ଖେଳ |

ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ୍ସ ମିଟ୍‌ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ୍ସ ମିଟ୍‌ ଉଦ୍‌ଯାପିତ
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୫।୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ଥାନୀୟ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଗତ ୪ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ୍‌ ମିଟ୍‌ର ୭୦ତମ ସଂସ୍କରଣ ସୋମବାର ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ ଉତ୍ସବ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୋଲିସ ଡିଜି ଡ. ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଉତ୍ସବରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୧୦୦ ମିଟର ପୁରୁଷ ରେସ୍‌ରେ ୫ମ ଆଇଆର୍‌ ବାଟାଲିୟନ ବୌଦ୍ଧର ମଧୁସୂଦନ ଶବର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଓଏସ୍‌ଏପି ୬ଷ୍ଠ ବାଟାଲିୟନ କଟକର ଏସ୍‌.ଏନ୍‌. ନାୟକ ଓ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ-ବି’ର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଟପ୍ପୋ ଯଥାକ୍ରମେ ୨ୟ ଓ ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ। ଦ୍ରୁତତମ ପୁରୁଷ ଧାବକ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିବା ମଧୁସୂଦନଙ୍କୁ ସୁଜୟ ମେମୋରିଆଲ ଟ୍ରଫି ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବ ସେବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ମହିଳା ୧୦୦ ମିଟର ବିଭାଗରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପୋଲିସର ଦମୟନ୍ତୀ ବାରିକ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରି ଦ୍ରୁତତମ ମହିଳା ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ-ଏ’ର ବୋନିତା ଲାକ୍ରା ଓ ବାଲେଶ୍ୱରର ପୁଷ୍ପାଞ୍ଜଳି ମଲ୍ଲିକ ରୌପ୍ୟ ଓ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଚାରି ଗୁଣନ ୪୦୦ ମିଟର ପୁରୁଷ ରିଲେରେ ଓଏସ୍‌ଏପି ୬ଷ୍ଠ ବାଟାଲିୟନ କଟକ ଏବଂ ମହିଳା ବର୍ଗରେ କମିଶନରେଟ୍‌-ଏ ଦଳ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ପୁରୁଷ ମାରାଥନରେ ପ୍ରଥମ ଆଇଆର୍‌ ବାଟାଲିୟନ କୋରାପୁଟର ରୋହିତ କାରା, ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପୋଲିସର ବୁଦ୍ରାବିଶି ନାଏକ ଓ ୪ର୍ଥ ଆଇଆର୍‌ ବାଟାଲିୟନ ଦେବଗଡ଼ର ଖତୁ ମୁଣ୍ଡା ଯଥାକ୍ରମେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ରୌପ୍ୟ ଓ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଅର୍ଜନ କରିବା ସହ ୧୦ ହଜାର, ୭.୫ ହଜାର ଓ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପାଇଥିଲେ। ଜୟପୁର କ୍ରସ କଣ୍ଟ୍ରି କପ୍‌ ୪ର୍ଥ ଆଇଆର୍‌ ଦେବଗଡ଼ ଜିତିଥିଲା। ସେହିଭଳି ଓଏସ୍‌ଏପି ୨ୟ ବାଟାଲିୟନ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ପି. ଛେତ୍ରୀ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଡେକାଥଲନ ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌ ପୁରସ୍କାର ବାବଦକୁ ହୁବାକ୍‌ ସିଲ୍ଡ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ୧୦ ହଜାର ମିଟର ଓ ୫ ହଜାର ମିଟର ଦୌଡ଼ରେ ୮ମ ସ୍ପେଶାଲ ଆଇଆର୍‌, ଭଞ୍ଜନଗର ଅଶୋକ ଦଣ୍ଡସେନା ବାଜିମାତ୍‌ କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ପୁରସ୍କାର ବାବଦକୁ ସେ ଯଥାକ୍ରମେ ବିଦ୍ୟାଧର ବେହେରା ମେମୋରିଆଲ ସିଲ୍ଡ ଓ ଶାନ୍ତିଲତା ମେମୋରିଆଲ ଟ୍ରଫି ହାସଲ କରିଥିଲେ। ୩ ହଜାର ମିଟର ଷ୍ଟିପଲଚେଜରେ ବୁନିପ ପ୍ରଧାନ (୬ଷ୍ଠ ଆଇଆର୍‌, ଖୋର୍ଦ୍ଧା) ସ୍ବର୍ଗତ ବୀର ରାଘବ ଦାସ ଟ୍ରଫି, ପ୍ରମିଜିଂ ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌ ପୁରସ୍କାର ବାବଦକୁ ମିତାଲି ମଲ୍ଲିକ (ଓଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ଭୁବନେଶ୍ୱର) ସ୍ବର୍ଗତ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ପାଢ଼ୀ ଟ୍ରଫି, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଜିଲା ଟିମ୍‌ ବାବଦକୁ ରାଉରକେଲା ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମୁର୍ମୁ ସିଲ୍ଡ, ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବାବଦକୁ ଓଏସ୍‌ଏପି ୮ମ ବାଟାଲିୟମ ଛତ୍ରପୁର ଦି ଗଭନର୍ସ କପ୍‌ ଜିତିଥିଲା। ଓଏସ୍‌ଏପି ୬ଷ୍ଠ ବାଟାଲିୟନ (କଟକ) ପୁରୁଷ ବର୍ଗରେ ଦଳଗତ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇ ପ୍ରିମିୟର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସିଲ୍ଡ ଜିତିବା ସହ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିଲା। ସେହିଭଳି ଓଏସ୍‌ଏପି ୪ର୍ଥ ବାଟାଲିୟନ (ରାଉରକେଲା) ଦଳଗ ଭାବେ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହୋଇ ରାଜା ମାଣ୍ଡସା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସିଲ୍ଡ ସହ ୭ ହଜାର ୫୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇଥିଲା। କମିଶନରେଟ୍‌-ଏ ଏବଂ ଓଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ (ଭୁବନେଶ୍ୱର) ଟିମ୍‌ ଯଥାକ୍ରମେ ମହିଳା ଦଳଗତ ଚାମ୍ପିୟନ ଓ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହୋଇଥିଲେ। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ପୋଲିସର ସରସ୍ବତୀ ଚାନ୍ଦ ଓ ଓଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ୬ଷ୍ଠ ବାଟାଲିୟନର କୌଶଲ୍ୟ କୁମାର ନାୟକ ଯଥାକ୍ରମେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଉଭୟ ସରସ୍ବତୀ ଓ କୌଶଲ୍ୟ ଟ୍ରଫି ସହ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ମିଟ୍‌ରେ ଅମୀୟ କୁମାର ମହାନ୍ତ (ଟ୍ରିପଲ ଜମ୍ପ୍‌), କୌଶଲ୍ୟ କୁମାର ନାୟକ (୪୦୦ ମିଟର ହର୍ଡଲ୍ସ), ଓଏସ୍‌ଏପି ୬ଷ୍ଠ ବାଟାଲିୟନ କଟକ (୪ ଗୁଣା ୧୦୦ ମିଟର) ଓ ରୀନା ବା (ଲଙ୍ଗ ଜମ୍ପ୍‌)ରେ ନୂତନ ମିଟ୍‌ ରେକର୍ଡ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ସେହିଭଳି ଜାତୀ\ୟଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ସଫଳତା ଲାଗି ଭାରୋତ୍ତଳକ କେ. ରବିକୁମାର, ଧାବକ ବିଘ୍ନରାଜ ମିରିଡା, ଯୋଗରେ ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ବାରିକ, ରେସଲିଂ କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ଅନୁପମା ସ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ସଫଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲାଗି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ପୋଲିସର ମଧୁସ୍ମିତା ନାୟକ ଓ ୪ର୍ଥ ବାଟାଲିୟନ ରାଉରକେଲାର ଜିତନ କୁମାର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଡିଜି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ପ୍ରମୋଶନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଥମ, ୨ୟ ଓ ୩ୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିବା ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ପୁରସ୍କାର ରାଶିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ଏଥର ଯଥାକ୍ରମେ ଏକ ହଜାର, ୭୫୦ ଓ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବରେ ଏଡିଜି ସତ୍ୟଜିତ୍‌ ମହାନ୍ତି ଓ ଆୟୋଜକ କମିଟି ସମ୍ପାଦକ ସଞ୍ଜୀବ ପଣ୍ଡା ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ପ୍ରଥମଥର ଲାଗି ଏହି ପୋଲିସ୍‌ ମିଟ୍‌କୁ ସିନ୍ଥେଟିକ୍‌ ଟ୍ରାକରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ‘ବର୍ଷ ସାରା ସିନ୍ଥେଟିକ ସୁଯୋଗ ମିଳିଲେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବି’ ପୋଲିସ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ୍‌ ମିଟ୍‌ରେ ଓଏସ୍‌ଏପି ୬ଷ୍ଠ ବାଟାଲିୟନ କଟକର କୌଶଲ୍ୟ କୁମାର ନାୟକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କୌଶଲ୍ୟ ୪୦୦ ମିଟର ହର୍ଡଲ୍ସ, ୧୦୦ ମିଟର ଓ ୪୦୦ ମିଟର ରିଲେରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଜିତିଥିବାବେଳେ ୪୦୦ ମିଟର ରେସ୍‌ରେ ୨ୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଅଭ୍ୟାସ ଲାଗି କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଲିଙ୍ଗରାଜ ପରିଡ଼ା ଆମକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେଲା ବୋଲି କୌଶଲ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ପ୍ରଥମଥର ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ୍‌ ମିଟ୍‌ ଗ୍ରାସରୁ ସିନ୍ଥେଟିକ ଟ୍ରାକରେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ନେଇ କୌଶଲ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ବର୍ଷା ସାରା ଏଭଳି ସିନ୍ଥେଟିକ୍‌ ଟ୍ରାକର ସୁଯୋଗ ମିଳନ୍ତା ତେବେ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତି ହୁଅନ୍ତା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ବେଶ୍‌ ମନମୋହକ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଆୟୋଜକ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରୟାସ ତଥା ପସ୍ତୁତି ପର୍ବ ଶେଷ କରିଛି। ଏଥିପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଓ ପ୍ରତିଭାର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି। ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ସଫଳଭାବେ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସୁଯୋଗ ହାସଲ କରିଛି ଓ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ନିଜର ଦକ୍ଷତାର ପ୍ରମାଣ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟିତ ହେବ। ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବକୁ ଦୁଇଟି ସହର ଜାକର୍ତ୍ତା ଓ ପାଲେମବାଙ୍ଗ ମିଳିତ ଭାବେ ଆୟୋଜନ କରିବେ। ତେବେ ଏହା ଜାକର୍ତ୍ତାର ଜିବିକେ ମୁଖ୍ୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ୪୦ଟି କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ୬୭ଟି ବିଭାଗରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ ହେବ। ଏଥିରେ ୨୮ଟି ନୂଆ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ କ୍ରୀଡ଼ା, ୪ଟି ନୂଆ ଅଲିମ୍ପିକ କ୍ରୀଡ଼ା, ୮ଟି ଅଣ- ଅଲିମ୍ପିକ କ୍ରୀଡ଼ା ସାମିଲ ରହିଛି। 

ଭାରତ ପାଇଁ କର ଅବା ମର

ଭାରତ ପାଇଁ କର ଅବା ମର

ନଟ୍ଟିଂହାମ, ୧୭।୮(ପି.ଟି.)-
ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଚଳିତ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଶନିବାର ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ପ୍ରଥମ ୨ଟି ଟେଷ୍ଟ ହାରିସାରିଥିବାରୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହି ଟେଷ୍ଟର ଗୁରୁତ୍ୱ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବଢ଼ି ଯାଇଛି। ଇଂଲଣ୍ଡ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଲେ ୫ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୩-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ନେବା ସହିତ ଏହାକୁ ଆଗୁଆ ଜିତିଯିବ। ତେଣୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହି ଟେଷ୍ଟ ‘କର ଅବା ମର’ ସଦୃଶ ହୋଇଛି।

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ ଆଜିଠାରୁ:  ଐତିହାସିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତ

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ ଆଜିଠାରୁ: ଐତିହାସିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତ

ଜାକାର୍ତ୍ତା, ୧୭।୮(ପି.ଟି.)- ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟତମ ସର୍ବବୃହତ୍‌ କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ ୧୮ତମ ସଂସ୍କରଣ ଶନିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି କ୍ରୀଡ଼ା ଉତ୍ସବ ଉପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱର ନଜର ରହିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ରାଜଧାନୀ ଜାକର୍ତ୍ତାରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରେ ପୂର୍ବରୁ ସେତେଟା ପ୍ରଭାବୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରି ନ ଥିବା ଭାରତ ଏବେ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲଊକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି। କିଛିମାସ ତଳେ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ଦମ୍‌ଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଆଥଲେଟମାନେ ଏହି କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଏହାକୁ ଦୋହରାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି।  କେତୋଟି ତଥାକଥିତ ବିବାଦକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଏଥର ଭାରତ ଏକ ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଦଳ ଜାକର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛି। ଆଥଲେଟ ଓ ଅଫିସିଆଲଙ୍କୁ ମିଶାଇ ଏକ ୮୦୪ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବ।

ପାକିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲେ ସିଦ୍ଧୁ

ପାକିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲେ ସିଦ୍ଧୁ

ଲାହୋର,୧୭।୮(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ତଥା ରାଜନୈତିଜ୍ଞ ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ ଶୁକ୍ରବାର ପାକିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି। ସେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଗାମୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଇମ୍ରାନ ଖଁାଙ୍କ ଶପତ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ଜୁନିୟର ଟ୍ରାକ ସାଇକ୍ଲିଂ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌: ଆଲବେନଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଟିନ ଏଜ ସାଇକେଲ ଚାଳକ ଇସୋ ଆଲବେନ ଶୁକ୍ରବାର ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ସାଇକେଲିଷ୍ଟ ଭାବେ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ଟ୍ରାକ ସାଇକେଲ ଚାଳନା ଇଭେଣ୍ଟରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। 

ଜାମଶେଦ ୧୦ ବର୍ଷ ବାସନ୍ଦ

ଜାମଶେଦ ୧୦ ବର୍ଷ ବାସନ୍ଦ

କରାଚି,୧୭।୮(ଏଏଫ୍‌ପି)- ପୂର୍ବତନ ପାକିସ୍ତାନ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ଓପନର ନସିର ଜାମଶେଦଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଲାଗି ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ (ପିସିବି) ପକ୍ଷରୁ ବାସନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନ ସୁପର ଲିଗ୍‌ରେ ସ୍ପଟ୍‌ ଫିକ୍ସିଂ ମାମଲରେ ସେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ମାର୍ଟିନ ଡିଆଜଙ୍କ ଏଫ୍‌ସି ପୁନେ ଅନୁବନ୍ଧିତ

ପୁନେ,୧୭।୮(ପି.ଟି.)- ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପର ଲିଗ୍‌ (ଆଇଏସ୍‌ଏଲ) କ୍ଲବ ଏଫ୍‌ସି ପୁନେ ସିଟି ଉରୁଗୁଏର ସେଣ୍ଟର ବ୍ୟାକ ମାର୍ଟିନ ଡିଆଜଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିଛି। ଏ ନେଇ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ଖରାପ ପାଗ: ଚତୁଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ୍‌ ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ

ଖରାପ ପାଗ: ଚତୁଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ୍‌ ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ

ବିଜୟଓ୍ବାଡା,୧୭।୮- ଏଠାରେ ଭାରତ ଏ, ଭାରତ ବି, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏ’ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏ’କୁ ନେଇ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଚତୁଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ବିତାଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। 

ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବ୍ରିଜ ଟେଷ୍ଟରେ ଖେଳିପାରନ୍ତି ପନ୍ତ

ନଟ୍ଟିଂହାମ,୧୭।୮- ଲଡର୍‌ସ ଟେଷ୍ଟ ଅଢ଼ଇ ଦିନରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିତ୍ବା ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ରେ ତିଷ୍ଠିବା ଲାଗି କେତେକ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ହେଉଛି ଉଇକେଟକିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରିଶବ ପନ୍ତଙ୍କୁ ପଦାର୍ପଣ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିପାରେ।

ଟେଷ୍ଟରେ ଓପନ କରିବାକୁ ମୁଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ- ରୋହିତ

ଟେଷ୍ଟରେ ଓପନ କରିବାକୁ ମୁଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ- ରୋହିତ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୭।୮- ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ଓପନରମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।  ମୁରଲୀ ବିଜୟ, ଶିଖର ଧାଓ୍ବନ ଓ ଲୋକେଶ ରାହୁଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଖିଦୃଶିଆ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପାରି ନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦିନିକିଆ ଓ ଟି୨୦ ଫର୍ମାଟରେ ସଫଳତମ ଭାରତୀୟ ଓପନର ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟେଷ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଓପନିଂ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଫୁଟ୍‌ବଲ ପରିଚାଳନା କରିବ ଫିଫା

ସିଡ୍‌ନୀ,୧୭।୮(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଫୁଟ୍‌ବଲ ଫେଡେରେଶନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ (ଏଫ୍‌ଏଫ୍‌ଏ) ମୁଖ୍ୟ ଷ୍ଟିଭେନ ଲୋୟ ପୁନଃ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର କହିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଫୁଟ୍‌ବଲକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫୁଟ୍‌ବଲ ପରିଚାଳକ ସଂସ୍ଥା (ଫିଫା) ପରିଚାଳିତ କରିବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। 

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରୁ ଓହରିଲେ ପେସ୍‌

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରୁ ଓହରିଲେ ପେସ୍‌

ଜାକର୍ତ୍ତା, ୧୭ା୮ (ପି.ଟି.)-ଜଣେ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ପୁରୁଷ ପାର୍ଟନର ନ ପାଇବାରୁ ଭେଟେରାନ ଟେନିସ ଷ୍ଟାର ଲିଆଣ୍ଡର ପେସ୍‌ ଶେଷରେ  ଶନିବାର ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁଥିବା ୧୮ତମ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରୁ ଓହରି ଯାଇଛନ୍ତି। ୪୫ ବର୍ଷୀୟ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୮ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟାଇଟଲ ଜିତି ସାରିଛନ୍ତି। ସର୍ବଭାରତୀୟ ଟେନିସ ଆସୋସିଏଶନ (ଆଇଟା) ପକ୍ଷରୁ ପେସ୍‌ଙ୍କୁ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଖେଳାଳି ସୁମିତ ନାଗାଲଙ୍କୁ ପାର୍ଟନର କରି ଖେଳିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ନାଗାଲ କିନ୍ତୁ ଏବେ ଭଲ ଫର୍ମରେ ନାହାନ୍ତି। ଏହା ପେସ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଯୋଡ଼ିଦାର ହୋଇ ଖେଳିବା ଲାଗି ସୁଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ଦେଶର ଟପ୍‌ ଡବଲ୍ସ ଯୋଡ଼ି ରୋହନ ବୋପାନ୍ନା ଓ ଡିଭିଜ  ଶରନ   ସର୍ବଭାରତୀୟ ଟେନିସ ଆସୋସିଏଶନ (ଆଇଟା)କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।