ସମ୍ବଲପୁର

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ନାମାଙ୍କନରୁ ବଳ କଷାକଷି ଆରମ୍ଭ

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ନାମାଙ୍କନରୁ ବଳ କଷାକଷି ଆରମ୍ଭ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୪।୨- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପଦ୍ମପୁର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକିୟା ଚାଲିଛି। ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲରୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ବଳ କଷାକଷି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଶୋକ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ନିଜ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଗହଣରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଦଳର ଆଗଧାଡ଼ିର ନେତାଙ୍କ ସମେତ ଓଲିଉଡ୍‌ ତାରକା ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଥିଲେ। ସେପଟେ ଭାଜପାକୁ ଟକ୍କର ଦେବାକୁ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରସୋର ଚାଲିଛି। ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ ସମୟରେ ଦଳର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ବିଜେଡ଼ି ନେତୃବୃନ୍ଦ ତତ୍ପର ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୫ତାରିଖରେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରୀତା ସାହୁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବେ। ସେଥିପାଇଁ ଶନିବାରଠାରୁ ଦଳର ବହୁ ତୁଙ୍ଗନେତା ବରଗଡ଼ରେ ଡେରା ପକାଇ ରହିଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ପଦ୍ମପୁର ଭେଉଁରିଆ ଛକ ନିକଟରେ ଥିବା ଅଶୋକ ପଡ଼ିଆରେ ଏକ ବିଶାଳ କର୍ମୀ ସମାବେଶ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେଡ଼ି ନେତୃବୃନ୍ଦ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଦଳର ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ତଥା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକ, ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ, ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆ, ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ, ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ବିଧାୟକ ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ସଞ୍ଜୟ ଦାସବର୍ମା, ଯୁବ ବିଜେଡ଼ି ସଭାପତି ଅମରେଶ ପତ୍ରୀ, ଛାତ୍ର ବିଜେଡ଼ି ସଭାପତି ରାଣାପ୍ରତାପ ପାତ୍ର, ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ସଞ୍ଜୀବ ମହାନ୍ତି, ଧର୍ମଶାଳା ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ବଳବନ୍ତ ରାୟ, ବେଗୁନିଆ ବିଧାୟକ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଜଗଦେବ, ଚାନ୍ଦବାଲି ବିଧାୟକ ବ୍ୟୋମକେଶ ରାୟ ପ୍ରମୁଖ ସମାବେଶ ସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଗାଇସିଲେଟ୍‌, ବିଜେପୁର, ବରପାଲି ବ୍ଲକ ଓ ଏନଏସିରୁ ସୋମବାର ସକାଳେ ପୃଥକ୍‌ ଭାବେ ୪ଟି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ପଦ୍ମପୁରର ଅଶୋକ ପଡ଼ିଆରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଏହି ସମାବେଶରେ ୨୦ରୁ ୨୫ହଜାର ଦଳୀୟ କର୍ମୀ, ସମର୍ଥକ ଯୋଗ ଦେବେ। ଦିନ ୧୨ଟାରୁ ୧ଟା ମଧ୍ୟରେ ରୀତା ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବେ ବୋଲି ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଜେଡି ନେତାମାନେ କହିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପଟେ କ୍ରମାଗତ ତିନିଥର ବିଜୟୀ ହୋଇ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ଦଳର ଗଡ଼ କହି ଆସୁଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ପାରିନାହିଁ। ମାତ୍ର ଦଳର ଦୁଇ ଆଶାୟୀ ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁ ଏବଂ ରିପୁନାଥ ସେଠ୍‌ ରିଟର୍ନିଂ ଅଫିସରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ପୃଥକ୍‌ ଭାବେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର କିଣି ସାରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ସମ୍ବଲପୁର

କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ଉଜୁଡ଼ିଲା ଶତାଧିକ ଏକର ଧାନ ଫସଲ

କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ଉଜୁଡ଼ିଲା ଶତାଧିକ ଏକର ଧାନ ଫସଲ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) କ୍ଷେତରେ ଲହଡ଼ି ମାରୁଥିଲା ସୁନାର ଫସଲ। ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ପରେ ଅମଳ କରିବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟାଭିଡିଥିଲା ଚାଷୀ। ଉତ୍ତମ ଫସଲ ଆୟର ଆଶାବାନ୍ଧି ଧାରକରଜ ପରିଶୋଧ କରିବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡବ ଚୁରମାର କରିଦେଲା ସବୁକିଛି। ପ୍ରବଳ ଝଡବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ କୁଆପଥର ମାଡ଼ରେ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ଉଜୁଡି ଯାଇଛି ଶହ ଶହ ଏକର ଧାନ ଫସଲ। ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ମହାନଦୀ ତଟରେ ଥିବା ଗଁା ଗୁଡିକରେ ଉଠାଜଳସେଚନ ମାଧ୍ୟମରେ ରବିଧାନ ଚାଷ କରାଯାଇଥିଲା।

ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି

ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୨୦୧୨ ମସିହାରୁ ୨୦୧୪ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ତିନୋଟି ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର ଶତାଧିକ ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ (ମହିଳା) ସରକାରୀ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲିମ ନେଇଛନ୍ତି।

ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦେଶର ୨ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକମାନଙ୍କ ଦରମା ସମୀକରଣ ରୋପୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ୨୨ ତାରିଖରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଗ୍ରାମୀଣ ସେବକ ଧର୍ମଘଟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଜୈବ ବିବିଧତା ଉପରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଜୈବ ବିବିଧତା ଉପରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-କଳାହାଣ୍ଡି ଏଜେନ୍ସି ଫର୍‌ ଏନ୍‌ବାର୍‌ମେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ ପକ୍ଷରୁ ଏସ୍‌ବିଆର୍‌ଏସ୍‌ଇଟିଆଇ ବେହେରାଗୁଡା ସଭାଗୃହରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଶ୍ୱ ଜୈବ ବିବିଧତା ଦିବସ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି

ବନ୍ୟାବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବନ୍ୟାବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.ଏ.)-ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସଦ୍‌ଭାବନା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଜିଲାପାଳ ଅଞ୍ଜନ କୁମାର ମାଣିକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜିଲାସ୍ତରିୟ ବନ୍ୟା ଓ ବାତ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

ଟ୍ରେନରେ କଟି ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟ୍ରେନରେ କଟି ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି,୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ରେଳ ଷ୍ଟେଶନର ମାଲଗୋଦାମ ନିକଟରେ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଟ୍ରେନରେ କଟି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଆରପି ପୋଲିସ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତଦେହକୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇବା ପରେ ସତ୍କାର କରାଯାଇଛି ।

ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ବ୍ଲକରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ସମିତି ସଭ୍ୟ

ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ବ୍ଲକରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ସମିତି ସଭ୍ୟ

କଲମପୁର, ୨୨।୫(ଡି.ଏଡ଼.ଏ.)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ବ୍ଲକ ସମିତି ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବ୍ଲକ କାର୍ଯାଳୟରେ ତାଲା ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ବ୍ଲକରେ ସରକାରୀ ପାଣ୍ଠି ଖର୍ଚ୍ଚ ନ ହୋଇ ପଡିରହିବା, ବ୍ଲକବାସୀଙ୍କୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବା, ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ଅଣଦେଖା କରିବା ଏବଂ ଅନେକ ସମୟରେ ବ୍ଲକ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହୁଥିବାରୁ ବ୍ଲକ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଥିବା ଆଦି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ୱ ତାଇକାଣ୍ଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ବାଜି ମାରିଲେ ଏହେମାସ

ବିଶ୍ୱ ତାଇକାଣ୍ଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ବାଜି ମାରିଲେ ଏହେମାସ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ନେପାଳଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱ ତାଇକାଣ୍ଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ବାଜି ମାରିଛନ୍ତି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଏହେମାସ ହୋତା । ଏଥିରେ ସେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଜିଣି ଭାରତ ତଥା ଓଡିଶା ପାଇଁ ଗର୍ବ ଆଣିଛନ୍ତି । ଗତ ୧୭ ତାରିଖ ଠାରୁ ନେପାଳର ରୂପାନଡିହିଠାରେ ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱ ତାଇକାଣ୍ଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ଏହେମାସଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଏହି ସଫଳତା ।

୨୭ରେ ‘ସାଂସ୍କୃତିକା’: ଲୋକନୃତ୍ୟ, ଫେଶନ ଶୋ ହେବ ଆକର୍ଷଣୀୟ

୨୭ରେ ‘ସାଂସ୍କୃତିକା’: ଲୋକନୃତ୍ୟ, ଫେଶନ ଶୋ ହେବ ଆକର୍ଷଣୀୟ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୨।୫ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସାଇ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୭ ଓ ୨୮ ତାରିିଖ ସହଯୋଗ ନଗର ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖ ପଡିଆଠାରେ ୨ ଦିନିଆ ଧରି ସାଂସ୍କୃତକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ସାଂସ୍କୃତିକା-୨୦୧୮’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ କଳା ଶିବିର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଇଥିବା ୧୫୦ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଭାଗ ନେବେ । ସେମାନେ ସଙ୍ଗୀତ, ଲୋକନୃତ୍ୟ, ଲୋକଗୀତ, ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ନୃତ୍ୟ, ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ, ଅଭିନୟ ପରିବେଷଣ କରିବେ । ଏତତ୍‌ବ୍ୟତିତ ଗିଟାର୍‌, କେସିଓ, ତବଲା, ଢ଼ୋଲକ୍‌ ବାଦ୍ୟର ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଏହି ଅବସରରେ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ଓ କ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କରାଯିବ । ମଙ୍ଗଳବାର ସମ୍ବଲପୁର ସାଇ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

୫ମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀକୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୨୨।୦୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ ଥାନା ଅର୍ନ୍ତଗତ ନୂତନ ବାତେରଲିମା ଗଁ।ର ଜଣେ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ ହୋଇଛି। ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେ ଗଁ। ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ରେଳଲାଇନ୍‌ ପାଖରେ ଖେଳୁଥିଲେ। ସାଙ୍ଗମାନେ ପଳାଇଲା ପରେ ଭାଟଗୁଡା ଗଁ।ର ବିନୋଦ ମାଝି (୨୨) ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ କାନ୍ଧରେ ଉଠାଇ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ।

ହେଲମେଟ୍‌  ନ ପିନ୍ଧି ଫାଇନ୍‌ ଗଣିଲେ ବାଇକ ଆରୋହୀ

ହେଲମେଟ୍‌ ନ ପିନ୍ଧି ଫାଇନ୍‌ ଗଣିଲେ ବାଇକ ଆରୋହୀ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୨୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମଗ୍ର କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କୁ ହେଲମେଟ୍‌ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ସଚେତନତା କରାଯାଇଥିଲା। ଏମିତି କି ପ୍ରଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ, ପୋଷ୍ଟର, ହୋର୍ଡିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ବାଇକ୍‌ଆରାହୀଙ୍କ ହେଲମେଟ ନ ପିନ୍ଧିବା ମାନସିକତା ଯାଇନି। ଏଣୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଲେ ଜୀବନ ଯାଉଛି। ଏଣୁ ଏବେ ପୋଲିସ କଠୋର ହୋଇଛି।

ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ରତନ ପାଣିଙ୍କ ପରଲୋକ: ଚକ୍ଷୁ, ଶରୀର ଦାନ କରିଦେଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ରତନ ପାଣିଙ୍କ ପରଲୋକ: ଚକ୍ଷୁ, ଶରୀର ଦାନ କରିଦେଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୨।୫ (ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ରତନ କୁମାର ପାଣି ଆଉ ନାହାନ୍ତି। ସୋମବାର ରାତି ୨ଟାରେ ସମ୍ବଲପୁର ବରେଇପାଲି ନିକଟସ୍ଥ ବାସଭବନରେ ତାଙ୍କର ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୫୨ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ।