ସମ୍ବଲପୁର

ଭୁତ ସାଜି ଜମି ବିକି ଧରାପଡିଲେ ୮ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ହେମଗିର,୫।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ହେମଗିର ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ କୋଇଲା ଖଣି ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିବାରୁ ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରୁ ଜମି ମାଫିଆ ଆସି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ହାତେଇ ଜମି ଠକେଇ କରିବାରେ ସଫଳ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଜାଲ୍‌ ଜମି ବିକ୍ରି କରି ୮ ଜମି ମାଫିଆ ଧରାପଡ଼ି ରବିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ହଂସାମୁରା କଣ୍ଟାପାଲି ଗ୍ରାମର ସୁମନ୍ତ ମହାନନ୍ଦ (୩୧), ଲଇକେରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅର୍ଡା ଗ୍ରାମର ଅଜୟ ସ୍ବାଇଁ (୪୪), ବନଦୁରପାଲି ଥାନା ଗୁଡିଆଲି ଗ୍ରାମର କମଳ ମହାନନ୍ଦ(୫୦), ହଂସାମୁରା କଣ୍ଟାପାଲି ଗ୍ରାମର ଅଲେଖ ସିଂ (୪୩), ଲଇକେରା ଥାନା ସିଆଲରମା ଗ୍ରାମର ରଙ୍ଗଲାଲ ବଖରା(୬୮), ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଠେଲକୁଲି ଥାନା ଧୁବେନଛାପଲ ଗ୍ରାମର ସଦାନନ୍ଦ ନେଟୀ (୩୫) ଓରଫ ଦେବାଶୀଷ ଚେରୁଆ, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ସଦର ଥାନା କନ୍ଦାବାହାଲ ଗ୍ରାମର ପବିତ୍ର ଦେହୁରୀ (୩୭) ଓ ସଦର ଥାନା ଭେଡାବାହାଲ ଗ୍ରାମର ଅନନ୍ତ ଚେରୁଆ (୩୨)। ଘଟଣାରୁ ପ୍ରକାଶ, ଗତ ୧୪ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ମୁଣ୍ଡେରକ୍ଷେତ ଗ୍ରାମର ସ୍ବର୍ଗତ ଜଗତରାମ କୁଅଁରଙ୍କ ଜମି ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହାର ଖାତା ନଂ. ୩୫ ଓ ସେହି ଜମିର ଏ୩. ୫୭ଡି ଜମିକୁ ଏହି ୮ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଜାଲ ଆଧାର କାର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ମୃତ ଜଗତରାମ କୁଅଁର ସାଜି ବିକିଥିଲେ। ଜମିକୁ ଭଷ୍ମା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜେ. ରାଏବଗା ଗ୍ରାମର ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟେଲ ଓ ବଡଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜରଙ୍ଗଲୋଇ ଗ୍ରାମର ରଘୁ ନନ୍ଦନ ବଢ଼େଇ କିଣିଥିଲେ। ଯାହାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୨୫ଲକ୍ଷ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଜମି ବିକ୍ରି ସମୟରେ ମୃତ କୁଅଁରଙ୍କ ଆଧାରକାର୍ଡକୁ ଜାଲିଆତି କରାଯାଇ ଜମି ରେଜେଷ୍ଟ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା। ଜମି ବିକ୍ରି କରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଟଙ୍କା ନେଇ ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲେ। ଏହା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ସ୍ବର୍ଗତ କୁଅଁରଙ୍କ ପୁତ୍ର ସୁନ୍ଦର ସାଏ କୁଅଁର ହେମଗିର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୪/୧୮) ରୁଜୁ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସାଲିସ ନାଇଁହୁଏ

ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସାଲିସ ନାଇଁହୁଏ

ଟିଟିଲାଗଡ଼,୨୦।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କୋଶଲର ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଉଦିଅମ୍‌ କରିଆସୁଥିବାର କୋଶଲି ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ଟିଟିଲାଗଡ ତର୍‌ଫୁ ମା’ର ଭାଷା ଆମର୍‌ ଭାଷା ବାବ୍‌ଦେ ବିଚାର ମଞ୍ଚ କାଯ୍‌କରମ୍‌ ଅନୁଷ୍‌ଠିତ୍‌ ହେଇଯାଇଛେ। ଇଥ୍‌ରେ ଜନାଶୁନା

ଇନ୍‌ଟାକ୍‌ ହେରିଟେଜ୍‌ କୁଇଜ୍‌:  ସାହିଲ, ଓମ୍‌  ପ୍ରକାଶ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟକୁ ମନୋନୀତ

ଇନ୍‌ଟାକ୍‌ ହେରିଟେଜ୍‌ କୁଇଜ୍‌: ସାହିଲ, ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟକୁ ମନୋନୀତ

ସୋନପୁର,୨୦।୮(ନି.ପ୍ର.) ଐତିହ୍ୟର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ସମର୍ପିତ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଇନ୍‌ଟାକ୍‌ ସୋନପୁର ଶଖା ତରଫରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ଐତିହ୍ୟ କୁଇଜ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପକ୍ଷାଘାତରେ ପୀଡ଼ିତ୍‌ ଚୈତନ୍ୟ: ଚିକିସତ୍ାରେ ଟଁକା ବାଧକ୍‌

ପକ୍ଷାଘାତରେ ପୀଡ଼ିତ୍‌ ଚୈତନ୍ୟ: ଚିକିସତ୍ାରେ ଟଁକା ବାଧକ୍‌

ପଲମ,୨୦।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲା ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ଜଗନ୍ନାଥ ଗୁଡି ପଛ୍‌ଫାଲେ ଗୁଟେ ଝୁପ୍‌ଡି ଘର୍‌ କରି ବହୁତ୍‌ ବଛର୍‌ ହେଲା ରହି ଆସୁଛନ୍‌ ଚୈତନ୍ୟ ପୁଞ୍ଜିକଁର ପରିବାର। ତାକର ପରିବାର କହେଲେ ମାଏଝି କୌଶଲ୍ୟା ଆର୍‌ ୫ ଛୁଆପିଲା।

ଫଟା କୁରିଆରେ ବିତୁଛେ ଜୀବନ୍‌:ମାସିକ୍‌ ୩ଶହ ଟଁକାରେ ଚଲୁଛନ୍‌ ବୁଢ଼ୀବୁଢ଼ା

ଫଟା କୁରିଆରେ ବିତୁଛେ ଜୀବନ୍‌:ମାସିକ୍‌ ୩ଶହ ଟଁକାରେ ଚଲୁଛନ୍‌ ବୁଢ଼ୀବୁଢ଼ା

ଗୁଡଭେଲା,୨୦ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଆଏଜ୍‌କାଲିର ମହଂଗା ଯୁଗେ ମୁନୁଷ୍‌କେ ବଁଚ୍‌ବାର ଲାଗି ହେଲେ କେତେ କାଣା କର୍‌ବାକେ ପଡ଼ୁଛେ। ମୁଡ୍‌ ରଖ୍‌ବାକେ ଘର୍‌, ପିଁଧନ୍‌ଉଢ଼ନ୍‌, ଖାଏଦ୍‌ପାଏନ୍‌ କେତେ କଥା ଅଛେ। ହେଲେ ଆମର ସମାଜ୍‌ରେ ଏନ୍‌ତା ବି

ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ : ତଳେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ : ତଳେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୦।୮ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଏବେ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛି। ଏପରି କି କଲେଜରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନାମଲେଖା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ ବଲାଙ୍ଗୀର ତଥା ଆଖପାଖ ଜିଲାରେ ନୂଆ ଆଶା ସଞ୍ଚାର କରିଛି। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ବିଶ୍ୱ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଦିବସ ପାଳିତ

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ବିଶ୍ୱ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଦିବସ ପାଳିତ

 ସୋନପୁର,୧୯।୮(ନି.ପ୍ର.): ମୋମେଣ୍ଟ ଅନ ଲେନ୍‌ସ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଦିବସ ରବିବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଫଟୋଗ୍ରାଫରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଓ ଫଟୋ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ସିନାପାଲିଠାରେ କୋଶଲ୍‌ ରାଏଜ୍‌ ବ୍ଲକ୍‌ ସମିତି ଗଠିତ

ସିନାପାଲିଠାରେ କୋଶଲ୍‌ ରାଏଜ୍‌ ବ୍ଲକ୍‌ ସମିତି ଗଠିତ

ସିନାପାଲ,୧୯।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନୂଆପଡା ଜିଲା ସିନାପାଲି ପ୍ରେସ୍‌କ୍ଲବ୍‌ଠାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ କୋଶଳ ରାଏଜ୍‌ ବ୍ଲକ୍‌ ସମିତି ସିନାପାଲି ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ନିକାଶ ମେହେରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ସମିତିର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାୟିତ୍ୱ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା । 

ଗଡରାମୁଣ୍ଡା ଗାଁରେ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଗଡରାମୁଣ୍ଡା ଗାଁରେ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଖଡିଆଳ,୧୯।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ନୂଆପଡା ଜିଲା ଖଡିଆଳ ବ୍ଲକ ଗଡରାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ତାଲୁକସ୍ତରୀୟ ଆଇନ ସଚେତନତା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଏକ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଡେଙ୍ଗୁ ଆଶଙ୍କା: ଧର୍ମଗଡ ଏନଏସିରେ ଟେମିଫସ୍‌ ସ୍ପ୍ରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

ଡେଙ୍ଗୁ ଆଶଙ୍କା: ଧର୍ମଗଡ ଏନଏସିରେ ଟେମିଫସ୍‌ ସ୍ପ୍ରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

ଧର୍ମଗଡ,୧୯।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲଡୁଗାଁଠାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଡେଙ୍ଗୁ ବତ୍ତମାନ ଲଡୁଗାଁ ସମେତ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବ୍ୟାପୁଥିବା ବେଳେ ଧର୍ମଗଡ ସହରରେ ଏହାର ଆଶଙ୍କା ନେଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଏବଂ ଏନଏସିର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ରବିବାରଠାରୁ ଡେଙ୍ଗୁ ମଶା କିଭଳି ଭାବରେ ଏନଏସି ରେ ପଶି ପାରିବ ନାହିଁ ସେ ଉପରେ  ତାର ପ୍ରତିକାର ସ୍ବରୂପ ଟେମିଫସ୍‌ ସ୍ପ୍ରେ ମରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।

ଡ଼କାୟତି ମାମଲାରେ ଫେରାର୍‌ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଡ଼କାୟତି ମାମଲାରେ ଫେରାର୍‌ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୧୯।୮-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଶ୍ରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୋରଡ଼ା ବଜାରରୁ ଶନିବାର ରାତିରେ ପୋଲିସ  ଡ଼କାୟତି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ତାଙ୍କ ନାମ କାଜୁ ସିଂ। ତାଙ୍କ ଘର ସୋରଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ। ଗତ ୧୫ ଦିନ ତଳେ ଘଟିଥିବା ଏକ ଡ଼କାୟତି ମାମଲାରେ ସେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥାଇ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନାମରେ ବିଭିନ୍ନ ଥାନାରେ ମାମଲା ରହିଛି। 

ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆସି ହତାଶ

ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆସି ହତାଶ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୯।୮(ବ୍ୟୁରୋ)
ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ସର୍ଲାକାନିର ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତି ଲାଲୁ ସୁନା ସ୍ତ୍ରୀ ରୁପସା । ଉଭୟଙ୍କ ବୟସ ପ୍ରାୟ ୭୦ ରୁ ଅଧିକ । ଆଶାବାଡି ସାହାରା। ଜଣେ ଜଣେକୁ ଧରିଲେ ଚାଲୁଛନ୍ତି। ତାହା ପୁଣି ବଡ କଷ୍ଟରେ ପାଦ ପଡୁଛି। ଏବେ ନା ଛି ରହିବା ପାଇଁ ଘର ନା ଖାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଘର ସଂସାରକୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ବର୍ଷ ବିତିଲାଣି। 

କୁନି କଣ୍ଠରେ ଗଙ୍ଗାଧର ସଙ୍ଗୀତ

କୁନି କଣ୍ଠରେ ଗଙ୍ଗାଧର ସଙ୍ଗୀତ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୯।୮ (ବ୍ୟୁରୋ)
ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଥିରେ ସ୍ବଭାବ କବି ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେରଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହେବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସହରରେ ବିବିଧ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଉଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ଶନିବାର ଓଡିଶା ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାଜ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଗଙ୍ଗାଧର ସଂଗୀତ ଓ ଦେଶାତ୍ମବୋଧ ଗୀତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିଲା । ନବ ବିକଶିତ ଫୁଲ ଗନ୍ଧ, ନବ ସରସ କବିତା