ମେଟ୍ରୋ |

କାମ କରୁନି ଇଟିପି: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ

କାମ କରୁନି ଇଟିପି: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୬।୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରୋଷଘରୁ ନିଷ୍କାସିତ ପେଯକୁ ବିଶୋଧନ କରିବା ଲାଗି ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି ଇଟିପି (ଏଫୁଲାଣ୍ଟ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ)। ବର୍ଷେ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଏବେ ଠିକ୍‌ ଭାବେ କାମ କରୁନି। ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ (ଏସପିସିବି) ଏଥିଲାଗି ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଜୁସ୍‌କୋକୁ ତାଗିଦ୍‌ କରିବା ସହ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲା। ଜୁସ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ଚିଠିର ଉତ୍ତର ରଖାଗଲା ନାହିଁ କି ଇଟିପି ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଅଣାଗଲା ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବି ପଚା ପେଯ ଗନ୍ଧରେ ନାକ ଫାଟିପଡୁଛି। ଶେଷରେ କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏସପିସିବି। ମଙ୍ଗଳବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ (ଚିଠି ନଂ. ୪୪୫/୬।୨।୧୮) ଜାରି କରାଯାଇଛି। ୱାଟର ପ୍ରିଭେନସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଅଫ୍‌ ପଲ୍ୟୁଶନ ଆକ୍ଟ ୧୯୭୪ର ଧାରା ୩୩(ଏ) ବଳରେ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି। କାହିଁକି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରା ନ ଯିବ ୧୫ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି।
ଅବଢ଼ାରୁ ବାହାରୁଥିବା ପେଯ ଏବଂ ପରିବା ଧୁଆ ପାଣି ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନଳା ଦେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଦକ୍ଷିଣ ଦ୍ୱାର ପାର୍ଶ୍ୱ ମେଘନାଦ ପାଚେରି କଡ ଡ୍ରେନରେ ପଡିଥାଏ। ଏଥି ଯୋଗୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ନେଇ ୨୦୧୩ରେ କଲିକତାର ସୁବାସ ଦତ୍ତ ଜାତୀୟ ଗ୍ରୀନ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ଏନ୍‌ଜିଟି)ରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ପେଯକୁ ବିଶୋଧିତ କରି ନିଷ୍କାସନ କରିବା ଲାଗି ଏନ୍‌ଜିଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା। ଏଥିଲାଗି ଇଟିପି ସ୍ଥାପନ କରିବା ଲାଗି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଥିଲା। ୨୦୧୬ରେ ପ୍ରାୟ ୧କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଜୁସ୍‌କୋ ଜରିଆରେ ପେଯନଳାର ଅପରପାର୍ଶ୍ୱରେ ଇଟିପି ସଂସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଜୁସ୍‌କୋ ହାତରେ ନ୍ୟସ୍ତ ରହିଛି। ପେଯ ନଳାରୁ ନିର୍ଗତ ପେଯ ସିଧାସଳଖ ଇଟିପିକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ବିଶୋଧନ ହେବା ପରେ ଡ୍ରେନକୁ ଛଡାଯାଉଛି। ଗତ ଜୁଲାଇ ୨୬ରେ ଏସପିସିବିର ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଏନଭାଇରନମେଣ୍ଟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଆର.କେ. ସେଠୀ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍‌ ସହ ଆସି ଇଟିପିରୁ ପେଯ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଲାବରେଟୋରୀକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟରୁ ଇଟିପି ଠିକ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା। ଇଟିପିରେ ବିଶୋଧନ ହେବା ପରେ ୧ଲିଟର ପେଯରେ ଟୋଟାଲ ସସ୍‌ପେନସନ୍‌ ସଲିଡ (ଟିଏସ୍‌ଏସ୍‌) ୧୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ, ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ ଡିମାଣ୍ଡ( ବିଓଡି) ୩୦ ମିଲି ଗ୍ରାମ, କେମିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ ଡିମାଣ୍ଡ(ସିଓଡି) ୨୫୦ମିଲିଗ୍ରାମ ରହିବା କଥା। କିନ୍ତୁ ଇଟିପିରୁ ବିଶୋଧନ ହୋଇ ନିଷ୍କାସିତ ହେଉଥିବା ୧ଲିଟର ପେଯରେ ଟିଏସ୍‌ଏସ୍‌ ୫୦୧ ମିଲିଗ୍ରାମ, ବିଓଡି ୧୮୮୭ ମିଲି ଗ୍ରାମ ଏବଂ ସିଓଡି ୨୫୦୭ ମିଲି ଗ୍ରାମ ରହୁଛି। ଇଟିପିର କାର୍ଯ୍ୟ ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ ବୋଲି ଏସପିସିବି ଜୁସ୍‌କୋକୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲା। ତୁରନ୍ତ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଜୁସ୍‌କୋକୁ ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା।
ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଜୁସ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେବା ଫଳରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ ଶେଷରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛି।


All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ମେଟ୍ରୋ |

ରେଳ ଷ୍ଟେଶନର ଉନ୍ନତିକରଣ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି

ରେଳ ଷ୍ଟେଶନର ଉନ୍ନତିକରଣ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବୁଝାମଣା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ରେଳବାଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋଏଲଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ।

ବୋଲଗଡ଼ରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୩ ଆହତ: ମାମଲା ରୁଜୁ ପାଇଁ ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ବୋଲଗଡ଼ରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୩ ଆହତ: ମାମଲା ରୁଜୁ ପାଇଁ ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୨।୫: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବୋଲଗଡ଼ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୋଲଗଡ ଗଁାରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜମିଜମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ବୋଲଗଡ଼ର ପ୍ରଭାତ ପରିଡା ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ରହିଥିଲା ।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ଜେଇ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ଜେଇ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୨।୫: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ଜେଇ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଛନ୍ତି ।

ବ୍ରହ୍ମଗିରିରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମହାନଦୀ ମହାସଂଗ୍ରାମ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବ୍ରହ୍ମଗିରିରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମହାନଦୀ ମହାସଂଗ୍ରାମ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବ୍ରହ୍ମଗିରି,୨୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମହାନଦୀ ପାଇଁ ମହାସଂଗ୍ରାମ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରହ୍ମଗିରି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ବିଧାୟକ ସଞ୍ଜୟ ଦାସ ବର୍ମାଙ୍କ ସହ ନିର୍ବାଚିତ ସମସ୍ତ ଜନ ପ୍ରତିନିଧି ଏହାକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ।

ଜୁଏଲଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଲେ ନିରଞ୍ଜନ, ସୌମ୍ୟ

ଜୁଏଲଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଲେ ନିରଞ୍ଜନ, ସୌମ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଜେଡ଼ି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଭିତିରିଆ ବୁଝାମଣା ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମଙ୍କ ବିବୃତିକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଛି। ଏ ନେଇ ଜୁଏଲଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ।

ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ୨୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ଉପଡାକଘର ଅଧୀନ ୧୫ଟି ଶାଖା ଡାକଘରେ କାମ କରୁଥିବା ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଧର୍ମଘଟ କରିଛନ୍ତି। ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ଡାକଘର ସମ୍ମୁଖରେ ସେମାନେ ଧାରଣା ଦେଇ ବସିରହିବା ଫଳରେ ଉପ ଡାକଘର ସମେତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଡାକସେବା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି।

କୋଇଲି ବୈକୁଣ୍ଠ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ନେବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ

କୋଇଲି ବୈକୁଣ୍ଠ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ନେବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୨ା୫: କୋଇଲି ବୈକୁଣ୍ଠ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରାଶସନ । ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଲାଗି ନିଲାମ ମୂଲ୍ୟ ୪୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଜଗମୋହନରେ ଲାଗିବ ସିସିଟିଭି

ଜଗମୋହନରେ ଲାଗିବ ସିସିଟିଭି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୨ା୫: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନରେ ଲାଗିବ ସିସିଟିଭି । ଦୈନନ୍ଦିନ ଜଗମୋହନରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତର ଘଟଣାକୁ କଏଦ କରାଯିବ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ଆଣିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏମିତି ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ। ରବିବାର ଜଗମୋହନ ଭିତରକାଠ ନିକଟରେ ଦକ୍ଷିଣା ପାଇଁ ଅଣଓଡ଼ିଆ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣା ପରେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେଡି ମେଣ୍ଟ ହୋଇପାରେ: ଜୁଏଲ

କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେଡି ମେଣ୍ଟ ହୋଇପାରେ: ଜୁଏଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ଭାଜପାକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଭିତିରିଆ ବୁଝାମଣା ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଭାଜପା ଏଥିରେ ଭୟଭୀତ ନୁହେଁ, ଓଡ଼ିଶାରେ ଏକାକୀ ସରକାର ଗଠନ କରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭାଜପା ନେତା ଜୁଏଲ ଓରାମ।

ପରଲୋକରେ ବଂଶୀଧର ପଣ୍ଡା: ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ପରଲୋକରେ ବଂଶୀଧର ପଣ୍ଡା: ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୫: ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପପତି ବଂଶୀଧର ପଣ୍ଡାଙ୍କର ମଙ୍ଗଳବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୮୭ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଶିଳ୍ପ ଜଗତରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି।

ଗୁଜୁରାଟ କଂଗ୍ରେସର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ

ଗୁଜୁରାଟ କଂଗ୍ରେସର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୫(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସର ଯୁବ ନେତା ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଏଆଇସିସି ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏଆଇସିସି ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ଓ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ବାଘେଲଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ବାଇକ୍‌-ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହି: ୨ ଗୁରୁତର

ବାଇକ୍‌-ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହି: ୨ ଗୁରୁତର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨।୫: ଚନ୍ଦନପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ବୀର ବଳଭଦ୍ରପୁର ଛକରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୨ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ବୀର ବଳଭଦ୍ରପୁରର ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର(୫୦) ଓ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳର ବିଶ୍ୱଜିତ୍‌ ଜେନା।