ରାଜ୍ୟ |

ବର୍ଷକୁ ୮.୮ ନିୟୁତ ଜୀବନ ନେଉଛି କର୍କଟ

ବର୍ଷକୁ ୮.୮ ନିୟୁତ ଜୀବନ ନେଉଛି କର୍କଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୩।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଯୋଗୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କର୍କଟ ରୋଗର ଭୟବହତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୮.୮ ନିୟୁତ ଲୋକ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୪ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକଙ୍କ ବୟସ ୩୦ରୁ ୬୯ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ। ଏହି ଧାରା ଜାରି ରହିଲେ ଆଗାମୀ ୧୦ ବର୍ଷ ବେଳକୁ ବର୍ଷକୁ ୧୪ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ କର୍କଟରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଏଣୁ ଏହି ସତ୍ୟତାକୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ତରରୁ କର୍କଟକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଜରୁରୀ। ଫଳରେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହିତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ବୋଲି ‘ଆମେ ପାରିବା-ମୁଁ ପାରିବି’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ କର୍କଟ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଶନିବାର ଏହି ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।
ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ବହୁ କର୍କଟ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଯୋଗଦେଇ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମାଜରେ କର୍କଟ ରୋଗର ଭୟାବହତା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସଚିବ ଡା. କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାଶ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା. ବ୍ରଜକିଶୋର ବ୍ରହ୍ମା, ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା. ଜେ. କେ. ତ୍ରିପାଠୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ପ୍ରଥମରୁ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ କରି ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଦିଗରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକ ସଚେତନ ରହିବା ଜରୁରୀ। କର୍ମସ୍ଥଳୀ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ସହର ଆଦିକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ରଖିବା, ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ କର୍କଟ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା, ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟକରିବା ପାଇଁ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ମାନବସମ୍ବଳ ସୃଷ୍ଟି କରିବା, ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

All Right Reserved By
Karnatak Exit Poll

Model This Week

ସଂଗୀତ

ରାଜ୍ୟ |

ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳାରୁ ବିକାଶ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ଅଭିଯୋଗ: ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳାରୁ ବିକାଶ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ଅଭିଯୋଗ: ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ଭଞ୍ଜନଗର ବ୍ଲକ ମୁଜାଗଡ଼ ଓ ଗୁଣ୍ଡିରିବାଡ଼ି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିକାଶ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଲୋକେ ସୋମବାର ସକାଳୁ ମୁଜାଗଡ଼ଠାରେ ଭଞ୍ଜନଗର-ଫୁଲବାଣୀ ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ବେଗୁନିଆ ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ

ବେଗୁନିଆ ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ

ବେଗୁନିଆ,୨୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇ ରହିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ୧୯୯୨ ମସିହାରୁ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜଳସେଚନ ସହ ବେଗୁନିଆକୁ ଏନ୍‌ଏସି ଘୋଷଣା ଏବଂ ଜେଏମ୍‌ଏଫ୍‌ସି କୋର୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ଆଜି ମହାନଦୀରେ ମହାଆଳତି

ଆଜି ମହାନଦୀରେ ମହାଆଳତି

କଟକ ଅଫିସ,୨୧।୫: ମହାନଦୀ ଜଳକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମହାନଦୀ ମହାସଂଗ୍ରାମ ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଗୋଟିଏ ଦଳ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କଟକରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ବାହାରିଥିବା ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସମ୍ବଲପୁର, ନୟାଗଡ଼ ଦେଇ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କଟକ ଜିଲା ବାଙ୍କୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୈଦେଶ୍ୱରକୁ ଆସିଥିଲା।

ବିଜେଡି ସରକାରର ୪ର୍ଥ ପାଳିର ୪ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି: ଆଜି ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ

ବିଜେଡି ସରକାରର ୪ର୍ଥ ପାଳିର ୪ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି: ଆଜି ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ସୋମବାର ବିଜେଡି ସରକାରର ୪ର୍ଥ ପାଳିର ୪ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ କରିବ। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦର ବୈଠକ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବର୍ଷକରୁ କମ୍‌ ସମୟ ରହିଥିବାରୁ ଏହି ବୈଠକ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଉତ୍କଟ ହେଉଛି ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା

ଉତ୍କଟ ହେଉଛି ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା

ମହାକାଳପଡା, ୨୧ା୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ମହାକାଳପଡା ବ୍ଳକର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଖରାଦିନେ କୂପ, ପୋଖରୀ, ଖାଲ, ପାଟ, ନାଳ, କେନାଲ ଓ ଜୋରୀ ଆଦି ଶୁଖିଯାଇଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ମହାନଦୀ, ଶାଖାନଦୀ, ଲୁଣା, ଗୋବରୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶାଖା ନଦୀର ଜଳ ଲୁଣିଆ ଯୋଗୁ ଏହାକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିହେଉ ନାହିଁ।

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବଦଳରେ ଆଳିକୁ ସବ୍‌ଡିଭିଜନ ମାନ୍ୟତା: ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ, ରାଜନଗର ବିକାଶ ପରିଷଦ

ରାଜନଗର, ୨୧।୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଅବିଭକ୍ତ କଟକ ଜିଲାକୁ ନବେ ଦଶକରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲା ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି। ଜିଲାର ୮ଟି ବ୍ଲକ ଯଥା- କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ, ଆଳି, ରାଜକନିକା, ରାଜନଗର, ମହାକାଳପଡା, ମାର୍ଶାଘାଇ ଓ ଗରଦପୁର ବ୍ଲକର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଏକମାତ୍ର ସବ୍‌ଡିଭିଜନ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା।

ମୃତପ୍ରାୟ ଚିରସ୍ରୋତା ବାଲିଆ ନଦୀ : ଜବରଦଖଲ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା

ମୃତପ୍ରାୟ ଚିରସ୍ରୋତା ବାଲିଆ ନଦୀ : ଜବରଦଖଲ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା

କୁଜଙ୍ଗ,୨୧ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୁଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିଆ ନଦୀ ଏବେ ମୃତପ୍ରାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ଏହି ନଦୀଯୋଗୁ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ଲକ୍‌ର ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମରେ ପନିପରିବା ଚାଷ ଭଲରେ ହେଉଥିଲା। ମାତ୍ର ଏବେ ଏହି ନଦୀରେ ପାଣି ଆସୁନଥିବାରୁ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ବହୁମାତ୍ରାରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।

 କୋର୍ଟ ହାଜତରୁ ଝସକେତନ ଚମ୍ପଟ ମାରିବା ଘଟଣା : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଖସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ

କୋର୍ଟ ହାଜତରୁ ଝସକେତନ ଚମ୍ପଟ ମାରିବା ଘଟଣା : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଖସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୦ା୫ ଅନୁଗୋଳ କୋର୍ଟ ପରିସର ହାଜତ ଶୌଚାଳୟ ଆଜବେଷ୍ଟସ ଭାଙ୍ଗି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ୪ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଏକମାତ୍ର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଝସକେତନ ରାଉତଙ୍କ ପତ୍ତା ପାଉନି ପୋଲିସ। ସବୁ କଳ-ବଳ-କୌଶଳ ଖଟାଇ ଖୋଜା ଚାଲିଥିଲେ ବି ଝସକେତନ ଏବେ କେଉଁଠି ସେ ନେଇ ପୋଲିସର ସନ୍ଦେହ ଦୂର ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ।

ଗାଡ଼ି ପହଞ୍ଚିଲେ ଗହଳି ଜମେ

ଗାଡ଼ି ପହଞ୍ଚିଲେ ଗହଳି ଜମେ

୫ ମ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏ ପାଠ ପଢ଼ିଥିବାରୁ ଚାକିରି ପାଇଁ ବେଶି ଚେଷ୍ଟା କରି ନ ଥିଲେ। ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନଟିଏ କରିଥିଲେ। ତାହା ଭଲ ଚାଲିଲାନି। ହେଲେ ଏବେ ଜମୁଛି ଯୁଧିଷ୍ଠିର ରାଉତରାୟ (୫୦)ଙ୍କ ଦହିବରା ବେପାର। ସକାଳୁ ନାଲ୍‌କୋ ଅଞ୍ଚଳର ଗିରାଙ୍ଗ ଛକରେ ତାଙ୍କ ଠେଲାଗାଡ଼ି ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଗହଳି ଜମିଯାଉଛି।

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଜଳଖିଆ ଦର ବଢ଼େ

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଜଳଖିଆ ଦର ବଢ଼େ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଘନ ଭାଇନାଙ୍କ କୁଡ଼ିଆ ହୋଟେଲକୁ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ସହରର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ, ବୟସ ୬୫ ଛୁଇଁଲାଣି। ତଥାପି ପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଘନ ଭାଇନା ଭାବେ ଡାକନ୍ତି। ୧୦ବର୍ଷରୁ ବାପା ଭୀମସେନଙ୍କୁ ହୋଟେଲରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ସେ। ବାପାଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ସାନଭାଇ ଓ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ନେଇ ୫୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଘନଙ୍କ ହୋଟେଲ ଚାଲିଛି।

କେରଳରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୩ ଦିନ ପରେ ଗାଁକୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ

କେରଳରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୩ ଦିନ ପରେ ଗାଁକୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ) ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଥାନା ଛେଦାଭୂମିର ଜଣେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କର କେରଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ (୩୨)। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ପାଙ୍ଗିଡିରେ ସବର୍ଣ୍ଣ-ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବିବାଦ ଘଟଣା, ଶାନ୍ତି କମିଟି ଗଠିତ

ପାଙ୍ଗିଡିରେ ସବର୍ଣ୍ଣ-ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବିବାଦ ଘଟଣା, ଶାନ୍ତି କମିଟି ଗଠିତ

ବୁଗୁଡ଼ା,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବୁଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଙ୍ଗିଡ଼ି ଗ୍ରାମରେ ଅଷ୍ଟପ୍ରହର ନାମଯଜ୍ଞକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ସବର୍ଣ୍ଣ ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ରବିବାର ଏକ ବୈଠକ ନିକଟସ୍ଥ ମା’ ବାଙ୍କେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।