ମେଟ୍ରୋ |

ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମି ଦୁର୍ନୀତି:୬ ତାରିଖରେ ସମୀକ୍ଷା କରିବେ ଆରଡିସି

ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମି ଦୁର୍ନୀତି:୬ ତାରିଖରେ ସମୀକ୍ଷା କରିବେ ଆରଡିସି
ପୁରୀ ଅଫିସ: ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମି ଦୁର୍ନୀତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ଆରଡିସି। ଆସନ୍ତା ୬ ତାରିଖରେ ପୁରୀ ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସି ସମୀକ୍ଷା କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ପ୍ରକାଶଥାଉ କି, ପୁରୀ ତହସିଲର ବାଲିସାହି ମୌଜା ଖାତା ନଂ. ୩୩ ଏବଂ ପ୍ଲଟ ନଂ. ୮୩୫ରେ ରହିଛି ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଶ୍ମଶାନ। ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଶ୍ମଶାନର ସ୍ଥିତି ବିକାଶ ପରିବର୍ତ୍ତେ ବିଗିଡିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରି ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବାକୁ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା। ତେବେ ଏହି ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା ପୌରସଂସ୍ଥା। ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଶ୍ମଶାନର ବିକାଶ ହେଉ ବରଂ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ନ ହେଉ ମତ ରଖି ବିବାଦ ପରିସରକୁ ଆସିଥିଲେ ପୁରୀ ନଗରପାଳ। ବଳିଆପଣ୍ଡାରେ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଶ୍ମଶାନ ନିର୍ମାଣର ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖି ସେ ଆହୁରି ଅଧିକ ବିବାଦୀୟ ହୋଇଥିଲେ। ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାରକୁ ନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପୌରସଂସ୍ଥା ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମି ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ନଗରପାଳଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମି ଦୁର୍ନୀତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା। ଆରଡିସି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟକୁ ଚାପି ରଖିଛି ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ। ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମିକୁ ହଡ଼ପ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିବା ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଫାଇଲକୁ ଚାପି ରଖିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଉନାହିଁ। ରାଜନେତା ଓ ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ଚକ୍ରବୂ୍ୟହ ମଧ୍ୟରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ରହିଛି ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମି ଦୁର୍ନୀତି। କିନ୍ତୁ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଅମୃତମଣୋହି ଜମି ତଥା ବିବାଦୀୟ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମିର ପରିମାଣ ୩୦.୧୧୦ଏକର। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଅମୃତମଣୋହି ଜମି ତଥା ବିବାଦୀୟ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାର ଜମିକୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ନାମରେ ରେକର୍ଡ କରିବା ଲାଗି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ଓଇଏ କଲେକ୍ଟର ତଥା ପୁରୀ ତହସିଲଦାରଙ୍କଠାରେ ଏକ ଓଇଏ କେସ୍‌ (ନଂ. ୩୪/୧୯୯୦) ରୁଜୁ କରିଥିଲା। ଜମି ଦୁର୍ନୀତିର ଖୋଳତାଡରେ ଏହି ଫାଇଲ ଖୋଲିଛି। ସମୁଦାୟ ଜମିରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୫ ଏକର ୪୮୪ ଡେସିମିଲ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଏବଂ ସରକାରୀ ଖାତାକୁ ଆସିଛି। ବାକି ବେନିୟମ ଭାବେ ସ୍ଥିତିବାନ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଜମିର ପରିମାଣ ୧୪ଏକର ୬୨୬ ଡେସିମିଲ। ଏହି ଜମି ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨ଏକର ଜମିର ବିଚାର ତହସିଲଦାରଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଜାରି ରହିଛି।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ାଣ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍‌ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ାଣ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍‌ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ବ୍ରହ୍ମଗିରି,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଚିଲିକାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଅରଖକୁଦା ମେରାଇନ୍‌ ଥାନାରେ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। 

ଡରାଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ଡାଏ’: ୯ଟି ଜିଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି

ଡରାଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ଡାଏ’: ୯ଟି ଜିଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଝଡବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇଛି। ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଗୋପାଳପୁର ଛୁଇଁବା ପରେ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସୀମା ଦେଇ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁଛି।

ମଙ୍ଗଳଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି

ମଙ୍ଗଳଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୧।୯: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ଶୁକ୍ରବାର ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମଙ୍ଗଳଆଳତି ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଭୋର ସାଢ଼େ ୫ଟାରେ ଆମିକ୍‌ କ୍ୟୁରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ।

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୋଦି

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୋଦି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ା୯(ବ୍ୟୁରୋ) :କୋଇଲାରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସାର କାରଖାନା ତାଳଚେରଠାରେ ସ୍ଥାପନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଉକ୍ତ କାରଖାନାକୁ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଉପକୂଳ ମୁହାଁ ‘ଡାଏ’

ଉପକୂଳ ମୁହାଁ ‘ଡାଏ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ା୯(ବ୍ୟୁରୋ): ପୂର୍ବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ବାତ୍ୟା ‘ଡାଏ’ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏହା ଗୋପାଳପୁରଠାରୁ ୯୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି।

ବର୍ଷେ ହେଲା ଅପମାନ ସୂଚକ ଟୁଇଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ଅଭିଜିତ

ବର୍ଷେ ହେଲା ଅପମାନ ସୂଚକ ଟୁଇଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ଅଭିଜିତ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୧ା୯: ଅଭିଜିତ ଆୟର ମିତ୍ର ଦୀର୍ଘ ୧ବର୍ଷ ହେଲା ଓଡ଼ିଶା, ଓଡ଼ିଆ ଜାତି, ଓଡ଼ିଶାର ଐତିହ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ କେବଳ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସ୍ବାଭିମାନକୁ କଠୋର ଆଘାତ ପହଞ୍ଚାଇଲା ଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା:ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲେ ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରି

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା:ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲେ ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୧ା୯: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନାଗତ ସଂସ୍କାର ମାମଲା ନେଇ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି।

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ସଜାଗ ପ୍ରଶାସନ

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ସଜାଗ ପ୍ରଶାସନ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୧ା୯: ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଉଛି। ପୁରୀ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦିନ ତମାମା ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ପବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ

ବାରଙ୍ଗ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ବାରଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଫୁଲପୋଖରୀ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟିର କେତେଜଣ ସଦସ୍ୟ। 

ଦୁଇଦିନ ହେବ ଅନ୍ଧାରରେ ଏକାମ୍ର ହାଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ)-
ଦୁଇଦିନ ହେବ ଅନ୍ଧାରରେ ରାଜଧାନୀର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟବସାୟିକସ୍ଥଳୀ ଏକାମ୍ର ହାଟ। ବୁଧବାର ରାତି ୧୦ଟାରୁ ଗୁରୁବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ନ ଥିବାରୁ ହାଟ ପରିସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍ଧକାର ହୋଇରହିଛି।

୧୫ ହଜାର ମିଲିୟନ ଟନ୍‌ ପିଇଟି ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ଓଡ଼ିଶା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ)- ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମୁଣ୍ଡପିଛା ୨୮ କିଲୋଗ୍ରାମ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତବର୍ଷରେ ମୁଣ୍ଡପିଛା ୧୧ କିଲୋଗ୍ରାମ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। 

ହୃଦ୍‌ଘାତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ବଳରାମ

ହୃଦ୍‌ଘାତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ବଳରାମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ)- ହୃଦ୍‌ଘାତର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ ସାଜି ତାଙ୍କୁ ମରଣମୁହଁରୁ ବଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି ରେଲଓ୍ବେ କନଷ୍ଟେବଳ ବଳରାମ ସିଂ। ହସ୍ପିଟାଲ ନିଆଯିବା ପୂର୍ବରୁ ବଳରାମଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରୋଗୀ ଏକ ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଛନ୍ତି।