ରାଜ୍ୟ |

ଓଲିଉଡ୍‌ ସିନେମା ସାର୍ଟିଫିକେଶନ୍‌: ସ୍କ୍ରିନିଂ କରୁଛନ୍ତି ଅଣଓଡ଼ିଆ ଅଧିକାରୀ

ଓଲିଉଡ୍‌ ସିନେମା ସାର୍ଟିଫିକେଶନ୍‌: ସ୍କ୍ରିନିଂ କରୁଛନ୍ତି ଅଣଓଡ଼ିଆ ଅଧିକାରୀ
କଟକ ଅଫିସ, ୩।୨- ୪ ଦିନରେ ୪ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାର ସ୍କ୍ରିନିଂ। କଟକସ୍ଥିତ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଫିଲ୍ମ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ (ସିବିଏଫ୍‌ସି)ରେ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଏପରି ଫିଲ୍ମ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ଜଣାଯାଏ। ତେବେ କେହି ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀ ନ ଥିବାରୁ ୨ ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ନିରବୀ ଯାଇଥିବା ସିବିଏଫ୍‌ସିର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭବନ ଜାନୁୟାରୀର ଶେଷ ଆଡ଼କୁ ହଠାତ୍‌ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିବା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଛି। ସିବିଏଫ୍‌ସିର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ କଲିକତା ସିବିଏଫ୍‌ସିର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀ ସମ୍ରାଟ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ ଅସ୍ଥାୟୀ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଓଡ଼ିଆ ଫିଲ୍ମକୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପ୍ରଦାନ ଦାୟିତ୍ୱ ଜଣେ ଅଣଓଡ଼ିଆ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯିବାକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ସିନେପ୍ରେମୀ। ଏହା ସରକାରଙ୍କ ବେପରୁଆ ମନୋଭାବ ଓ ଓଲିଓଡ୍‌ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତି ବେଖାତିର ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ସିନେମାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଯୋଜକଙ୍କୁ ଏକ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ହାସଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଓଲିଉଡ୍‌ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ କଟକସ୍ଥିତ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଫିଲ୍ମ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ (ସିବିଏଫ୍‌ସି) ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି। କେହି ଚାହିଁଲେ ସିବିଏଫ୍‌ସିର ବମ୍ବେ ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ମଧ୍ୟ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଇ ସେନ୍‌ସର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ହାସଲ କରିପାରିବେ। ମାତ୍ର ବମ୍ବେଠାରେ କରାଇବା ବ୍ୟୟ ବହୁଳ ହୋଇଥିବାରୁ କଟକ ହିଁ ଉପଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ସିନେମାକୁ ସେନ୍‌ସର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପ୍ରଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ସିବିଏଫ୍‌ସିର କଟକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି ହୋଇଯିବାରୁ ଗତ ନଭେମ୍ବର ୨୩ ତାରିଖରୁ ଏହି ପଦ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିଲା। ଫଳରେ କେତେଜଣ ପ୍ରଯୋଜକ ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ନ ପାଇ ଫିଲ୍ମ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ ପାଇଁ ବମ୍ବେ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭବନରେ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପ ସହ ଯୋଡିହୋଇଥିବା ପ୍ରଯୋଜକ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକମାନେ ବମ୍ବେ ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ, ଦାବି ସମ୍ବଳିତ ପତ୍ର ପ୍ରେରଣ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ କିଛି ଲାଭ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଫଳରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ବମ୍ବେରେ ୫ଟି ସିନେମାର ସାର୍ଟିଫିକେଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଲୈଲା ଓ ଲୈଲା କମର୍ସିଆଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସପନଟିଏ- ଏ ଡ୍ରିମ୍‌, କ୍ଷଣିକା- ଦି ଲଷ୍ଟ୍‌ ଆଇଡିଆ, ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଏବଂ ହ୍ୟାଲୋ ଆସି ନାମକ ୪ଟି ପ୍ରାମାଣିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର। ଆଉ କେତେଜଣ ପ୍ରଯୋଜକ ମଧ୍ୟ ଅପେକ୍ଷାରେ ଥିଲେ। ଜାନୁୟାରୀ ୨୯ରେ ସିବିଏଫ୍‌ସିର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ସମ୍ରାଟ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ। ସେ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ସିନେମାଗୁଡ଼ିକୁ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ କରାଇବାକୁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ପ୍ରତି ସିନେମାର ସାର୍ଟିଫିକେଶନ ପାଇଁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କେତେଜଣ ପ୍ୟାନେଲ ମେମ୍ବର ସିନେମା ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିଥାନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ସିବିଏଫ୍‌ସି କଟକରେ ୧୦ ଜଣ ପ୍ୟାନାଲ ମେମ୍ବର ଅଛନ୍ତି। ତେବେ କାହାକୁ କେଉଁ ସିନେମାରେ ପ୍ୟାନେଲ ମେମ୍ବର କରାଇବେ ତାହା ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ସିନେମାର କେଉଁ ଦୃଶ୍ୟକୁ କଟାଯିବ, କେଉଁ ସଂଳାପ ବାଦ ଦିଆଯିବ ତାହା ସେନ୍‌ସର୍‌ ବୋର୍ଡ ହିଁ ସ୍ଥିର କରିଥାଏ। ସାର୍ଟିଫିକେଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନଠାରୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ହାସଲ କରିବା ଯାଏ ୬୮ ଦିନ ସମୟ ରହିଛି। ଆବଶ୍ୟକ କାଗଜପତ୍ର ଠିକ୍‌ ଥିଲେ ଏହା ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବି ହୋଇଯାଇଥାଏ। ତେବେ ସିବିଏଫ୍‌ସରେ ଜାନୁୟାରୀ ୩୦ରୁ ଫେବୃୟାରୀ ୨ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଅପଲୋଡ୍‌, ସ୍କ୍ରିନିଂ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପନ ହୋଇଥିଲା। ୩୦ ତାରିଖ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୩ଟି ଫିଲ୍ମ ଓ ପରଦିନ ଆଉ ଗୋଟିଏ ସିନେମାର ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଗଲା। ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ଦୀପୁ- ଦି ଡ୍ୟାନ୍ସ ବୟ, ହତ୍ୟା, ଗୁଡୁ ଆଣ୍ଡ ଗୁଡି, ମନର ମାନସୀ। ୫ମ ସିନେମା ‘ରହସ୍ୟ’ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ରହିଛି। ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ଏଗୁଡ଼ିକ କମର୍ସିଆଲ ସିନେମା। ଅସ୍ଥାୟୀ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ ଏଠାରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସାରି କଲିକତାସ୍ଥିତ ସିବିଏଫ୍‌ସକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ। ତେଣୁ ଫିଲ୍ମଗୁଡିକର ଠିକ୍‌ ସାର୍ଟିଫିକେଟଶନ ହୋଇ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉଠୁଛି। ଶନିବାର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ନେବାକୁ ଆସିଥିବା ହତ୍ୟା ସିନେମାର ପ୍ରଯୋଜକ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ କୁହନ୍ତି, ଏତେ ଦିନ ଧରି ଏପରି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀ ଖାଲି ରହିବା କଥା ନୁହେଁ। ପ୍ରଯୋଜକମାନେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ କରି ସିନେମାଟିଏ କରୁଛନ୍ତି। ସାର୍ଟିଫିକେଟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଏତେ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ପୁଣି ବମ୍ବେ ଯାଇ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ କରାଇବା ବ୍ୟୟ ବହୁଳ ମଧ୍ୟ। ତେଣୁ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବା କଥା। ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀ ସମ୍ରାଟ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ କୁହନ୍ତି, ମୁଁ ଭଲ ଓଡ଼ିଆ କହି ନ ପାରିଲେ ବି ବୁଝିପାରିବି। ଏଥିସହ ଓଡ଼ିଆ ପ୍ୟାନେଲ ମେମ୍ବରମାନେ ତ ଅଛନ୍ତି, ତେଣୁ ସ୍କ୍ରିନିଂରେ ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। ପୂର୍ବରୁ କଲିକତା ସିବିଏଫ୍‌ସିରେ ୮ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୩୩ଟି ଫିଲ୍ମକୁ ସେନ୍‌ସର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ତେଣୁ ଏଠାରେ କରିବାରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ

ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧(ବ୍ୟୁରୋ):କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୋଟପାଡ଼ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ବୋରିଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ବହୁ ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦଳର ସଭାପତି ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଶନିବାର ଏହି କର୍ମୀମାନେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀକାନ୍ତ, ସଗରିଆ କଂଗ୍ରେସରୁ ବହିଷ୍କୃତ

ଶ୍ରୀକାନ୍ତ, ସଗରିଆ କଂଗ୍ରେସରୁ ବହିଷ୍କୃତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧(ବ୍ୟୁରୋ):ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜେନା ଏବଂ ପୂର୍ବତନ କୋରାପୁଟ ବିଧାୟକ କୃଷ୍ଣ ସଗରିଆଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ପିସିସି) ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି।

‘ମାଗଣା କମ୍ବଳ ପାଇଁ ଉଲ୍‌ କାହିଁ’

‘ମାଗଣା କମ୍ବଳ ପାଇଁ ଉଲ୍‌ କାହିଁ’

ପିଲାଦିନେ କାହାଣୀ ଶୁଣିଥିଲୁ। ଶୀତଦିନେ ସକାଳୁ ଉଠି ରାଜା ଝରକା ବାହାରକୁ ଅନାଇଲେ। ମେଣ୍ଢାପଲ ଜାଡରେ ଚରିବାର ଦେଖି ରାଜାଙ୍କର ହୃଦୟ ବିଚଳିତ ହେଲା। ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସବୁ ମେଣ୍ଢାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କମ୍ବଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ। 

ଘନ କୁହୁଡ଼ି: ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଘନ କୁହୁଡ଼ି: ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦|୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ବିମାନସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ବିମାନଗୁଡିକ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟଠାରୁ ବିଳମ୍ବରେ ଚଳାଚଳ କରିଛି।  

ଲୋକଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଲୋକଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦|୧ (ବ୍ୟୁରୋ)- ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ତିନିଦିନିଆ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଫିସର ସମ୍ମିଳନୀ ଶନିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ୨୦୧୯:  ଓଡ଼ିଶା ଟପ୍ପର ହେଲେ ଶିବାଶିଷ

ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ୨୦୧୯: ଓଡ଼ିଶା ଟପ୍ପର ହେଲେ ଶିବାଶିଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦|୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ନ୍ୟାଶନାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି (ଏନ୍‌ଟିଏ) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ୨୦୧୯ର ପେପର-୧ ଫଳ ଶନିବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ପୁରୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡରେ ଡଲ୍‌ଫିନ ଶୂନ:  ଗତବର୍ଷ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ୫; ଗଣତିରେ କୁହୁଡ଼ି ସାଜିଲା ବାଧକ

ପୁରୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡରେ ଡଲ୍‌ଫିନ ଶୂନ: ଗତବର୍ଷ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ୫; ଗଣତିରେ କୁହୁଡ଼ି ସାଜିଲା ବାଧକ

ପୁରୀ ଅଫିସ/କାକଟପୁର/ବ୍ରହ୍ମଗିରି/କୋଣାର୍କ,(ଡି.ଏନ.ଏ.)୨୦ା୧: ପୁରୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଡଲ୍‌ଫିନ ନାହାନ୍ତି। ଶନିବାର ହୋଇଥିବା ଗଣତିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ପୁରୀ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ୫ଟି ରେଞ୍ଜ୍‌ ବ୍ରହ୍ମଗିରି, ବାଲୁଖଣ୍ଡ, କୋଣାର୍କ, ଗୋପ ଓ ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ରହିଛି। 

ମୁକୁଳା ଫାଟକ ଦେଇ ଚାଲିଲା ତପସ୍ବିନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ: କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ୨ ନିଲମ୍ବିତ

ମୁକୁଳା ଫାଟକ ଦେଇ ଚାଲିଲା ତପସ୍ବିନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ: କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ୨ ନିଲମ୍ବିତ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୧: ରେଳ ବିଭାଗରେ ପୁଣି ଏକ ଖାମଖିଆଲି ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି। ସର୍ବଦା ଚଳଚଞ୍ଚଳ ରହୁଥିବା ସିଦ୍ଧମହାବୀର ଲେଭଲ କ୍ରସିଂରେ ଶନିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ଯୋଜନାର ସ୍ଥିତି ପରଖିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ:  ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ପାନୀୟ ଜଳ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ; ବାକି କାମ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣବିଧି ଲାଗୁ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଯୋଜନାର ସ୍ଥିତି ପରଖିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ: ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ପାନୀୟ ଜଳ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ; ବାକି କାମ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣବିଧି ଲାଗୁ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୧: କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଜନକଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକର ସୁଫଳ ଯେପରି ରାଜ୍ୟର ସବୁ ସାଧାରଣ ଲୋକ ପାଇପାରିବେ, ତାହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ। 

ଆସିକା ମହୋତ୍ସବର ଚତୁର୍ଥ ସନ୍ଧ୍ୟା:  ନାଚଗୀତରେ ଝୁମିଲେ ଦର୍ଶକ

ଆସିକା ମହୋତ୍ସବର ଚତୁର୍ଥ ସନ୍ଧ୍ୟା: ନାଚଗୀତରେ ଝୁମିଲେ ଦର୍ଶକ

ଆସିକା,୨୦ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆସିକା ସହର କଳିଙ୍ଗା ରୋଡଠାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ଆସିକା ମହୋତ୍ସବ ଗତ ବୁଧବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

କୁଲିଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଡି’ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

କୁଲିଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଡି’ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୯।୧-କୁଲିଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଡି’ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ବାଲେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲାଲ୍‌ ବରଦୀ କୁଲି ୟୁନିଅନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏନେଇ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର  ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବିରୋଧ

‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବିରୋଧ

ରେମୁଣା,୧୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରେମୁଣା ବ୍ଲକ ବିରୁଆଁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶନିବାର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସରପଞ୍ଚ ଗୌରୀମଣି ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ସଭା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।