ମେଟ୍ରୋ |

ଧାନ ଗବେଷକ ସଂଘର ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ବନ୍ୟା, ମରୁଡ଼ି ସହନଶୀଳ ବିହନ ଉଦ୍ଭାବନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଧାନ ଗବେଷକ ସଂଘର ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ବନ୍ୟା, ମରୁଡ଼ି ସହନଶୀଳ ବିହନ ଉଦ୍ଭାବନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

କଟକ ଅଫିସ, ୬।୨- ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଧାନ ଜମି ବର୍ଷାଜଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନଜନିତ ମରୁଡି ଓ ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛି। ତେଣୁ ମରୁଡି ଓ ବନ୍ୟା ସହନଶୀଳ, ଲବଣ ପ୍ରବଣ ଚାଷଜମି ତଥା ସ୍ବଳ୍ପ ଖାଦ୍ୟସାର ଥିବା ମୃତ୍ତିକା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କିସମ ବିହନ ଉଦ୍ଭାବନ ଜରୁରୀ ବୋଲି ଭାରତୀୟ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦର ପୂର୍ବତନ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ପ୍ରଫେସର ଭି.ଏଲ୍‌. ଚୋପ୍ରା କହିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଧାନ ଗବେଷକ ସଂଘର ତୃତୀୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ପ୍ରଫେସର ଚୋପ୍ରା ଉପସ୍ଥିତ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କଟକ ବିଦ୍ୟାଧରପୁରସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ଧାନ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଏନ୍‌ଆର୍‌ଆର୍‌ଆଇ) ପରିସରରେ ୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଚାଲିବ। ପ୍ରସଙ୍ଗ ରହିଛି ‘ଧାନର ଉପତ୍ାଦକତା, ଲାଭ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ଅନୁକୂଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଧାନ ଗବେଷଣାର ନୂତନ ଦିଗନ୍ତ’। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ଗବେଷଣା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସଚିବ ତଥା ଭାରତୀୟ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ତ୍ରିଲୋଚନ ମହାପାତ୍ର ଯୋଗଦେଇ କହିଲେ, ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ହେବ। ଧାନଚାଷ ଦ୍ୱାରା ଭାରତବର୍ଷରୁ ଭୋକ, କୁପୋଷଣ ଓ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ସହ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ଭାରତ ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ କୃଷି ଗବେଷକମାନଙ୍କୁ ସେ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ଜାତୀୟ ଧାନ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ହିମାଂଶୁ ପାଠକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ବିକଶିତ ପୁଷ୍ଟିସାରଯୁକ୍ତ ଧାନ କିସମ ଯଥା ସିଆର୍‌ ଧାନ ୩୧୦ ଏବଂ ସିଆର୍‌ ଧାନ ୩୧୧ (୧୦.୫ %ରୁ ଅଧିକ ପୁଷ୍ଟିସାର), ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜଳବାୟୁ ସହ ଖାପଖୁଆଇ ପାରୁଥିବା, ଜୈବିକ ଓ ଅଜୈବିକ ପରିସ୍ଥିତି ସହନଶୀଳ କ୍ଷମତାଥିବା ଧାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଧାନ ଗବେଷକ ସଂଘର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ସତ୍ୟରଞ୍ଜନ ଦାସ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ଧାନର ଜୈବ ବିବିଧତାର ସଂଗ୍ରହ, ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ସହନଶୀଳ, ଗୁଣବତ୍ତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜିନ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଆନୁବଂଶିକ ପଦ୍ଧତିରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଡ. ବିପିନ୍‌ ବିହାରୀ ପଣ୍ଡା ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ଛଅଟି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ବୈଷୟିକ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର, ପୋଷ୍ଟର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା ଚାଇନା, ଫିଲିପାଇନସ୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆମେରିକା, ଭିଏତନାମ ଆଦି ଦେଶରୁ ୪୦୦ ଜଣ ପ୍ର୍ରତିନିଧି ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଅତିଥିମାନେ ସମ୍ମିଳନୀର ଲୋଗୋ, ସ୍ମରଣିକା, ସାରାଂଶ ଓ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ବହି ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। ତିନି ଦିନଧରି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ Slido ଆପ୍‌ ଜରିଆରେ ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ। ସାରା ବିଶ୍ୱର କୃଷି ଗବେଷକମାନେ ସମ୍ମିଳନୀ ସହ ସିଧା ଯୋଗାଯୋଗ କରି ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତରରେ ଭାଗ ନେଇପାରିବେ।

All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ନୂଆ ଟିମ୍‌

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ନୂଆ ଟିମ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି(ପିସିସି) ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବୁଧବାର କଂଗ୍ରେସର ନୂତନ ଟିମ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧୪ ଉପସଭାପତି ରହିଥିବାବେଳେ ୨୪ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଏବଂ ୯୯ ସମ୍ପାଦକ ରହିଛନ୍ତି।

ଭୁଲ୍‌ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ମେୟର ହଟହଟା

ଭୁଲ୍‌ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ମେୟର ହଟହଟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ)-୭୨ତମ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ଦିବସ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇ ପଡ଼ିଛି। ମାତ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱର ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା ଭୁଲ୍‌ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ହଟ ହଟା ହୋଇଛନ୍ତି। 

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ

କାକଟପୁର, ୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କାକଟପୁର ମିିନିଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ କାକଟପୁର ପ୍ରେସକ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ କାକଟପୁର ବିଧାୟକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ ଯୋଗଦେଇ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। 

ସିଡିପିଓଙ୍କ  କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହେଲାନି ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ: ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ

ସିଡିପିଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହେଲାନି ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ: ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ

କାକଟପୁର, ୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବୁଧବାର  ସାରାଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ  ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମଧ୍ୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଛି। ତେବେ କାକଟପୁର ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ(ସିଡିପିଓ) କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ହୋଇନାହିଁ। 

ଖୋଲିଲା ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ-ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ଲୋଗୋ

ଖୋଲିଲା ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ-ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ଲୋଗୋ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ)-ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିିଟାଲ ପରିସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ମର୍କତ ନଗର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ

ମର୍କତ ନଗର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୫।୮: ସେକ୍ଟର-୯ସ୍ଥିତ ମର୍କତ ନଗର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ହୋଇଯାଇଛି। ମର୍କତ ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ରାଉତରାୟଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପିସିସି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦିକା ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ପୋରେଟର ଗିରିବାଳା ବେହେରା ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। 

ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୃତୀୟ ଦିନରେ

ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୃତୀୟ ଦିନରେ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ, ୧୫।୮:ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଗଠନର ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତିରେ ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାକୁ ତାର ହକ ମିଳି ନାହିଁ। 

ଭୌଗଳିିକରେ ସ୍ତରରେ ସୀମିତ ନ ରହୁ ସ୍ବାଧିନତା

ଭୌଗଳିିକରେ ସ୍ତରରେ ସୀମିତ ନ ରହୁ ସ୍ବାଧିନତା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ, ୧୫ା୮:ସ୍ବାଧିନତା ଦିବସ ପାଳନ ରାଜନୈତିକ ଓ ଭୌଗଳିିକରେ ସ୍ତରରେ ସିମିତି ନ ରହୁ। ବରଂ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ବାଧିନତା ସହିତ କ୍ଷୁଧା, ଅଜ୍ଞାନ, ଗୁରୁଦିକ୍ଷା ତଥା ଅସମାନତା ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହେଉ ବୋଲି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲାପାଳ ନିର୍ମଳ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୮ଟାରେ କଂଗ୍ରେସ ଭବନ ପରିସରରେ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ  ପିସିସି ସଭାପତି କାହ୍ନୁଚରଣ ଲେଙ୍କା  ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ: ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁ, ଚାଖି ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ: ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ: ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁ, ଚାଖି ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ: ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୫।୮:  ସ୍ବାଧୀତା ସଂଗ୍ରାମରେ ପୁରୀ ଜିଲାର ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ମହାପୁରୁଷ ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁ, ଚାଖି ଖୁଣ୍ଟିଆ, ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱମାନେ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ବଳିଦାନ ଦେଇ ଦେଶ ମାତୃକାର ସେବା କରିଛନ୍ତି। 

ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା, ସାଢେ ୩ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା

ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା, ସାଢେ ୩ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗାନ୍ଧିମାର୍ଗରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି। 

ଏକକ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଜୋର୍‌ ଧରିଲା ରାଜନୀତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସହ ପ୍ରାୟ ୧୧ ରାଜ୍ୟରେ ଏକାସଙ୍ଗେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଯୋଜନା ହେଉଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ(ସିଇସି)ଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସାରା ଦେଶରେ ଏକାଠି ନିର୍ବାଚନ ହେଲେ ସମ୍ବିଧାନରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ।  

Model This Week

ଯସ୍ମିନ୍