ରାୟଗଡା

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଝଞ୍ଜାବତୀ ନୂତନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଝଞ୍ଜାବତୀ ନୂତନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୭।୨- ରାୟଗଡା ସହରରୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ତଥା ରାୟଗଡା ସହରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା’ ମଝିଘରିଆଣୀ ମନ୍ଦିର ନିକଟ ଝଞ୍ଜାବତୀ ନଦୀ ଉପରେ ଥିବା ପୋଲ ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ।
ବର୍ଷର ଏହି ପୁରୁଣା ପୋଲ ଉପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ବହୁ ଯାନବାହାନ ଯାତାୟାତ କରୁଛି । ପୂର୍ବରୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଭାରିଯାନ ଯାତାୟାତକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ଯାତାୟାତର କୌଣସି ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ଏହି ପୋଲ ଦେଇ ସମସ୍ତ ଗାଡି ଯାତାୟାତ ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ପରେ ଏହି ପୋଲଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୭୫ମିଟର ଦୂରରେ ଏକ ନୂତନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ଏହି ନୂତନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ୧୦ କୋଟି ୩୪ଲକ୍ଷ ୪୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିନିମନ୍ତେ ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଠିକାଦାର ଗତ ଏପ୍ରିଲରୁ ଝଞ୍ଜାବତୀ ନଦୀ ଉପରେ ନୂତନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କିଛିଦିନ ପରେ ହଠାତ୍‌ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ରେଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତୃତୀୟ ରେଳ ଲାଇନ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି । ତେଣୁ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ ବ୍ରିଜ୍‌ ନିମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ନୂତନ ପୋଲ ପୁରୁଣା ପୋଲଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୭୫ମିଟର ଦୂରରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ତେଣୁ ତୃତୀୟ ରେଳ ଧାରଣା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ନାହିଁ ବୋଲି ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗର କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ବି.ମାରାଣ୍ଡୀ ଏବଂ ସହକାରୀଯନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ କୁମାର ବେହେରା କହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଜିଲାପାଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଠିକାଦାର ଉକ୍ତ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ପିତାମହଲଠାରୁ ହାଲୁଆ, ବାରିଝୋଲା ରାସ୍ତାଦେଇ ଏଫ୍‌ସିଆଇ ଗୋଦାମ ନିକଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୧୩ କି.ମି ଏକ ବାଇପାସ୍‌ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପୂର୍ବରୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ୧ତାରିଖରୁ ଏଠାରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ପୋଲ ଉପରେ ଆସନ୍ତା ୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରିଯାନ ଯାତାୟାତ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି ।

All Right Reserved By
Karnatak Exit Poll

Model This Week

ସଂଗୀତ

ରାୟଗଡା

୧୬ ବର୍ଷ ହେଲା ଶୁଣୁନଥିଲା ପ୍ରଶାସନ: ନିଜେ ରାସ୍ତା ସଜାଡ଼ିଲେ ଆଇତାହାଣ୍ଡି ବାସିନ୍ଦା

୧୬ ବର୍ଷ ହେଲା ଶୁଣୁନଥିଲା ପ୍ରଶାସନ: ନିଜେ ରାସ୍ତା ସଜାଡ଼ିଲେ ଆଇତାହାଣ୍ଡି ବାସିନ୍ଦା

କୁନ୍ଦୁରା, ୨୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦୀର୍ଘ ୧୭ ବର୍ଷ ହେଲା ପ୍ରଶାସନ ଅଣଦେଖା କରିଆସୁଥିଲା। ଶେଷରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ଡଙ୍ଗରପାଉଁସୀ ପଞ୍ଚାୟତ ବେଢାପାଉସୀ ଗ୍ରାମର ମହିଳା ପୁରୁଷ ମିଶି ନିଜ ଗାଁରୁ ଆଇତାହାଣ୍ଡିକୁ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାର ମରାମତି କରିଛନ୍ତି।

ଖାଲଖମା ରାସ୍ତାରେ ଗାଁକୁ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରୁନି ବିକାଶର ଗାଡ଼ି

ଖାଲଖମା ରାସ୍ତାରେ ଗାଁକୁ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରୁନି ବିକାଶର ଗାଡ଼ି

କୋରାପୁଟ,୨୧ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଅର୍ଥନୀତିରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ କାରକ ହେଉଛି ଗମନାଗମନ ବା ଯୋଗାଯୋଗ। ବିକାଶର ଗାଡ଼ି ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପାଇଁ ଗାଁକୁ ସଡ଼କଟିଏ ଲୋଡ଼ା। କିନ୍ତୁ ବିଡ଼ମ୍ବନା ହେଉଛି, ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଏଭଳି ବହୁ ଗ୍ରାମ ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ଗମନାଗମନ ହେଉଛି ବଡ଼ ସମସ୍ୟା।

ଅମଳର ଗୋଟିଏ ଭାଗ କିଣିବେ ସରକାର: ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି ବଳକା ୩ ଭାଗ

ଅମଳର ଗୋଟିଏ ଭାଗ କିଣିବେ ସରକାର: ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି ବଳକା ୩ ଭାଗ

ଜୟପୁର,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଧାନ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟଚାଷ। ଜିଲାର ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ କୋଲାବ ବହୁମୁଖୀ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ଯୋଗୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଏହି ଚାଷ ହୋଇଥାଏ

୩ ମାସ ଭିତରେ ଜୟପୁରରୁ ଉଡ଼ିବ ବିମାନ: ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ ତଦାରଖ କଲେ ଉଷା ପାଢ଼ୀ

୩ ମାସ ଭିତରେ ଜୟପୁରରୁ ଉଡ଼ିବ ବିମାନ: ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ ତଦାରଖ କଲେ ଉଷା ପାଢ଼ୀ

ଜୟପୁର,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ନି.ପ୍ର.): ଜୁନ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଜୟପୁର ବିମାନଘାଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ା ଏହାର ୨ ମାସ ଭିତରେ ସମସ୍ତ ଆନୁସାଙ୍ଗିକ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ସରିବା କ୍ଷଣି ଜୟପୁରରୁ ଉଡ଼ିବ ବିମାନ। ରବିବାର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବିଭାଗ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଉଷା ପାଢ଼ୀ ଜୟପୁର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ ସ୍ଥିତି ତଦାରଖ କରିବା ପରେ ଏଭଳି ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇଛି।

ନିଜ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ: ଡେପୁଟେଶନରେ ଯାଇ ଅନ୍ୟ ସ୍କୁଲରେ ପଢାଉଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୧ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ବଡ଼ଚିଣ୍ଡିରି ନୂତନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ପ୍ରାୟ ୪ରୁ ୫ ବର୍ଷ ହେବ କଟକ ଜିଲାରେ ଡେପୁଟେଶନରେ ଯାଇଛନ୍ତି ା ଏଥିରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ଏହି ବିଷୟରେ ଜାଣିନାହିଁ

ଗଳି ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ କରୁଛି ଟ୍ରକ: ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା

ମାଲକାନଗିରି,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ମହେଶ୍ୱରୀ ଭବନ ସାହି, ମାରୁୱାଡ଼ି ସାହିର ଗଳି ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରତିଦିନ କେତେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ବଡ଼ ବଡ଼ ଟ୍ରକ ଯୋଗେ ମାଲ ଆଣି ନିଜ ଗୋଦାମରେ ରଖୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଗାଡ଼ି, ଅଟୋ , ରିକ୍ସା ଯାତାୟାତରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି।

ବାଲିପଦରଗୁଡ଼ା ଘାଟି ରାସ୍ତା ମରଣଯନ୍ତା

କୋଲାବନଗର,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)କୋରାପୁଟ ସଦର ବ୍ଲକ ବଡ଼କେରେଙ୍ଗା ଓ ଗେଟା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ପେଟା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଆରଡି ରୋଡ୍‌ର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦୁଇ କିମି ଘାଟି ରାସ୍ତା ମରଣଯନ୍ତାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗର୍ତ୍ତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ଏହା ବିପଦକୁ ଡଶକୁଛି।

ଲୋକେ ପିଉଛନ୍ତି ଚୁଆ ପାଣି:ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନି ପ୍ରଶାସନ

ବିଷମକଟକ,୨୧ା୫(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ବିଷମକଟକ ବ୍ଲକରେ ପାନୀୟ ଜଳର ଘୋର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଛି ା ଢେପାଗୁଡ଼ା କଲୋନୀ ଓ ପାତ୍ରଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ପାଣି ପାଇଁ ଡହଳବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି ା ଏହି ସମସ୍ୟା ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଜଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ଏଥିପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ା

ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ ହେବାରୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ ହେବାରୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଝରିଗାଁ,୨୦।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋଇଧୋଡି ଗ୍ରାମର ଅର୍ଜୁନ ଭତ୍ରା ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ ହେବାରୁ ରବିବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଗୋଇଧୋଡି ଗ୍ରାମର ବୁଦୁ ସାନ୍ତାଙ୍କ ପୁଅ ଅର୍ଜୁନ ରାଇଘର କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନରେ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୦।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ନୂଆଗଡ ଠାରେ ଥିବା ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଶିକ୍ଷା ବିକାଶ ସମିତି (ଦକ୍ଷିଣ ସମ୍ଭାଗ) ସ୍ତରୀୟ ନୂତନ ଗୁରଜୀ ଗୁରୁମାଆମାନଙ୍କୁ ନେଇ ୧୦ ଦିନିଆ ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶାରିରିକ, ମାନସିକ, ଅଧ୍ୟାମତ୍କ, ଓ ବୌଧିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକଶିତ ହେବା ପାଇଁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହା ୨୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ।

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି, ୨୦।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଭାଗୃହଠାରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ତାପସ କୁମାର ଭୋଇ ସଭାପତିତ୍ୱ କରି ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଉପସ୍ଥିତ ବିଜୁ ବାହିନୀକୁ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମରେ ଯୁବକମାନେ ଉକ୍ତ ଯୁବବାହିନୀରେ ଯୋଗଦେଇ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଭାବେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା କରିବା ସହିତ ଏକତା ଓ ଭାଇଚାରା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ତାଲିକା ବ୍ଲକ ସଂଯୋଜକ ଗୋବିନ୍ଦ୍ର ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝି ପଠନ କରିଥିଲେ। ବାଦ୍‌ ପଡିଥିବା ଯୁବ ବାହିନୀ ତାଲିକା ଅତିଶୀଘ୍ର ପଞ୍ଜିକୃତ କରି ପ୍ରକାଶ କରାଯିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

ଡାବୁଗାଁରେ ବାଳିକା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ଶିବିର ଉଦଯାପିତ

ଡାବୁଗାଁରେ ବାଳିକା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ଶିବିର ଉଦଯାପିତ

ଡାବୁଗାଁ, ୨୦।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ କୋଇଲାରି କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ବାଳିକା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ଶିବିର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଥମେ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳନ କରାଯିବା ପରେ ଛାତ୍ରୀମାନେ ସ୍ବାଗତ ସଙ୍ଗୀତ ଗାନ କରିଥିଲେ । ସଭାରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା ବେହେରା ଅତିଥି ମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ବିକାଶ ଉପରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅତିଥିମାନେ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ଉପଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।