ମେଟ୍ରୋ |

‘ଜଗନ୍ନାଥ ଇନ୍‌ ହିଷ୍ଟୋରିକାଲ ପର୍ସପେକ୍ଟିଭିସ’ ପୁସ୍ତକରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଫଟୋ

‘ଜଗନ୍ନାଥ ଇନ୍‌ ହିଷ୍ଟୋରିକାଲ ପର୍ସପେକ୍ଟିଭିସ’ ପୁସ୍ତକରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଫଟୋ
ପୁରୀ ଅଫିସ, ୫।୨: ପୁଣି ପଦାରେ ପଡିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଫଟୋ। ଏଥର ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ନୁହେଁ ଏକ ପୁସ୍ତକରେ ଛପା ଯାଇଛି ବଡ଼ଦେଉଳର ଭିତର ଫଟୋ। ଏହି ପୁସ୍ତକର ନଁ। ରହିଛି ‘ଜଗନ୍ନାଥ ଇନ୍‌ ହିଷ୍ଟୋରିକାଲ ପର୍ସପେକ୍ଟିଭିସ୍‌’। ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉଛି ନାଟମଣ୍ଡପରେ ଥିବା ଗରୁଡ଼ ସ୍ତମ୍ଭ ଫଟୋ ବି ଏଥିରେ ରହିଛି। ଏହାର ସମ୍ପାଦକ ଆର୍‌.ଏନ୍‌. ଦାଶ ରହିଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମାନବ ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ଭୋପାଳ, ପଣ୍ଡିତ ନୀଳକଣ୍ଠ ସ୍ମୃତି ସମିତି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରକାଶନ, ଦିଲ୍ଲୀ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ୨୦୦୮ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ଆଧାରିତ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମୀୟ ପରମ୍ପରା କିପରି ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିଠାରୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଛି ତାହା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ଏହି ପୁସ୍ତକଟି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ କିପରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଫଟୋ ଉପରେ ଥିବା କଟକଣା ଜାଣି ନ ପାରିଲେ ତାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହାର ବିଧିବଦ୍ଧ ତଦନ୍ତ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ସେବାୟତମାନେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ ଜେନାଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଛପାଯାଇଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାନ୍ଥରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଦେବୀଦେବଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି। ଏହି ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେବୀଦେବ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଶିବ, ଗରୁଡ଼, ଚାମୁଣ୍ଡା, ଭୈରବୀ, ଗଣେଶ, ବିଷ୍ଣୁ, କୃଷ୍ଣ, ଗୋମୁଖ ବିଷ୍ଣୁ, ନରସିଂହ, ଅନନ୍ତଶାୟୀ ବିଷ୍ଣୁ, ବାମନ, କଳ୍‌କୀ ଅବତାର, ବ୍ରହ୍ମା, ବରାହ ଅବତାର ପ୍ରଭୃତି ରହିଛି। ଏଥିସହ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ କାଳୀୟ ଦଳନ ମୂର୍ତ୍ତି ସାଙ୍ଗକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଆହୁରି ଅନେକ ଫଟୋ ଛପାଯାଇଛି। ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କେତେକ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ତେବେ ପୁସ୍ତକରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଫଟୋ ଛପାଯାଇଥିବା ନେଇ ସେବାୟତମାନେ ଅଭିଯୋଗ କଲା ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଏକ ଗୁରୁତର ବିଷୟ। ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ନିକଟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଭକ୍ତଙ୍କ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସକ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସହ ମୋବାଇଲ କଟକଣାକୁ ଆହୁରି କଡାକଡି କରିଛି।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଗ୍ରୀନ୍‌ପିସ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଲେ ବିଶ୍ୱଜିତ ମହାନ୍ତି

ଗ୍ରୀନ୍‌ପିସ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଲେ ବିଶ୍ୱଜିତ ମହାନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୮(ବ୍ୟୁରୋ)- ବେଙ୍ଗାଲୁରୁସ୍ଥିତ ଗ୍ରୀନପିସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ପରିବେଶବିତ୍‌ ଡ. ବିଶ୍ୱଜିତ୍‌ ମହାନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ଭାବେ ସେ ଏହି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଏନ୍‌ଜିଓର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବାରେ ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। 

ଦେବୀମୁହାଁଣରେ  ଡଙ୍ଗା ଓଲଟିବା ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଦେବୀମୁହାଁଣରେ ଡଙ୍ଗା ଓଲଟିବା ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କାକଟପୁର, ୨୦।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଜଟାଧାରୀ ମୁହାଁଣ ନିକଟରୁ ସୋମବାର ଏକ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ସେ ପୁରୀ ଜିଲା କାଳିଆକଣ ଗ୍ରାମର ନିରଞ୍ଜନ ବେହେରା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। 

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ହାତୁଡ଼ି ମାଡ଼ରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ହାତୁଡ଼ି ମାଡ଼ରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

କଟକସଦର,୨୦ା୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଟକ ଜିଲା ୪୨ ମୌଜା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭାରଗୋଳ ଗ୍ରାମର ସୁକାନ୍ତ ବେହେରା(୫୨) ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ଗୀତାଞ୍ଜଳିଙ୍କୁ ହାତୁଡ଼ିରେ ମାରି ହତ୍ୟା କରିଥିବା  ସୋମବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଟାଙ୍ଗିଆପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ନେଇ ସଚେତନତା

ଟାଙ୍ଗିଆପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ନେଇ ସଚେତନତା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୦।୮: ମାତ୍ରାଧିକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର  ପ୍ରଦୂଷଣର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି  ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବ୍ଲକ ଟାଙ୍ଗିଆପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ସଚେତନତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ଜଗନ୍ନାଥ ଜମି ଉପରେ ମଦ ଦୋକାନ: ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ମହିଳାଙ୍କ ଧାରଣା

ଜଗନ୍ନାଥ ଜମି ଉପରେ ମଦ ଦୋକାନ: ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ମହିଳାଙ୍କ ଧାରଣା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୨୦।୮: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଜଟଣୀ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାର କୁଦିଆରୀ ବଜାରରୁ ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନିମନ୍ତେ ଦାବି ହୋଇଛିି। ଏ ନେଇ ସୋମବାର ଜଟଣୀ ବିକାଶ ନଗର ନାରୀ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

କେରଳରେ ବନ୍ୟା:  ଦିନକର ଦରମା ଦେଲେ ଓଡ଼ିଶା ଆଇଏଏସ୍‌, ଆଇପିଏସ୍‌ ସଂଘ

କେରଳରେ ବନ୍ୟା: ଦିନକର ଦରମା ଦେଲେ ଓଡ଼ିଶା ଆଇଏଏସ୍‌, ଆଇପିଏସ୍‌ ସଂଘ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (ଆଇଏଏସ୍‌) ସଂଘ, ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ କେରଳ ବନ୍ୟା ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ଲାଗି ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା ଦାନ କରାଯାଇଛି। ସୋମବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। 

ସୁଶାନ୍ତ ଧଳସାମନ୍ତଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଜରିମାନା ସହ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ

ସୁଶାନ୍ତ ଧଳସାମନ୍ତଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଜରିମାନା ସହ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୦।୮: ପୋଲିସକୁ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ କଟକ ବିଡାନାସୀ ଥାନାରେ ସୁଶାନ୍ତ ଧଳସାମନ୍ତଙ୍କ ନାଁରେ ଏକ ମାମଲା ରହିଥିଲା। 

ପୃଥକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସମେତ ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ

ପୃଥକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସମେତ ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ

ଗୋପ, ୨୦।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା ଗୋପ ବ୍ଲକରେ ରବିବାର ରାତିରେ ପୃଥକ୍‌ ଦୁଇଟି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସମେତ ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ବିଜେବି କଲେଜରେ ୨ ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୫ ଆହତ

ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ବିଜେବି କଲେଜରେ ୨ ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୫ ଆହତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ  ବିଜେବି କଲେଜରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ୨ ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ସୋମବାର ସକାଳେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଶ୍ରାବଣ ଶେଷ ସୋମବାର: ଲୋକନାଥ ପୀଠରେ ୧୭ ହଜାର କାଉଡ଼ିଆ

ଶ୍ରାବଣ ଶେଷ ସୋମବାର: ଲୋକନାଥ ପୀଠରେ ୧୭ ହଜାର କାଉଡ଼ିଆ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦।୮: ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଶେଷ ସୋମବାର। ଜଳଲାଗି ପାଇଁ ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଶ୍ରୀଲୋକନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ କାଉଡ଼ିଆଙ୍କ ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼ ଜମିଛି। ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ନଦୀରୁ ଜଳ ଆଣି ଶ୍ରୀଲୋକନାଥଙ୍କୁ ୧୭ ହଜାର କାଉଡ଼ିଆ ଜଳଲାଗି କରିଛନ୍ତି।

 ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ଲଘୁଚାପ: ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ

ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ଲଘୁଚାପ: ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦ା୮(ବ୍ୟୁରୋ) ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଆସନ୍ତା ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। 

ଅତିରିକ୍ତ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଅତିରିକ୍ତ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୮(ବ୍ୟୁରୋ) ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କେରଳ ବନ୍ୟାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ସହାୟତା ବାବଦକୁ  ଅତିରିକ୍ତ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା  ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସାରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।