ରାଜ୍ୟ |

ନବ କୁମାର ନାୟକ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ନିଯୁକ୍ତ

ନବ କୁମାର ନାୟକ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ନିଯୁକ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୪।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ନବ କୁମାର ନାୟକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ରବିନାରାୟଣ ସେନାପତିଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ସେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ। ଚଳିତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପୌର ନିର୍ବାଚନ ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନାୟକଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଆଇଏସ୍‌ ଅଫିସର୍‌ ନବ କୁମାର ଷ୍ଟାଫ୍‌ ସିଲେକ୍ସନ୍‌ କମିଶନର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହରେ ତାଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ପୂର୍ବରୁ ସେ ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୁରୀ ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ଜିଲାପାଳ ଏବଂ ଉପରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଥିଲେ। ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଫିସର ରବିନାରାୟଣ ସେନାପତି ୨୦୧୪ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଅବସର ପରେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ କାହାକୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳି ନ ଥିବାରୁ ସେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇ ଆସୁଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
Karnatak Exit Poll

Model This Week

ସଂଗୀତ

ରାଜ୍ୟ |

ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳାରୁ ବିକାଶ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ଅଭିଯୋଗ: ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳାରୁ ବିକାଶ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ଅଭିଯୋଗ: ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ଭଞ୍ଜନଗର ବ୍ଲକ ମୁଜାଗଡ଼ ଓ ଗୁଣ୍ଡିରିବାଡ଼ି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିକାଶ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଲୋକେ ସୋମବାର ସକାଳୁ ମୁଜାଗଡ଼ଠାରେ ଭଞ୍ଜନଗର-ଫୁଲବାଣୀ ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ବେଗୁନିଆ ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ

ବେଗୁନିଆ ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ

ବେଗୁନିଆ,୨୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇ ରହିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ୧୯୯୨ ମସିହାରୁ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜଳସେଚନ ସହ ବେଗୁନିଆକୁ ଏନ୍‌ଏସି ଘୋଷଣା ଏବଂ ଜେଏମ୍‌ଏଫ୍‌ସି କୋର୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ଆଜି ମହାନଦୀରେ ମହାଆଳତି

ଆଜି ମହାନଦୀରେ ମହାଆଳତି

କଟକ ଅଫିସ,୨୧।୫: ମହାନଦୀ ଜଳକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମହାନଦୀ ମହାସଂଗ୍ରାମ ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଗୋଟିଏ ଦଳ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କଟକରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ବାହାରିଥିବା ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସମ୍ବଲପୁର, ନୟାଗଡ଼ ଦେଇ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କଟକ ଜିଲା ବାଙ୍କୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୈଦେଶ୍ୱରକୁ ଆସିଥିଲା।

ବିଜେଡି ସରକାରର ୪ର୍ଥ ପାଳିର ୪ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି: ଆଜି ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ

ବିଜେଡି ସରକାରର ୪ର୍ଥ ପାଳିର ୪ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି: ଆଜି ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ସୋମବାର ବିଜେଡି ସରକାରର ୪ର୍ଥ ପାଳିର ୪ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ କରିବ। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦର ବୈଠକ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବର୍ଷକରୁ କମ୍‌ ସମୟ ରହିଥିବାରୁ ଏହି ବୈଠକ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଉତ୍କଟ ହେଉଛି ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା

ଉତ୍କଟ ହେଉଛି ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା

ମହାକାଳପଡା, ୨୧ା୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ମହାକାଳପଡା ବ୍ଳକର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଖରାଦିନେ କୂପ, ପୋଖରୀ, ଖାଲ, ପାଟ, ନାଳ, କେନାଲ ଓ ଜୋରୀ ଆଦି ଶୁଖିଯାଇଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ମହାନଦୀ, ଶାଖାନଦୀ, ଲୁଣା, ଗୋବରୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶାଖା ନଦୀର ଜଳ ଲୁଣିଆ ଯୋଗୁ ଏହାକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିହେଉ ନାହିଁ।

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବଦଳରେ ଆଳିକୁ ସବ୍‌ଡିଭିଜନ ମାନ୍ୟତା: ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ, ରାଜନଗର ବିକାଶ ପରିଷଦ

ରାଜନଗର, ୨୧।୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଅବିଭକ୍ତ କଟକ ଜିଲାକୁ ନବେ ଦଶକରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲା ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି। ଜିଲାର ୮ଟି ବ୍ଲକ ଯଥା- କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ, ଆଳି, ରାଜକନିକା, ରାଜନଗର, ମହାକାଳପଡା, ମାର୍ଶାଘାଇ ଓ ଗରଦପୁର ବ୍ଲକର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଏକମାତ୍ର ସବ୍‌ଡିଭିଜନ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା।

ମୃତପ୍ରାୟ ଚିରସ୍ରୋତା ବାଲିଆ ନଦୀ : ଜବରଦଖଲ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା

ମୃତପ୍ରାୟ ଚିରସ୍ରୋତା ବାଲିଆ ନଦୀ : ଜବରଦଖଲ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା

କୁଜଙ୍ଗ,୨୧ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୁଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିଆ ନଦୀ ଏବେ ମୃତପ୍ରାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ଏହି ନଦୀଯୋଗୁ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ଲକ୍‌ର ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମରେ ପନିପରିବା ଚାଷ ଭଲରେ ହେଉଥିଲା। ମାତ୍ର ଏବେ ଏହି ନଦୀରେ ପାଣି ଆସୁନଥିବାରୁ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ବହୁମାତ୍ରାରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।

 କୋର୍ଟ ହାଜତରୁ ଝସକେତନ ଚମ୍ପଟ ମାରିବା ଘଟଣା : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଖସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ

କୋର୍ଟ ହାଜତରୁ ଝସକେତନ ଚମ୍ପଟ ମାରିବା ଘଟଣା : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଖସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୦ା୫ ଅନୁଗୋଳ କୋର୍ଟ ପରିସର ହାଜତ ଶୌଚାଳୟ ଆଜବେଷ୍ଟସ ଭାଙ୍ଗି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ୪ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଏକମାତ୍ର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଝସକେତନ ରାଉତଙ୍କ ପତ୍ତା ପାଉନି ପୋଲିସ। ସବୁ କଳ-ବଳ-କୌଶଳ ଖଟାଇ ଖୋଜା ଚାଲିଥିଲେ ବି ଝସକେତନ ଏବେ କେଉଁଠି ସେ ନେଇ ପୋଲିସର ସନ୍ଦେହ ଦୂର ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ।

ଗାଡ଼ି ପହଞ୍ଚିଲେ ଗହଳି ଜମେ

ଗାଡ଼ି ପହଞ୍ଚିଲେ ଗହଳି ଜମେ

୫ ମ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏ ପାଠ ପଢ଼ିଥିବାରୁ ଚାକିରି ପାଇଁ ବେଶି ଚେଷ୍ଟା କରି ନ ଥିଲେ। ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନଟିଏ କରିଥିଲେ। ତାହା ଭଲ ଚାଲିଲାନି। ହେଲେ ଏବେ ଜମୁଛି ଯୁଧିଷ୍ଠିର ରାଉତରାୟ (୫୦)ଙ୍କ ଦହିବରା ବେପାର। ସକାଳୁ ନାଲ୍‌କୋ ଅଞ୍ଚଳର ଗିରାଙ୍ଗ ଛକରେ ତାଙ୍କ ଠେଲାଗାଡ଼ି ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଗହଳି ଜମିଯାଉଛି।

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଜଳଖିଆ ଦର ବଢ଼େ

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଜଳଖିଆ ଦର ବଢ଼େ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଘନ ଭାଇନାଙ୍କ କୁଡ଼ିଆ ହୋଟେଲକୁ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ସହରର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ, ବୟସ ୬୫ ଛୁଇଁଲାଣି। ତଥାପି ପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଘନ ଭାଇନା ଭାବେ ଡାକନ୍ତି। ୧୦ବର୍ଷରୁ ବାପା ଭୀମସେନଙ୍କୁ ହୋଟେଲରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ସେ। ବାପାଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ସାନଭାଇ ଓ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ନେଇ ୫୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଘନଙ୍କ ହୋଟେଲ ଚାଲିଛି।

କେରଳରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୩ ଦିନ ପରେ ଗାଁକୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ

କେରଳରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୩ ଦିନ ପରେ ଗାଁକୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ) ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଥାନା ଛେଦାଭୂମିର ଜଣେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କର କେରଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ (୩୨)। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ପାଙ୍ଗିଡିରେ ସବର୍ଣ୍ଣ-ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବିବାଦ ଘଟଣା, ଶାନ୍ତି କମିଟି ଗଠିତ

ପାଙ୍ଗିଡିରେ ସବର୍ଣ୍ଣ-ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବିବାଦ ଘଟଣା, ଶାନ୍ତି କମିଟି ଗଠିତ

ବୁଗୁଡ଼ା,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବୁଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଙ୍ଗିଡ଼ି ଗ୍ରାମରେ ଅଷ୍ଟପ୍ରହର ନାମଯଜ୍ଞକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ସବର୍ଣ୍ଣ ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ରବିବାର ଏକ ବୈଠକ ନିକଟସ୍ଥ ମା’ ବାଙ୍କେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।