ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ବଜେଟରେ ଉପେକ୍ଷିତ କୃଷି ଓ କୃଷକ

ବଜେଟରେ ଉପେକ୍ଷିତ କୃଷି ଓ କୃଷକ
ଭାଲଚନ୍ଦ୍ର ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ / ଦେଶର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଗଭୀର ସଙ୍କଟ, କୃଷକମାନଙ୍କ କ୍ରମ ବର୍ଦ୍ଧମାନ ଋଣଗ୍ରସ୍ତତା, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଓ ଗଭୀର ଅସନ୍ତୋଷ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଚଳିତ ବଜେଟ ନେଇ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଅନେକ କିଛି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ବିଶେଷକରି ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଓ ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁହେବା ଫଳରେ ଅର୍ଥନୀତିର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଉତ୍କଟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏବଂ ଦେଶବ୍ୟାପୀ କୃଷକ ଅସନ୍ତୋଷର ପ୍ରଭାବ ନିକଟରେ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା କେତେକ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ଓ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଜପା ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ପ୍ରମାଣିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ଚଳିତ ବଜେଟରେ ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ବଡ଼ଧରଣର ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିବେ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା। କୃଷକ ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ଯାଇ ସରକାର ବଜେଟରେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼, କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସାର୍ବଜନୀନ ମୌଳିକ ଆୟ ପରି କିଛି ଲୋଭାଣିଆ ଘୋଷଣା କରିବା ନେଇ ଅନେକେ ଅନୁମାନ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଗତ ଏ ବର୍ଷର ବଜେଟ ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ତ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନାକୁ ଭୁଲ୍‌ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ସହ ଦେଶର କୃଷକ, ଶ୍ରମିକ ଏପରି କି ମଧ୍ୟମବର୍ଗଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛି। ନିଜର ବଜେଟ ଭାଷଣରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର କୃଷି ଓ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ କିଛି ଠୋସ୍‌ ବ୍ୟୟବରାଦ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କେବଳ ନିଜ ସରକାରକୁ କୃଷକଦରଦୀ ଭାବେ ଦେଖାଇବାର ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି। ଏପରି କି ଦେଶର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ଭାଷଣର ପ୍ରଥମ ୨୦ ମିନିଟ୍‌ କେବଳ କୃଷକଙ୍କ ଉପରେ ହିନ୍ଦୀରେ ଖୁବ୍‌ ବଡ଼ ବଡ଼ କଥା କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପର୍ବତର ମୂଷିକ ପ୍ରସବ ପରି ଯଦି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଜେଟକୁ ତଥ୍ୟର ଆଧାରରେ ବିଚାର କରାଯିବ, ତା’ହେଲେ ତାହା କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କମ୍‌ କଥା ବେଶି ପରି ମନେହେବ। ବଜେଟରେ ଜିଡିପି ଅନୁପାତରେ ସରକାର କୃଷି ଓ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବାବଦରେ ବ୍ୟୟବରାଦ ବଢ଼ାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଗତବର୍ଷର ୧.୧୫%ରୁ ୧.୦୮%କୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବଜେଟରେ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା କଥାକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ରେ ଭାଜପା ତା’ର ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗତ ୩ ବର୍ଷ ୮ ମାସର ଶାସନ କାଳରେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ସେମାନେ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପୂରଣ କରିବେ ବୋଲି ଯାହା କହୁଛନ୍ତି ତାହା ବି ଅସମ୍ଭବ ମନେହୁଏ। କାରଣ କୃଷି ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ହେଲେ ଜିଡିପିରେ କୃଷିର ହାରକୁ ଅତି କମ୍‌ରେ ୧୨%ରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବତା ହେଲା ଦେଶର ଜିଡିପିରେ କୃଷିର ଅଂଶ କ୍ରମାଗତଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ଏହା ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ୧.୯%କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପତ୍ାଦିତ ଫସଲର ଉପଯୁକ୍ତ ଦାମ୍‌ ନ ମିଳିବା ଆଜି କୃଷି ସଙ୍କଟର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇଛି। ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରଚଳିତ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ, ଅପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଏବଂ ସୀମିତ। ଦେଶରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହଜାର ହଜାର ପ୍ରକାର ଫସଲ ଉପତ୍ାଦିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ କେବଳ ୨୪ଟି ଫସଲରେ ହିଁ ସରକାର ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟ ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି। ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ସରକାରୀ ଘୋଷିତ ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟ ବି ଫସଲର ମୋଟ ଉପତ୍ାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚଠାରୁ ୨୦% କମ୍‌ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତେବେ ଏ ନେଇ ଅତୀତରେ ଉପା ସରକାର ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ସ୍ବାମୀନାଥନ୍‌ କମିଶନ୍‌ ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ ଫସଲର ମୋଟ ଉପତ୍ାଦନ ମୂଲ୍ୟରେ ପଚାଶ ଭାଗ ଲାଭ ମିଶାଇ କୃଷକଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ କମିଶନଙ୍କ ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ ହିସାବରେ ଉପତ୍ାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚରେ କୃଷକର ପାରିବାରିକ ଶ୍ରମ ଏବଂ ଜମିର ଭଡ଼ା ବି ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାଜପା ବି ନିଜ ଇସ୍ତାହାରରେ ସ୍ବାମୀନାଥନ୍‌ କମିଶନ୍‌ଙ୍କ ସୁପାରିସକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ତାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ବଜେଟରେ ସ୍ବାମୀନାଥନ୍‌ କମିଶନଙ୍କ ସୁପାରିସ ପ୍ରକାରେ ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରବି ଫସଲରେ ଉପତ୍ାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚର ଦେଢ଼ଗୁଣା ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଖରିଫ୍‌ ଫସଲରେ ବି ତାହା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଡାହା ମିଛ କହି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲେଇଛନ୍ତି। ବଜେଟକୁ କୃଷି ଓ କୃଷକ ସପକ୍ଷବାଦୀ କହିବା ପଛରେ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ୟତମ ଯୁକ୍ତି ହେଲା ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ସମବାୟ ସମିତି ଜରିଆରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଋଣ ପ୍ରଦାନର ସୀମାକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ୧୨.୬ ଲକ୍ଷ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା, ଯାହା କି ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଦେଶରେ ମୋଟ କୃଷିଋଣରେ ୫୫% ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦର୍ଶାଉଛି। ଏହା ସତ ଯେ, ଦେଶର କୃଷକମାନଙ୍କ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଋଣଗ୍ରସ୍ତତା ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ କ୍ରମବର୍ଦ୍ଧମାନ କୃଷକ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ଏହା ହିଁ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ। ଅତଏବ କୃଷକଙ୍କୁ ଋଣମୁକ୍ତ କରି ଏହି ସଙ୍କଟରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ କରିବା କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରମୁଖ ଦାବି ହୋଇ ଆସିଛି। କିନ୍ତୁ ସରକାର ବଜେଟରେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ସମବାୟ ସମିତିମାନଙ୍କ ଜରିଆରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଋଣ ପ୍ରଦାନର ସୀମାକୁ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଘୋଷଣା କୃଷକଙ୍କୁ ଋଣମୁକ୍ତ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଋଣଯନ୍ତା ଭିତରକୁ ଠେଲିବାକୁ ଯାଉଛି। ବଜେଟରେ ସରକାର ଫସଲ ବୀମା ବାବଦରେ ୧୦ହଜାର କୋଟିର ବ୍ୟୟବରାଦ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏପରି କି ରୋଗପୋକରେ ଫସଲହାନିଜନିତ ବିପଦରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ରିଲିଫ୍‌ କୋଡ୍‌ରେ ସଂଶୋଧନ କରି କ୍ଷତିପୂରଣର ରାଶିକୁ ବଢ଼ାଇ ତୁରନ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମୋଦି ସରକାର ଗତ ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା କୃଷକଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ବୀମା କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଦୟାରେ ଛାଡ଼ିଦେଇଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଖୋଦ୍‌ ସରକାର ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଗତବର୍ଷ ୨୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ୍‌ ବାବଦରେ ନେଇଥିବା ବେଳେ କୃଷକଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୦ ହଜାର କୋଟିର କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶର କୃଷକ ଓ କୃଷି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାର୍ବଜନୀନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିବାରେ ଚଳିତ ବଜେଟ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲିଥିବା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା ନାମକୁ ମାତ୍ର ଓ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ। ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ, ବିଧବା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କୁ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ରୂପେ ମାସିକ ୧୦୦୦ରୁ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ମାସିକ ମାତ୍ର ତିନିଶହ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ରପ୍ତାନିକୁ ୧୦୦ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି, ୨୦୧୩-୧୪ରେ ଦେଶରେ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ରପ୍ତାନି ୧.୩୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ୧.୦୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବା ପ୍ରାୟ ୧୭ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାରକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଅତଏବ ଚଳିତ ବଜେଟକୁ ସରକାର କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ କହିି ଯେତେ ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟିଲେ ବି ତାହା ନିରାଧାର ଏବଂ ଦେଶର ସର୍ବାଧିକ ଲୋକ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପୂର୍ବ ବର୍ଷଗୁଡ଼ିକ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ବି ସରକାର ପ୍ରତାରିତ କରିଛନ୍ତି। (ମୋ- ୯୪୩୭୧୬୬୩୯୧, bhalachandra.odisha@gmail.com)
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଅବିମୃଶ୍ୟକାରିତା

ଅବିମୃଶ୍ୟକାରିତା

ଆକାର ପଟେଲ

ଓଲ୍‌ଡ ଟ୍ରାଫୋର୍ଡ, ମଞ୍ଚେଷ୍ଟରଠାରେ ଜୁନ୍‌ ୧୬ ତାରିଖରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଭାରତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଖେଳିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଏହା ହେବ ଆମର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ୍‌। ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରେ ୧୦ଟି ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ଅନ୍ୟ ୯ଟି ଦଳ ସହ ଥରେ ଲେଖାଏ ଖେଳିବେ। ଏହାପରେ ସବୁଠୁ ବେଶି ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିବା ଚାରିଗୋଟି ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲକୁ ଯିବେ। ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଆମକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା (ଜୁନ୍‌ ୫), ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ (ଜୁନ୍‌ ୯) ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ (ଜୁନ୍‌ ..

 ଗୃହିଣୀଙ୍କ ରୋଜଗାର

ଗୃହିଣୀଙ୍କ ରୋଜଗାର

ପ୍ରକାଶ ତ୍ରିପାଠୀ

ନିକଟରେ ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଝିଅ ବାହାଘର ଭୋଜିରେ ମୋର ଜଣେ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁ ଦେଖାହେଲେ। ସେ ଥିଲେ ମୋ କଲେଜପଢ଼ା ବେଳର ସହପାଠୀ। ପ୍ରାୟ ୩୪ ବର୍ଷ ପରେ ଭେଟ ହୋଇଥିବାରୁ ଆମ ଉଭୟଙ୍କ ଖୁସି ଥିଲା ଅବର୍ଣ୍ଣନୀୟ। ଅନେକ ପୁରୁଣା କଥା ଓ ସ୍ମୃତି ମନେପକାଇ ଦୁଇବନ୍ଧୁ ହସୁଥିଲା ବେଳେ ବନ୍ଧୁପତ୍ନୀ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ। ବନ୍ଧୁ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମୋ ସହ ପରିଚୟ ..

 ଆଧୁନିକ  ବିଶ୍ୱକର୍ମା

ଆଧୁନିକ ବିଶ୍ୱକର୍ମା

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଐକ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟାଗୋର ସମ୍ମାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱକବି ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ, ଦର୍ଶନ ଓ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସର୍ବଜନବିଦିତ କରିବା ଦିଗରେ ତାଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସାଂସ୍କୃତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ସଂଘ, ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବୁଲା କୁକୁରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ବିରଳ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅହମଦନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଏକ ତିନିବର୍ଷର ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ପଞ୍ଝାଏ ବୁଲା କୁକୁର ଝୁଣିଦେବାରୁ ଶିଶୁଟିର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଆୟୁଷ ପ୍ରଜାପତି ନାମକ ଏହି ବାଳକ ଉକ୍ତ ନଗରୀର ମଙ୍ଗଳାଗେଟ୍‌ ଏରିଆସ୍ଥିତ ନିଜ ଘର ନିକଟରେ ..

 ବୃଦ୍ଧକାଳେ ଅପତ୍ୟଦୁଃଖ

ବୃଦ୍ଧକାଳେ ଅପତ୍ୟଦୁଃଖ

ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ

ଜଣେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ମୋର ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଲେଖାସବୁ ପଢ଼ି ନିୟମିତ ଭାବେ ଫୋନ୍‌ କରନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ସେ କହନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ କେବେ ଥରେ ଯିବି ଆପଣଙ୍କ ସହ ଦେଖା କରିବି। ଏମିତି କହନ୍ତି ସିନା ସେ କେବେ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ। ମୁଁ ମନେମନେ ଭାବେ ସେ ଆସୁ ତ ନାହାନ୍ତି ପୁଣି ଏ କଥା ବାରମ୍ବାର କହୁଛନ୍ତି କାହିଁକି? ଦିନେ ସେ ଫୋନ୍‌ କରି କହିଲେ, ଶୁଣିଲି ଆପଣ ଆସୁଛନ୍ତି ଆମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ? ପଞ୍ଚାୟତ ଘର ପାଖରେ ହିଁ ଆମ ଘର। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଘରକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବି। ମନା କରିବେ ନାହିଁ, ନିଶ୍ଚୟ ଆସିବେ। ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ସମୟ ମିଳିବ କି ନାହିଁ ବୋଲି ମୁଁ ସଂଶୟ ପ୍ରକଟ କରନ୍ତେ ସେ କହିଲେ, ବେଶି ସମୟ ନ ରହିଲେ ନାହିଁ ପଛେ ଖାଲି ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍‌ ପାଇଁ ଆମଘର ଆଗରେ ଓହ୍ଲାଇବେ। ଚିନ୍ତାକଲି ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ଭାଙ୍ଗିବା ଠିକ୍‌...

ସାବତ ମାଆର ପୁଅ

ସାବତ ମାଆର ପୁଅ

ମନ-ମାନଚିତ୍ର/ଡ. ନରହରି ବେହେରା

ସଂସାରରେ ଭାଗ୍ୟବାନ ସନ୍ତାନଟିଏ ହିଁ ମାଆର ସ୍ନେହ ଲାଭ କରିଥାଏ। ତାହାଠାରୁ ସେ ସନ୍ତାନ ଆହୁରି ଅଧିକ ଭାଗ୍ୟବାନ, ଯିଏ ସାବତ ମାଆଠାରୁ ମାଆର ସ୍ନେହ ପାଇଥାଏ। ଯେଉଁ ସାବତ ମାଆ ନିଜ ସନ୍ତାନ ପରି ଅନ୍ୟ ସନ୍ତାନକୁ ମାଆର ସ୍ନେହ ଦେଇପାରନ୍ତି, ସେ ସର୍ବଦା ନମସ୍ୟା। ମାତ୍ର ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାବତ ମାଆଠାରୁ ଏ ସ୍ନେହ ମିଳେନାହିଁ। 

ଦିନେ ସମ୍ରାଟ୍‌ ସୁଲେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଗୋଟିଏ ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ଧରି ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ଆସି ପହଞ୍ଚତ୍ଲେ। ଏ ଦୁଇ ମହିଳା ସେହି ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ନିଜର ସନ୍ତାନ ବୋଲି ଦାବି କଲେ। ସମ୍ରାଟ୍‌ ଥିଲେ ବିଚାର-ବିଚକ୍ଷଣ। ସେ କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଚିନ୍ତାକରି ଶିଶୁ ପୁତ୍ରଟିକୁ ଦୁଇଖଣ୍ଡ କରି ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟିଦେବା ପାଇଁ ଦୂତକୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ। ଏଥିରେ ନକଲି ମାଆଟି ଖୁସିହୋଇ ସମ୍ରାଟ୍‌ଙ୍କ ଆ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତରେ ଏପରି ଏକ ନଦୀଘାଟ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ଗାଧୋଇଲେ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ହୋଇଥାଏ। କାଶୀରେ ଗଙ୍ଗାକୂଳରେ ରହିଛି ୮୪ଟି ଘାଟ। ସବୁଘାଟରେ ସ୍ନାନକଲେ ପୁଣ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ତେବେ ସେଠାରେ ଥିବା କୁବାଈ ଘାଟରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ଝଡ଼ ଉଠିବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଦମ୍ପତି..

 ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ଦିନକ ପରେ କ୍ଷୁବ୍ଧ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ସବୁଠୁ ଅନୁଗୃହୀତ ରାଷ୍ଟ୍ର (ଏମ୍‌ଏଫ୍‌ଏନ୍‌) ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି। ଏହି ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ଆର୍ଥିକ ଓ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଏକଘରିଆ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ନେଇଥିବା କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏମ୍‌ଏଫ୍‌ଏନ୍‌ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଓ ତାକୁ ପୁଣି..

ଶିଷ୍ୟତ୍ୱର ପରିଭାଷା

ଶିଷ୍ୟତ୍ୱର ପରିଭାଷା

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ମଣିଷ ଜନ୍ମରୁ ଅଜ୍ଞାନ ଥାଏ। ବୟସର ବୃଦ୍ଧି ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସେ ଅଜ୍ଞାନତାରୁ ମୁକ୍ତ ହୁଏ। ଅଜ୍ଞାନ ଅନ୍ଧକାରରୁ ଜ୍ଞାନାଲୋକକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସେ ଜଣେ ପ୍ରାଜ୍ଞ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶିଷ୍ୟତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରେ। ଗୁରୁଙ୍କଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ସେ ଅନେକ ସନ୍ଦେହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ ଏବଂ ତା’ର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସେ ବିନମ୍ରତା ସହ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରେ। ଶେଷରେ ସେ ଯେତେବେଳେ ନିଜକୁ ଗୁରୁଙ୍କ ପାଖରେ ସମର୍ପି ଦିଏ, ଗୁରୁ ତାକୁ ସମୁଚିତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାନ୍ତି ଓ ଶିଷ୍ୟ ନିଜ ସନ୍ଦେହ ନିରାକରଣ ହେଲାପରେ ଗୁରୁ..

ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରେମ

ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରେମ

ଦେବଦତ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ

ଯେତେବେଳେ କେହି ଭଗବାନ୍‌ କୃଷ୍ଣଙ୍କ କଥା କୁହେ, ସେ ସାଧାରଣତଃ ସୁରଦାସ ଓ ମୀରାବାଈଙ୍କ ପରି ଉତ୍ତରଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ବା ଆଣ୍ଡାଲ ଓ ଅଲ୍‌ଓ୍ବାରଙ୍କ ଭଳି ଦକ୍ଷିଣଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ କୁହେ। ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁ ପୂର୍ବଭାରତରେ କୃଷ୍ଣଭକ୍ତି ପରମ୍ପରାକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିବା ବେଳେ ବଲ୍ଲଭାଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଧ୍ୟାନେଶ୍ୱର ପଶ୍ଚିମଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରାର ମୁଖ୍ୟ ପୁରୋଧା ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆମେ କୃଷ୍ଣଭକ୍ତିର ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତୀୟ (ଆସାମ ଓ ତା’ ଆଗକୁ) ପରମ୍ପରା ପ୍ରତି ସାଧାରଣତଃ କେହି ଧ୍ୟାନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ୍‌ଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ଏହି ମର୍ମରେ ଅଜମେର ବଜରଙ୍ଗଗଡ଼ ମାତା ଅମ୍ବେ ମନ୍ଦିରଠାରେ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି କରୁଥିବା ବୃଦ୍ଧା ଦେବକୀ ଶର୍ମାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏକ ଉଦାହରଣ। ଦେବକୀ ଦୁନିଆରେ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ମହାନ୍‌ ଇଚ୍ଛା ତାଙ୍କୁ ଅମର କରି କରିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଦେବକୀ ଶର୍ମା ..

ପ୍ରାଣୀ ଦେବତା

ପ୍ରାଣୀ ଦେବତା

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭାରତରେ ବଳିପ୍ରଥା ଏବଂ ଶବରମାନଙ୍କ ପଶୁ ଶିକାର ପ୍ରଥା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଏହା ଏକ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ଥିଲା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ସହ ଏକାଠି ବାସ କରୁଥିଲେ। ଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି। ଏବେ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେବା ବା ମାରିବାକୁ କେହି ଖରାପ ଭାବୁ ନାହାନ୍ତି। ଯେଉଁ ଦେଶର ସରକାର ଆମ ରପ୍ତାନିର ୫୨% ..