖଣି ଖନନ ବିରୋଧରେ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କିଛି ଯୁବକ ସଭା ମଧ୍ୟକୁ ଆସି ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ। ଫଳରେ ସେଠାରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ମହିଳାମାନେ ସଭା ବନ୍ଦ କରି ସରପଞ୍ଚ ସୁଭଦ୍ରା ମାଣ୍ଡାଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭେଟି ୮ଦଫା ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରଥିଲେ।

ବିଇଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଛାତ୍ରୀ

ବିଇଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଛାତ୍ରୀ

କୋରାପୁଟ/ବନ୍ଧୁଗାଁ,୧୯।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡ଼ି.ଏନ.ଏ) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନ୍ଧୁଗାଁ ବ୍ଲକରେ ଥିବା କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୱାର୍ଡେନଙ୍କ ବଦଳି ଦାବିରେ ସୋମବାର ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶତାଧିକ ଛାତ୍ରୀ ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାଯର୍‌ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ସେଠାରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ୱାର୍ଡେନ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜାତିଗତ ବିବିଧତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

  ରୁବେଲା ଟିକା ନେଇ ୨ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ

ରୁବେଲା ଟିକା ନେଇ ୨ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ

କୋରାପୁଟ,୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) ରୁବେଲା ଟିକା ନେଇ ପୂଜାରିପୁଟସ୍ଥିତ ସେଣ୍ଟ ଇଂଲିଶ ମିଡିୟମ ସ୍କୁଲର ୨ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଲେ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର ଅଭି ବେହେରା(୯) ଓ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ତାନ୍ୟାରାଣୀ ବେହେରା(୧୪)।

ବଡ ଭାଇର ଠେଙ୍ଗା ମାଡ଼ରେ ସାନ ଭାଇ ମୃତ

ଟିକିରି, ୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଅଣ୍ଡ୍ରାକକଞ୍ଚ ଥାନା ଅଧୀନ କୋଡିପାରି ଗାଁରେ ବଡଭାଇର ଠେଙ୍ଗା ମାଡରେ ସାନ ଭାଇର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଭାସ୍କର ଝୋଡିଆ(୪୦)। ଏ ନେଇ ଭାସ୍କରଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁବାରୀ ସୋମବାର ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଖୋଲା ଯାଇଥିବା ପୁରୁଣା ଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରୁନାହିଁ: ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ବୋହିଯାଉଛି ଅଧିକ ପାଣି

ଖୋଲା ଯାଇଥିବା ପୁରୁଣା ଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରୁନାହିଁ: ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ବୋହିଯାଉଛି ଅଧିକ ପାଣି

ମାଲକାନିରି,୧୯।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ମାଟିବନ୍ଧ ଯୋଜନାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା କାରଣରୁ ବାଲିମେଳା ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ସକାଶେ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନ ମାଡି ଆସୁଛି । ଏହି ମାଟି ବନ୍ଧରେ ରହିଥିବା ଏପି.ଟନେଲର ଦୁଇଟି ଗେଟ୍‌ ଖୋଲିଦେଇ ମାଟିବନ୍ଧ ଯୋଜନାର ଅଧିକାରୀ ଏଭଳି ବିପଦକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଏହି ଟନେଲ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ଅଧିକ ଜଳ ନିଷ୍କାସିତ ହୋଇ ଆନ୍ଧ୍ରପଟେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଇ ଯାଉଥିବାରୁ ଓଡିଶାର ବାଲିମେଳା ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଚାଲିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଦାଦନ ଦୁଖ: ଦେଢ଼ବର୍ଷ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଟେମରାଜ

ଦାଦନ ଦୁଖ: ଦେଢ଼ବର୍ଷ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଟେମରାଜ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୯।୨(ବି.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଡ଼ିଙ୍ଗା ଥାନା ଅଧୀନ ସିଉନି ଗାଁର ଏକ ପଡା ଗାଁ କରକିଟିଗୁଡା । ଏହି ଗାଁର ଟେମରାଜ ପୂଜାରୀ(୪୩) କେରଳକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ଆଉ ସେଠାରୁ ଫେରିନଥିଲେ ।

ଗୁଣପୁର ଏନଏସି: ଓ୍ବାର୍ଡ଼ ସଂଖ୍ୟା ୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଗୁଣପୁର ଏନଏସି: ଓ୍ବାର୍ଡ଼ ସଂଖ୍ୟା ୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଗୁଣପୁର,୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ୨୦୧୮ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏନଏସି ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୂତନ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଏବଂ ଆସନ ସଂରକ୍ଷିତ ସଂପର୍କିତ ଚିଠା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଉଠାଇ ଯୁବକ ଗିରଫ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୧୮।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳର ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ ସିଏନ୍‌ସି ହୋଟେଲକୁ ଆସିଥିବା ନବରଙ୍ଗପୁରରୁ ଜଣେ ମହିଳା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଉଠାଇ ଜଣେ ଯୁବକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିନେଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି,୧୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପୋଲିସ ଶନିବାର ୩ ଜଣ ମହିଳା ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନ ବିତୁଣୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଣ୍ଡ୍ରାପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅରାପଦର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅପହରଣ କରି ନେଇଛନ୍ତି।

କୋଟିଆ ପାଇଁ ୧୦୦ କୋଟିର ପ୍ରସ୍ତାବ

କୋରାପୁଟ,୧୮।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜ ପାଇଁ ବିପୁଳ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟବରାଦ କରିଛି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ଆନ୍ଧ୍ରର ପ୍ରଲୋଭନରୁ କୋଟିଆବାସୀଙ୍କୁ ଦୂରେଇବା ପାଇଁ ତତ୍ପର ଥିବା ପ୍ରଶାସନ ଏବେ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜର ସାମଗ୍ରିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ। କୋଟିଆ ଅଞ୍ଚଳର ହଜାର ଏକର ଜମିରେ କଫି ଚାଷ ହେବ। କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଯୋଜନା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବିଧାୟକ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ପାଙ୍ଗିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ପାଠ ବିବର୍ଜିତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ୨ଟି ଗାଁର ପିଲା

ପାଠ ବିବର୍ଜିତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ୨ଟି ଗାଁର ପିଲା

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପାଠପଢ଼ା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଗାଁ କିମ୍ବା ଆଖପାଖରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନାହିଁ। ଦୂର ସ୍କୁଲକୁ ପିଲାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଅଭିଭାବକ ରାଜି ନୁହନ୍ତି।