ସମ୍ବଲପୁର

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଣୟ, ରିପୁନାଥ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ନେଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ପଦ୍ମପୁର,୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୬ତାରିଖ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲର ଶେଷ ଦିବସ ରହିଛି। ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦାୟ ୧୩ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ନେଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସର ଦୁଇ ଆଶାୟୀ ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁ ଓ ରିପୁନାଥ ସେଠ୍‌ ରହିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସରି ନ ଥିବାବେଳେ ଉଭୟ ଆଶାୟୀ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ନେବା ଏଠାରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେଡିର ରୀତା ସାହୁ, ଭାଜପାର ଅଶୋକ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଆମ୍ବେଦକରୀଏଟ୍‌ ପାର୍ଟି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏପିଆଇ)ର ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପାଇକ, ପ୍ରାଉଟିଷ୍ଟ ବ୍ଲକ ଇଣ୍ଡିଆ(ପିବିଆଇ)ର ଯୁଗଳ କିଶୋର ସାହୁ, ଉତ୍କଳ ଭାରତର ଜଗତରାମ ପଟେଲ, ରିପବ୍ଲିକାନ୍‌ ପାର୍ଟି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରପିଆଇ)ର ଦେବହରୀ ହରିପାଲ ଏବଂ ୫ଜଣ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରହିଛନ୍ତି। ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ହେଲେ ବରପାଲିର କୁବେରଜାଲ ଯାଦବ, ଭାଜପା ବିଦ୍ରୋହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ଛତର, କଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର ଦିଗମ୍ବର ସାହୁ, ବରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଖୁଣ୍ଟପାଲିର ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାର କେଦାର ନାଥ ସାହୁ ା ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଶୁକ୍ରବାର ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିସାରି ଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ଏପିଆଇ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇକ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଫଟାମୁଣ୍ଡା କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ : ଝରବାହାଲି ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ଫଟାମୁଣ୍ଡା କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ : ଝରବାହାଲି ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ଟିକ୍ରାପଡା, ୧୮ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁନ୍ତଳା ବ୍ଲକ ଟିକ୍ରାପଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ମେରାବାହାଲ ଫୁଟବଲ ପଡିଆରେ ଚାଳିଥିବା ଫଟାମୁଣ୍ଡା କପ ଫୁଟବଲ ଟର୍ନାମେଣ୍ଟ ଗୁରୁ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଟାମୁଣ୍ଡା ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଦେବକାନୀ ଦଳ ଓ ଝରବାହାଲି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।  

‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି ଆଖୁଚାଷୀ, ଏବେ ବରଗଡ଼ ସୁଗାର ମିଲ୍‌ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଆଖି: ସାଧୁ ନେପାକ

‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି ଆଖୁଚାଷୀ, ଏବେ ବରଗଡ଼ ସୁଗାର ମିଲ୍‌ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଆଖି: ସାଧୁ ନେପାକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ୪୦/୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଅମଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସିମେଣ୍ଟ କାରଖାନାକୁ ବିକ୍ରି, ସୂତାକଳ, ସାର କାରଖାନା, ତେଲ ମିଲ, ପାଓ୍ବାରଲୁମ୍‌ ଆଦିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବା ପରେ ଏବେ ସୁଗାର ମିଲ ଉପରେ ସରକାର ଆଖି ପକାଇଛନ୍ତି। ବରଗଡ଼ ପୂର୍ବ ବିଧାୟକ ସାଧୁ ନେପାକ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରି ଏହା କହିଛନ୍ତି। 

ସାଢେ ତିନିବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ସାଢେ ତିନିବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

କୁଆରମୁଣ୍ଡା, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାୟବଗା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଜଣେ ସାଢେ ତିନିବର୍ଷୀୟ ନାବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବଡମାଲ ବସ୍ତିର ସଞ୍ଜୟ ଡୁଙ୍ଗ୍‌ଡୁଙ୍ଗ୍‌(୨୧)କୁ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ସକାଳୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଭତାରୁ ବଁଚିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବୁରୁଧ୍‌ ଫେପଲ

ଭତାରୁ ବଁଚିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବୁରୁଧ୍‌ ଫେପଲ

ଖପ୍ରାଖୋଲ,୧୭।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସରକାର ୬୦ ବଛରରୁ ଅଧ୍‌କା ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ୀକୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜ୍‌ନାରେ ଭତା ଯୁଗେଇ ଦେଉଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ, ବିଧବା ମହିଲାମାନକର ଲାଗି ଭିନେ ଭିନେ ପରକାର ବେବସ୍‌ତା କରିଛନ୍‌। ହେଲେ ଇ ଯୋଜ୍‌ନାରେ ହିତାଧିକାରୀ ବଛାନିଛାରେ ବଡ଼ଭାରି ଗଫଲତି ଲାଗି ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। 

ପାଣି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି  ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀ

ପାଣି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୭ା୧: ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରବି ଚାଷ ସକାଶେ ପାଣି ନ ମିଳିବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ତଳ ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀମାନେ ରାଲିରେ ଆସି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲାପାଳ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ଓହରିଯାଇଛନ୍ତି । 

ପଲଶାଗୋରା ମଣ୍ଡିରେ ପଡଲା ତାଲା: ସିମିଳିପଦର ପେକ୍ସ କରମଚାରୀ ଫେରାର

ପଲଶାଗୋରା ମଣ୍ଡିରେ ପଡଲା ତାଲା: ସିମିଳିପଦର ପେକ୍ସ କରମଚାରୀ ଫେରାର

କଣ୍ଟାମାଳ, ୧୭ା୧ (ଡିଏନଏ): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ ପଲଶାଗୋରା ମଣ୍ଡିରେ ବୁଧୁବାର ଧାନଘିନା ଦିନେ ବି ତାଲା ପଡ଼ିଛେ। ଲୋକାପଡ଼ା ଆର ରୁଣ୍ଡିମହୁଲ ପେକ୍ସ ପରିଚାଲିତ ଇ ମଣ୍ଡିରେ ତାଲା ପଡ଼ଲା ଉତାରୁ ସିମିଳିପଦର ମଣ୍ଡିରୁ ପେକ୍ସ କରମଚାରୀ ଫେରାର ହେଇଯାଇଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଧାନ ଘିନା ବେବସ୍‌ତା ଠପ ହେଇଯାଇଛେ। ଚାଷୀକର ୫ ହଜାର ବସ୍‌ତା ଧାନ ପେକ୍ସରେ ପଡ଼ି ରହିଛେ। 

ଲୋଇସିଂହାର ନାଁକରା ବଡ଼ଦେଓ ଯାତ୍‌ରା ସଏଲା

ଲୋଇସିଂହାର ନାଁକରା ବଡ଼ଦେଓ ଯାତ୍‌ରା ସଏଲା

ଲୋଇସିଂହା,୧୭।୧(ଡି.ଏନ.ଏ):  ଲୋଇସିଂହାର ନାଁକରା ବଡ଼ଦେଓ ଯାତ୍‌ରା ବୁଧୁବାର ସରିଛେ। ଇ ଯାତ୍‌ରାର ମୁଖିଆ ପୂଝାରୀ ତ୍ରୟମ୍ବକେଶ୍ୱର ସିଂରାଏ ପୂଜାପାଠ୍‌ କଲା ଉତାରୁ ରିକ୍‌ମା ହିସାବେ କଲା ମିସ୍‌ମିସ୍‌ ଚାରଏକୋନିଆଁ ମୂର୍ତ୍ତିକେ ୪ ଝନ୍‌ ବରୁଆ ଖଁଦେ ବୁହି ଥାନୀୟ ଜମିଦାରକଁର ରାଜବାଟି ପରିସରରେ ବେଢ଼ା ବୁଲିଥିଲେ।

ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ବଁଚିତ: ମା’ବାପ୍‌ ଛେଉଁଡ଼ ଗଜାନନ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜ୍‌ଲେ

ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ବଁଚିତ: ମା’ବାପ୍‌ ଛେଉଁଡ଼ ଗଜାନନ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜ୍‌ଲେ

ବିନିକା,୧୭ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ବାଙ୍କିଘିର୍ଡି ପଁଚେତ୍‌ ଆଖିଦାଦର ଗାଁ କୁନ୍‌କୁନୀ ପଡ଼ାର ଗଜାନନ ଭୁଏ(୩୫) ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଇ ଗଲା ରଏବାର ଦିନ ସବୁଦିନର ଲାଗି ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜି ଦେଇଛନ୍‌। 

ଦୁଆରସୁନି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ମଦକୋଠି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଦାବି: ଅବକାରୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଦୁଆରସୁନି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ମଦକୋଠି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଦାବି: ଅବକାରୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.):କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭବାନୀପାଟଣା ବ୍ଲକ ଦୁଆରସୁନି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ବେହେରାଗୁଡା, ମୁଶିଗୁଡା, ଅଟାଙ୍ଗଗୁଡା, କୁଟେନପଦର, ସୁକନାଭଟା, ଦୁଆରସୁନୀ, ବଣ୍ଡେଲଗୁଡା, ସକ୍ରିଂଗୁଡା, ସିର୍ଲିଗୁଡା ଏବଂ ଦାମଦୋରପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମଦକୋଠି ଖୋଲାଯାଇଛି।

ଧର୍ମଗଡ ଇନ୍ଦ୍ରାବାତୀଠାରେ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତପକ୍ଷ ସମାରୋହ

ଧର୍ମଗଡ ଇନ୍ଦ୍ରାବାତୀଠାରେ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତପକ୍ଷ ସମାରୋହ

ଧର୍ମଗଡ,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡସ୍ଥିତ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ବାମ କେନାଲ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସଞ୍ଜୀବ ଜ୍ଞାନ ଭତ୍ରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତହସିଲଦାର ତନ୍ମୟ କୁମାର ଦରଓ୍ବାନ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । 

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଲେ ବିଧାୟକ ନବ  ଦାସ

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଲେ ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ/ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଝାରସୁଗୁଡାର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ରାହୁଲଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି।

ଭାଜପା ସମାବେଶରେ ମୋଦି ନରମ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଗରମ

ଭାଜପା ସମାବେଶରେ ମୋଦି ନରମ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଗରମ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୬।୧- ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବଲାଙ୍ଗୀରଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଦି ୧୫୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ ଓ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ପଥରଚେପା ପଡିଆରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶାଳ ଜନ ସମାବେଶରେ ମୋଦି ରାଜ୍ୟର ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ନରମ ହୋଇ ସମାଲୋଚନା କରିଥିବାବେଳେ ଦଳୀୟ ନେତା ତଥା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କିନ୍ତୁ ଗରମ ଥିଲେ।