ରାଜ୍ୟ |

ବର୍ଷକୁ ୮.୮ ନିୟୁତ ଜୀବନ ନେଉଛି କର୍କଟ

ବର୍ଷକୁ ୮.୮ ନିୟୁତ ଜୀବନ ନେଉଛି କର୍କଟ
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୩।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଯୋଗୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କର୍କଟ ରୋଗର ଭୟବହତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୮.୮ ନିୟୁତ ଲୋକ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୪ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକଙ୍କ ବୟସ ୩୦ରୁ ୬୯ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ। ଏହି ଧାରା ଜାରି ରହିଲେ ଆଗାମୀ ୧୦ ବର୍ଷ ବେଳକୁ ବର୍ଷକୁ ୧୪ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ କର୍କଟରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଏଣୁ ଏହି ସତ୍ୟତାକୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ତରରୁ କର୍କଟକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଜରୁରୀ। ଫଳରେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହିତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ବୋଲି ‘ଆମେ ପାରିବା-ମୁଁ ପାରିବି’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ କର୍କଟ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଶନିବାର ଏହି ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ବହୁ କର୍କଟ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଯୋଗଦେଇ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମାଜରେ କର୍କଟ ରୋଗର ଭୟାବହତା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସଚିବ ଡା. କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାଶ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା. ବ୍ରଜକିଶୋର ବ୍ରହ୍ମା, ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା. ଜେ. କେ. ତ୍ରିପାଠୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ପ୍ରଥମରୁ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ କରି ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଦିଗରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକ ସଚେତନ ରହିବା ଜରୁରୀ। କର୍ମସ୍ଥଳୀ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ସହର ଆଦିକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ରଖିବା, ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ କର୍କଟ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା, ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟକରିବା ପାଇଁ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ମାନବସମ୍ବଳ ସୃଷ୍ଟି କରିବା, ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ହାତୀ ଯିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବନ୍ଦ

ହାତୀ ଯିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବନ୍ଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବନାଞ୍ଚଳରେ ହାତୀମାନେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବା  ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ଲାଇନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବ। ହାତୀମାନେ ଯେପରି ବିନା ବାଧାରେ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ନ ହୋଇ ବିଚରଣ କରିବେ, ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚେହେରା ନେଇ ନିରଞ୍ଜନ-ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମୁହାଁମୁହିଁ

କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚେହେରା ନେଇ ନିରଞ୍ଜନ-ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଆଗକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ। ଓଡ଼ିଶାରେ ଲୋକ ସଭା ସାଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଦୀର୍ଘ ୧୮ ବର୍ଷ ଧରି ରାଜ୍ୟ କ୍ଷମତାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ କାହାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବ, ତାହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। 

ସୋମବାର ଶପଥ ନେବେ ଜଷ୍ଟିସ ପୂଜାହାରୀ

ସୋମବାର ଶପଥ ନେବେ ଜଷ୍ଟିସ ପୂଜାହାରୀ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୭ା୧୧- ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ପୂଜାହାରୀ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୧୫ରେ ଶପଥ ନେବେ। ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି କେ.ଏସ୍‌. ଝାବେରୀ ଜଷ୍ଟିସ ପୂଜାହାରୀଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇବେ। 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି:  ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ୧୪ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ୧୪ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୭ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ୍‌କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଗସ୍ତ ଅବସରରେ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅବସରରେ ପ୍ରଶାସନିକ ତପତ୍ରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଚାରିଛକଠାରେ ନଭେମ୍ବର ୨୨ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏକ ଶିଳାନ୍ୟାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।  ଏଥିପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ବେଶ୍‌ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଛି। 

ଧୂଆଁପଦା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମିଶ୍ରଣକୁ ବିରୋଧ: ଶିକ୍ଷକ ଛାଡ଼ିଲେ, ପିଲା ଛାଡୁନାହାନ୍ତି

ଧୂଆଁପଦା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମିଶ୍ରଣକୁ ବିରୋଧ: ଶିକ୍ଷକ ଛାଡ଼ିଲେ, ପିଲା ଛାଡୁନାହାନ୍ତି

ନାଉଗାଁ,୧୭ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନାଉଗାଁ ବ୍ଲକ କୋରୁଅ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ଧୂଆଁପଦା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କୋରୁଅ ଉ.ପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଲାଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ କମ୍‌ ଥିବାରୁ ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ୨ ଶିକ୍ଷକ ନୂତନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ନିଜ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ପାଠ ପଢିବାକୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ରାଜି ହେଉନାହାନ୍ତି। 

ରେବସା ମଠରୁ ଠାକୁର ଗାଏବ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କଲେ ମଠାଧୀଶ, ଗବେଷକ

ରେବସା ମଠରୁ ଠାକୁର ଗାଏବ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କଲେ ମଠାଧୀଶ, ଗବେଷକ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୭ା୧୧: ପୁରୀର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ମଠ ଅସାମାଜିକଙ୍କ କବ୍‌ଜାକୁ ଚାଲିଯାଉଛି। ମଠ ମହନ୍ତଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରି ତଡ଼ିଦେବା ପରେ ସେଠାରେ ଆଡ୍ଡା ଜମାଉଛନ୍ତି। ସଞ୍ଜ ନଇଁଲେ ଜମୁଛି ନିଶାର ଆସର। 

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଔଷଧ ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ: ବାଇକ୍‌, କଟୁରି ଛାଡି ପଳାଇଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଔଷଧ ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ: ବାଇକ୍‌, କଟୁରି ଛାଡି ପଳାଇଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଖଣ୍ଡଗିରି ବାରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମେଡିସିନ୍‌ ଷ୍ଟୋର ମାଲିକଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁକ ଓ କଟୁରି ଦେଖାଇ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି। ଦୋକାନୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୃଦ୍ଧିଯୋଗୁ ଲୁଟେରାମାନେ ଲୁଟ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶେଷରେ ଧରାପଡିଯିବା ଭୟରେ ସେମାନେ ବାଇକ୍‌ ଏବଂ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଛାଡ଼ି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। 

ଖାକିବାବୁଙ୍କ ବାସ୍ତୁ ଚିନ୍ତା: ଉଦ୍‌ଘାଟନ ପରଠାରୁ ତାଲା ପଡ଼ିଛି, ଭୟରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଶୁନାହାନ୍ତି

ଖାକିବାବୁଙ୍କ ବାସ୍ତୁ ଚିନ୍ତା: ଉଦ୍‌ଘାଟନ ପରଠାରୁ ତାଲା ପଡ଼ିଛି, ଭୟରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଶୁନାହାନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- କମିଶନରେଟ ପୋଲିସରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ପୋଲିସ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଏବେ ବାସ୍ତୁଚିନ୍ତା ଘାରିଛି। ଅଫିସରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ବାସ୍ତୁ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ଅଫିସରେ କେଉଁ ଜାଗାରେ ବସିଲେ ଭଲ ହେବ, କେଉଁଠି ବସିଲେ ଖରାପ ହେବ ତାହାକୁ ବି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି।

୮ମ ଓଡ଼ିଶା ଲିଭିଙ୍ଗ୍‌ ଲିଜେଣ୍ଡ ଆଓ୍ବାର୍ଡ: ଜେ.କେ. ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଲିଭିଙ୍ଗ୍‌ ଲିଜେଣ୍ଡ ପୁରସ୍କାର

୮ମ ଓଡ଼ିଶା ଲିଭିଙ୍ଗ୍‌ ଲିଜେଣ୍ଡ ଆଓ୍ବାର୍ଡ: ଜେ.କେ. ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଲିଭିଙ୍ଗ୍‌ ଲିଜେଣ୍ଡ ପୁରସ୍କାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶା ଡାଏରୀ ପକ୍ଷରୁ ୮ମ ଓଡ଼ିଶା ଲିଭିଙ୍ଗ୍‌ ଲିଜେଣ୍ଡ ଏବଂ ଯୁବ ପ୍ରେରଣା ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଡାଏରୀ ଜାତୀୟ ଲିଭିଙ୍ଗ୍‌ ଲିଜେଣ୍ଡ ପୁରସ୍କାର ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଅକ୍ଷୟପାତ୍ର ଫାଉଣ୍ଡେଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଧୁପଣ୍ଡିତ ଦାସଙ୍କୁ ଏଥର ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ଲିଭିଙ୍ଗ୍‌ ଲିଜେଣ୍ଡ ପୁରସ୍କାର ୨୦୧୮ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

୭ ମହାଦେଶର ୭ ଉଚ୍ଚତମ ପର୍ବତ ଶିଖର ଛୁଇଁବା ଲକ୍ଷ୍ୟ: ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ

୭ ମହାଦେଶର ୭ ଉଚ୍ଚତମ ପର୍ବତ ଶିଖର ଛୁଇଁବା ଲକ୍ଷ୍ୟ: ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୧(ସସ୍ମିତା ପାଇକରାୟ)- ଏକ ସାଧାରଣ ପରିବାରର ହୋଇ ବି ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବା ତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ। କିଛି ଅସାଧାରଣ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ି ରାଜ୍ୟ ଓ ଦେଶର ନାମକୁ ଗୌରବାନ୍ବିତ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ରହିଛି ଉଚ୍ଚ ଆଶା। 

ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟରେ କମ୍ପିଲା ରାସ୍ତାଘାଟ: ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମେଲାଣି ନେଲେ ମା’ କାଳୀ

ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟରେ କମ୍ପିଲା ରାସ୍ତାଘାଟ: ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମେଲାଣି ନେଲେ ମା’ କାଳୀ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୭।୧୧-ଦୀର୍ଘ ୧୦ ଦିନ ଧରି ଭଦ୍ରକ ସହରର ଐତିହାସିକ କାଳୀପୂଜାର ଭସାଣି   ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଭସାଣି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟ ଚମକ ଖେଳାଇଥିଲା। ପ୍ରଶାସନର କଟକଣାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଡିଜେ ବାଦ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଢୋଲ, ଢାପ, ଘଣ୍ଟଘଣ୍ଟା, ମହୁରୀ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶୀ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

୪୮ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା:  ଖୁସି ମନାଇଲେ ଗାନ୍ଧୀନଗର ବାସିନ୍ଦା

୪୮ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା: ଖୁସି ମନାଇଲେ ଗାନ୍ଧୀନଗର ବାସିନ୍ଦା

ଚାନ୍ଦବାଲି, ୧୭।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୧୯୭୧ ମସିହାର ଘଟଣା। ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବାତ୍ୟା ଓ ସାମୁଦ୍ରିକ ଲୁଣାପାଣି ପ୍ରଭାବରେ ଅବିଭକ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ବୈତରଣୀ ନଦୀ ତଟବର୍ତ୍ତୀ କନ୍ଧା ଓ ଘିକୋଇଲି ଗଁାର ଅଧିକାଂଶ ପରିବାର ବାସହରା ହୋଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଏହି ବାସହରା ଗରିବ ପରିବାରକୁ ଚାନ୍ଦବାଲି ସନ୍ନିକଟ ବାଲିଗଁାଠାରେ ଏକ ସରକାରୀ ଜମିରେ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଥିଲା।