ଫୁରସତ |

ଝୁଲାପୋଲ

ଝୁଲାପୋଲ
ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତିର ପ୍ରାୟ ୭୧ବର୍ଷ ହେଲାଣି । ଗାଁର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ଅନେକ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି। ତଥାପି ଅନେକ ଗାଁକୁ ଏଯାଏ କଚ୍ଚାରାସ୍ତାଟିଏ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ଏପରି କି ଗୋଟିଏ ପଟ ରାସ୍ତାରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ପଟକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ନଦୀ ଉପରେ ସ୍ଥାୟୀ ପୋଲ ସଂଯୋଗ କରିଥାଏ। ମାତ୍ର ଓଡ଼ିଶାରେ ଏମିତି କେତେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠି ରାସ୍ତା ନାହିଁ କି ସ୍ଥାୟୀ ପୋଲ ନାହିଁ। ଯିବା ଆସିବା ଆଉ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି ଝୁଲାପୋଲ ଉପରେ। ଯାହା କି ଅନେକ ସମୟରେ ବିପଦ ଆଶଙ୍କା ବି ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ତଥାପି ଯାତାୟାତର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମାଧ୍ୟମ ନ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ଏହା ଉପରେ। ଏପରି ଝୁଲାପୋଲ ବର୍ଷେ କି ଦୁଇବର୍ଷ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ବର୍ଷବର୍ଷଧରି ନଦୀଜଳ ଉପରେ ଝୁଲି ରହିଥାଏ । ଝୁଲାପୋଲରେ ଜୀବନଯାତ୍ରା: ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଗମନାଗମନ ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସକରୁଥିବା ଅନେକ ଗ୍ରାମବାସୀ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ କରିବାର ସୁଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକସ୍ଥାନରେ ମାଓବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି। ତେବେ ଏଭଳି ଦୁର୍ଗମ ପଥରେ ଗ୍ରାମ ସହ ସହରକୁ ସିଧାସଳଖ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ବେଲିବ୍ରିଜ୍‌ ବା ଝୁଲାପୋଲ। ଏହି ଜିଲାରେ ପ୍ରାୟ୧୦ଟି ବ୍ରିଜ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ତେଲରାଇ ଗାଁର ଇର୍ମା କବାସୀ କୁହନ୍ତି, କାଲିମେଳା ବ୍ଲକରେ ଦୁଇଟି ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଝୁଲାପୋଲ ଦ୍ୱାରା ବହୁ ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଝୁଲାପୋଲର ନିର୍ମାଣ କାମ ହୋଇ ପାରୁଥିବାରୁ ଏଥିରେ ଗମନାଗମନର ସୁବିଧା ହୋଇପାରୁଛି। ଲାଲଗଡ଼ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଏପରି ଝୁଲାପୋଲର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହା ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେତେକ ସୁବିଧା ହୋଇପାରିଛି। କାଲିମେଳା ବ୍ଲକର ମୁଦାଖୋଲ ଓ କୋଇମେଟଲା ନିକଟରେ ଏପରି ଏକ ବେଲିବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତକୁ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି। କୋଇମେଟଲା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ଗୁବୁଲୁର ନାଳ ଉପରେ ଏହି ଝୁଲାପୋଲ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଯାତାୟାତ ହୋଇପାରୁଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାୟ ୨୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଗମନାଗମନର ସୁବିଧା ହୋଇପାରିଛି। ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ନବକିଶୋର ମଲ୍ଲିକ କୁହନ୍ତି, ଏହି ପୋଲ ଦେଇ କୋଇମେଟଲା ଗ୍ରାମରୁ ଏମ.ଭି -୧୦୭ ଦେଇ ପଡ଼ିଆରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନେ କମ୍‌ ଦୂରତାରେ ଏମଭି-୭୯ ଓ ମୋଟୁକୁ ଯିବାଆସିବା କରିଥାନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଟିଗଲ ପଞ୍ଚାୟତର ଏମ.ଭି -୧୧୨, ଉସକାଗୁଡ଼ା, ତାମନପାଲ୍ଲୀ,ଏମଭି-୧୨୯, ଏମ.ଭି-୭୮,ଏମପିଭି-୬୫, କୋଇମେଟଲା ଗ୍ରାମ ସହ ନାଲଗୁଣ୍ଠି ପଞ୍ଚାୟତର କୋୟାଗୁଡ଼ା, ପେଦବାଡ଼ା, ଇପାଗୁଡ଼ା ଆଦି ଗ୍ରାମର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ପଡ଼ିଆ ବ୍ଲକଦେଇ ଛତିଶଗଡ଼କୁ ଯିବାରେ ସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ। ମାତ୍ର ବର୍ଷାଦିନେ ସେତେବେଳେ ଏହି ନାଳ ଉପରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଘୋର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଝୁଲାପୋଲ ଯୋଗୁ କୋଇମେଟଲା, ବଙ୍ଗାଳିଗ୍ରାମ କାଲିମେଳାର ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମ ଓ ପଡ଼ିଆ ବ୍ଲକକୁ ରାସ୍ତାର ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ ହୋଇପାରୁଛି। ମୁଦାଖୋଲ ନାଳରେ ଝୁଲାପୋଲ: ସେହିପରି ଏହି ଜିଲାର ମୁଦାଖୋଲ ନାଳ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଲିବ୍ରିଜ ଦ୍ୱାରା ଗାଟିଏପଟେ ମୁଦାଖୋଲ , ଚିତ୍ରାଙ୍ଗ ପାଲ୍ଲୀ, ଦରାଗାଟା, ଏମଭି-୯, ଏମଭି-୫୪, ଏମଭି-୫୫ ଆଦିଗ୍ରାମ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ବେଳେ ଆରପଟେ ଉଣ୍ଡୃକୋଣ୍ଡା, ସଙ୍ଗେଲ, ଏମଭି-୫୪ କନ୍ୟାଶ୍ରମ ସହ ସଂଯୋଗ କରୁଛି। ମଝିରେ ଉସ୍‌କା ପାଲ୍ଲୀ ଓ ଏମ.ଭି-୧୧୮ ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟ ଉପକୃତ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି। ଆଇତା ମାର୍ଡ଼କାନି କୁହନ୍ତ, ଏହି ବ୍ରିଜ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାୟ ୨୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା ହୋଇପାରିଛି । ଏହି ବ୍ରିଜ୍‌ଟି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସେତେବେଳେ ପ୍ରାୟ ୨କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସୁମିତ୍ରା ମାଢି କୁହନ୍ତି, ଏହି ମୁଦାଖୋଲ ନାଳ ଓ କୋଇମେଟଲା ଉପରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ବେଲିବ୍ରିଜ୍‌ ଦୁଇଟିର ନିର୍ମାଣ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ଏହି ବାଟ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ମୋଟରଯାନ ଚାଲିପାରୁଛି। ସେହିପରି କାଇକାପାଲି ନାଳ ଓ ମୋଟୁ ଅଞ୍ଚଳର ମୁରଲୀଗୁଡା ଠାରେ ଏପରି ଝୁଲାପୋଲ ରହିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ରୋଗୀସେବା, ବ୍ୟବସାୟିକ ପରିବହନ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟ ସୁବିଧାରେ ହୋଇପାରୁଥିବା ବେଳେ ଦୂରତା କମିପାରିଛି। ମହାନଦୀ ଝୁଲାପୋଲରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମେ: କଟକ ଜିଲା ଆଠଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ମହାନଦୀ ଗର୍ଭରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଏକର ପରିମିତ କୁଦ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ। ବିଷ୍ଣୁ ଚରଣ ପତି କୁହନ୍ତି, ଏଠାକୁ ବର୍ଷ ତମାମ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ଲାଗିରହିଥାଏ। ବିଶେଷକରି ପଞ୍ଚକ, ବଡ଼ଓଷା, ଜାଗର, ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଭକ୍ତମାନେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ଏଠାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ଯାତାୟାତ ନିମନ୍ତେ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ମହାନଦୀରେ ଡଙ୍ଗା ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହିପୀଠକୁ ପହଞ୍ଚୁ ଥିଲେ। ମାତ୍ର ମହାନଦୀରେ ବାରମ୍ବାର ଡଙ୍ଗାବୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ବହୁ ଧନଜୀବନ ନଷ୍ଟ ହେଲା। ୧୯୯୦ ମସିହା ଡଙ୍ଗାବୁଡ଼ିରେ ଦୁଇଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ସେହି ଘଟଣା ଠାରୁ ମହାନଦୀରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିବାସୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି ଜଣାଇ ଆସୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଘାଟପଟେ ମହାନଦୀରେ ବିଶାଳ ଗଣ୍ଡ ରହିଛି। ଏହା ପ୍ରାୟ ୧୦୦ମିଟର ଗଭୀର ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଏ। ସେହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ମହାନଦୀ ଉପରେ ଝୁଲାପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରାମଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଗତ ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠକୁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଯାତାୟାତ ନିମନ୍ତେ ଝୁଲାପୋଲର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ୨୦ା୧୦ା୨୦୦୬ରେ ପ୍ରାୟ ୨କୋଟି ୫୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୨୫୪ ମିଟର ଲମ୍ବର ଝୁଲାପୋଲ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଯାତାୟାତର ସୁବିଧା ହୋଇପାରିଛି । ଏହା ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ଲମ୍ବା ଝୁଲାପୋଲ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପୋଲ ହୋଇଥିଲେ ବି ବଡ଼ଓଷା ଯାତ୍ରାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଭିଡ଼ଯୋଗୁ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଡଙ୍ଗା ସାହାଯ୍ୟରେ ଯାତ୍ରୀ ପାର ହେଉଥିବାବେଳେ ଏହି ନଦୀରେ ପୁନର୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । କିରଣ ବିହାରୀ ଖଟୁଆ କୁହନ୍ତି, ପ୍ରଥମ ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ଏହି ଝୁଲାପୋଲର କ୍ଷମତା ହଜାରଜଣ ରହିଥିଲା। ୫ ବର୍ଷ ପରେ ତାହା ୮୦୦କୁ ଖସିଥିଲା। ଏପରି କି ଗତ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଝୁଲାପୋଲର ତାର ଦଉଡ଼ି ଦୁର୍ବଳ ରହିଥିବାରୁ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପଞ୍ଚକ ବଡ଼ଓଷା ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପୋଲର ମରାମତି କରାଯାଇଥିଲା । ଅଶୋକ ଖଟୁଆ କୁହନ୍ତି, ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ସ୍ଥାୟୀ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏହା ଏକ ସ୍ବାଗତ ଯୋଗ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ। ନାଗାବଳୀରେ ଝୁଲାପୋଲର କାହାଣୀ: ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକର ବିନିଷପୁର ଗାଁ ନିକଟରେ ଥିବା ନାଗାବଳୀ ନଦୀର ଗଦଗଦ ଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଝୁଲାପୋଲଟି ଗତ ଜୁଲାଇମାସରେ ହୋଇଥିବା ବନ୍ୟାରେ ବନ୍ଧ ଭୁଶୁଡ଼ି ଯିବାରୁ ପୋଲଟି ନଦୀକୁ ଖସିପଡ଼ିଥିଲା। ଏଥିଯୋଗୁ ପ୍ରାୟ ୫ଗୋଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୫୦ଖଣ୍ଡ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଯାତାୟାତରେ ଘୋର ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା। ଶନେଶ୍ୱର କାର୍ଡ଼ଙ୍ଗ କୁହନ୍ତି, ଗମନାଗମନର ସୁବିଧା ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକ ବୈଠକ କରି ୧୯ା୧୧ା୧୭ ଠାରୁ ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରରୁ କିଛିକିଛି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରି ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ କାଠର ଝୁଲାପୋଲ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ କାଠପୋଲର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ମିଟର ଓ ଚଉଡ଼ା ୫ଫୁଟ୍‌। ଏହି ପୋଲରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଯାତାୟାତ କରିଥାନ୍ତି। ଅଶୋକ କାଡ଼ାକା କୁହନ୍ତି, ଏହି ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ଯୋଗୁ ପ୍ରାୟ ୧୭କିମି ରାସ୍ତାର ଦୂରତା ପରିବର୍ତ୍ତେ ୨କିମି ବାଟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକକୁ ଯାତାୟାତ କରିଥାନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ତତ୍କାଳୀନ ଜିଲାପାଳ ନୀତିନ ଭାନୁଦାସ ଜାଓ୍ବଲେ ଉକ୍ତ କାଠପୋଲକୁ ଦେଖିଲା ପରେ ଏକ ଝୁଲାପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ୨୦୧୩ ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ତାରିଖରେ ଏଠାରେ ଏକ ଝୁଲାପୋଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ଓସାର ପ୍ରାୟ ୧.୨୮ମିଟର, ଲମ୍ବ ୧୨୦ମିଟର । ନଦୀଗର୍ଭରୁ ପୋଲର ଉଚ୍ଚତା ପ୍ରାୟ ୫୦ଫୁଟ୍‌ । ଏହି ପୋଲଟିର ନିର୍ମାଣ ଦାୟିତ୍ବ ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟେଟ୍‌ ପୋଲିସ ହାଉସିଂ କର୍ପୋରେଶନ ନେଇଥିଲା। ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଏହି ପୋଲଦେଇ ଗମନାଗମନ କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଉକ୍ତପୋଲଟି ଭାଙ୍ଗି ଯିବାରୁ ଏବେ ଅସ୍ଥାୟୀ କାଠପୋଲ ହିଁ ଗମନାଗମନର ଭରସା ପାଲଟିଛି। ଚେକାଗୁଡ଼ାରୁ ରାୟଗଡ଼ା ସହରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି ଝୁଲାପୋଲ: ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଘେରିରହିଛି ପାହାଡ଼ ପର୍ବତ । ଏହି ସହରର ଉପକଣ୍ଠରେ ଥିବା ଚେକାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟରେ ବହିଯାଇଛି ନାଗାବଳୀ ନଦୀ। ପ୍ରଦୀପ ନାଏକ କୁହନ୍ତି ୨୦୧୧ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଏଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ଏକ ଝୁଲାପୋଲ। ଏହାର ସ୍ଥପତି ଥିଲେ ବିଜିଏସପିର ମୁଖ୍ୟ ଶିଶିର ଭରଦ୍ୱାଜ। ଆଇ.ଏ.ପି ଅଧୀନରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପୋଲ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଦେଢକୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଝୁଲାପୋଲର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୫୧ମିଟର ଓ ପ୍ରସ୍ଥ ୧.୫୦ମିଟର । ଏହା ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍‌ ଝୁଲାପୋଲ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ବାଶିଙ୍ଗି, ଡାଙ୍ଗଲୋଡ଼ି, କାରୁବାଇ, ଇପଲଗୁଡ଼ା, ଦୁର୍ଗାପ ଡ଼ୁ, ମୀରାବାଲି, ବାଡାଲବାଡ଼ି ଓ କୁଲି ଆଦି ୮ଟି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ପ୍ରାୟ ୬୩ଟି ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ଉପକୃତ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି। ନୀଳାଚଳ ମିଶ୍ର କୁହନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବାକୁ ହେଲେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୪୦କିମି ଦୂର ବୁଲି ଆସିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା । ଏହି ଝୁଲାପୋଲ ତିଆରି ଯୋଗୁ ଗମନାଗମନର ଦୂରତା ସେହି ଅଞ୍ଚଳପାଇଁ କମ୍‌ ହୋଇଛି। ଏପରି କି ମାତ୍ର ୫କିମି ରାସ୍ତା ଆସି ଏହି ପୋଲ ଉପରେ ପାର ହେଲେ ରାୟଗଡ଼ା ସହରକୁ ଆସିହେଉଛିି । ପୂର୍ବରୁ ଚେକାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ବାଉଁଶରେ ତିଆରି ଏକ ଝୁଲାପୋଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପୋଲ ପାର ହୋଇ ଯାଉଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ଜିଲାପାଳ ଶଶିଭୂଷଣ ପାଢୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଜିଲା ପ୍ର୍ରଶାସନ ଓ ଭାରତ ଗ୍ରାମସେତୁ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଥିବା ହାତଗଣତି କେତୋଟି ଝୁଲାପୋଲ ସେଠାକାର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛି ଗମନାଗମନର ମୁଖ୍ୟ ସଂଯୋଗ ପଥ। -ବନବିହାରୀ ବେହେରା ସୁରେଶ କୁମାର ପାଢୀ, ଜୀବନକୃଷ୍ଣ ଦାସ, ଯଶୋବନ୍ତ ବାରିକ, ଶ୍ରୀନିବାସ ବଳିଆରସିଂହ
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ମନପସନ୍ଦ କନ୍ୟା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୨୫୦ ଯୁବକ

ମନପସନ୍ଦ କନ୍ୟା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୨୫୦ ଯୁବକ

ସାଧାରଣତଃ ଚାକିରି ଖଣ୍ଡେ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ମନପସନ୍ଦର କନ୍ୟା ପାଇବା ପାଇଁ କେବେ ବର ପରୀକ୍ଷା ଦେବା କଥା ଶୁଣିଛନ୍ତି କି?

୪ ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର

୪ ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର

ଲଣ୍ଡନ: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ନୂଆ ନକ୍ଷତ୍ରମଣ୍ଡଳରେ ୪ଟି ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଏଗୁଡିକର ଆକୃତି ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନିଗ୍ରହ ସହିତ ସମାନ। ଉକ୍ତ ନକ୍ଷତ୍ର ‘ସିଆଇ ଟାଉ’ ୫୦୦ ଆଲୋକବର୍ଷ ଦୂରତାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ଗାଲାକ୍ସିର ‘ନର୍ସରି’ ରିଜିୟନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା କେମ୍ବ୍ରିଜ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ଭାରତରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି

ଭାରତରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି

 ଲଣ୍ଡନ: ଭାରତରେ (ସିଜେରିଆନ୍‌ ସେକ୍ସନ୍‌) ପ୍ରସୂତିକାଳୀନ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇଛି। ୨୦୦୫-୦୬ରେ ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯% ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଏହା ୧୮.୫%କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଲାନ୍‌ସେଟ୍‌ ଜର୍ନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବିଶ୍ୱରେ ୨୦୦୦ରୁ ୨୦୧୫ ମଧ୍ୟରେ ସି-ସେକ୍ସନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ହୋଇଥିବା ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ହୁଇଲ୍‌ ଚେୟାର

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ହୁଇଲ୍‌ ଚେୟାର

ଭଦୋଦରା: ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍‌ଭାବନ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ  ଗୋଡ ହରାଇଥିବା କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାରା ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା କୁକୁର ପାଳକ ତଥା ପ୍ରାଣୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇପାରିଛି।

ଏମିତି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଯେଉଁଠି ମିଳେ ଚିକିତ୍ସାଳୟର  ଅନୁଭୁତି

ଏମିତି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଯେଉଁଠି ମିଳେ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଅନୁଭୁତି

ଆମେରିକା ଏରିଜୋନାରେ ରହିଛି ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ। ଏଠାକାର ପରିବେଶ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଭଳି। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ନା ହାର୍ଟଆଟାକ।

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବୟସ ତାରତମ୍ୟ  ଆଣେ ବିଚ୍ଛେଦ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବୟସ ତାରତମ୍ୟ ଆଣେ ବିଚ୍ଛେଦ

ଏଜ୍‌ଗ୍ୟାପ୍‌ ବା ବୟସ ତାରତମ୍ୟ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବିଚ୍ଛେଦ ଆଣିଥାଏ। ଏହା ଅଧିକ ରହିଲେ ବିଚ୍ଛେଦ ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ। ନିକଟରେ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍‌  ଇମୋରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଉଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଭୂତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ମା’ ହେବେ ମହିଳା

ଭୂତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ମା’ ହେବେ ମହିଳା

ଇଂଲଣ୍ଡର ନଟିଙ୍ଗହାମରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ୩୦ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀ ଶୁଣିଲେ ଯେ କେହି ଚକିତ ହୋଇଯିବେ। କାରଣ ଏମେଷ୍ଟି ରେଲମ ନାମକ ଏହି ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଭୂତଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

 ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

ଚାଇନାର ସାଂଘାଇରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଜଣେ ଯୁବକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗିରଫ ପରେ ନିଜ ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯୁବକ।

ଯେଉଁଠି ଆଳତି ହେଲେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି ଭାଲୁ

ଯେଉଁଠି ଆଳତି ହେଲେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି ଭାଲୁ

ଛତିଶଗଡର ମହାସମୁନ୍ଦ୍‌ ଜିଲାରେ ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଆଳତି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଭାଲୁମାନେ ଆସିଥାନ୍ତି। ଘୁଞ୍ଚାପାଲି ଗ୍ରାମରେ ରହିଛି ଚଣ୍ଡି ଦେବୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର।

ପୂଜା ଶପିଂ

ପୂଜା ଶପିଂ

ଦଶହରା ପାଇଁ ଝଲସୁଛି ଦେବୀପୀଠ। ଗାଁରୁ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେଶ୍‌ ଚଳଚଞ୍ଚଳ। କେବଳ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ଶପିଂ ପାଇଁ ମାର୍କେଟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ସମୟରେ ସାମାନ୍ୟ ଅସାବଧାନ ରହିଲେ ଠକାମିର ଶିକାର ହେବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେବେ ଏହି ସମୟରେ କି କି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ...

ପୃଥିବୀର ୫ ଦାମୀ ବହି

ପୃଥିବୀର ୫ ଦାମୀ ବହି

ପୃଥିବୀରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ପୁସ୍ତକ ରହିଛି। ତେବେ ଏଭଳି କିଛି ପୁସ୍ତକ ରହିଛି ଯାହା ଦାମୀ ତଥା ମୂଲ୍ୟବାନ। ଦି କୋଡେକ୍ସ ଲିସେଷ୍ଟର ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦାମିକା ବହି। 

ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ

ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ

ଝିଅମାନେ ସୁନ୍ଦର ଦିଶିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ଜଣେ ଯେ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଇବ, ତାହା ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବା ସ୍ବାଭାବିକ।