ମେଟ୍ରୋ |

ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା: ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ପିସିସି କୃଷକ ସେଲ୍‌

ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା: ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ପିସିସି କୃଷକ ସେଲ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି କୃଷକ ସେଲ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିୟ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଓଡ଼ିଶାର କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ୮ଦଫା ସମ୍ବଳିତ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୩ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି, ଜାତୀୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପାଣ୍ଠିର ପ୍ରଚଳିତ ଧାରା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ୧୩,୫୦୦ ଓ ଅଣ ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ୬୮୦୦ ଟଙ୍କା, କୃଷି ଇନ୍‌ପୁଟ୍‌ ସବ୍‌ସିଡି ତିନିଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି, ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ପରିବର୍ତ୍ତେ ପ୍ରତି ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମକୁ ଫସଲ ବୀମା ପାଇଁ ଏକକ ୟୁନିଟ୍‌ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ସ୍ବଳ୍ପକାଳୀନ କୃଷି ଋଣ ପରିମାଣ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ଓ ବିନା ସୁଧରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କୃଷି ଋଣ, କୃଷକମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୃଷକ ଅଧିକାର ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ, ପ୍ରତି ଚାଷୀ ପରିବାରର ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ଯୋଜନା ଓ ମହାନଦୀର ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ବେଆଇନ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ବନ୍ଧବାଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ଅବଗତ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସମେତ କଂଗ୍ରେସ କୃଷକ ସେଲ୍‌ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଚଇତରାମ ନାଏକ, ଜଗନ୍ନାଥ ଜେନା, ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ମହାକୁଡ, ବୃନ୍ଦାବନ ଖଟେଇ, ସୁବାସ ରାଉତ, ସନ୍ତୋଷ ସାହୁ, କୃଷ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ନେପାକ, ରମେଶ ସାହୁ, ଶିବ ଦାସ, ପି. ଦେବେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ରାଓ, ସୁକେଶ ପଟ୍ଟନାୟକ, ରଘୁନାଥ ପଲିଆ, ରବୀନ୍ଦ୍ର ହୋତା ପ୍ରମୁଖ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ୍‌ କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ମଶାରି ଭିତରେ ଚନ୍ଦନ ବୋଡ଼ା: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ମହିଳା

ମଶାରି ଭିତରେ ଚନ୍ଦନ ବୋଡ଼ା: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ମହିଳା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୬(ବ୍ୟୁରୋ): ବାଙ୍କୀର ସାହାପଦା ପାଇକ ସାହିରେ ଶନିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଗାଁର ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଉତ ଘର ସାମ୍ନା ବାରଣ୍ଡାରେ ମଶାରି ଟାଙ୍ଗି ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଭିତରକୁ ଏକ ଚନ୍ଦନ ବୋଡ଼ା ପଶିଯାଇଥିଲା।

ଖିଲାପକାରୀ କମ୍ପାନୀକୁ ଅନୁକମ୍ପା

ଖିଲାପକାରୀ କମ୍ପାନୀକୁ ଅନୁକମ୍ପା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୬(ବ୍ୟୁରୋ): ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ ସହ ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ୍‌ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଏହା କୌଣସି ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳର ନୁହେଁ, ବରଂ ଖୋଦ୍‌ ରାଜଧାନୀରେ ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ୍‌ ହେଉଥିବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ମାତ୍ର ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ଏସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନ କରି ପୂର୍ବବତ୍‌ ବିଭିନ୍ନ ନିୟମ ଖିଲାପ କରିଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗୀକରଣ, ବଣ୍ଟନ ଏବଂ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ ସଂସ୍ଥାକୁ ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦାନ କରିଚାଲିଛି।

ବିମଳା ମନ୍ଦିର ହୁଣ୍ଡିରୁ ଚୋରି

ବିମଳା ମନ୍ଦିର ହୁଣ୍ଡିରୁ ଚୋରି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩ା୬ : ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠସ୍ଥିତ ବିମଳା ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଶନିବାର ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠ ପକ୍ଷରୁ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିର ବେଢ଼ାରେ ଥିବା ହୁଣ୍ଡି ତାଡି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା, ଦାନ ଦକ୍ଷିଣା ଆଦି ଚୋରିକରି ନେଇଛନ୍ତି।

ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ବିକାଶ ହେଉଛି ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବର ଲକ୍ଷ୍ୟ

ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ବିକାଶ ହେଉଛି ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବର ଲକ୍ଷ୍ୟ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩ା୬: ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂସଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଶନିବାର ଠାରୁ ପୌର ସଦନଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରୀୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବ। ଏହା ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ। ନର୍ସରୀଠାରୁ ହାଇସ୍କୁଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆାୟୋଜନ କରାଯିବ।

ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ

ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩ା୬: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ। ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଠିକାଦାରଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ: ପାଣିରେ ପଡ଼ିବ ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ଠିକାଦାରଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ: ପାଣିରେ ପଡ଼ିବ ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

କାଳିଆପାଣି,୨୩।୬(ଡିଏନଏ)- ଖଣି ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ଜିଲା ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ପାଣ୍ଠିରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ଘାଗିଆସାହିଠାରୁ ଚିରୁଗୁଣିଆଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତା। ମାତ୍ର ଏହି ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନମାନର କରାଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଯୁବକ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଯୁବକ ମୃତ

ଗୋପ,୨୩।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗୋପ ଥାନା ଅଧୀନ ଡଭାର ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ଭୋରରୁ ସେହି ଗ୍ରାମର ନିରଞ୍ଜନ ବାରିକ(୩୬) ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କରେଣ୍ଟ ଲାଗି ମତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଗୋପ ଡାକ୍ତରଖାନା ପକ୍ଷରୁ ଜଣା ପଡିଛି।

ଲାଇଫ୍‌ ଜ୍ୟାକେଟ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ବୋଟ୍‌କୁ ଚଢ଼ିବା ମନା

ଲାଇଫ୍‌ ଜ୍ୟାକେଟ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ବୋଟ୍‌କୁ ଚଢ଼ିବା ମନା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୩ା୬: ଚିଲିକାରେ ଡଙ୍ଗାବୁଡ଼ି ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଛି ପୁରୀ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ଏଣିକି ଚିଲିକା ଭିତରକୁ ବୁଲିବାକୁ ହେଉ କିମ୍ବା ବୋଟିଂ ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଲାଇଫ୍‌ ଜ୍ୟାକେଟ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ। ଲାଇଫ୍‌ ଜ୍ୟାକେଟ୍‌ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ସେମାନେ ବୋଟ୍‌କୁ ଚଢିପାରିବେ ନାହିଁ।

ହକିକୁ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପଠାଇଲା ପୁରୀ ଜିଲା କ୍ରୀଡ଼ା ସଂସଦ

ହକିକୁ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପଠାଇଲା ପୁରୀ ଜିଲା କ୍ରୀଡ଼ା ସଂସଦ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୩ା୬: ହକିକୁ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ଗତ ବୁଧବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଚିଠି ଲେଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂ ରାଠୋର ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ତିଆରି ହେଲା ପାରାଭାଡ଼ି

ତିଆରି ହେଲା ପାରାଭାଡ଼ି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩ା୬: ରଥଖଳାରେ ଚାଲିଛି ତିନିରଥ ନିର୍ମାଣ। ଚଳିତବର୍ଷ ଯୋଡ଼ା ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ପଡିଥିବାରୁ କାମ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଆହୁରି ୬ ଦିନ ଥିବା ବେଳେ ରଥରେ ତୃତୀୟ ଭୂଇଁ ଉଠି ପ୍ରଥମ ପରସ୍ତ ପୋଟଳ ବା ବଡ଼ଥଳି ପୋଟଳ ଉଠିସାରିଲାଣି।

‘ସ୍ବପ୍ନ, ପ୍ରେମରୁ ବାହାରି ସମାଜର ନିଚ୍ଛକ ଚିତ୍ର ଦେଖନ୍ତୁ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ଏକ ଛୋଟ ଗଁ। ବାଙ୍ଗିପଦରରେ ଜନ୍ମିତ ଯୁବ ସାହିତି୍ୟକ ଜୟଦ୍ରଥ ସୁନା, ଯାହାଙ୍କ ସାହିତ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ଆଜି ସାରା ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପ୍ରଥମ କବିତା ପୁସ୍ତକରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିବା ଜୟଦ୍ରଥଙ୍କ ରଚନାକୁ ମିଳିଛି ପାଠକୀୟ ସ୍ବୀକୃତି।

ଦଶମ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ:ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୨୬୬୪୩ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩ା୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶା ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପରୀକ୍ଷା ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୧୦୦ କେନ୍ଦ୍ର କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ